dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie Schemat podłączenia kotła

    Witajcie. Laikiem jestem, ale u mnie w okolicy wszyscy hydraulicy teraz mocno zajęci, a mnie czas goni żeby piec podłączyć.

    Kto ma doświadczenie proszę o rady czy schemat który narysowałam zadziała czy jeszcze czegoś brakuje.

    Główne założenia:
    1. Za 2 lata parter będzie remontowany więc to rozwiązanie tymczasowe
    2. Kocioł tak zwany śmieciuch z dużą komorą na drewno
    3. Chciałbym mieć jedną pompkę z racji oszczędności prądu Chodź liczę się z tym że może być za mało obiegu na parterze i będzie Trzeba dopiąć drugą.
    4. Tak zwanej ochrony kotła nie potrzeba a zawór trójdrogowy przy kotle Ma jedynie manualnie ustawiać temperatura na grzejniki tak żeby pozostała część szła sobie na piec i bojler który miałby być podłączony grawitacyjnie.
    5. Przy powrocie bojlera przed piecem planuję zejść poniżej poziomu pieca żeby Grawitacja nie wyciągała ciepłej wody z bojlera Kiedy kocioł się wygasza (praktycznie codziennie) (Czy to U jest potrzebne i zadziała czy przekombinowałem? )
    6. Jest jeszcze oczywiście zbiornik wyrownawczy którego zapomniałem narysować.
    7. Pompka będzie włączać prosty sterownik - czy czujnik dac przed czy za zaworem trojdrogowym przy piecu?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie







    sory że tak, ale nie pamiętam jak tu zdjęcia się dodaje tu link do zdjęcia:

    https://ibb.co/9qbkRKP
    Ostatnio edytowane przez zrób to sam ; 13-10-2020 o 15:36

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego do podłogówki chcesz dać zawór trójdrogowy? Przecież możesz zasilanie podłogówki wpiąć w obieg grzejników z zastosowaniem zaworu RTL Natomiast co do bojlera to aby nie wystudzała się woda gdy w piecu nie będziesz palił na powrocie z bojlera zamontuj zawór zwrotny. Nie widzę, chyba zapomniałeś dorysować na schemacie zawór różnicowy.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Hmm, rtl jest do krótkich obiegów , jeden nie może obsługiwać całego piętra, czy sie myle? poza tym on nie miesza, czyli obieg byłby słabszy. Jeden zawor roznicowy dałem w miejscu gdzie jest ryzyko, że pompka wpychalaby wode na powrót grzejników zamiast do kotła. Potrzeba więcej?

  5. #5
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Śmieciuch na drewno plus podłogówka ciekawe ciekawe

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zrób to sam Zobacz post
    Hmm, rtl jest do krótkich obiegów , jeden nie może obsługiwać całego piętra, czy sie myle? poza tym on nie miesza, czyli obieg byłby słabszy. Jeden zawor roznicowy dałem w miejscu gdzie jest ryzyko, że pompka wpychalaby wode na powrót grzejników zamiast do kotła. Potrzeba więcej?
    Narysowałeś jedna pętlę podłogówki, jeżeli masz kilka pętli to musisz zastosować rozdzielacz i dodatkową pompkę do podłogówki.
    Zawór różnicowy wstawia sie na bajpasie z pompką na wyjściu z pieca.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Narysowałeś jedna pętlę podłogówki, jeżeli masz kilka pętli to musisz zastosować rozdzielacz i dodatkową pompkę do podłogówki.
    Zawór różnicowy wstawia sie na bajpasie z pompką na wyjściu z pieca.
    Ehh.... narysowałem jedna pętlę symbolicznie, jeśli fachowo się rysuje inaczej to przepraszam nie wiedziałem ale podpisałem że na piętrze jest 80 m2 i 700 m rurki. Rozdzielacz oczywiscie jest, wszak to integralna czesc podlogowki. 8 albo 9 pętli. W tym też celu na schemacie umieściłem pompkę za zaworem 3d termostatycznym z myślą że popycha ona też na grzejniki, bo tam rury grubsze niż w podłogowe.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Narysowałeś jedna pętlę podłogówki, jeżeli masz kilka pętli to musisz zastosować rozdzielacz i dodatkową pompkę do podłogówki.
    Zawór różnicowy wstawia sie na bajpasie z pompką na wyjściu z pieca.
    A jeśli chodzi o zawór różnicowy to czy nie jest tak że jego się wstawia wtedy gdy Pompka jest na wyjściu z pieca? A gdy jest na powrocie lub tak jak w moim przypadku już nie trzeba bajpasy i zaworu?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Śmieciuch na drewno plus podłogówka ciekawe ciekawe
    Docelowo ma być pompa ciepła, ale na razie trzeba się zadowolić... Jak się niema co się lubi to się lubi co się ma

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Dołóż bufor i pompę a będzie dobrze.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał zrób to sam Zobacz post
    A jeśli chodzi o zawór różnicowy to czy nie jest tak że jego się wstawia wtedy gdy Pompka jest na wyjściu z pieca? A gdy jest na powrocie lub tak jak w moim przypadku już nie trzeba bajpasy i zaworu?
    Pierwsza pompka która zasila grzejniki i bojler powinna być na wyjściu z pieca z zaworem różnicowym bo masz instalacje c.o. w układzie otwartym.
    Druga pompka powinna być na drugim obwodzie od podłogówki z zaworem trzy drożnym i oraz powinien być też zamontowana głowica termo z kapilarą.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.258

    Domyślnie

    2. Kocioł tak zwany śmieciuch z dużą komorą na drewno
    Szkoda czasu, pieniędzy a co najważniejsze drewna jakie by ono nie było (mokre czy suche).
    Jeśli masz dostęp do drewna zainwestuj w kocioł zgazowujący z buforem a zaoszczędzone drewno sprzedaż sąsiadowi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor-ciepla-idea.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	14,6 KB
ID:	449106
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 13-10-2020 o 21:16

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    wychodzi mi tak, że muszę dać 3 zawory zwrotne, pytanie, czy aby nie powodować dużych oporów (tak jak w przypadku zaworu zwrotnego z grzybkiem/sprężynką) i niekoniecznie dokładać drugą pompkę mogę zastosować zawór różnicowy żeby spełnił funkcję kierującą przepływ wody, czy lepiej zawór z klapką?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zrób to sam

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Prudnik
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    i jeszcze jedno - bojler z związku z tym że tworzy zarazem krótki obieg umiejscowić jak najbliżej pieca czy jak najbliżej punktów poboru to by wychodziło na przeciwległej do pieca ścianie (ok 4m od pieca)?

    Rura c.w.u. z bojlera lepiej pex 20 czy pex 26? (mam 3 łazienki i kuchnie). Chciałem dać pex 26 żeby przepływ był dobry, ale z drugiej strony ta woda ciepła będzie dłużej dochodziła do punktu poboru, jak byście to zrobili?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony