dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Projekt - czy zwykła parterówka może stać się energooszczędna?

    Hej.
    W przyszłym roku chciałbym zacząć proces budowy i jestem na etapie wyboru projektu.
    Mam kilka pytań, będę wdzięczny za odpowiedzi bardziej doświadczonych.

    Moje założenia:
    - dom parterowy z G1 do max 115m2
    - pompa ciepła gruntowa (sondy 2x80metrów)
    - ogrzewanie podłogowe
    - wentylacja mechaniczna (rekuperator)
    - ewentualne panele fotowoltaiczne

    I tu nasuwają się pytania.
    1) Czy najlepiej będzie wybrać tani i praktyczny dach 2-spadowy pod ewentualne wygodne i estetyczne na 1stronie panele na południe?
    Mam działkę kwadratową ze 100% dostępem do światła z każdej strony - nikt i nic nigdy mnie nie zabuduje.

    2) Czy projek, który obecnie nie ma super wskaźników energoszczędnych po zastosowaniu w/w rozwiązań cieplnych zda egzamin i energoszczędnym się stanie? Oglądając projekty oznaczone jako energooszczędne nie znajdujemy nic fajnego dla siebie i wybieramy spośród zwykłych parterówek.
    Czy wybierając zwykły projekt np.(https://projektyzwizja.pl/projekty-domow/rodzinny-3) będzie to miało ręce i nogi?

    3) Czy stosując w/w rozwiązania cieplne jak pompa i rekuperacja nie kanibalizuję tego wszystkiego? Tzn. czy tych opcji zapobiegania utratom ciepła nie jest już zbyt dużo?

    4) Wentylacja mechaniczna najlepiej działa przy niskim stropie. Jednak jeśli będziemy chcieli doświetlić się i w dachu zrobić jednak przeszklenie nieotwieralne nad salonem to jak się ma uzysk ciepła do straty uwolnionego ciepła przez zwiększenie powierzchni do ogrzania?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kup projekt pod WT2021 - będzie energooszczędny, bo inaczej się teraz nie da budować.

    garaż dostawiany, oddylatowany, a nie w bryle.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok dzięki,
    a jeśli chodzi o dostawiany garaż to te 2 projekty można do tego zaliczyć?
    https://www.archipelag.pl/projekty-domow/daniel-ii-g1
    https://www.homekoncept.com.pl/produ...homekoncept-32

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Daniel tak, Homekoncept nie.

    policz ile cię będzie kosztowała ta rama nad wejściem do domu w Homeconcept.

    Obydwa domy przekraczają twoje założenia co do pow. domu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pio_FCI Zobacz post
    Hej.
    W przyszłym roku chciałbym zacząć proces budowy i jestem na etapie wyboru projektu.
    Mam kilka pytań, będę wdzięczny za odpowiedzi bardziej doświadczonych.
    Jestem mniej więcej na tym samym etapie co ty, tyle że przechodzę to po raz drugi więc z doświadczenia powiem ci że nie do końca sugeruj się komentarzami i podpowiedziami na tym forum. Zgoda - to jest kopalnia wiedzy, ale z najmniejszej głupoty za chwilę będzie 50-stronnicowy wątek w wykładem akademickim.
    Pamiętaj - ten dom ma być dla ciebie.
    Ty tam będziesz mieszkał, więc ma być dostosowany do potrzeb twoich i twojej rodziny.
    Ma się podobać - TOBIE! I choćby dać tam 10 belek betonowych z każdej strony - to jeśli ci się to podoba i cię na to stać - to dawaj.
    Znając życie - większość "starych forumowych wyjadaczy" będzie polecało ci dom parterowy z dwuspadowym dachem, trochę większy od budy dla psa, ocieplony półmetrową warstwą styropianu z każdej strony.
    Nie przejmuj się tym.
    Bardziej przydatne są, moim zdaniem, dzienniki budowy i rady i wskazówki osób które już wybudowały i mogą coś powiedzieć z autopsji.

    A co do twoich założeń - gruntową PC bym raczej zastąpił powietrzną (jest dużo wątków - poczytaj).
    Druga sprawa - przemyślałbym płytę zamiast ław fundamentowych - tyle że przy parterówce trochę tych metrów jest.
    I po trzecie - uważaj z gotowymi projektami. Przeglądam masę projektów i włos się na głowie czasami jeży. Jest masa "projektów potworków". Pamiętaj - papier przyjmie wszystko, ale mieszkać w takim "czymś" to co innego.
    Przemyśl sobie wszystko 100 razy i podejdź do jakiegoś architekta z gotowym pomysłem. Podejrzewam że wyjdzie to cenowo nie wiele drożej jak gotowiec + adaptacja.
    Powodzenia
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 12-10-2020 o 09:05

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Kilka słów od budowniczego parterówki (nie z dwuspadowym i z garażem w bryle).

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    nie do końca sugeruj się komentarzami i podpowiedziami na tym forum. [...] Pamiętaj - ten dom ma być dla ciebie. Ty tam będziesz mieszkał, więc ma być dostosowany do potrzeb twoich i twojej rodziny. Ma się podobać - TOBIE!
    Zgadzam się. Ja tu bym szczególnie zwrócił uwagę na wszelkie dyskusje o stopach zwrotu, osczędnościach, itp.
    Oczywiście kasa jest bardzo ważna, ale dom przede wszystkim ma być wygodnym i komfortowym miejscem do mieszkania a nie laboratorum w którym urywasz kolejne dziesiąte części PLN-ów, kWh, itd.

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    A co do twoich założeń - gruntową PC bym raczej zastąpił powietrzną (jest dużo wątków - poczytaj).
    Zgadzam się. Mam, polecam.

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Druga sprawa - przemyślałbym płytę zamiast ław fundamentowych - tyle że przy parterówce trochę tych metrów jest.
    Nie powiem, ze warto czy nie. Ale ja mam ławy i żałuję, że nie płyta.

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    I po trzecie - uważaj z gotowymi projektami. Przeglądam masę projektów i włos się na głowie czasami jeży. Jest masa "projektów potworków". Pamiętaj - papier przyjmie wszystko, ale mieszkać w takim "czymś" to co innego.
    Przemyśl sobie wszystko 100 razy i podejdź do jakiegoś architekta z gotowym pomysłem. Podejrzewam że wyjdzie to cenowo nie wiele drożej jak gotowiec + adaptacja.
    Tu mam trochę inne przemyślenia z doświadczenia (dziesiatki godzin w necie na wyszukiwarkach projektów, współpraca z dwoma architektami od projektu szytego na miarę oraz takim adaptującym). Jeżeli pójdziesz do jakiegoś architekta i opowiesz jaki ma być twój dom i będziesz chciał mieć indywidualny projekt i chcesz być zadowlony to musi to być solidny architekt a nie jakiś. Ja źle wybrałem i uważam, że w wielu przypadkach projekt indywidualny to gorszy wybór niż dobrze wybrany gotowiec + arch adaptujący.
    Nad tym etapem spędziłem sporo czasu i wydałem sporo kasy w mojej opnii sens mają tylko dwie opcje:
    - szczegółowo i w sposób przemyślany wybrany gotowiec + architekt adaptujący pracujący w tym samym powiecie co twoja budowa.
    - bardzo dobry (z polecenia, jakoś sprawdzony) architekt co zrobi ci indywidualny i szyty na miarę dom marzeń.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7

    Domyślnie

    tomasziolkowski
    dlaczego radzisz płytę zamiast ław?

    giman macie na myśli pompy powietrze-woda?

    Od siebie dodam, że zaczynałem z myślą, że nie przekroczę 130m^2 powierzchni użytkowej. Aktualnie jestem na ~170m^2 i do tego garaż 40m^2 i jestem załamany bo tutaj wszyscy budują małe domy. Za cholerę nie umiem zejść z metrażu. Każdy pokój ma swoją rację bytu i każdy metr na wagę złota. Być może jestem spaczony przez to, że mieszkam w domu z pokojami nie mniejszymi niż 18m^2 . Te nowe mają po 16^2, ale nie da się urwać do 14 bo się bryła niepotrzebnie komplikuje przez to, że nie da się tego proporcjonalnie zmniejszyć. Próbuję się przekonać, że jak już buduję to najwyżej +5lat kredytu, ale żeby to miało ręce i nogi.

    Jestem dobrej myśli, może uda się to odchudzić
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 16-10-2020 o 23:23

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post

    Nie powiem, ze warto czy nie. Ale ja mam ławy i żałuję, że nie płyta.

    Czemu lepiej płyta? W przyszłym roku chcemy ruszyć z budową domu, ale z poddaszem jakiś prosty projekt typu z102 z dachem dwuspadowym.

    Jak się mają te WT2021? Nie będzie możliwości grzania gazem? Mam na działce gaz więc chciałbym wykorzystać takie źródło ciepła, WM będzie wymagana na 100%? Bo jakoś tak nie mam przekonania do tej wentylacji mechanicznej, a dwa to dodatkowe koszta.

  9. #9

    Domyślnie

    Pompa powietrzna lepsza niż gruntowa? Chyba raczej tańsza inwestycja.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    giman macie na myśli pompy powietrze-woda?
    Tak.

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    tomasziolkowski dlaczego radzisz płytę zamiast ław?
    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Czemu lepiej płyta?
    Lepsza izolacja cieplna. Brak mostków.
    Łatwa do osiągnięcia solidna izolacja przeciwwilgociowa. Do osiągnięcia też przy ławach, ale prawie zawsze będzie to spierniczone chyba że solidnie przypilnujesz.

    Cytat Napisał majka112 Zobacz post
    Pompa powietrzna lepsza niż gruntowa? Chyba raczej tańsza inwestycja.
    Co kto lubi i jakie ma kryteria oceny.
    Dla mnie gruntowa z DZ pionowym lepsza od powietrznej ale za droga.
    A gruntowa z DZ poziomym gorsza od powietrznej.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Tak.



    Lepsza izolacja cieplna. Brak mostków.
    Łatwa do osiągnięcia solidna izolacja przeciwwilgociowa. Do osiągnięcia też przy ławach, ale prawie zawsze będzie to spierniczone chyba że solidnie przypilnujesz.


    Co kto lubi i jakie ma kryteria oceny.
    Dla mnie gruntowa z DZ pionowym lepsza od powietrznej ale za droga.
    A gruntowa z DZ poziomym gorsza od powietrznej.
    Dodam od siebie:
    Płyta fundamentowa to ciepło, brak problemów z wilgocią, większa stabilność całego budynku - masz jeden wielki fundament zamiast stopy fundamentowej pod samą ścianą.
    Są też wady tego rozwiązania - masa stali i betonu + czasochłonność, a co za tym idzie cena wykonania.

    Gruntowa PC nie wiem czy jest lepsza od powietrznej. Wiem że jest o jakieś 20-30 tys droższa. Przy odwiertach masz stabilne źródło ciepła, w miarę równe COP przez całe sezon. Ale czy warto? Bogatemu nie zabronię, ale mnie nie stać. Chyba, że masz w rodzinie jakiegoś studniarza z wiertnicą co odwierty zrobi po kosztach.

    A tak jak toś już wyżej wspomniał - w ramach normy 2021 to już chyba wszystko budowane będzie energooszczędne.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 20-10-2020 o 12:23

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za wyczerpujące odpowiedzi.
    Wychodzimy z założenia, że jeśli mamy coś budować praktycznie na większość życia to musi nas ten budynek jarać przez dłuższy czas.
    W związku z tym wolimy tego kredytu dołożyć i skłaniamy się do budowy HomeKoncept-32.
    Pełna świadomość tego, że te ramy wokół domu swoje będą liczyć. HK ma te projekty droższe w budowie ale wg nas coś za coś.
    Duże przeszklenia na południe i zachód powinny zdać egzamin jeśli chodzi o dogrzewanie naturalne.

    Jeśli chodzi o pompę ciepła gruntową to tutaj słowa rozsądku. Ich cena może okazać się niezbyt konkurencyjna w stosunku do korzyści nad pompą powietrzną. Liczę jednak, że w 2021 pojawią się realne dofinansowania i jeszcze to wszystko obliczymy.

    Pojawiło się kolejne pytanie. Mamy wstępnie usytuowany dom na działce.
    Jak wspominałem postawimy również na panele na dachu. Z racji, że mamy wielospadowy (35st) gdzie najlepiej umieścić ich najwięcej?
    Opcja 1 i 3 czy jednak 1 i 2? Dachy 1 i 2 są skierowane centralnie na południe, dach nr 3 na zachód.
    Poglądowy rysunek Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HK32_dach.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	44,7 KB
ID:	449464
    Muszę dodać, że chodzi też o estetykę. Idealnie, gdyby udało się umieścić je w jednych liniach na dwóch daszkach, nie jestem zwolennikiem panelowych choinek na dachu.
    Ostatnio edytowane przez Pio_FCI ; 22-10-2020 o 09:00

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pio_FCI Zobacz post
    Dzięki Panowie za wyczerpujące odpowiedzi.
    Wychodzimy z założenia, że jeśli mamy coś budować praktycznie na większość życia to musi nas ten budynek jarać przez dłuższy czas.
    W związku z tym wolimy tego kredytu dołożyć i skłaniamy się do budowy HomeKoncept-32.
    Pełna świadomość tego, że te ramy wokół domu swoje będą liczyć. HK ma te projekty droższe w budowie ale wg nas coś za coś.
    Duże przeszklenia na południe i zachód powinny zdać egzamin jeśli chodzi o dogrzewanie naturalne.

    Jeśli chodzi o pompę ciepła gruntową to tutaj słowa rozsądku. Ich cena może okazać się niezbyt konkurencyjna w stosunku do korzyści nad pompą powietrzną. Liczę jednak, że w 2021 pojawią się realne dofinansowania i jeszcze to wszystko obliczymy.

    Pojawiło się kolejne pytanie. Mamy wstępnie usytuowany dom na działce.
    Jak wspominałem postawimy również na panele na dachu. Z racji, że mamy wielospadowy (35st) gdzie najlepiej umieścić ich najwięcej?
    Opcja 1 i 3 czy jednak 1 i 2? Dachy 1 i 2 są skierowane centralnie na południe, dach nr 3 na zachód.
    Poglądowy rysunek Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HK32_dach.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	44,7 KB
ID:	449464
    Muszę dodać, że chodzi też o estetykę. Idealnie, gdyby udało się umieścić je w jednych liniach na dwóch daszkach, nie jestem zwolennikiem panelowych choinek na dachu.
    A nie lepiej wybrać coś z dachem dwuspadowym?

  14. #14

    Domyślnie

    Szukaliśmy chyba miesiąc...i ten jest najbliżej naszych wszystkich potrzeb. Ba! Dziewczyna od lat marzy o stodole dwuspadowej właśnie.
    Ale przy dwuspadowych ciężko o wbudowany a przynajmniej zadaszony/schowany taras jak w/w projekcie. Musiałby być po prostu dostawiany jako pergola...a wtedy eliminuje nas zbyt wąska działka (max.możemy ok 30metrów zachód-wschód).

    A dlaczego ten dach byłby kiepski na solary? Jest nawet do wykorzystania wschód, którego w ogóle nie zaznaczyłem.
    Na południe są 2 połacie, na zachód również kolejne 2.
    Oczywiście się nie upieramy, do wiosny jeszcze trochę czasu

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Projekt ciekawy pod kątem ilości garderób, skrytek, fajny układ salonu-jadalni-kuchni.
    Ale jest tylko 2,5 sypialni upewnijcie się, że wam wystarczy.

    errata:
    A może projekt na zbliżony obrysem do kwadratu.
    Taras zadaszony jako podcięcie jednego z narożników, garaż kolejny narożnik.
    Tu przykład - nie, ze spełni wasze wymagania, ale przykład tego podejścia.
    Podejrzewam, ze te 140m2 wybudujesz taniej niż 130m2 z homekonceptu.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 23-10-2020 o 17:55
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony