dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w mieszkaniu. Salon z aneksem kuchennym

    Witam serdecznie!

    Będę miał salon z aneksem kuchennym. Po lewej stronie, jak na rysunku, znajduje się otwór wentylacyjny (wentylacja grawitacyjna), który zostanie „wyciągnięty” na front szafki. Mieszkam na 3im piętrze w 4-piętrowym bloku. To jest tylko i wyłącznie mój kanał wentylacyjny, nie jest dzielony z innymi mieszkaniami.

    W kuchni będzie płyta indukcyjna (w mieszkaniu nie ma gazu). Oczywiście nad płytą chciałbym zamontować wyciąg/pochłaniacz podszafkowy albo teleskopowy. I teraz zaczynają się problemy. Jak to w ogóle ugryźć?

    1. Montuję pochłaniacz z filtrem węglowym i wypuszczam powietrze na gzymsie pomiędzy górnymi głębokimi szafkami, a płytszymi dolnymi. (kolor czerwony)

    2. W kratce wentylacyjnej wsadzam trójnik i robię jedną kratkę wentylacyjną a drugi przewód łączę z okapem/wyciągiem. Przy czym montuję tam klapę zwrotną, żeby jak się nie będzie używać okapu, to żeby działała zwykła wentylacyjna na pomieszczenie. (kolor fioletowy)

    3. Aneks przez ścianę sąsiaduje z łazienką, która ma swój dedykowany grawitacyjny kanał wentylacyjny (też dedykowany tylko dla mojego mieszkania). Wbijam się z wyciągiem okapu w ścianę do wentylacji łazienkowej (też osobny kanał na moje mieszkanie). (kolor zielony)

    Nie wiem, które rozwiązanie jest najbardziej sensowne. Boję się, że żadne

    Ad 1 – boję się, że szafka nad okapem będzie bez przewy mokra. Raz, będzie biło ciepło/para z garnków z dołu od płyty, a z góry będzie biło przefiltrowane ciepłe powietrze.
    Ad 2 - tutaj tracę miejsce w i tak malutkim aneksie, ciągnąc rurę przez całą szerokość kuchni. I tracę większość pierwszej szafki, gdzie instaluję trójnik i wyjścia.
    Ad 3 – nie wiem czy nie zniszczę tym samym wentylacji w łazience gdze jednak jest ona bardzo potrzebna.

    Poszę doradźcie. Może najprostsze rozwiązanie nr 1 nie jest aż takie złe? Może dam radę. W tym pokoju będzie zainstalowany oddzielny oczyszczacz powietrza i klimatyzacja, która może działać jako wentylacja. Pokój z aneksem ma ok 26 m2 (o ile to ma jakiekolwiek znaczenie)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia-wentylacja.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	17,8 KB
ID:	449058

  2. #2

    Domyślnie

    Temat wałkowany wielokrotnie i nie mający idealnych rozwiązań.
    Ja po dość długim użytkowaniu okapu pracującego jako pochłaniacz z filtrami węglowymi i wylotem na kuchnie dochodze do wniosku że to złe rozwiazanie, brudzące szafki i ściany, wymagające czyszczenia i wymiany filtrów które nie są idealne a wręcz słabe.
    Widzę że najprostsze rozwiązania są w tym temacie najlepsze - wylot okapu do komina lub wywiewki dachowej z klapą zwrotną plus solidne ocieplenie rur.
    Tylko konieczne zapewnienie powietrza celem zniwelowania podciśnienia w domu......

    Prośba - możesz rozwinąć temat klimatyzacji działającej jako wentylacja? Jestem zainteresowany takim rozwiązaniem. Prosze opisz jak to masz zaplanowane, jakie urządzenie itp.
    Dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez bartus01 ; 12-10-2020 o 23:34

  3. #3

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz. Rozumiem, ze na podstawie Twojego doswiadczenia zalecalbys wbic sie w komin z klapa zwrotna (+ ocieplenie. Ale do czego? Do wygluszenia?). No to teraz rodzi się pytanie, czy lepiej ciągnąć rury z wyciagu przez wszystkie szafki do wentylacji kuchennej, czy moze wykorzystac krotsza droge i wbic sie w komin lazienkowy? (oba kominy sa tylko na moje mieszkanie). No i rozumiem, ze w kazdym oknie (mam 2 okna) powinienem wtedy wmontowac nawiewniki.

    Co do wentylacji w postaci klimatyzacji. Zaczalem czytac o tym rozwiazaniu teraz, po Twoim pytaniu. Wychodzi na to, ze jest to zwykle mieszanie powietrza ktore jest juz w pokoju. Wiec nic specjalnego - nie ma zadnej wymiany. Ustawia sie tylko moc "wiatraka" i ewentualnie czas. Nie zadaje sie temperatury, bo przy tej funkcji, czynnik chlodzacy w ogole nie jest pobierany. Co do modelu, to Midea Blanc 3.5kW
    Ostatnio edytowane przez 88kameleon ; 13-10-2020 o 11:37

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Tylko konieczne zapewnienie powietrza celem zniwelowania podciśnienia w domu......
    .
    Dlatego warto porozmawiać z dobrym projektantem, u mnie zaproponowali podział na strefy z nawiewem i wywiewem (np. krytykowany tutaj nawiew i wywiew w łazience, analogicznie w sypialni- czyli zamknięte strefy) . Taki okap który moze wypompować 800 m3/h znakomicie utrudnia sensowną wentylacje i kontrolowanie wentylacji w domu.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    np. krytykowany tutaj nawiew i wywiew w łazience, analogicznie w sypialni- czyli zamknięte strefy.
    Krytykowany, ale raczej nie przez inżynierów projektujących instalacje, którzy dobrze wiedzą, że największy komfort zapewnia kanał wentylacyjny osobny dla każdego pomieszczenia, w tym także dla łazienki
    Napisz czy wywiew w łazience obsługuje tylko nawiew z łazienki, czy z innych pomieszczeń też.
    Ogólnie pochwal się jak ten projekt wygląda.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Napisz czy wywiew w łazience obsługuje tylko nawiew z łazienki, czy z innych pomieszczeń też.
    Każde pomieszczenie ma swój nawiew i wywiew, łazienka (a nawet dwie) mają dedykowane nawiewy i wywiewy, wyjątkiem jest salon i kuchnia która jest połączona i nawiew jest w salonie a wywiew w kuchni.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  7. #7

    Domyślnie

    No to ładnie.
    To chyba projekt indywidualny, bo jakoś nie sądzę, żeby gotowiec miał tak dobrane dobre rozwiązanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    No to ładnie.
    To chyba projekt indywidualny, bo jakoś nie sądzę, żeby gotowiec miał tak dobrane dobre rozwiązanie.
    A to nie dobiera się projektu tak czy inaczej do danego domu ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony