dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wysokie słupy pod taras - z czego szalunek?

    Witam,
    Planuję samodzielnie zbudować taras drewniany. Wymiary tarasu 3 m x 10 m. Legary 9 cm x 9 cm, kontrlegary 4,5 cm x 9,5 cm. Korzystając z wiedzy forum wiem, że rozstaw słupów pod tarasem powinien być ok. 1 m. Zgodnie z tym powinienem postawić 40 słupków. Problem w tym, że taras będzie na wysokości ok. 1,5 m nad gruntem. Myślałem, żeby szalunek słupów zrobić z takich kartonowych rur. Problem w tym, że koszt tych szalunków, które potem pójdą do kosza wyniesie ok. 2 000 zł.
    Do głowy przyszedł mi jeszcze pomysł wykorzystania rury kanalizacyjnej jako szalunku i zalewanie słup po słupie ale czas stawiania takich słupów mocno się wydłuży, a dodatkowo nie wiem czy po zastygnięciu betonu da się taka rurę swobodnie z tego nowo powstałego słupka zsunąć? Wydaje mi się, że nie.
    Macie może jakieś pomysły jak zminimalizować koszt szalunku albo jak inaczej zrobić konstrukcję pod tak wysoki taras?
    Ostatnio edytowane przez ewon ; 14-10-2020 o 16:20

  2. #2

    Domyślnie

    Chcesz takie rury wyciągnąć? To zrób to tak, że oklej rury od środka cienkim styropianem lub jakąś pianką. Taśma dwustronna i taka pianka powinna załatwić sprawę. Na górze dwie dziurki na przestrzał, żeby można było włożyć pręt przy wyciąganiu, a lać może pod wkręt, a wysokość tak zaznaczoną.

    Ale te słupki nie muszą być okrągłe w przekroju. Zrobisz kwadratowe. Wtedy przykręcasz od środka kantówki. Na końcu, kantówki łączysz pionową łatą i to ustawiasz klinami w szalunku. Szybka praca.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Może tez być środek antyadhezyjny do szalunków
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Czymś to trzeba popryskać tak czy siak, ale to przy rurach samo może nie pomóc. Tak sobie teraz pomyślałem, że może też rozciąć te rury i dać dwa pasy, ale pianka/styropian chyba najlepsze. My czasami robimy takie cuda, daje się najczęściej styropian, czasami jeszcze okleja to folią, żeby się nie pokruszyło, jeśli do wielokrotnego użytku. Gdyby miał jeszcze do środka grubą i sztywną a elastyczną folię, to byłoby super.

    Okrągłe słupy, to problem, bo jeszcze trzeba ustawiać zbrojenie w środku i tego pilnować. Dlatego, przy dużej pracy, robi się prostokątne i rozkładane szalunki, łatwo wszystko ustawić, szybko idzie, szybko się je czyści i nie potrzeba żadnego styropianu czy innych takich, tylko popryskać, odstępniki, przykręcić/przybić szpilkami do podłoża i zalewamy.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Pójdę chyba w kierunku kwadratowych szalunków, choć chodzi mi jeszcze po głowie pomysł żeby zamiast wylewanych słupków betonowych, wylać stopy w ziemi z umieszczonymi w nich stalowymi profilami zamkniętymi.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Też dobry pomysł !
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony