dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 82
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek++ Zobacz post

    Jakę rozwiązane zastosować?

    Płaski i panele na ruchomym stelażu

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w którym miejscu piszę o zwiększeniu zestawu?
    Piszę, ze dostosowanie kąta na taki by dawał lepszy zysk w okresie niższego poziomu słońca, co w niewielki sposób zmniejsza zysk latem.
    Zrozum - jeśli ktoś zużywa 3000kWh i instaluje system 3,6kWp, po to, by pokryłby mu roczne zapotrzetrzebowanie na energię, to montując je pod nieoptymalnym kątem musiałby nabyć zestaw 3.6(+7%) kWp.
    Za to samo (pokrycie rocznego zapotrzebowanie na prąd zapłAci WIĘCEJ).
    Zrozumiaĺaś ?

    Letnia strata w ilości wyprodukowanych kWh na skutek ich niewłaściwego kąta bedzie większa, niż marny zysk w postaci lepszej produkcji zimą.
    Dlatego nikt tak nie robi. Nie zawracaj kijem Wisĺy.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 15-10-2020 o 14:17
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    60 stopni to strata 7% 21 czerwca, 50 stopni to 3% - poziom błędu statystycznego.

    Za to zwiększasz zysk w okresach przejściowych, gdzie dużo trudniej wypracować energię.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Nie ma co się kłóćić zobacznie na październik jakie /moderowano/ są uzyski choć statystycznie powinne być jeszcze duże
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 15-10-2020 o 22:51 Powód: słownictwo!

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @Elfir
    Dobrze - instaluj sobie PV tak, żeby za wydane na nią środki wyprodukować rocznie MNIEJ, energii, niż przy ustawieniu optymalnym. Twoje pieniądze, Twoja broszka.

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie ma co się kłóćić zobacznie na październik jakie gówniane są uzyski choć statystycznie powinne być jeszcze duże
    Taki urok okresów przejściowych na które nastawia się @Elfir
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 15-10-2020 o 14:32
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #26

    Domyślnie

    Projekt bardzo fajny, sam chciałem wybudować coś podobnego. Jednak dzieci mam dopiero w planach i jedynie czego z mojej perspektywy można się uczepić to sąsiedztwa pokoi dzieciaków z salonem.

    A co z garażem? Gdzie planujesz trzymać różnej maści sprzęt?

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Projekt bardzo fajny, sam chciałem wybudować coś podobnego. Jednak dzieci mam dopiero w planach i jedynie czego z mojej perspektywy można się uczepić to sąsiedztwa pokoi dzieciaków z salonem.

    A co z garażem? Gdzie planujesz trzymać różnej maści sprzęt?
    Jak sprawy rozwojowe jak chodzi o potomków to chyba lepiej stawiać na opcję z poddaszem?

  8. #28

    Domyślnie

    Tniemy powierzchnie w pokojach, łazienka, pralnia, hol po zmianie powierzchni dom 105m2.



    Te 5m2 mniej jest do zaakceptowania a zarazem mamy większe widełki finansowe.

    Dom parterowy bez poddasza, ewentualna rozbudowa wymaga ustaleń z architektem, konstruktorem.

    Sam wykonam domek gospodarczy drewniany po zakończeniu budowy domu.

    Zamiast garażu, wiata.

  9. #29

    Domyślnie

    Napiszę Ci co ja bym zmieniła w projekcie, bo mamy podobną sytuację ....córki już są na swoim i zbudowaliśmy dom praktycznie tylko dla nas.
    Ale jedna z córek ma już rodzinę i tu zaczynają się schody....
    Ponieważ dosyć często nas odwiedzają, to mieszkamy niby sami, ale w salonie jest często pełno ludzi.
    Dlatego zrobiłabym na Waszym miejscu większy salon, by wszedł stół na co najmniej 8 osób i trochę większy wypoczynek.
    Poza tym sypialnię bym zostawiła jak jest na końcu i w tym metrażu, ale między nią a łazienką bym zrobiła przechodnią garderobę.
    Za to zmniejszyłabym bym ten drugi pokój....nie znam jego przeznaczenia w Waszym przypadku, ale pewnie będzie to gabinet zamieniający się na gościnny....
    Można zmniejszyć o 2 m i tak będzie spełniał swoją rolę.

    Co do osobnej kuchnii ...to jest w porządku, ale może lepiej by było, by ta ściana oddzielająca była ruchoma, czyli by w razie czego można by kuchnię otworzyć na salon.
    U mnie np, mam otwarty plan i często życie towarzyskie się skupia na wyspie przy pichceniu, chociaż ja sama nie jestem fanem gotowania.
    Ale jedna z córek odkryła w sobie po ślubie ten talent i razem ze swoim mężem lubią nam robić różne niespodzianki.

    I pamiętaj jeszcze o jednym...
    Niby te metry kosztują, ale budujesz dom już na długie lata i będziesz musiał w tym żyć..... dlatego nieraz warto dorzucić 5 metrów i mieć potem komfort przez lata niż narzekać, że można było ......
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 17-10-2020 o 13:19
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  10. #30

    Domyślnie

    Dziękujemy za pomoc.

    Powierzchnia domu 110m2 MAX.
    No cóż możliwości finansowe są takie a nie inne.

    Dzienny pokój powiększony do 32.6m2,

    -ta zmiana daje większy podcień nad dwoma pokojami, trzeba to ogarnąć konstrukcyjnie dach.
    Otwarta kuchnia, nie jesteśmy za takim rozwiązaniem, zobaczymy.

    Pozostałe pomieszczenia, raczej nie będzie zmian.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chce mieć zestaw, który będzie pokrywał całe zapotrzebowanie domu
    To jest realne tylko przy założeniu, że ZE będzie robił za prawie darmowy magazyn energii. Zobaczymy, jak długo to się uda.

    Kąt optymalny jest inny, gdy ZE robi za akumulator. Ale wystarczy jedna noc i masz zmianę przepisów i bardziej się opłaci zwiększyć produkcję w zimie, gdzie i tak produkujesz za mało i łatwo zużyć niż produkować więcej w lecie, i oddawać (prawie) za darmo.

    A co do meritum - popularny jest pogląd, że im więcej i jak największych przeszkleń od południa, tym dom bardziej energooszczędny. A to półprawda. Bo owszem, zimą zyski słoneczne wynagradzają z nawiązką marne U okien w porównaniu do muru. Ale latem przejadamy całe oszczędności i jeszcze dokładamy na chłodzenie. Dlatego lepiej obrócić dom - i okna robić w większości wschód-zachód. W sumie będzie bardziej energooszczędnie, a światło będzie zwłaszcza latem łagodniejsze i będziecie go wpuszczać do domu więcej, bo raz, że południowe okna będziecie zasłaniać, jak będziecie w domu gdy będzie przez nie operowało słońce a dwa, zazwyczaj w domu jesteśmy, gdy słońce ma szanse wpadać przez okna od wschodu i od zachodu.

    Dobrze bym się zastanowił, czy nie zrobić dachu płaskiego - nawet, jak ma być na nim fotowoltaika. Przy kopertowym od południe też powinno być miejsce na jakieś 5kWp. Ale do zastanowienia, czy nie umieścić PV na wiacie czy altanie - jako jedyne jej krycie. Wtedy nie tylko montaż wyjdzie taniej, niż na dachówce czy płaskim dachu, ale jeszcze mamy oszczędności dzięki rezygnacji z tradycyjnego krycia wiaty.

    Brak pomieszczenia tachnicznego. Chyba, że pralnia ma robić za nie. Ale to średni pomysł - a i tak przydałoby się wejście z wiatrołapu. Słaby pomysł, bo nawet jak będziesz miał domek narzędziowy, to niektóre urządzenia lepiej chronić przed mrozem i trzymać je w domu.

    Wyjście na taras dosunąłbym do którejś ściany i oprócz drzwi robił okna o standardowej wysokości, a nie od samej podłogi. Spróbuj to umeblować, przy takim ustawieniu. Salon dosyć mały a przez te przeszklenia nieustawny.

    Co do bryły - wyprostowałbym, żeby była na planie prostokąta. Zagięcia to koszty i komplikacje - wyprostowanie zmniejsza stosunek powierzchni ścian i stropu do powierzchni użytkowej i upraszcza więźbę i/lub pozwala uniknąć ściany kolankowej.

    Przy takiej szerokości domu pewnie nie obejdzie się bez ściany nośnej w środku bryły. To koszt muru i ław. Zwęziłbym, żeby wystarczyły ściany nośne po obrysie. A jak koszty ważne i nie dasz się namówić na dach płaski, to wiązary i strop lekki dadzą spore oszczędności względem monolitu.

    Optymalizacja kosztów to głównie szukanie uproszczeń. A 400 000 zł to na sam dom może i wystarczy, ale trzeba jeszcze doliczyć na zagospodarowanie terenu, formalności i przyłącza. Więc warto walczyć o każdą złotówkę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-10-2020 o 18:49

  12. #32

    Domyślnie

    Kaizen jakie Ty masz meble w salonie?
    Bo ja mam narożnik, stolik kawowy, stolik pod tv, komoda....no i kominek a mam w salonie 6 okien do ziemi w tym 1x 3m i 1x2m...Nie było problemu z meblowaniem.
    No i stół rozkładany z krzesłami, w moim przypadku na 12 osób.
    Okna mają swój urok, tylko trzeba pamiętać też o ich myciu
    A dlaczego pralnia nie może być pomieszczeniem technicznym? Też tak mam i nawet mam tam drugą kuchnię na brudne rzeczy.W niczym mi to nie przeszkadza. Tylko jest z niej wyjście na zewnątrz. Chociaż muszę przyznać, że pomieszczeń tech. w naszym przypadku i tak zawsze było by mało przy gratach mojego męża/
    Zawalił mi domek narzędziowy, pom tech i spiżarnię...z tym, że garaż dopiero w budowie.
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 17-10-2020 o 23:02
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Kaizen jakie Ty masz meble w salonie?
    Mam dla przykładu nagłośnienie 7.0. I, niestety, do jednego głośnika na stojaku kabel ciągnie się przy ścianie i pod kanapą. Spróbuj tu rozmieścić nawet 5.0. W ogóle rozplanuj tu meble pamiętając, że ma to tylko 4m szerokości i na środku tego drzwi na taras - a trzeba zachować wygodną komunikację z kuchni na taras.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    A dlaczego pralnia nie może być pomieszczeniem technicznym? Też tak mam i nawet mam tam drugą kuchnię na brudne rzeczy.W niczym mi to nie przeszkadza.
    No właśnie ten brud przeszkadza czystym rzeczom. Niby to nie kotłownia węglowa, ale i trochę śmierdzących rzeczy się znajdzie, i z reku u mnie wysypuje się brud, jak otwieram żeby filtry wymienić. Jako tylko pralnia - jeszcze ujdzie. Ale jak to ma być też suszarnia, to bym oddzielnie zrobił pomieszczenie techniczne.

  14. #34

    Domyślnie

    Co do nagłośnienia, to nie musimy mieć takiej dużej mocy, bo mamy katedralny sufit, ale mamy też głośniki z kablami, które stoją w kącie Tv.
    Szerokość salonu mamy 5,5m i patrząc na 4,5 u autora, to wiele to u nas by nie zmieniło...tylko musiałabym kupić mniejszy narożnik. Nie 3,5m a np, 2,70m., ale z tym akurat dałoby się żyć, bo ten obecny jest ogromny!
    A brudne rzeczy w pralni, to mam w zabudowie kuchennej pochowane a chodzi mi o takie rzeczy jak np. dla psa i do ogrodu.
    I to w niczym nie przeszkadza w suszeniu ubrań. Nawet muszę przyznać, że bardzo lubię to pomieszczenie Pomieści wszystko!
    Odnośnie rekuperatora, to przecież nie wymienia się filtrów codziennie, tylko można to zrobić kiedy nie ma prania na suszarce.

    Czytając Twoje odpowiedzi nasuwa mi się jeden wniosek;\ Podpowiadając ludziom chcesz dobrze, tylko mierzysz wszystkich swoją miarą.
    Nie popadajmy w paranoję!
    Nie można planować budowy domu tylko przez pryzmat pieniędzy.
    Kształt domu nie powinien być tylko wybierany pod kątem pieniędzy, ale też pod wieloma innymi względami.np kształtem działki, usytuowaniem domów sąsiadów, stron świata oraz co dla mnie było dosyć istotne i dlatego mam dom w kształcie litery T, od osobnych stref, które chciałam mieć wokół domu. Z tyłu warzywnik, z przodu część reprezentacyjna a z boku zasłoniętą, część wypoczynkową. Kto wie może kiedyś postawię tam jacuzzi.

    Mnie budowała jedna firma i płaciłam kwotę od metrażu a nie od kształtu domu. Może przez to T, tylko materiał na dach był trochę droższy, ale co to jest za kwota w porównaniu z połową mojego życia w tym domu. Ale jednocześnie dzięki temu kształtowi zaoszczędziliśmy na powierzchni domu.
    Przy 117m2 mamy tylko 4,7m2 korytarzy.
    Co do większych kosztów, to jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru droższej dachówki. Kwota między naszą ceramiczną MH a blachą na rąbek wynosiła 7 tyś z robocizną.

    Dlatego warto myśleć perspektywistycznie a nie tylko ciąć koszty, ciąć koszty.....ciąć koszty! Przez to cięcie kosztów zrobiliśmy za małą garderobę i spiżarkę.
    No i to są 2 rzeczy które w tym momencie bym zmieniła. Spiżarka 1,6m2 została zawalona przez męża pozostałościami po budowie,ale niech tylko wybuduje garaż......
    A garderoba 4,8m2, no cóż,.nawet człowiek nie wie ile rzeczy przez lata zgromadził. Dobrze, że mam dużą zabudowę na wiatrołapie, to całe obuwie i odzież wierzchnia tam wylądowała.

    Do autora wątku:
    Myśląc o ruchomej ściance w kuchni, to chodziło mi np, o coś takiego :
    https://www.castorama.pl/drzwi-przes...s-1103250.html

    http://modna-kuchnia.com.pl/tag/drzwi-przesuwne
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 18-10-2020 o 09:46
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  15. #35

    Domyślnie

    Wasze opinie,
    Można zmieniać, stolarkę okienną ,lokalizację jak i wielkość.
    Można zmieniać, umeblowane i wyproszone.
    Powierzchnia zostaje bez zmian.
    Na pewno macie większe doświadczenie i zmysł w aranżacji.

    Powierzchnia domu 110.5m2






  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Co do nagłośnienia, to nie musimy mieć takiej dużej mocy, bo mamy katedralny sufit, ale mamy też głośniki z kablami, które stoją w kącie Tv.
    Tu nie chodzi o moc - chodzi o jakość dźwięku i efekty. Oczywiście to kwestia gustu - ale dla mnie żeby kino domowe bylo kinem musi mieć nagłośnienie co najmniej 5.0 (jak z przodu przyzwoite kolumny, to obejdzie się bez .1).


    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    A brudne rzeczy w pralni, to mam w zabudowie kuchennej pochowane a chodzi mi o takie rzeczy jak np. dla psa i do ogrodu.
    Ja tam mam obiekcje przed trzymaniem kosiarki, glebogryzarki, opryskiwacza, oprysków tam, gdzie wieszam pranie.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Nie popadajmy w paranoję!
    Nie można planować budowy domu tylko przez pryzmat pieniędzy.
    Ignorowanie budżetu zapełnia rynek ofertami niedokończonych inwestycji.
    A jak ktoś ma budżet 400k zł, to musi bardzo rozważnie nim gospodarować żeby tak samo nie skończyć.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Dlatego warto myśleć perspektywistycznie a nie tylko ciąć koszty, ciąć koszty.....ciąć koszty!
    Koszty, w ramach budżetu, należy rozpatrywać pod kątem TCO. Z dachówką, pod względem TCO trudno konkurować - albo wyzsze koszty inwestycyjne (np. blacha miedziana czy tytanowa) albo koszty konserwacji i krotka żywotność. Ale jak brakuje $ to akurat stosunkowo łatwo wymienić krycie wierzchnie, jak żywotność blachy dobiegnie końca - a w tym czasie poprawić zdolność kredytową czy uzbierać pieniądze.


    Cytat Napisał Marek++ Zobacz post
    Można zmieniać, stolarkę okienną ,lokalizację jak i wielkość.
    Można zmieniać, umeblowane i wyproszone.
    Masz mocno napięty budżet - zwłaszcza, jak chcesz projekt indywidualny.
    Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy, jak różne rozwiązania wpływają na koszty budowy i utrzymania. I jakie problemy wygenerują.
    Dla przykładu wyceń sobie stolarkę. Podejrzewam, że się zdziwisz jaki będzie koszt tego zestawu z wyjściem na taras, gdzie ramy drzwi nie można zakotwić do muru.
    Mnie dla przykładu zabawa z kalkulatorkiem MS doprowadziła do fiksów - bo znacząco taniej wyszły i w zakupie, i w kosztachnogrzewania, minimalizują ryzyko nieszczelności a koszty konserwacji zerowe.

    Nie wiem jakie masz oferty na projekt - ale u mnie koszt gotowca z adaptacją to 1/3 (albo i mniej) kosztów indywidualnego wg ofert, które zebrałem.

  17. #37

    Domyślnie

    Dziękujemy za porady.

    Na pewno nasza wiedza będzie większa, skorzystamy z każdej, która pozwoli nam rozsądnie dysponować powierzchnio i środkami finansowymi.

    Zmiany.

    Całość 111.4m2

    Pokój dzienny z jadalnio powiększony 37m2.
    Pokój gościno gabinetowy zmniejszony 14m2.
    Pokój sypialnia zmniejszona 14m2.
    Pozostałe powierzchnie bez zmian.

    Do oceny.





    Która wersja zbliża się do rozsądnej funkcjonalności?
    Ostatnio edytowane przez Marek++ ; 21-10-2020 o 13:59

  18. #38

    Domyślnie

    Zmiany.

    Całość 112.2m2

    Pokój dzienny z jadalnio 38,6m2.
    Pokój 14,0m2.
    Pokój 14,0m2.
    Kuchnia 12,0m2
    Korytarz 11,0m2
    Łazienka 6,8m2
    Pomieszczenie techniczne 6,8m2
    WC 4,0m2


    Do oceny.


  19. #39

    Domyślnie

    Rozumiemy, że nie ma zastrzeżeń do obu założeń.

    Zastanawiamy się, który układ będzie lepszy?

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeśli mógłbym coś napisać...jak dla mnie te drzwi to trochę złe rozwiązanie, nie wiem czy wcześniej ktoś zwrócił na to uwagę, ale otwarte tylko w jednym pomieszczeniu całkowicie blokują komunikację.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony