dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 54 z 54
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    w przypadku defrostu temperatura czynnikia na wymienniku ciepła dochodzi do -20 stopni....
    Że niby woda z podłogówki (czy sprzęgła/bufora) opływa wymiennik co ma -20*? Podasz źródło tej rewelacji i wyjaśnienie, jakim cudem nie zamarza i nie rozsadza wymiennika?

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    I dla Ciebie to rewelacja ?
    Tak , woda z podłogówki( czy sprzęgła /bufora) opływa wymiennik , który na początku defrostu osiąga temperaturę nawet -20 stopni ( w zasadzie to może wymiennik aż tyle nie ma ,tylkoma tyle gaz w nim)
    Jak mówiłem , Panasonic na czujniki ( i są na pewno sprawne) , z których mogę odczytywać informację nawet co 1s , ( a nie jak SmartCloud co 5min , a w trybie rejestracji co 30s) ,i takie temperatury podczas defrostu rejestruję przez HeishaMon. ( Czujnik na cienkiej rurze gazowej tuż przy wejściu do wymiennika).
    Właśnie po to ,żęby nie zamrazł potrzebny jest raz duży przepływ , a dwa odpowiednia temperatura tej wody.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 29-10-2020 o 11:06
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    I dla Ciebie to rewelacja ?
    Tak , woda z podłogówki( czy sprzęgła /bufora) opływa wymiennik , który na początku defrostu osiąga temperaturę nawet -20 stopni ( w zasadzie to może wymiennik aż tyle nie ma ,tylkoma tyle gaz w nim)
    Jak mówiłem , Panasonic na czujniki ( i są na pewno sprawne) , z których mogę odczytywać informację nawet co 1s , ( a nie jak SmartCloud co 5min , a w trybie rejestracji co 30s) ,i takie temperatury podczas defrostu rejestruję przez HeishaMon. ( Czujnik na cienkiej rurze gazowej tuż przy wejściu do wymiennika).
    Właśnie po to ,żęby nie zamrazł potrzebny jest raz duży przepływ , a dwa odpowiednia temperatura tej wody.
    Dobra przez jaki czas ta temperatura minus 20 sie utrzymuje w przybliżeniu.
    To jest temperatura czynnika w miejscu powiedzmy tego rozprezenia bo w samym wymienniku juz takiej nie bedzie tylko na tej rurce to tak podobnie jak z szybkim wypuszczeniem gazu propanbutan z butli to i zawor przymarza ale w wymienniku tyle nie bedzie.
    I absolutnie nie strasz ludzi zamrozeniem wymiennika bo jesli temperatura wody wplywajacej na wymiennik bedzie za niska lub przeplyw za maly to pompa nie wykona defrostu albo go przerwie.
    Jaka by nie byla temperatura na zewnatrz czy wilgotnosc czy inne pieroly typu rodzaj lodu itp.to u mnie defrost trwa prawie tyle samo moze sa jakies 10sekundowe rożnice.
    Wszystko trwa ok.6min ,sprezarka sie zatrzymuje,obiegowka ze dwie minuty mieli woda w obiegu ,temperatura sie wyrowna do 26stopni startuje sprezarka 4 minuty i po wszystkim w czasie tych 4min temperatura wody w obiegu spada o 2do3stopni,sprezarka robi stop i ponowny start i zaczyna grzac w tym momencie dołącza grzalke wspomagajaca w celu szybszego dojscia do zadanej (jesli jest wlaczona i tu prosze nie straszyc ponownie ludzi mozna ta grzalke wylaczyc nie ma nic wspolnego z defrostem nie pomaga przy nim jest zamontowana za wymiennikiem a nie przed)
    Dokladnych czasów sie nie czepiaj jak chcesz moge tej zimy poobserwowac jak to dokladnie przebiega mialem gdzies to zapisane ale przesiałem.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    U mnie temperatura tak niska jest może przez 30s później zaczyna powoli wzrastać. Nie wiem jak będzie u innych ( może zład mniejszy i ta woda się już od tego wychładza i nie będzie wzrastać).
    Gaz się rozpręża właśnie w wymienniku , i to raczej tam będzie najniższa temperatura ( na łączeniu rury z wymiennikiem).

    A czy ja straszę.... Taka jest tego logika , to ,że zatrzymasz sprężarkę to wcale nie oznacza ,że wymienniku magicznie wzrośnie temperatura z tych -20 do powyżej zera , jeśli przepływu wody by nie było w ogóle. Na pewno pompa ma dużo różnych zabezpieczeń , ale nie po to ,żeby sprawdzać czy zadziałają... W Czarnobylu też zostawili sobie tylko ostatnie zabezpieczenie ,które miało zatrzymać reakcję , a okazało się ,że tylko ją wzmocniło....
    Jeśli będzie odpowiedni zład wody i przepływ to nic złego się nie stanie .( to tak w miarę uspokojenia )
    Gdzieś był filmik z klimatyzacjakatowice.pl , jak Karol pokazywał rozerwany wymiennik ciepła właśnie z tego powodu , ale znaleść nie mogę teraz.
    I nie nie chcę ,żebyś mierzył czasów defrostu , i mówił że masz 6 min i to jest stosunkowo szybko. Zaraz się trafi następny co będzie miał szybciej. A wszystko dlatego ,że ma kaloryfery i grzeje na 40 stopni , a ty na 30 .... A już zupełnie nie potrzebne są awantury w stylu weź Samsunga , bo tam to trwa jeszcze szybciej.... G. prawda , nawet ta sama pompa w innych warunkach będzie miała inne czasy rozmrażania , więc te czasy sobie można wsadzić gdzieś....
    A czasy defrostów się różnią ,może o 1 minutę , może 3min , ale się różnią, i jest ku temu cała masa powodów, że defrost defrostowi nie równy.

    EDIT: Niestety film już niedostępny : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7889844
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 29-10-2020 o 12:57
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    @asolt , to jest Twoja odpowiedź na pytanie jak działa zawór upustowy...
    Moja prośba , abyś jeszcze raz napisał jak działa , bo z tego to nic o działaniu się nie dowiedziałem.
    Wszystko jest w internetach
    https://afriso.pl/wiedza/zastosowani...icy-cisnien-du

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Tylko skąd miałem wiedzieć ,że to akurat taki stosuje Daikin w swoich pompach...
    A czy przpadkiem Daikin na czas defrostu nie załącza wszystkich grzałek na full ? Skądś to ciepło musi być do ogrzania wymiennika....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    D
    Wszystko trwa ok.6min ,sprezarka sie zatrzymuje,obiegowka ze dwie minuty mieli woda w obiegu ,temperatura sie wyrowna do 26stopni startuje sprezarka 4 minuty i po wszystkim w czasie tych 4min temperatura wody w obiegu spada o 2do3stopni,sprezarka robi stop i ponowny start i zaczyna grzac w tym momencie dołącza grzalke wspomagajaca w celu szybszego dojscia do zadanej (jesli jest wlaczona i tu prosze nie straszyc ponownie ludzi mozna ta grzalke wylaczyc nie ma nic wspolnego z defrostem nie pomaga przy nim jest zamontowana za wymiennikiem a nie przed)
    Dokladnych czasów sie nie czepiaj jak chcesz moge tej zimy poobserwowac jak to dokladnie przebiega mialem gdzies to zapisane ale przesiałem.
    W LG defrost zajmuje to trochę ponad 2 minuty a samo rozmrażanie przebiega bardzo szybko.
    W LG defrost jest "inteligentny" i pompa robi defrost jak naprawdę musi a nie co jakiś ściśle określony czas.

    Ale na razie chyba nie ma u mnie żadnych defrostów , bo chyba jeszcze za ciepło , albo jak są następują bez zatrzymania pracy sprężarki (bo nie widać na wykresach aby pompa w całym cyklu grzania u mnie sie zatrzymała).

    U mnie w pompie nie ma żadnych informacji ile było startów i itd , ale mam podłaczoną pompę pod miernik prądu a jego do internetu
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Zawór upustowy działa (i jest zbudowany) podobnie do zaworu bezpieczeństwa, ustawia się na nim ciśnienie różnicowe przy którym zaczyna się otwierać i przepuszczać wodę z zasilania na powrót. Czyli nie pozwala aby ciśnienie różnicowe wywołane pompą przekroczyło określony poziom. Taka jest podstawowa funkcja zaworu, ale fakt, że przepuszcza wodę na powrót powoduje, że można go wykorzystać jako sprzęgło hydrauliczne załączane w "awaryjnej sytuacji" w celu utrzymania minimalnego przepływu.
    Ten w Daikinie ma nastawę o zakresie do 5mH2O. Żeby go ustawić, trzeba ręcznie zamknąć wszystkie obiegi sterowane głowicami i sprawdzić przepływ na pompie, jeżeli jest wystarczający zostawiamy zawór skręcony maksymalnie i nie będzie w ogóle działał. Jeżeli jest za mały przepływ, redukujemy ciśnienie na zaworze do momentu aż zacznie przepuszczać wymaganą ilość wody i pompa osiągnie minimalny wymagany przepływ.
    W czasie normalnej pracy, kiedy większość głowic jest otwartych, ciśnienie różnicowe w instalacji jest niższe niż nastawione na zaworze i on nic nie przepuszcza. Jak przymykają się głowice woda zaczyna dłużej się kisić w grzejnikach i spada temperatura powrotu, rośnie delta. Pompa obiegowa stara się zwiększyć przepływ przez instalacje żeby obniżyć deltę, więc zwiększa ciśnienie różnicowe do momentu aż otworzy się zawór obejściowy i podniesie temperaturę powrotu w stopniu takim, że wyłączy się sprężarka (analogicznie do sprzęgła po zatrzymaniu przepływu za sprzęgłem).
    Jeżeli teraz pompa chciałaby zrobić defrost, zawór obejściowy zapewni przepływ, ale jak będzie mały zład w tym krótkim obiegu to będzie musiała odpalić grzałki. Gdyby głowice były otwarte zład zapewni instalacja, ale jeśli głowice mogą się zamknąć a nie chcemy, żeby pompa odpalała wtedy grzałki do defrostu, można dać niewielki buforek na powrocie pomiędzy pompą a zaworem obejściowym, jak na załączonym zdjęciu.

    Natomiast w pewnych sytuacjach Daikin zaleca użycie normalnego sprzęgła (ale nie musi być duże), np. jeśli są dodatkowe pompy w instalacji (np. mieszacze na rozdzielaczach). Albo jeśli stara instalacja nie jest w stanie uzyskać dużych przepływów i małej delty.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ms3.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	449705  
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 30-10-2020 o 19:21

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A to ciekawe, Daikin nawet przy stosowaniu regulatorów strefowych nie zaleca stosowania bufora. W ogole nie zaleca. Ciekawe dlaczego?, widocznie nie wie tyle o pompach co wie Kaizen. nalezalo by domniewywac ze Daikin mało wie o pompach a szczegolnie o swoich wyrobach.
    Odświeżam wątek.

    Skoro przy sterowaniu strefowym nie ma być bufora, to skąd pompa ciepła ma brać energię do defrostów? Przecież sterowanie strefowe może na dłuższy czas pozamykać wszystkie pętle podłogówki. Chyba, że Daikin ma grzałki do defrostów (nie wiem, ma?).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Ratpaw - Można dać bypass na rozdzielaczach lub po prostu , jeżeli jest automatyka sterująca, połaczyć start odszraniania z sterownikiem PLC(jeśli jest), że wówczas ma otworzyć wszystkie pętle - tylko wiadomo czas reakcji też swoje powoduje.

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dzięki! Zadałem naiwne pytanie, ale się już doekukowałem. Obecnie potrafię dobrać każdy element kotłowni w dowolnej konfiguracji: bufor równolegle, szeregowo (na zasilaniu i powrocie), bez bufora, z jednym lub dwoma źródłami ciepła, pracującymi jednocześnie lub alternatywnie i wskazać, które rozwiązanie jest właściwe i dlaczego
    Aczkolwiek trochę tej wiedzy musiałem jednak zaczerpnąć z różnych źródeł
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Ja może doprecyzuje , bypass= zawór nadmiarowo upustowy.

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Rozumiem, znam to rozwiązanie. PLC to jednak trochę przeginka, chyba, że jest rozwiązanie takiego sterowania za kilkaset złotych. Jednak wolałbym mały buforek na powrocie - zawsze zadziała
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Ja generalnie do swojej budowy robie system PLC + Home assistant + znam biblioteke komunikacyjną od PC, to połącze to.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony