dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Parterówka 120m2 - jaką pompę ciepła powietrze-woda ?

    Witam,

    Bardzo proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła powietrze-woda do nowego domu parterowego 120m2.
    EP: 69,86 kWh/(m²rok)
    EUCO:46,38 kWh/(m²rok)

    Ogrzewanie podłogowe na całym obiekcie. Pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła.

    Do wyboru mam:

    Panasonic Aquarea 5kW Split
    Mitsubishi Zubadan 6kW
    Daikin Altherma 6 kW
    Viessmann Vitocal 100-S

    Bardzo zależy mi na opiniach osób, które podane pompy posiadają.
    Dziękuję

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kakademona123 Zobacz post
    Witam,

    Bardzo proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła powietrze-woda do nowego domu parterowego 120m2.
    EP: 69,86 kWh/(m²rok)
    EUCO:46,38 kWh/(m²rok)

    Ogrzewanie podłogowe na całym obiekcie. Pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła.

    Do wyboru mam:

    Panasonic Aquarea 5kW Split
    Mitsubishi Zubadan 6kW
    Daikin Altherma 6 kW
    Viessmann Vitocal 100-S

    Bardzo zależy mi na opiniach osób, które podane pompy posiadają.
    Dziękuję
    Bierze najtańszą i z najmniejszą mocą jaka jest dostępna.

    Z tych wszystkich chyba najtańszy będzie Panasonic .
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Bierze najtańszą i z najmniejszą mocą jaka jest dostępna.

    Z tych wszystkich chyba najtańszy będzie Panasonic .
    Cześć. Z podanych faktycznie najtańszy będzie Panasonic. Dlaczego uważasz, że to dobry pomysł? Chciałbym żeby to była najlepsza PC, nie do końca kierując się ceną.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kakademona123 Zobacz post
    Cześć. Z podanych faktycznie najtańszy będzie Panasonic. Dlaczego uważasz, że to dobry pomysł? Chciałbym żeby to była najlepsza PC, nie do końca kierując się ceną.
    Nie ma żadnego sensu przepłać za "markę" i za jakąś mityczną jakość czy oszczędność...

    Obecne pompy znanych producentów oferują bardzo zbliżoną wydajność i zbliżone parametry a co za tym idzie koszty użytkownia są zbliżone , dlatego patrzeć na cenę ..
    Często te "najlepsze" marki mają później drogie przeglądy i serwis , wiec to też ważne ..
    Możesz dołożyć jeszcze do tych pomp pompy LG czy Samsunga .

    Według mnie nie ma co przepłacać. Pompa ma się w miarę szybko zwrócić i na siebie zarabiać ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie ma żadnego sensu przepłać za "markę" i za jakąś mityczną jakość czy oszczędność...

    Obecne pompy znanych producentów oferują bardzo zbliżoną wydajność i zbliżone parametry a co za tym idzie koszty użytkownia są zbliżone , dlatego patrzeć na cenę ..
    Często te "najlepsze" marki mają później drogie przeglądy i serwis , wiec to też ważne ..
    Możesz dołożyć jeszcze do tych pomp pompy LG czy Samsunga .

    Według mnie nie ma co przepłacać. Pompa ma się w miarę szybko zwrócić i na siebie zarabiać ...
    Dzięki bardzo za pomoc.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kakademona123 Zobacz post
    Chciałbym żeby to była najlepsza PC, nie do końca kierując się ceną.
    To weź najdroższą

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompa ma się w miarę szybko zwrócić i na siebie zarabiać ...
    Jak pompa się zwraca?
    I ile zarabia? będzie z tego kolejna pensja w domu?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jak pompa się zwraca?
    I ile zarabia? będzie z tego kolejna pensja w domu?
    Moja pompa LG 9KW (sama pompa) kosztowała około 15 tys zł ponad 3 lata temu.

    Płacę za ogrzewanie domu (całego do jednakowej temperatury) + ogrzewanie ciepłej wody (prawie wszystko tylko w II taryfie) poniżej 900zł.
    Zakładając COP =3 wychodzi że to samo grzejąc czystym prądem płaciłbym 2700zł.
    Czyli mam około 1800zł oszczędności co roku.

    Jako że już ponad 3 lata grzeje to mam w "kieszeni" 1800 x 3 = 5400 zł w kieszeni ...

    Czyli można powiedzieć że pompa "zwróciła" mi się już w ponad 1/3 ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kakademona123 Zobacz post
    Witam,

    Bardzo proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła powietrze-woda do nowego domu parterowego 120m2.
    EP: 69,86 kWh/(m²rok)
    EUCO:46,38 kWh/(m²rok)

    Ogrzewanie podłogowe na całym obiekcie. Pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła.

    Do wyboru mam:

    Panasonic Aquarea 5kW Split
    Mitsubishi Zubadan 6kW
    Daikin Altherma 6 kW
    Viessmann Vitocal 100-S

    Bardzo zależy mi na opiniach osób, które podane pompy posiadają.
    Dziękuję
    Jakie aktualnie ceny tych pomp? Możesz dopisać?

  10. #10

    Domyślnie

    Weź sobie Samsunga mono z szafa Izzyfast. 5ka rok temu kosztowała pewnie koło 20tys na gotowi. Czysto, pięknie, zbiornik z nierdzewki, gazy na zewnątrz. Gdyby to wychodziło taniej to samemu bym to założył na zgrzewach, Zabezpieczenia, pompy itp, wszystko w jednej szafie. Polecam

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Zakładając COP =3 wychodzi że to samo grzejąc czystym prądem płaciłbym 2700zł.
    Czyli mam około 1800zł oszczędności co roku.
    OK, ten zwrot to w relacji do czystego prądu. Teraz rozumiem twój punkt widzenia.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Moja pompa LG 9KW (sama pompa) kosztowała około 15 tys zł ponad 3 lata temu.

    Płacę za ogrzewanie domu (całego do jednakowej temperatury) + ogrzewanie ciepłej wody (prawie wszystko tylko w II taryfie) poniżej 900zł.
    Zakładając COP =3 wychodzi że to samo grzejąc czystym prądem płaciłbym 2700zł.
    Czyli mam około 1800zł oszczędności co roku.

    Jako że już ponad 3 lata grzeje to mam w "kieszeni" 1800 x 3 = 5400 zł w kieszeni ...

    Czyli można powiedzieć że pompa "zwróciła" mi się już w ponad 1/3 ...
    Idąc tym tokiem myślenia - jeszcze 6 lat i będziesz "na zero" a potem będziesz zbijał kokosy.
    To taka trochę "księgowość kreatywna".
    Ja od roku nie byłem w kinie - a mogłem być z 10 razy - zarobiłem na zaoszczędzonych biletach 300zł Nie pójdę jeszcze przez rok - i 6 stów w kieszeni.
    Żartuję oczywiście - jeśli takie liczenie poprawia komuś samopoczucie- to oczywiście można tak liczyć.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 28-10-2020 o 10:43

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Idąc tym tokiem myślenia - jeszcze 6 lat i będziesz "na zero" a potem będziesz zbijał kokosy.
    To taka trochę "księgowość kreatywna".
    Ja od roku nie byłem w kinie - a mogłem być z 10 razy - zarobiłem na zaoszczędzonych biletach 300zł Nie pójdę jeszcze przez rok - i 6 stów w kieszeni.
    Żartuję oczywiście - jeśli takie liczenie poprawia komuś samopoczucie- to oczywiście można tak liczyć.
    Beznadziejne i głupie porównanie ...

    Pompę ciepła nie montuje się po to aby ją mieć i aby mieć lepsze samopoczucie ale po to aby płacić później rachunki około 3-4 razy niższe niż jakby grzało sie czystym prądem.
    Jak pojawiają się oszczędność to jest to zysk dla inwestora.

    Tak samo po to ludzie montują PV aby płacić mniej za prąd ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Beznadziejne i głupie porównanie ...

    ...
    @Kaszpir - stary - Take it easy!!! No przecież mówię, że żartuję.
    Również w nowym domu wstawię pompę ciepła, rekuperację i PV.
    Nie dla zarobku - jako kurę znoszącą złote jaja - ale aby zapewnić sobie komfort i bezobsługowość.
    I wszystko mi jedno czy to się "zwróci" kiedykolwiek i czy będzie zarabiało w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 28-10-2020 o 11:29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony