dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.681

    Domyślnie Jak zorganizowałeś budowę - pytanie od Muratora

    Dzień dobry,
    W Muratorze publikujemy w odcinkach Kurs na inwestora. W ostatnim odcinku pytamy inwestorów o ich doświadczenia.
    Pytania, jakie chcemy Wam zadać wynikają z rad, jakie w Muratorze dawaliśmy inwestorom:

    1. Jakie założenia zostały przyjęte: wielkość domu, sposób budowy, czas budowy, koszt budowy?
    2. Czy wybór projektu był trafiony, czy były zmiany? Projekt a działka.
    3. Jak układały się relacje z wykonawcami?
    4. Kto nadzorował jakość prac?
    5. Czy budżet okazał się realny?
    6. Co było najtrudniejsze w budowie domu?
    7. Jakie masz rady dla nowych inwestorów?


    Liczymy na Wasze odpowiedzi lub sygnał do rozmowy. Efekt rozmów w Muratorze:
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  2. #2

    Domyślnie Jak zorganizowałem budowę.

    [*]Jakie założenia zostały przyjęte: wielkość domu, sposób budowy, czas budowy, koszt budowy?.
    Założenie podstawowe - dom parterowy. Budowaliśmy się z dwójką małych dzieci. Projekty piętrówek odpadły w przedbiegach. Ja upierałem się strasznie na dach kopertowy. Uważałem wtedy że taki dom jest bardziej "reprezentacyjny". Dzisiaj już tak ortodoksyjnie do tego nie podchodzę. Zaczynają mi się coraz bardziej podobać "nowoczesne stodoły" tzw. bezokapowce.
    Wielkość domu - 135 m.kw. użytkowej. Dla każdego po sypialni + salon, no i wiadomo cała reszta. Pralnia obowiązkowo w oddzielnym pomieszczeniu.
    Czas budowy - 13 miesięcy.
    Koszt - ok 500 tys.
    [*]Czy wybór projektu był trafiony, czy były zmiany? Projekt a działka.
    Projekt indywidualny dostosowany do naszej rodziny i do działki. Po 8 latach nie zmieniłbym absolutnie nic.
    Jedno co bym dzisiaj zrobił - podłogówka w całym domu.
    [*]Jak układały się relacje z wykonawcami?
    Większość z polecenia lub znajomi.
    Akurat miałem znajomego w hurtowni budowlanej - podpowiedział mi kto jest wart uwagi, a na kogo raczej uważać i omijać szerokim łukiem. I w sumie sprawdziło się to,
    [*]Kto nadzorował jakość prac?
    No niby ja. To trochę zaniedbałem. Miałem jedną taką ekipę, którą należało bardzo kontrolować, niestety obowiązki zawodowe uniemożliwiały mi to w szerszym zakresie.
    Dobrym zwyczajem jest codzienna wizyta na budowie. Kupić sobie jakąś poziomicę, jakiś tani laser i chociaż poudawać przy tych majstrach że coś tam kontrolujemy.
    Radzę pilnować ogólnego porządku ba budowie. Każda ekipa ma po sobie posprzątać.
    [*]Czy budżet okazał się realny?
    Nie. On nigdy nie jest realny. Do młodych inwestorów - zawsze bierzcie kredyt z górką. Jeśli macie stabilną i pewną pracę (chociaż w dzisiejszych czasach to pojęcie trochę abstrakcyjne) to bierzcie kredyt z zapasem. Pamiętajcie że budowa to nie sam budynek - to również jego umeblowanie, to również działka - jej ogrodzenie, ceny przyłączy, utwardzenie kostką, obsadzenie drzewkami itp. itd. Takich kosztów dodatkowych jest cała masa. Druga sprawa to instalacje - tutaj ciężko to wycenić przed rozpoczęciem inwestycji. Dużo pomysłów rodzi się w trakcie budowy. Radzę dobrze przemyśleć zwłaszcza instalację C.O. Może myć taka za 30 tys. i może być taka za 130 tys. Bardzo często koszty instalacji są podawane w kosztorysach szacunkowo jako procent całej inwestycji - nijak się to nie ma do rzeczywistości.
    [*]Co było najtrudniejsze w budowie domu?
    1. Kasa
    2. Znalezienie dobrych fachowców
    3. Zgranie terminów poszczególnych ekip (chodzi o to żeby nie było zbędnych przestojów ale również żeby kilka ekip wykończeniowych nie deptało sobie po palcach).
    [*]Jakie masz rady dla nowych inwestorów?
    1. Przygotujcie się do budowy, bo jak już ruszy to będzie mało czasu na podjęcie niektórych decyzji, a wierzcie mi będzie ich do podjęcia cała masa, każdego dnia. Dobrze mieć już w głowie poukładane co i jak żeby potem nie było rozczarowań.
    2.Przemyślcie bardzo dobrze projekt. Dom ma być funkcjonalny. Po co wam 2 balkoniki na które nikt nigdy nie będzie wychodził? Po co wam garaż w bryle z bramą 2m i potem wjeżdżać autem "na gazetę". Stoją potem te samochody pod garażami bo wjechać nie można. Albo robisz garaż z szeroką bramą albo nie robisz w ogóle. Do tego niech Panie domu przemyślą dokładnie takie pomieszczenia jak spiżarnia (gdzie, jaka duża), pralnia (naprawdę szczerze polecam wygospodarowanie małego pomieszczenia na pralnię, u nas sprawdza się to w 200%).
    3. Kasa - no właśnie. Trochę pociągnie ta historia po portfelu. Pamiętajcie - najwięcej ciągnie wykończeniówka. W trakcie budowy będziecie szukać oszczędności na cegle, na betonie, na stali - to wszystko nic. Potem pójdziecie wybierać płytki wannę, kuchnię i tu trzeba mieć naprawdę chłodną głowę bo można "popłynąć". Płytki można kupić za 30 zł jak i z 300 (a drodzy panowie - gwarantuję wam że waszym żonom będą się podobały tylko te drugie, bo widziały takie w modnym katalogu i co? nie kupicie? jasne że kupicie
    I na koniec - nie ma co demonizować z tymi budowami. To tylko dom - nie wielki zderzacz hadronów Spokojnie! Dacie radę

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KazoT

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-303
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki za cenne rady i dodanie otuchy Może ktoś jeszcze chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami ? Jak dobrze pójdzie to startuję w przyszłym roku .. chętnie skorzystam z waszego doświadczenia ! Z góry dziękuję !

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony