dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 207
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie Dlaczego pompa 5kW jest za mała na dom 105m Ostrzeżenie przy doborze zbyt małych pomp

    Dane wyjściowe dom 105m2
    Zapotrzebowanie na ciepło 4,7kW przy -20°C
    Ilość osób w domu 4 osoby, zapotrzebowanie na CWU 1kW
    Czyli łącznie dom przy -20°C potrzebuje:
    Na wodę użytkową: 24kWh( jest to duże zużycie na CWU większość domów ma około 10kWh)
    Na ogrzewanie: 112,8kWh
    Pompa ciepła Panasonic SDC 5kW wyprodukuje przy -20°C na CWU 24kWh w ciągu około 8h.
    Pompa na CWU pracuje z mniejszą mocą około 3kW ze względu na wyższą temperaturę zasilania oraz priorytet COP.
    Przez te 8h(zazwyczaj w cyklach 4x2h) będzie pracować tylko na potrzeby CWU bez użycia grzałki.
    Na ogrzewanie będzie pracować przez pozostałe 16h.
    Przez 16h pracując z pełną mocą wyprodukuje 16h x 3,9kW = 62,4 kWh.
    Ma wyprodukować 112,8kWh, więc na 14h( bo nie od razu) dołączy sobie grzałkę.
    Grzałka pracująca przez 14h x 3kW = 42kWh
    BRAKUJE 8,4kWh.

    WNIOSEK pompa Panasonic SDC 5kW przy -20C nie da sobie rady nawet pracując na 100% grzałką i sprężarką.
    Pompa ma też przestoje ze względu na okienka pracy na CO i CWU czyli nie pracuje cały czas, jak dobrze się dopasuje okienka to będzie pracować przez 80-90% czasu w ciągu doby.
    Więc już pewnie w temperaturach -13 – (-15°C) mogą być problemy z temperaturą.

    Jak dołożymy do tego jeszcze że są, np. święta czy sylwester, mamy gości większe zużycie wody, ludzie wchodzą i wychodzą to taka pompa da znać o braku mocy jeszcze wcześniej.

    Mnóstwo można tu znaleźć opisów że pompa 5kW jest super na domy nawet większe niż 100m2.
    To wszystko niestety złe dobory. Moja firma nigdy nie założyła pompy 5kW na domy o normalnej izolacji większy niż 80m2.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	120960570_3384533674964641_4798395214000225345_n.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	449047
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  2. #2

    Domyślnie

    Coraz częściej Właściciele pomp, posiadają również klimatyzatory;
    - które mogą wspomóc PC.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 12-10-2020 o 13:10
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Hej CNC-widzę ,że jesteś "aktywny" .
    Czy możesz się odnieść do moich pytań w topicu Aqarera ?
    Bardzo mnie interesuje Twoje zdanie (i doświadczenie).
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Kolega to raczej aktywny w sprzedaży i zakładaniu, bo jeżeli chodzi o późniejszy serwis i późniejsze usterki to już bardzo słabo mu idzie

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Od przyszłegego roku, wg nowych WT raczej trudno będzie spotkać dom tej wielkości o obciążeniu cieplnym powyżej 4kW.
    Do tego - wiele osób posiada dodatkowego splita, kominek, czy choćby farelkę.
    No i wreszcie - nie pamiętam już czasów, kiedy średnia temperatura dobowa wynosiła -20C
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Od przyszłegego roku, wg nowych WT raczej trudno będzie spotkać dom tej wielkości o obciążeniu cieplnym powyżej 4kW.
    Do tego - wiele osób posiada dodatkowego splita, kominek, czy choćby farelkę.
    No i wreszcie - nie pamiętam już czasów, kiedy średnia temperatura dobowa wynosiła -20C
    Chyba promocje w hurtowniach na duże pompy
    Jak chata druszlak to i 9kw moze sie okazac za mały
    Niewiem co on tym wpisem chciał osiągnąc wzioł jakiś przykład z czapy gdzie w malym domku zużycie cwu jest jak w agroturystyce (najwyżej bedą mieli przez dwa dni dzień dziecka
    Równie dobrze mogę wymalowac posta z krzykliwym tytulem ze pompa 5kw bedzie przewymiarowana do domku 105m2
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Proszę o informację jaka PC PW według Pana potrzebna byłaby do domu parterowego 120m2 projekt Arosa. Rodzina 4 osoba, zbiornik CWU 300L.
    EUCO = 47kW m2/rok. Dom na płycie fundamentowej, 15 cm styropianu.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Z tym CWU żeś grubo pojechał.
    Jabym sobie większej ja 4kw przy -20 nie wsadził.
    Nawet nad 3kW bym się zastanowił wrazie W grzałka by podgoniła
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 12-10-2020 o 14:27
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Kolega to raczej aktywny w sprzedaży i zakładaniu, bo jeżeli chodzi o późniejszy serwis i późniejsze usterki to już bardzo słabo mu idzie
    doświadczenia własne ?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    CNC

    Nie jestem "pompiarzem", więc się na tym nie znam, jeśli to Twoje przemyślenia to pewnie jest coś na rzeczy. Mnie by wystarczyła mniejsza PC, gdybym posiadał domek o którym piszesz. Tak jakoś się składa, że jak na razie -20 st.C nie utrzymuje się przez cały sezon grzewczy. W najgorszym razie na te kilka dni zimna można się odziać w swetry i prysznic brać krócej.

    A tak przy okazji - przyjąłem "za dobrą monetę" udzieloną mi swego czasu przez Ciebie odpowiedź, że sterownik FTC4 to przestarzały sterownik i zrezygnowałem z kupna PC Mitsubishi.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Od przyszłegego roku, wg nowych WT raczej trudno będzie spotkać dom tej wielkości o obciążeniu cieplnym powyżej 4kW.
    Do tego - wiele osób posiada dodatkowego splita, kominek, czy choćby farelkę.
    No i wreszcie - nie pamiętam już czasów, kiedy średnia temperatura dobowa wynosiła -20C
    Twierdzisz, że urzędnicy wydziałów architektury doszkolili się i będą potrafili weryfikować "obliczenia" w projektach?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Co ten facet ( CNC ) wypisuje pompa 5kW za mała na dom ok.100m2.
    Ludzie do starych domów 150m2 montują 9kW SDC i maja nadwyżkę.
    A tu w zupełności wystarczy.
    -20st/c ciekawe ile takich dni będzie, poprzednie lata średnia dobrze powyżej 5st/c, a jak będą takie temperatury, to se grzałkę załączy, lub w kominku przepali dla nastroju.
    Poprzedni rok tydzień z temperaturami -7st/c, a w dzień ani jednego poniżej zera.
    CWU grzane 8 godzin, kto tyle wody zużywa.
    Za duża konkurencja na rynku, czy co, że im klienci uciekają.
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 12-10-2020 o 17:13
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @agb
    To raczej praktyka i "życie" spowoduje - 20cm styropianu pod posadzką i na ścianach nie jest już takim ewenementem, jak 7lat temu, kiedy ja budowałem.
    Podobnie WM...
    Do tego ten przykład z pierwszego postu, konkretnie CWU dobrany został tak, aby potwierdzić jakąś tezę. Bo kto zużywa 24kWh DZIENNIE na CWU ??
    Ja zużywam 1m3 gazu (ok 9kWh) i wydaje mi się to sporo, bo widzę, że wielu forumowiczów ma zużycie 0.5-0.6m3

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Najzimniejszy miesiąc poprzedniej zimy - styczeń, produkcja energii przez PC - 2400kWh / 30 = 80kWh dzień przy moim domu prawie 200m po podłogach, a jeszcze mi daleko do budowanych w dzisiejszej technologii i zapotrzebowaniu energetycznym.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Dane wyjściowe dom 105m2
    Zapotrzebowanie na ciepło 4,7kW przy -20°C
    Ilość osób w domu 4 osoby, zapotrzebowanie na CWU 1kW
    Czyli łącznie dom przy -20°C potrzebuje:
    Na wodę użytkową: 24kWh( jest to duże zużycie na CWU większość domów ma około 10kWh)
    Na ogrzewanie: 112,8kWh
    Znajdź mi taki dzień, gdzie przez 24h było -20* średnio. I jeszcze żeby nie było zysków słonecznych ani bytowych.
    Dokładanie mocy na CWU nie ma sensu - bo takich dni nie ma. Więc zawsze będzie czas dla pompy o mocy dobranej do CO dla -20 (czy innej, w zależności od strefy) na dogrzanie CWU.

    24kWh wystarczają do ogrzania do 55* 450l wody. Kto tyle zużywa na dobę? Pensjonat? W normalnych domach wystarcza 1/5 tego.

    Podaj jeszcze roczne zapotrzebowanie (bo podałeś obciążenie, nie zapotrzebowanie) EUco+w i EUcwu. Strzelam ZAWYŻAJĄC, że będzie to jakieś 4 000 kWh na CO+W i ze 2000kWh na CWU... Rocznie. CWU równo - więc 5,5kWh - a nie 24kWh dziennie.
    Na CO+W - w najgorszym miesiącu (w styczniu) z 750kWh w całym miesiącu - czyli średnio z 25kWh w ciągu doby. Niech najgorsza doba w tym miesiącu będzie 2x gorsza, od średniej (nie od najcieplejszej). Mamy 50kWh/24h na CO+W

    Razem w ciągu doby 55,5kWh/24h=2,3125kW mocy średnio w ciągu doby. Więc sama grzałka 3kW dałaby radę nawet, gdyby sprężarka się zepsuła.

    I dlatego nie można ufać sprzedawcom pomp w zakresie doboru mocy pompy. Raz, że nie potrafią liczyć. A dwa - w ich interesie jest wcisnąć mocniejszą pompę. Większa marża w zł przy tym samym %, ta sama robota, a szansa że przez taktowanie szybciej padnie i będą mieli kolejny dochód też nie jest bez znaczenia.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    tylko w kwestii c.w.u
    Za ostatnie 365 dni u mnie pompa pokazała pobrane 667kWh energii. Nawet jeśli kilkanaście procent kłamie, to wciąż będzie ok. 2kWh/dobę.
    W domu przeciętna rodzina 2+2 ale 3 kobiety...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  17. #17

    Domyślnie

    Marku marketingu, znów chcesz coś pokazać, udowodnić, a wychodzi jak zwykle. Po co Ci to?

    Podam Ci konkretny przykład z dzisiaj. Zbiornik 400l, pompa zaczynała z 19C. Aby podgrzać te 400l do 52C pompa wzięła dokładnie 4.33kWh. Potem aby dogrzać grzałką do 66C (dziś akurat wypadała antylegionella) wzięła kolejne 6kWh. Razem, licząc COP, nawet po 3, wychodzi 19kWh. Jeżeli rodzina codziennie potrzebuje 24kWh na samo CWU, to czapki z głów.

    P.S Normalnie bez antylegionelli idzie poniżej połowy tego.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    A doczytał ktoś że napisałem że 24kWh to duże zużycie.? że średnio jest 10kWh!?
    Do tego napisałem że pompa nigdy nie pracuje 100% tylko w sprzyjających okolicznościach 80-90%?
    A pamiętacie że pompę kupuje sie na 15-20lat? I niech się trafią 2 zimy z dwoma dniami gdzie nagle okaże się że pompa nie daje sobie rady.
    I co wtedy nagle ktoś ma dojść do wniosku że wydał 25tyś i i mógł dołożyć 1500zł i mieć urządzenie które bez problemy by sobie poradziło.

    Ci którzy mnie krytykują to pewnie jak jadą w podróż do teściowej gdzie jest do przejechania 100km to też pewnie na stacji leją 6,2L paliwa bo tyle im pali samochód wg. danych producenta.

    Ja mam założone ponad 800 urządzeń i jeszcze żaden klient nie powiedział że ma zimno bo pompa mu nie daje rady ogrzać domu.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  19. #19

    Domyślnie

    Poproszę CNC o jakieś uzasadnienie? Dlaczego na urządzenie nie dajesz 15-20 lat gwarancji? Podobnie jak na sam montaż?
    Masz wątpliwości czy montaż przetrwa, bo urządzenie to wychodzi z fabryki i ma 5 lat gwarancji a nie jak twierdzisz 15-20...

    Daj mi gwarancję 20 lat na urządzenie i montaż i zakładam w ciemno 5 inwestycji od razu.
    Kocioł na ekogroszek jak kupowałem też opowiadali bajki że 20 lat pożyje...
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 12-10-2020 o 20:48
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Poproszę CNC o jakieś uzasadnienie? Dlaczego na urządzenie nie dajesz 15-20 lat gwarancji? Podobnie jak na sam montaż?
    Masz wątpliwości czy montaż przetrwa, bo urządzenie to wychodzi z fabryki i ma 5 lat gwarancji a nie jak twierdzisz 15-20...

    Daj mi gwarancję 20 lat na urządzenie i montaż i zakładam w ciemno 5 inwestycji od razu.
    A jak kupowałeś samochód za 10x więcej to dostałeś 200lat gwarancji?
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony