dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła pod C.O. - jaka?

    Witam, Proszę o pomoc w doradztwie jaka PC pod samo C.O. wybrać. Zaznaczam ze interesuje mnie nie droga PC, fajnie by było zmieścić się ze wszystkim w 12-15tyś. Moc jaka z wyliczeń wyszła na zapotrzebowanie mojego domu to 6kW, nowy dom 160 pow. zabudowy, 110m2 użytkowej na parterze + poddasze w przyszłości grzane same grzejniki wiec zatem pewnie będę potrzebował bufora? W tym przedziale cenowym jedynie cenowo odpowiadają typy monobloki ale możne ktoś coś innego był by w stanie polecić. Inwestycja na terenie Podkarpacia. Mile widziane oferty.
    PC monoblok Haier? Nie droga a dobra?

  2. #2

    Domyślnie

    12-15 tys to za mało na pompe ze wszystkim. Grzejniki to słaby pomysł. Zrób podłogówkę po całości.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Pod grzejniki potrzebujesz PC wysokotemperaturową , niby każda PC może dać te 55 st ale wtedy spada jej mocno COP i co za tym idzie jej sprawność energooszczędność w stosunku do innych rodzajów ogrzewań, Panasonic ma PC HT idealną dla grzejników ale jest droższa od zamierzonych wydatków.

    Nowy dom to lepiej podłogówka, grzejniki albo małe ale wtedy wyższa temperatura zasilania i jak wyżej lepsza PC albo większe grzejniki i niższa temperatura wody ale czy chcesz mieć na całą ścianę?

    W tej cenie znajdziesz tanie monobloki , poszukaj na portalach typu aledrogo i olxxxxx , Haier ciekawszy z tańszych chińczyków .

    ps 160m2 zabudowy , 110 m2 teraz plus kolejne 100 - 140m2 później i tylko 6 kW ?? to prawie dom pasywny , czym to liczyłeś bo cieplowlasciwe czasem dziwnie liczy
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  4. #4

    Domyślnie

    @pandzik podłogówke mam po całość na parterze a grzejniki będą tylko wtedy jak poddasze będzie już użytkowe w przyszłości. Puki co tylko instalacje mam tam wyciągnięta.


    @e_nygma W domu mam po całości podłogówkę na parterze. W planach jest tam kiedyś zrobić użytkowe poddasze wiec tam będą grzejniki bo nie mam już możliwości podłogowego robić chyba ze jakieś maty grzewcze. FV na dachu 4.2 kw możne coś więcej dołożę bo mam możliwość.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał digitalMode Zobacz post
    @pandzik podłogówke mam po całość na parterze a grzejniki będą tylko wtedy jak poddasze będzie już użytkowe w przyszłości. Puki co tylko instalacje mam tam wyciągnięta.


    @e_nygma W domu mam po całości podłogówkę na parterze. W planach jest tam kiedyś zrobić użytkowe poddasze wiec tam będą grzejniki bo nie mam już możliwości podłogowego robić chyba ze jakieś maty grzewcze. FV na dachu 4.2 kw możne coś więcej dołożę bo mam możliwość.
    No to bierz pompę bez zadnych buforów tylko na podloge na dole,czasem niebierz z zapasem mocy bo poddasze niewiadomo kiedy i czy zrobisz a zaraz bedziesz tu pisal co zrobić bo pompa taktuje.
    Tylko teraz ociepl jakoś ten strop co by Ci ciepło nie uciekalo na poddasze 40cm welny rozwin po stropie a potem ta welna pójdzie na skosy.
    Potem bedziesz widzial czy dokupuc duze grzejniki i sie podpiąć pod pompę i tak stawiam ze przez 70% sezonu wydoli zeby ogrzac jeszcze poddasze a 30% dogrzejesz z PV
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał digitalMode Zobacz post
    Moc jaka z wyliczeń wyszła na zapotrzebowanie mojego domu to 6 kW,
    - nowy dom 160 pow. zabudowy, 110m2 użytkowej na parterze + poddasze
    -w przyszłości grzane same grzejniki, wiec zatem pewnie będę potrzebował bufora?
    Konieczne profesjonalne OZC budynku ;
    - z rozbiciem na parter + poddasze,
    - aby znać prawidłową moc cieplna budynku.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    12-15 tys to za mało na pompe ze wszystkim. Grzejniki to słaby pomysł. Zrób podłogówkę po całości.
    Mimo wszystko dobre grzejniki na piętrze też są dobre (wiem - masło maślane).
    Dam taki przykład:
    Na piętrze mam sypialnię gdzie się najlepiej mi śpi przy temperaturze 19-20 st.C. By nie było za gorąco to na parterze w pokoju pod sypialną mam ustawione 21 st.C. Ciepło przenika przez strop oraz ściany sąsiedniego pokoju oraz łazienki. Na chwilę obecną w sypialni termostat odcina przepływ wody w kaloryferze a mimo tego jest 20,1 st.C. Na dworze dość zimno: +10 st.C.

    W całym domu są grzejniki i w większości sezonu wystarczy poniżej +37 st.C. na zasilaniu by zachować około 22-23 st.C. w pozostałych pokojach.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8

    Domyślnie

    Bufor mimo wszystko myślę raczej od razu montować niż później dostawiać gdyby te grzejniki doszły. Nie lubię wysokich temp wiec 20-21 stopni jest ok a nocą 19 najlepiej do spania wiec nie mam jakich takich wymagań aby grzać nie wiadomo jak dlatego myślałem nad monoblokiem. Przez ostatnie lata zimy nie są ostre wiec może i taki Haier 7.8 kw był by ok. Strop mam ocieplony XPS okolo (16cm? niepamiętam) stryropianu + wylewka.
    Ostatnio edytowane przez digitalMode ; 11-10-2020 o 19:08

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał digitalMode Zobacz post
    Bufor mimo wszystko myślę raczej od razu montować niż później dostawiać gdyby te grzejniki doszły. Nie lubię wysokich temp wiec 20-21 stopni jest ok a nocą 19 najlepiej do spania wiec nie mam jakich takich wymagań aby grzać nie wiadomo jak dlatego myślałem nad monoblokiem. Przez ostatnie lata zimy nie są ostre wiec może i taki Haier 7.8 kw był by ok. Strop mam ocieplony XPS okolo (16cm? niepamiętam) stryropianu + wylewka.
    A po co odrazu się skazywac na te dziadostwo jakim jest bufor ja mam powiedzmy 50m2 podlogówki +3grzejniki na górze c33 po 2mb i jeden 60cm pompa 7kw brak bufora zero problemów z taktowaniem 1600h pracy 1700startów za caly sezon
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mimo wszystko dobre grzejniki na piętrze też są dobre (wiem - masło maślane).
    Dam taki przykład:
    Na piętrze mam sypialnię gdzie się najlepiej mi śpi przy temperaturze 19-20 st.C. By nie było za gorąco to na parterze w pokoju pod sypialną mam ustawione 21 st.C. Ciepło przenika przez strop oraz ściany sąsiedniego pokoju oraz łazienki. Na chwilę obecną w sypialni termostat odcina przepływ wody w kaloryferze a mimo tego jest 20,1 st.C. Na dworze dość zimno: +10 st.C.

    W całym domu są grzejniki i w większości sezonu wystarczy poniżej +37 st.C. na zasilaniu by zachować około 22-23 st.C. w pozostałych pokojach.
    Podpinam sie pod to i od siebie dodam
    W całym domu grzejniki, temperatura cały poprzedni sezon ustawiona na krzywej, ale jakoś w zimie nie było takiej potrzeby, żeby na grzejniki ( tym samym na wyjściu z PC ) szło więcej niż 37st/c, w ciepłe dni pompa sama podbija do 38st/c.
    W takie dni jak teraz to pompa sie załącza z 4 razy na dobę od godz. 14.00 do godz 23.00, w nocy pompa sie nie załącza i tak do 13.00
    Temperatura ustawiona 22.3 w dzień i noc 21.7 z histerezą 0.4st/c i takie się temperatury utrzymują w całym domu, w nocy przyjemnie do spania, w dzień przyjemnie do odpoczywania, żadnego odczucia dyskomfortu, bo cegła oddaje ciepło.
    Oczywiście w zimie to grzeje dłużej, ale i tak jest przerwa grzania w nocy. O zużyciu energii i COP nie wspominam, żeby sie nie powtarzać, bo porównywalne z innymi na podłodze.
    Tak jak mówię, wystarczy ruszyć glową, pomyśleć, a nie trzymać się schematow, bo wszyscy tak mają.
    Oczywiście, jak bym stawiał nowy dom, lub syn będzie sie budował, to zastosuje podłogówkę, bo nowe domy nie maja takiej akumulacji i zawsze coś tam taniej i jakieś inne plusy.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mimo wszystko dobre grzejniki na piętrze też są dobre (wiem - masło maślane).
    Dam taki przykład:
    Na piętrze mam sypialnię gdzie się najlepiej mi śpi przy temperaturze 19-20 st.C. By nie było za gorąco to na parterze w pokoju pod sypialną mam ustawione 21 st.C. Ciepło przenika przez strop oraz ściany sąsiedniego pokoju oraz łazienki. Na chwilę obecną w sypialni termostat odcina przepływ wody w kaloryferze a mimo tego jest 20,1 st.C. Na dworze dość zimno: +10 st.C.

    W całym domu są grzejniki i w większości sezonu wystarczy poniżej +37 st.C. na zasilaniu by zachować około 22-23 st.C. w pozostałych pokojach.
    Juz palisz?
    W moim od 3 tyg temp stała 25 stopni. Dzisiaj spadło do 24,6.
    Myślę, że teraz juz faktycznie moze zaczac spadac. Słońca jak na lekarstwo.

    W domu dobrze zaizolowanym, oraz przy reku nie schłodzisz jednego pomieszczenia o 2-3 stopnie. Tak myślę.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 12-10-2020 o 00:23

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    ...
    Dam taki przykład:
    Na piętrze mam sypialnię gdzie się najlepiej mi śpi przy temperaturze 19-20 st.C. By nie było za gorąco to na parterze w pokoju pod sypialną mam ustawione 21 st.C. Ciepło przenika przez strop oraz ściany sąsiedniego pokoju oraz łazienki. Na chwilę obecną w sypialni termostat odcina przepływ wody w kaloryferze a mimo tego jest 20,1 st.C. Na dworze dość zimno: +10 st.C.
    W całym domu są grzejniki i w większości sezonu wystarczy poniżej +37 st.C. na zasilaniu by zachować około 22-23 st.C. w pozostałych pokojach.
    Podałeś chyba jedyny słuszny argument za grzejnikami, choć nie do końca.
    Dla małej bezwładności lepiej byłoby zamontować zwykły klimatyzator.
    Możesz też zrobić podłogówkę (koszt rur i dołożenie rozdzielacza raczej niewielki) oraz wyprowadzić dwie rurki do grzejnika na ścianę. Jak nie będziesz zadowolony z podłogówki -to ją zamkniesz i zainwestujesz w ulubiony grzejnik albo sterowanie dobowe do podłogówki.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Kolega ,,Pandzik" stwierdza ze zdziwieniem, że ktoś już grzeje, a on na tą chwilę nie i ma 24st/c w domu ponoć z zysków słonecznych, tylko nie wiem gdzie takie słońce?
    Powiedzmy że mu wierzę, a skoro ma takie zyski, t.o w lecie całe te przeszklenia ciągle zasłonięte, bo gorąco, a w domu ponuro.
    No ja rzeczywiście tez grzeję od początku października, bo w domu było by bardzo zimno, w tym czasie ani jednego dnia słonecznego, pada i temperatura w okolicach średniej 10st/c
    Ale w tym czasie zużyłem na grzanie, za te 12 dni 38kWh ( a nie bo w tym też CWU ), straszny koszt.
    Nawet jak by było słońce, to i tak musiał bym grzać, bo okna nie sa z wystawką na południe.
    Ale za to nie potrzebuję żadnej klimatyzacji, w domu w tym roku najwyższa temperatura na parterze 24st/c. na piętrze w sypialni podobnie, żadnych żaluzji, w domu widno i przyjemnie i w większości czasu okna otwarte.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Mam dom z lat 30-tych ubiegłego wieku. Z różnych względów odpada zrobienie podłogówki. Gdy jeszcze paliłem w kopciuchu miałem kaloryfery żeliwne oraz drabinki w łazienkach. Temperatura na kotle średnio 55- 65 st.C. (w większości bliżej 55). Był zawór 3-drożny i w obieg c.o. szła raczej niższa. W każdym razie było dobrze, bo kocioł nie przerdzewiał. To był zwykły dolnego spalania 12 kW Logano z dodatkowym sterowaniem wajchą do odpopielania oraz z szamotkami w palenisku by zmniejszyć jego wielkość. Piszę o tym w tym temacie tylko dlatego, że już wtedy wiedziałem, że nie będę potrzebował nowego źródła ciepła o większej mocy - jak czytam to się dziwię, że niektórzy sprzedawcy proponują PC znacznie przewymiarowane do nawet nowych domów.

    Jedyne co zmieniłem to grzejniki z żeliwnych na aluminiowe dobrej jakości dając ich znacznie większą ilość ( żeberka o większej mocy, ale tylko niewiele szersze). Jest ich ponad 200 - głównie Alice 500. W łazienkach: w jednej 18 żeberek o rozstawie 35 cm, drugiej 7 żeberek o rozstawie 80 cm.
    W przeliczeniu na poprzednie drabinki (łazienki) to ich wydajność cieplna jest kilka razy większa.

    Zaznaczam, że grzeję 24/24 na dobę (pandzik - tak już "palę" od połowy września). Prądu mam pod dostatkiem i nie muszę patrzeć czy aktualnie są godziny taniej, czy drogiej taryfy.

    @Tolo74
    już pisałem, że klimy tak, ale jako wspomaganie PC PW która na dodatek obsługuje c.w.u.

    U mnie niestety te wszystkie pompy ciepła miałem założone jeszcze gdy nie obowiązywała ulga termoizolacyjna. Na szczęście nie były drogie, bo montaż mechaniczno-elektryczny był po mojej stronie, a f- gazownik zrobił to co musiał, czyli kielichowanie, próżnię oraz sprawdzenie szczelności i co tam jeszcze trzeba.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    A właśnie o prądzie zapomniałem dodać, że też nie muszę się trzymać sztywno godzin, bo mam G11 i grzeję wtedy kiedy trzeba, a urządzenia załączam kiedy jest taka potrzeba.
    A że mam straszny koszt m-c za energię 300zł, to nie widzę potrzeby montować PV, bo tej energii potrzebuję najwięcej w zimie.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @michancia

    Ja to około 250 zł płaciłem na miesiąc mając G12E, gdy jeszcze nie miałem PV.
    PV sam sobie założyłem na sprzęcie używanym gdy fotowoltaika była jeszcze w powijakach i teraz moje rachunki za EE spadły do opłat stałych.
    Prawo dot OZE mamy takie jakie mamy co sprowadza się do tego, że jeśli zostaną niewykorzystane zasoby zgromadzone w "magazynie" to po 365 dniach przepadają.
    PC to najlepszy wg mnie sposób na jej wykorzystanie nie wspominając o kuchni indukcyjnej i innych "takich tam".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @michancia

    Ja to około 250 zł płaciłem na miesiąc mając G12E, gdy jeszcze nie miałem PV.
    PV sam sobie założyłem na sprzęcie używanym gdy fotowoltaika była jeszcze w powijakach i teraz moje rachunki za EE spadły do opłat stałych.
    Prawo dot OZE mamy takie jakie mamy co sprowadza się do tego, że jeśli zostaną niewykorzystane zasoby zgromadzone w "magazynie" to po 365 dniach przepadają.
    PC to najlepszy wg mnie sposób na jej wykorzystanie nie wspominając o kuchni indukcyjnej i innych "takich tam".
    Nie zrozumiałem, 250zł płacileś przed założeniem pomp PC, czy juz po założeniu.
    Masz PV, czym grzejesz w zimie? bo jeśli w zimie potrzebujesz dużo prądu, to musisz oprócz abonamentu zapłacić również przesył, i tu nasuwa się moje pytanie,
    Na tę chwilę jakie są te opłaty, jak go zużywam najwięcej w zimie, więc biorę go z ZE
    A drugi temat, to to, że na tę chwilę ci co mają PV, jeszcze korzystają, bo przesył jest jeszcze tani.
    Ale jak będziemy szli w tym kierunku, że nastawiamy PV, ( do tego zakłady też chcą być samowystarczalne ), a wiatraków nic, to ciekawe skąd weżmiemy w zimie energii, magazynów nie mamy. Jak nam dopierdzielą za przesył, to z krzeseł pospadamy.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  18. #18

    Domyślnie

    Uważam że Pc będzie dobrym wyborem nawet pod względem wygody, zwłaszcza że od rana do 18 mnie nie będzie w domu a zostawiać żonę z rozpalaniem kopciucha? Pc będzie odpalana w zimne dni na CO, a nie przez cały rok więc kosztów za prąd nie będzie takich generować a w połączeniu z instalacją FV która mam zawsze coś będzie taniej. Do grzania cieplej wody mam już zbiornik 300l z wężownica plus grzałka tak trochę nie przemyślony wybór który miał być podłączony do kotła zwykłego 5 klasy drewno węgiel po tym jak dostawałem wyceny na PC kosztu 25-30 tys ale nie wiedziałem że monoblok jest tańszy i dlatego zdecydowaliśmy że jednak w tym miesiącu chcemy na jakiś model się zdecydować zwłaszcza że PC można sterować również przez apke tak słyszałem a to dobra rzecz w naszym przypadku miało by sens załączać CO będąc po za domem

  19. #19

    Domyślnie

    W przypadku instalacji tylko na kaloryferach -zastanowiłbym się na to żeby pójść tylko w prąd o ile dom jest dobrze ocieplony i dach pozwala na instalację FotoVoltów. Do Pompy potrzebne są ogromne grzejniki i całość inwestycji traci sens.
    Oczywiście dobrze byłoby to wspomóc kominkiem lub zwykła klimą.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Nie zrozumiałem, 250zł płacileś przed założeniem pomp PC, czy juz po założeniu.
    Masz PV, czym grzejesz w zimie? bo jeśli w zimie potrzebujesz dużo prądu, to musisz oprócz abonamentu zapłacić również przesył, i tu nasuwa się moje pytanie,
    Na tę chwilę jakie są te opłaty, jak go zużywam najwięcej w zimie, więc biorę go z ZE
    A drugi temat, to to, że na tę chwilę ci co mają PV, jeszcze korzystają, bo przesył jest jeszcze tani.
    Ale jak będziemy szli w tym kierunku, że nastawiamy PV, ( do tego zakłady też chcą być samowystarczalne ), a wiatraków nic, to ciekawe skąd weżmiemy w zimie energii, magazynów nie mamy. Jak nam dopierdzielą za przesył, to z krzeseł pospadamy.
    W stopce mam, że przygodę z PV zacząłęm od 2017 r. a obecną PC założyłem później.
    Taryfę G12E, którą zlikwidowali miałem przez 10 lat. Wtedy płaciłem rocznie około 2500 zł nawet czasem prawie do 3000 zł. rocznie. Rozliczenie 2 razy w roku i potem 2x5 wpłat. Od marca 2018 r. za EE płacę tylko opłaty stałe.

    Co więcej - "górka" energii w "magazynie" rośnie. Tego na chwilę obecną nazbierało się chyba ponad 3500 kWh.
    Pierwszą jednostkę zewnętrzną PC PW miałem 8,5 kW z 2008 r i założyłem 16.07 2019 r., lecz w czerwcu tego roku wymieniłem na "leżak magazynowy" wyprodukowany we wrześniu 2018 r. 6 kW - jest o wyższej sprawności od poprzedniej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony