dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 11
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 207
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A szkoda, brak kontroli sprzyja patologii fałszowania charakterystyk energetycznych i ogólnie obliczeń cieplnych.
    wyobrażasz sobie sytuację, że składany jest Projekt Budowlany do Urzędu i urzędnik :
    - " odpala " ( przykładowo ) BDEC i sprawdza charakterystykę energetyczną budynku ?
    - otwiera projekt konstrukcyjny i sprawdza obliczenia statyczne ?
    - otwiera projekt instalacji sanitarnych i sprawdza " średnicę rurek " ?
    tzn. jest jednocześnie : architektem, konstruktorem, instalatorem IS, IE, audytorem, ... itd
    to jw byłby świat absurdów !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    wyobrażasz sobie sytuację, że składany jest Projekt Budowlany do Urzędu i urzędnik :
    - " odpala " ( przykładowo ) BDEC i sprawdza charakterystykę energetyczną budynku ?
    - otwiera projekt konstrukcyjny i sprawdza obliczenia statyczne ?
    - otwiera projekt instalacji sanitarnych i sprawdza " średnicę rurek " ?
    tzn. jest jednocześnie : architektem, konstruktorem, instalatorem IS, IE, audytorem, ... itd
    to jw byłby świat absurdów !
    Odpalenie czegokolwiek nie pomoze w ocenie prawidłowosci charakterystyki. Aby ją zweryfikowac konieczne są powtórne obliczenia ozc i audyt.
    Oczywiscie nie wyobrazam sobie takiej systuacji bo nie tym rzecz. Skoro banki moga zlecac weryfikację poprawnosci wykonania audytów energetycznych na potrzeby termodernizacji to i wyrywkowe zlecenie sprawdzenia charakterystyk przez uprwnionych weryfikatorów byłoby mozliwe. Nie ma na to ani pieniedzy, ani woli aby tak zrobic.
    Brak jakiejkolwiek kontroli powoduje jeszcze raz powtórze patologię w tym zakresie. Mozliwosc wykonywania charakterystyk architekci i projektanci sanitarni dostali niejako w przezencie z mocy ustawy. Nybyte uprawnienia (bez rzeczywistej wiedzy albo wiedzy szczatkowej w tej dziedzinie),realnie nie do utracenia powodują ze moga wpisywac co chcą, i to faktycznie wpisują. Z czegos trzeba zyc, a interes inwestora ich nie obchodzi. To nawet nie jest moje zdanie, a moich klientów których ocena pracy architektów w zakresie obliczen cieplnych, porady czym grzac, jak grzac i ile to bedzie kosztowało, jest okraszona wieloma epitetami których zacytowac sie tu nie da. Chocbys nie wiem jak bronił swoich kolegów po fachu to takie sa fakty.

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Prawidłowy kierunek myślenia;
    - łączna moc pompy plus moc grzałki pokrywa 100% zapotrzebowania
    .....przy - 20°C, "
    - minimalna moc modulacyjna PC to około 1,0 kW,
    Warto, abyś w stopce umieścił ;
    - dane budynku,
    - OZC,
    - ogrzewanie podłogowe czy grzejniki
    Stopka gotowa

    Zakładanie klimy ma sens aby używać jej głównie do chłodzenia się latem a zimą jako pomoc w razie jakby PC nie wyrabiała na wypadek zimy 100 lecia?
    Myślę, że w cenie PC 7kw byłaby PC 5kw + jakaś klima w salonie 2,5-3,5kw.
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Stopka gotowa

    Zakładanie klimy ma sens aby używać jej głównie do chłodzenia się latem a zimą jako pomoc w razie jakby PC nie wyrabiała na wypadek zimy 100 lecia?
    Myślę, że w cenie PC 7kw byłaby PC 5kw + jakaś klima w salonie 2,5-3,5kw.
    Taka klima, pewnie nie da rady wcześniej, niż PC PW skończy grzać bez grzałek
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Odpalenie czegokolwiek nie pomoże w ocenie prawidłowości charakterystyki. Aby ją zweryfikować konieczne są powtórne obliczenia ozc i audyt.
    ASOLT :
    - a kto poza Tobą mówi ( i na jakiej podstawie ? ) o „ocenie”, czy „weryfikacji” wykonanej danej pracy ? np. obliczeń charakterystyki energetycznej.
    - kto Ciebie „ocenia” i „weryfikuje” ?

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Brak jakiejkolwiek kontroli powoduje jeszcze raz powtórzę patologię w tym zakresie.
    - kto Ciebie kontroluje ? aby nie doszło ( jak piszesz ) do „ patologii ”
    - zlecasz sprawdzanie swoich obliczeń ? czy też nie widzisz takiej potrzeby ?
    - tak więc : nie rozpędzaj się ze swoimi osądami, bo doszlibyśmy do ORWELA, a „rynek” i tak wszystko „zweryfikuje” :
    o-błędnych audytorów, czy też projektantów amatorów.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    a z jednym ( niestety tylko zamysłem ) się zgodzę :
    - audytor, jak projektant powinien pełnić samodzielna funkcję techniczną w budownictwie w zakresie wykonywanych obliczeń " energetycznych " do projektu i wymienionych w § 20. p.1 10) oraz 11) Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego ( Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ) ... i wszystko byłoby jasne kto, i za co odpowiada !
    ale póki co, jest inaczej
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #67
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Taka klima, pewnie nie da rady wcześniej, niż PC PW skończy grzać bez grzałką
    Szkoda, myślałem że jednym urządzeniem będę miał udogodnienie latem i zabezpieczenie zimą w razie w.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Stopka gotowa

    Zakładanie klimy ma sens aby używać jej głównie do chłodzenia się latem a zimą jako pomoc w razie jakby PC nie wyrabiała na wypadek zimy 100 lecia?
    Myślę, że w cenie PC 7kw byłaby PC 5kw + jakaś klima w salonie 2,5-3,5kw.
    Klima jak sama nazwa mówi została stworzona głównie do chłodzenia i na to jest nastawiony w jej budowie największy nacisk. Przy chłodzeniu ma najlepszą wydajność i najniższy pobór prądu.
    Większość klim dane jakie producent podaje są dla klimatu najcieplejszego , dla umiarkowanego i zimnego (Polska) sporadycznie są podawane a jak są podane to delikatnie mówiąc nie zachwycają.

    Dużo klim nie ma zupełnie grzałek i wydajność ich potrafi niesamowicie spaść już przy -5 stopnia a wiele już przy -10 kończy swoją pracę , a jak nawet dalej pracują to COP bardzo niski a tym samym ilość wytworzonej energii ..

    Klima raczej do wspomagania jak nie ma mrozów , bo przy mrozach raczej można się lekko zdziwić ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 21-10-2020 o 06:36
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #69
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Klima jak sama nazwa mówi została stworzona głównie do chłodzenia i na to jest nastawiony w jej budowie największy nacisk. Przy chłodzeniu ma najlepszą wydajność i najniższy pobór prądu.
    Większość klim dane jakie producent podaje są dla klimatu najcieplejszego , dla umiarkowanego i zimnego (Polska) sporadycznie są podawane a jak są podane to delikatnie mówiąc nie zachwycają.

    Dużo klim nie ma zupełnie grzałek i wydajność ich potrafi niesamowicie spaść już przy -5 stopnia a wiele już przy -10 kończy swoją pracę , a jak nawet dalej pracują to COP bardzo niski a tym samym ilość wytworzonej energii ..

    Klima raczej do wspomagania jak nie ma mrozów , bo przy mrozach raczej można się lekko zdziwić ...
    Wszystko jasne. Więc klima jedynie do wspomagania grzania, np w dziennym okienku jak pc dogrzewa cwu. A jeśli chodzi o instalatorów PC to jesli do wyboru jest doswiadczony/polecany instalator z daleka (300km) a mało doświadczony/początkujący z pc z okolic to kogo byście wybrali? Może polecilibyście mi jakiegos dobrego instalatora, ktory montuje pc nie od wczoraj? Inwestycja w okolicy Ostrołęki.

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ASOLT :
    - a kto poza Tobą mówi ( i na jakiej podstawie ? ) o „ocenie”, czy „weryfikacji” wykonanej danej pracy ? np. obliczeń charakterystyki energetycznej.
    - kto Ciebie „ocenia” i „weryfikuje” ?


    - kto Ciebie kontroluje ? aby nie doszło ( jak piszesz ) do „ patologii ”
    - zlecasz sprawdzanie swoich obliczeń ? czy też nie widzisz takiej potrzeby ?
    - tak więc : nie rozpędzaj się ze swoimi osądami, bo doszlibyśmy do ORWELA, a „rynek” i tak wszystko „zweryfikuje” :
    o-błędnych audytorów, czy też projektantów amatorów.
    Kto mnie ocenia?
    Ostatnio moje obliczenia ozc i audyt energetyczny na potrzeby termomodernizacji był weryfikowany przez weryfikatora banku przyznajacego kredyty na termomodernizację.
    O ile sie nie myle było to bank BOŚ. Nie była to weryfikacja zlecona czy tez w gest MI ale jednak była.
    O patologii mowie na podstawie własnych doswiadczen oraz przykładów chociazby z tego forum. Całkiem niedawno jeden z inwestorów chciał sie dowiedziec ile bedzie płacił za ogrzewanie bazujac na charakterystyce dołaczonej do projektu.Cóz sie okazalo z lektury tych wypocin bo inaczej tego nazwac nie mozna. Wyniki ozcoile tokwe były przeprowadzone calkowicie sie nie zgadzały z wartosciami Eu, Ek, Ep. Wygladało na to jak slusznie zauwazył Kaizen ze jedne i drugie wartosci pochodziły z innych obliczen. To tylko przypuszczenie, ale swiadczy o patologii. To tylko jeden w wielu przykładów, mało kto czuje potrzebe podawania takich danych na forum bo z gory zaklada ze to nie ma sensu wobec takich niedokladnosci.
    Wracając do weryfikacji czy oceny poziomu błedów, to nie chodzi mi o to ze wyniki obliczen moga sie róznic o 20-30%, chodzi mi wyniki z tzw czapy, czyli calkiem nieprawdopodobne. Prawdziwa jazda bez trzymanki zacznie sie 01.01.201. Zmniejszenie Ep z 95 do 70 kWh/m2*a wymusi na projektantachjescze wiekszą kreatywnosc w wpisywaniu wartosci juz calkiem bez pokrycia w charakterystykach. Powinien pojawic sie prawdziwy wysyp domów pasywnych lub prawie pasywnych czesto bez WM z rekuperacją bo takie przypadku są teraz bardzo czesto spotykane. Reasumujac rynek tek nie zweryfikuje, prozne nadzieje. dzieki miedzy innymi uprawnienia dozywotnim.
    Kto mnie weryfikuje? Mam sporo klientów którzy mają opomiarowane zuzycie energii na cele grzewcze i w dziwny sposób pokrywa sie z moimi obliczeniami, a calkowicie nie pokrywa sie w danymi z projektu. czy potrzeba lepszego potwerdzenia?
    Rynek poprawnosci obliczen ozc i charaktrystyk nie zweryfikuje gdyz co coraz wiecej inwestrów ma swiadomosc ze charakterystyka energetyczna jest tylko niezbednym dodatkiem do uzyskania PNB i pod takim kątem nie weryfikowała architektów. Tak mi sie wydaje ze masz naprawdę mały kontakt z inwestorami lub z spotykasz na swej drodze zawodowej bardzo mało inwestorów. Ja codziennie albo rozmawiam z inwestorami omawiajac wyniki ozc albo czesto bywam na budowach i tez czesto rozmawiam z inwestorami. Bardzo czesto rozmowa schodzi na temy błedów w projektach nie dotyczacych charaktrystyki, a błedów projektu. W sumie mnie to nie intersuje ale praktycznie znalezienie projektu bez błedów graniczy z cudem. Reakcją inwestora jest zwykle ciezkie westchnienie bo kto ma czas i siły walczyc z architektem o poprawę lub zwrok czesci kosztów za projekt?

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    a z jednym ( niestety tylko zamysłem ) się zgodzę :
    - audytor, jak projektant powinien pełnić samodzielna funkcję techniczną w budownictwie w zakresie wykonywanych obliczeń " energetycznych " do projektu i wymienionych w § 20. p.1 10) oraz 11) Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego ( Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ) ... i wszystko byłoby jasne kto, i za co odpowiada !
    ale póki co, jest inaczej
    Kasta (ładniej korporacja zawodowa) do tego nie dopusci

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Klima jak sama nazwa mówi została stworzona głównie do chłodzenia
    Co Ty masz za słownik? Ma zapewniać odpowiedni klimat - tylko z nawilżaniem sobie nie radzi. Zresztą współczesne klimy to pełnoprawne pompy ciepła. I jest megawątek o grzejących nią.
    Owszem, podłogówka ma zalety - ale ciągle w mieszkaniach i domach dominują kaloryfery a klima jest od nich lepsza.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Dużo klim nie ma zupełnie grzałek i wydajność ich potrafi niesamowicie spaść już przy -5 stopnia a wiele już przy -10 kończy swoją pracę , a jak nawet dalej pracują to COP bardzo niski a tym samym ilość wytworzonej energii ..
    Moja pierwszq klima w papierach miała, że grzeje do -5*. Przetestowałem do -22* - działała. Bez grzałek.

  13. #73

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;7986217]Co Ty masz za słownik? Ma zapewniać odpowiedni klimat - tylko z nawilżaniem sobie nie radzi. Zresztą współczesne klimy to pełnoprawne pompy ciepła. I jest megawątek o grzejących nią.
    Owszem, podłogówka ma zalety - ale ciągle w mieszkaniach i domach dominują kaloryfery a klima jest od nich lepsza.

    Przynudzasz ...

    Jest mega wątek ale raczej dowiesz się z niego że w większości klima nie jest tam głównym źródłem ogrzewania. Ci ludzie mają też inne rodzaje ogrzewania (grzejniki elektryczne , podłogówka elektryczna a także kotły na węgiel albo dodatkowo kominek).
    Wielu pisze że używa głównie w okresach przejściowych jako wspomaganie ogrzewania ...

    Co innego jak ktoś decyduje się na montaż klimy kanałowej , wtedy część wad Splita odpada (hałas mniejszy a i będą dogrzane dużo lepiej pomieszczenia niż przy jednym Split) , ale dalej są pewne wady że najlepiej to działa jak nie ma drzwi lub są całkowicie otwarte bo wtedy wymiana ciepła i rozkład jest najlepszy.


    Ty masz podobno super ciepły dom i super elektryczne ogrzewanie elektryczne. Widać coś nie tak z tą taniością ogrzewania jak musisz wspomagać się najgorszymi z możliwych sposób ogrzewania (kominek i klimatyzator).

    Mam w domu pompę PW , mam też klimę.

    Jak dla mnie grzanie klimą to najgorszy z możliwych sposób ogrzewania. Beznadziejny rozkład temperatur , hałas , brak jednolitego dogrzania , wysoka histereza pracy , brak precyzyjnego ustawienia temperatury. Co ciekawe te same wady potwierdzają nawet Ci co grzeją klimą.
    Więc bo przez chwilę próbowałem i zrezygnowałem ...

    W czym klima jest lepsza od grzejników ?
    Grzejniki działają niesłyszalnie , grzeją jednakowo pomieszczenie.
    Termostat na grzejniku precyzyjnie kontroluje ogrzewanie.
    Nawet rozkład temperatur jest lepszy niż przy grzaniu nadmuchowym klimą.

    Ogrzewanie nadmuchowe to najgorszy z możliwych sposób ogrzewania z tragicznym rozkładem temperatur i nie jest to żadna nowość...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 21-10-2020 o 09:34
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jest mega wątek ale raczej dowiesz się z niego że w większości klima nie jest tam głównym źródłem ogrzewania.
    W przytłaczajacej większości jest głównym. W wielu jedynym.
    W mieszkaniu, w którym grzałem klimą miałem też grzejniki i podłogówkę w łazience. Większość ciepła dostarczała klima - w salonie, gdzie była zamontowana 100%. Była bardziej komfortowa, od grzejników, bo ogrzewała szybciej. No i znacznie twniej, niz grzejniki.
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ci ludzie mają też inne rodzaje ogrzewania (grzejniki elektryczne , podłogówka elektryczna a także kotły na węgiel albo dodatkowo kominek).
    Też masz inne źródła ciepła. I o czym to świadczy?
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ty masz podobno super ciepły dom i super elektryczne ogrzewanie elektryczne. Widać coś nie tak z tą taniością ogrzewania jak musisz wspomagać się najgorszymi z możliwych sposób ogrzewania (kominek i klimatyzator).
    Mam też samochód - a czasami jeżdżę metrem i pociągiem. To ma być dowód, że cos nie tak z autem? Używam to, co w danej sytuacji uznaję za optymalne (subiektywna ocena jaką w danej sytuacji użyteczność dla mnie mają poszczególne cechy danego rozwiązania)

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak dla mnie grzanie klimą to najgorszy z możliwych sposób ogrzewania. Beznadziejny rozkład temperatur , hałas , brak jednolitego dogrzania , wysoka histereza pracy , brak precyzyjnego ustawienia temperatury.

    W czym klima jest lepsza od grzejników ?
    Rozkład temperatur lepszy, niz przy grzejniku. Filtruje powietrze zamiast tylko wzbijać tumany kurzu i zbierać go. Wrzucalem fotki grzejników - pamiętasz? Szybko rozprowadza ciepło i lepiej pilnuje temperatury, niż grzejnik.


    Hałas - na niskich obrotach w sypialni przy otwartych drzwiach nie słyszałem nawet w nocy. A w dzień w normalnym szumie dnia to i w salonie nie było słychać. Teraz podobnie.

    Za to ma w salonie taką zaletę, że potrafi szybko przestać grzać, jak chcę odpalić piekarnik, kuchenkę czy kominek. A potem szybko wrócić do pracy, jak dodatkowe źródło ciepła przestanie działać

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kasta (ładniej korporacja zawodowa) do tego nie dopusci
    - a od kiedy to IARP ( Izba Architektów RP ) lub PIIB ( Polska Izba Inżynierów Budownictwa ) tworzy prawo ?
    - raczej Izby jw nie są tutaj adresem Twoich " uwag "
    - nie podobają Ci się Ustawy, Rozporządzenia, ... ogólnie Prawo Budowlane - napisz wprost do Ministra albo odpowiednio zagłosuj w najbliższych wyborach.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za to ma w salonie taką zaletę, że potrafi szybko przestać grzać, jak chcę odpalić piekarnik, kuchenkę czy kominek. A potem szybko wrócić do pracy, jak dodatkowe źródło ciepła przestanie działać
    i ty latasz po tej kuchni z tymi swoimi wykresami od urządzenia do urządzenia. Wiesz, że nikt normalny tego nie robi? Serio ktoś sie bedzie zastanawiał czy ma gasić zrodło ciepła przy włączeniu czajnika elektrycznego?

    Pompa, podłogówka i nie masz nic lepszego. Raz ustawiasz i masz pozamiatane.

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Wszystko jasne. Więc klima jedynie do wspomagania grzania, np w dziennym okienku jak pc dogrzewa cwu. A jeśli chodzi o instalatorów PC to jesli do wyboru jest doswiadczony/polecany instalator z daleka (300km) a mało doświadczony/początkujący z pc z okolic to kogo byście wybrali? Może polecilibyście mi jakiegos dobrego instalatora, ktory montuje pc nie od wczoraj? Inwestycja w okolicy Ostrołęki.
    Serio chcesz odpalać klimę do grzania w okienku dziennym gdy masz pompę i podłogówkę|? Podgrzanie zbiornika 200l to u mnie może kwadrans. Niech będzie 30 min. 2 godziny w nocy i miałem zeszłej zimy grzanie załatwione. te 1.5 godziny puszczone w wylewkę zwróci ci sie z nawiązką.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    ...
    Grzejniki działają niesłyszalnie , grzeją jednakowo pomieszczenie.
    Termostat na grzejniku precyzyjnie kontroluje ogrzewanie.
    ....
    Termostat przy grzejniku elektrycznym podobnie jak głowica termostatyczna przy grzejniku wodnym nie jest precyzyjna kotrolą temperatury. Aby taka była musiałby byc termostat
    zlokalizowany z dala od grzejnika, tak aby grzejnik nie wpływał na pomiar temperatury (brak dodatniego sprzężenia zwrotnego) Usytuowanie termostatu w obudowie grzejnika jest rozwiazaniem kompromisowym ze wzgledu na koszty i jakosc regulacji temperatury.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - a od kiedy to IARP ( Izba Architektów RP ) lub PIIB ( Polska Izba Inżynierów Budownictwa ) tworzy prawo ?
    - raczej Izby jw nie są tutaj adresem Twoich " uwag "
    - nie podobają Ci się Ustawy, Rozporządzenia, ... ogólnie Prawo Budowlane - napisz wprost do Ministra albo odpowiednio zagłosuj w najbliższych wyborach.
    Nie twierdze ze tworzy prawo, ale ma wiekszy wpływ na tych co tworzą niz zwyczajny obywatel.
    A ustawy o tyle mi sie nie podobają ze nie wprowadzono mechanizmu kontroli czy okresowej weryfikacji tych ktorzy uzyskali uprawnienia. Problem z głosowaniem jest taki ze nie na kogo głosowac, kogos kto poruszy i zajmie sie tym tematem.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 21-10-2020 o 10:08

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Serio chcesz odpalać klimę do grzania w okienku dziennym gdy masz pompę i podłogówkę|? Podgrzanie zbiornika 200l to u mnie może kwadrans. Niech będzie 30 min. 2 godziny w nocy i miałem zeszłej zimy grzanie załatwione. te 1.5 godziny puszczone w wylewkę zwróci ci sie z nawiązką.
    Podałem jedynie jako przykład. Napisałem, ze klima byłaby jako wspomagacz pc, w przypadku jakbym zdecydował się na pc 5kw a ta nie dałaby rady przy ostrej zimie.

Strona 4 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony