dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła a komin na przyszłość

    Witam

    W tym roku własnymi siłami z pomocą rodziny i znajomych udało nam się w końcu postawić dom. Na dzień dzisiejszy brak okien i nie przewiduje w tym roku. Papa i deskowanie na całym dachu. Teraz zabieram się za ścianki działowe a następnie za samo przygotowanie przepustów, miejsc pod puszki elektryczne itd.
    https://www.archeton.pl/projekt-domu...440_opisogolny

    Budowa idzie długo bo bez żadnej ekipy i jak na razie kredytu a oszczędności skończyły się już dawno temu

    Przechodząc do pytania:
    Na 99,99% jestem już zdecydowany na pompę ciepła.
    W projekcie mam 2 kominy
    schiedel avant 12 11,33m
    schiedel rondo20 11,33m

    Moja mała żonka postanowiła ze kominka nie robimy wiec jeden komin mi już odpadł. Zastanawiam się tylko czy robić drugi. "Dziury" w stropie są przygotowane jednak zastanawiam się czy jest sens wydawania kasy na komin który i tak w użytku przynajmniej przez najbliższe X lat nie będzie. Moja druga polówka przekonuje żeby go zrobić tylko dlatego ze postawienie komina za X lat jeśli coś innego lepszego niż pompa ciepła pojawi się na rynku i będzie wymagało komina będzie duza ingerencja w postawiony dom.

    Jeśli komin budować to zastanawiam sie czy jest sens dopłacać do Shiedela czy zdecydować sie na coś tańszego np Brata?
    Jeśli nie budować jak zamknąć przepusty przygotowane pod kominy w stropie? Nie jest maly około 100x40 cm.

    Dodatkowo mógłby mnie ktos upewnić czy dobrze rozumuje (z zawodu bardzo daleko mi do budowlańca) czy 2 kanały wentylacyjne to do kotłowni w której jak rozumiem nie może być rekuperacja? Pralni w projekcie nie mamy kotłownia została powiększona jako jedno pomieszczenie kosztem pralni. Oraz czy pompa ciepła wymaga komina wentylacyjnego? Ewentualnie może być tam rekuperacja?

  2. #2

    Domyślnie

    Pompe stawiasz gdzie chcesz. Pod schodami, w salonie, kuchni, gospodarczym. Nie potrzebujesz KOTŁOWNI, a co za tym idzie żadnych kominów. W tym tych na przyszłośc.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał devil2b1 Zobacz post
    ...

    Moja mała żonka postanowiła ze kominka nie robimy wiec jeden komin mi już odpadł. Zastanawiam się tylko czy robić drugi. "Dziury" w stropie są przygotowane jednak zastanawiam się czy jest sens wydawania kasy na komin który i tak w użytku przynajmniej przez najbliższe X lat nie będzie. Moja druga polówka przekonuje żeby go zrobić tylko dlatego ze postawienie komina za X lat jeśli coś innego lepszego niż pompa ciepła pojawi się na rynku i będzie wymagało komina będzie duza ingerencja w postawiony dom.

    ...
    Niech zona sie zapozna z uchawałami antysmogowymi i zalozeniami dekarbonizacji gospodarki. Za klika lat komin bedzie calkiem zbedny bo bedzie zakaz dla nowych domów palenia czymkolwiek. Coraz wiecej miejscowosci wprowadza ten zakaz juz dzisiaj. Widocznie macie za duzo kasy skoro mysiicie o kominie. Macie inne wazniejsze wydatki. Pompa ciepła nie potrzebuje komina ani wentylacji grawitacyjnej.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał devil2b1 Zobacz post
    Moja druga polówka przekonuje żeby go zrobić tylko dlatego ze postawienie komina za X lat jeśli coś innego lepszego niż pompa ciepła pojawi się na rynku i będzie wymagało komina będzie duza ingerencja w postawiony dom.
    Nie ma sensu budowanie komina na zapas. Koszt spory (nawet, jak zrezygnujesz z Schiedla) bo to nie tylko sam komin, ale tez jego obudowa i obróbki blacharskie.


    Cytat Napisał devil2b1 Zobacz post
    Jeśli komin budować to zastanawiam sie czy jest sens dopłacać do Shiedela czy zdecydować sie na coś tańszego np Brata?
    Do czego ma być ten komin? Bez odpowiedzi na to pytanie to zgadywanie. Na FM masz chyba przewagę miłośników wkładów stalowych - a jak ceramika, to izostatyczna.

    Cytat Napisał devil2b1 Zobacz post
    Dodatkowo mógłby mnie ktos upewnić czy dobrze rozumuje (z zawodu bardzo daleko mi do budowlańca) czy 2 kanały wentylacyjne to do kotłowni w której jak rozumiem nie może być rekuperacja?
    No właśnie. Kotłownia na paliwo stałe jak i na gazowe ma odrębne wymogi. To nie tylko komin - ale też wymóg wentylacji grawitacyjnej o odpowiednich parametr. Oraz dla przykładu kotłowni na gaz z butli nie możesz mieć w piwnicy. A przepisy zabraniają łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną - musisz szczelnie oddzielić te strefy.
    Tym bardziej nie ma sensu planowanie kotłowni "na zapas".

    Cytat Napisał devil2b1 Zobacz post
    Oraz czy pompa ciepła wymaga komina wentylacyjnego? Ewentualnie może być tam rekuperacja?
    Nie.
    - PC PW jednostkę zewnętrzną montujesz na zewnątrz i łączysz ją przewodami z gazem z jednostką wewnętrzną (ewentualnie monoblok - wtedy wszystko jest w jednostce zewnętrznej a do domu prowadzisz rury z wodą/glikolem).
    - PC gruntowa - do domu doprowadzasz rury z glikolem albo solanką z dolnego źródła a całe urządzenie jest w domu.
    Czerpni i wyrzutni powietrza wymagają niektóre pompy PC PW do CWU - ale to nie ten przypadek, jak rozumiem.

    Więc jak nie będzie kotłowni - rób wentylację mechaniczną. Jak jednak się uprzesz przy kominie i opcji na kotłownię, to musisz przewidzieć też spełnienie pozostałych wymogów dla kotłowni.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Coraz wiecej miejscowosci wprowadza ten zakaz juz dzisiaj.
    Jedna. Kraków konkretnie.
    A i to jest dyskusja na nowo, bo Alarm Smogowy wprowadzał w błąd lobbując za zakazem i w sumie nie wiadomo jak TO się skończy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-10-2020 o 00:32

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    jeżeli chcesz uczyć się na błędach innych to ucz się na moich. Na początku chciałem mieć pompę ale nie byłem pewien czy będzie mnie na nią stać więc komin musi być. Po policzeniu ile kosztuje pompa a ile piec na ekogroszek wyszło że w sumie komin będzie bo będzie kominek na jesień. Po zamontowaniu pompy okazuje sie ze i kominek nie jest potrzebny bo w domu ciągle cieplo. Więc mam piękny komin nie potrzebny nikomu i niczemu za kupę kasy do którego dachowcy w tamtym tygodniu musieli przyjechać bo przeciekał( dobrze ze w ramach poprawy swojej roboty poprawial)

  7. #7
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Od następnego roku biomasa czyli pellety oraz drewno do łask przyjdzie więc czy warto rezygnować z komina to sprawa do przemyślenia .

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    pokażesz mi jakąś osobę co ma pompę i chce przejść na pellet. Sąsiad ma ekogroszek od 2 lat już mi wspomina ze myśli o grzaniu samym prądem z paneli albo zbiornik z gazem montuje. Takich osób mogę ci jeszcze 3 wskazać.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam

    W projekcie mam wentylację mechaniczną w całym domu oprócz właśnie wspomnianej kotłowni i garażu. Rozumuję że jej tam poprostu być nie może przez spaliny itd.

    Coraz bardziej jestem za nie robieniem komina właśnie że względu na koszt i to że i tak nie będzie używany przynajmniej przez następne X lat. Muszę wieczorem żonie dać ten wątek do przeczytania.

    Zastanawiam się ewentualnie jak "zakryć" dziury przygotowane już do kominów w syropie. Około 100x40 cm.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jedna. Kraków konkretnie.
    A i to jest dyskusja na nowo, bo Alarm Smogowy wprowadzał w błąd lobbując za zakazem i w sumie nie wiadomo jak TO się skończy.
    Wyrwane z kontekstu.
    Napisałem dla nowo budowanych domów. Coraz wiecej klientów zgłasza mi taki fakt, nie chce mi sie szukac ktore ale sa takie.
    W Krakowie jest zakaz bezwzgledny dla wszystkich.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Napisał devil2b1 Zobacz post
    Zastanawiam się ewentualnie jak "zakryć" dziury przygotowane już do kominów w syropie. Około 100x40 cm.
    z tego co wiem w kotłowni i garażu musisz mieć grawitacyjną wiec tymi dziurami możesz puścić zwykłe okrągłe rury i kominki na dachu, a reszte przestrzeni jeżeli masz dom z piętrem warto zostawić jako przepusty w razie w (przewód antenowy, zasilanie do paneli, jakiś dodatkowy pion do kanalizacji przydaje się to zawsze do czegoś. A odnośnie komina pamiętaj że może on dodatkowo podnieść koszt paneli fotowoltaicznych (http://www.instsani.pl/515/zacienienie-paneli-pv)

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wyrwane z kontekstu.
    Napisałem dla nowo budowanych domów. Coraz wiecej klientów zgłasza mi taki fakt, nie chce mi sie szukac ktore ale sa takie.
    W Krakowie jest zakaz bezwzgledny dla wszystkich.
    Masz rację. Więc podam szerszy kontekst:
    "Za klika lat komin bedzie calkiem zbedny bo bedzie zakaz dla nowych domów palenia czymkolwiek. Coraz wiecej miejscowosci wprowadza ten zakaz juz dzisiaj. "

    Podaj choć jedną miejscowość, gdzie jest zakaz palenia w nowobudowanym domu czymkolwiek.

    O co się założysz, że nie ma takiego miejsca w Polsce?

    A od przyszłego roku biomasa będzie najprostszym sposobem na zmieszczenie się w limicie EP z tanim w budowaniu domu. Pewnie, że każdy chce mieć super hiper naj, ale dla wielu przeprowadzka z "późnego Gierka" do współczesnego "durszlaka" to i tak ogromny spadek kosztów ogrzewania i standardu życia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-10-2020 o 19:58

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    z tego co wiem w kotłowni i garażu musisz mieć grawitacyjną wiec tymi dziurami możesz puścić zwykłe okrągłe rury i kominki na dachu
    Witam

    mogłbys mnie nakierować o jakich rurach konkretnie mowa? Myslałem ze w gre wchodzą tylko pustaki wentylacyjne

  14. #14

    Domyślnie

    To ja sie dołącze, dzisiaj ponownie zrobiłbym komin (kominek na drewno , nigdy na węgiel) z prostej przyczyny, brak prądu - brak grzania. Co więcej widzę dzisiaj że mam przewymiarowaną pompe (bałem się wydajności pompy powietrznej w zimie). Zamontowałbym pompe 9kW a moze nawet mniejszą a w sytuacji kryzysowej (-20 stopni na zewnatrz) dogrzewałbym się właśnie kominkiem.
    Jesłi chodzi o problemy energetyczne to jeszcze przed nimi stoimy, niedoinwestowana infrastruktura , coraz więcej aut elektrycznych spowoduje jeszcze duże problemy (albo koszty prądu pójdą znacznie w górę albo padnie infrastruktura)
    Mam również skrzywienie w razie godziny "W" :"one is none , two is one" . wole mieć alternatywę do grzania, jak w zimie mnie odetnie od prądu to musiałbym sie wyprowadzić z dziećmi z domu
    Ale ja na wsi mieszkam więc mam więcej swodoby niż osoby mieszkające z miastach gdzie restrykcje bedą postępowały.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  15. #15

    Domyślnie

    Teraz PC to super sprawa, jak wprowadzą podatki od ciepła z ziemi to niewiadomo

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Teraz PC to super sprawa, jak wprowadzą podatki od ciepła z ziemi to niewiadomo
    Dobrze ze mam ciepło z powietrza
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dobrze ze mam ciepło z powietrza
    Nowe warunki techniczne mówią że wszystko co policzymy w kwestii energooszczędności, trzeba przez coś tam przemnożyć. Przy ogrzewaniu domu prądem, ciężko będzie spełnić warunki bez sporych nakładów, bo mnożnik wynosi 3,0. Dla biomasy - 0,2....Radze się zastanowić nad kominem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony