dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tom_bombadil

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    114

    Domyślnie Działka - ukształtowanie terenu (badania) / media

    Witajcie,

    Znalazłem ciekawą działkę.

    po
    • wierzchnia 2800m2 - na dom, ogród i sad, albo rodzinnie na 2 domy lub może nawet i bliźniak
    • do szkoły, sklepu itp. 5km
    • otoczona z dwóch lasem (wschód, zachód).
    • Od południa droga asfaltowa, za drogą las.
    • Od północy pole i znów las.
    • Najbliższy sąsiad 100m (1 dom w lesie) i 100m ( kilka domów) - wszelkie osiedla gdzie jest dużo domków dla mnie odpadają - przez kosiarki grille i zapachy z kominów
    • Nieopodal są 2 jeziora - do plaż jest 2km, do lasu na grzyby czy spacer - od razu przy działce.
    • piękny widok z północnej części działki na lasy na wschodzie, zachodzie i południu. Przy granicy działki rosną podgrzybki. Pięknie pachnie i szumi las.


    To teraz minusy:

    1) Lekki hałas samochodów - z drogi asfaltowej - za dnia ok 20 samochodów na godzinę, od wieczora do rana ruch zerowy. Myślę że płot lity z drewna + żywopłot odbije znaczną część dźwięków.



    2) Działka nie jest równa. Różnica poziomów to 3m pomiędzy najwyższym a najniższym punktem działki. Najwyższy punkt jest na równi z drogą, najniższy 3m poniżej poziomu drogi asfaltowej.

    1/4 powierzchni działki (700m2) jest na równi z drogą - tam bym chciał budować dom
    1/4 powierzchni działki (700m2) jest położone około 1,5m poniżej poziomu drogi.
    1/4 powierzchni działki (700m2) jest położone około 2m poniżej poziomu drogi.
    1/4 powierzchni działki (700m2) jest położone około 3m poniżej poziomu drogi. Tam rosną drzewa i trochę chaszczów. Jest to najniższe miejsce na działce - widoczny dół z krzakami i drzewami.

    Działka jest piaszczysta - nawet jak pada deszcze to nigdzie nie stoi woda.

    Podnoszenie to karkołomny proces bo licząc że 1400m2 wymaga poniesienia o 1,5m to daje 2100m3 ziemi. Szwagier pracuje w firmie, która buduje drogi, może dałby radę z wykopów płacąc tylko za transport pozyskać trochę ziemi.

    Licząc 10m3 na wywrotce to jest 210 kursów. Sporo... a potem trzeba to jeszcze rozplantować i zagęścić.

    No a może nie ma sensu tego w ogóle podnosić bo tam jest przepuszczalny grunt ? Ale jak to ustalić ? Bo ja mam za mało wiedzy by to precyzyjnie określić.

    W jaki sposób ocenić grunt profesjonalnie ? Zlecić jakieś badanie ?
    Wtedy najpierw umowa przedwstępna kupna działki i dopiero potem zlecać badanie ? Ile takie badanie kosztuje ?


    3) Brak wody i kanalizacji

    Trzeba kopać studnię i budować oczyszczalnię przydomową.

    To duże wady ? Taka woda gruntowa na mało zaludnionym terenie może się kiedyś skończyć?

    4) Droga od południa
    Działka jest fajnie doświetlona od południa, ale wymaga to postawienia domu na północy - konieczne jest zrobienie drogi wewnętrznej jakby chcieć podjechać (albo jakiejś wiaty na południu działki).
    Ostatnio edytowane przez tom_bombadil ; 15-10-2020 o 16:59

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale po co podnosić?

    Z minusów - swiatło będzie dochodziło w okolicach południa na działkę..
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-10-2020 o 21:38

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Najważniejsze, to co jest MPZP - i dla tej działki, i dla okolicy.

    Studnia - nie wszędzie jest woda. A czasami nawet jak jest, to koszty jej uzdatniania potrafią zdziwić.
    Jakieś pojęcie dadzą badania elektrooporowe - ale pewnie taniej wyjdzie zrobić odwiert próbny, a i wodę wtedy będziesz mógł pobrać do sprawdzenia.
    Badanie geotechniczne też możesz zrobić.

    Prąd masz bezpośrednio przy działce? Niedaleko mnie w lesie stoi dom w SSO. Wybudowany ponad dekadę temu na agregacie - w końcu budowa zawieszona, bo z prądem trzeba przekopać się przez fafnastu właścicieli prywatnych a ani oni, ani PGE nie mają na to ochoty.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tom_bombadil

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    114

    Domyślnie

    Elfir, Kaizen - dzięki za pomoc!

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ale po co podnosić?
    Uważasz że nie ma potrzeby jak jest teren suchy (piasek, zero roślin rosnących na terenach podmokłych) podnosić go ?
    Średnio działka jest około 1,5m poniżej drogi asfaltowej.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Z minusów - swiatło będzie dochodziło w okolicach południa na działkę..
    Faktycznie - działka jest dobrze eksponowana od południa do prawie wieczora. Po stronie wschodniej spory las, ale z dzięki temu mniej wieje.
    Byłem u znajomych na działce przy polach - w wietrzny dzień wiało zdecydowanie mocniej.



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Najważniejsze, to co jest MPZP - i dla tej działki, i dla okolicy.
    tego nie sprawdzałem jeszcze - MPZP albo trzeba wystąpić o warunki zabudowy ?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Prąd masz bezpośrednio przy działce?
    Do linii napowietrznej mam jakieś kilkanaście metrów - prowadzi przez pole chłopa, który sprzedaje działkę.



    OK czyli reasumując należałoby sprawdzić:
    • formalnie - MPZP
    • Woda (studnia) - wykonać odwiert próbny + próbka do sprawdzenia - gdzie takie sprawdzenie można wykonać ?
    • Ziemia - badanie geotechniczne - czy takie badanie powie mi czy ziemię trzeba podnosić ?


    Ile takie poszczególne badania mogą kosztować ?
    Ostatnio edytowane przez tom_bombadil ; 16-10-2020 o 09:59

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    MPZP za free w necie na stronach gminy.
    Geolog - odwierty i opinia? Słyszałem o cenach rzędu do 1000 zeta. To do punktu 2. i 3.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony