dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90
  1. #1

    Domyślnie Schemat instalacji bufora z kotłem elektrycznym i kominkiem

    Witam,

    mam prośbę o sprawdzenie ideowego schematu podłączenie kominka i kotła elektrycznego ?
    Główne źródło zasilania to Kospel 24kW, kominek do okazjonalnego palenia.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	combo-smart-co-II-A-gaz-kominek-UO.jpg
Wyświetleń:	300
Rozmiar:	60,1 KB
ID:	449194  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A kto? Cię namówił na to elektryczne "cudo" i bufor 1m 3?Ten piec nigdy nie nagrzeje tego bufora, a przynajmniej na tyle, aby było jeszcze z tego ciepło do CWU i CO.
    Ale odpowiadając na Twoje pytanie - jeśli kominek (tylko nie okazjonalnie) to bym grzał tak jak Ty elektrycznym - bufor przejmie większość ciepła z pieca na paliwo stałe tym bardziej, że jak widzę ma pracować w układzie zamkniętym.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Witam,

    mam prośbę o sprawdzenie ideowego schematu podłączenie kominka i kotła elektrycznego ?
    Główne źródło zasilania to Kospel 24kW, kominek do okazjonalnego palenia.
    Po co kospel, skoro mozna zamontowac grzałki w buforze?

  4. #4

    Domyślnie

    Kospela kupiłem za cenę grzałek, a tu mam gotowca ze sterowaniem i regulacją mocy.
    CityMatic Dlaczego mam nie nagrzać bufora kotłem o mocy max. 24kW ? Koledzy od buforów z forum polecili ogrzewanie przepływowe grzałkami czy np. Kospelem bo ładuję od razu bufor wodą o dużej temperaturze. Kocioł elektryczny bo nie mam gaz,u a mam 10kW FV na dachu. Kominek z PW okazjonalnie bo lubię palic w kominku.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No tak za darmo - ja nie wnikam w to tylko taki piec jak ma 24kW...z ee to naprawdę ma ją w formie ppw (przepływowego podgrzewacza wody)
    To, że masz FV nic mi nie daje bo sam mam 7,3 kWp i jakoś nie mam takiego bufora bo tylko 150l i grzeję to grzałkami 4,5kW i wystarcza dla 4 osób cwu
    U Ciebie przypomina mi coś na zasadzie "mam ppw 17kW i dlaczego nie mogę kąpać się w wannie ? " trzeba sprawdzić wydajności i przepływy.
    Wg mnie ten bufor Ci jest do niczego nie potrzebny - piec da sobie radę do ogrzewania i wody i domu bez niego! kominek zrób sobie jako rekreacyjny, a nie jako element kotłowni. Kup sobie klimatyzację z opcją pompy ciepła i ciesz się chłodem, a w chwili dobrego nastroju ciepłem.
    Instalacja FV zapewni Ci ten komfort, a dodatkowo zapłacisz mniejsze rachunki za ee.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Mam nadzieję , że to wiesz?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kospel.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	68,9 KB
ID:	449198
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 16-10-2020 o 11:46
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    CityMatic załącznik nie działa.
    Bufor zakładam po to, żeby zmagazynować energię z kominka i jak zabraknie "darmowego" prądu z FV ,żeby ładować go w nocnej taryfie.
    W okresie "przejściowym" październik- grudzień lubię posiedzieć przy kominku, więc będę palił często.
    Dom nowo wybudowany energooszczędny, więc szkoda dusić kominka jak można energię zmagazynować w buforze i wykorzystać do kąpieli w wannie.
    Pompy ciepła nie chcę dopóki mam tanie drewno pod nosem i nie znudzi mi się palenie w kominku.
    Ostatnio edytowane przez wierzba1234 ; 16-10-2020 o 11:24

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    ..... kominek do okazjonalnego palenia.
    dla mnie Twoje wypowiedzi to SPRZECZNOŚĆ

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    W okresie "przejściowym" październik- grudzień lubię posiedzieć przy kominku, więc będę palił często.
    ......mam tanie drewno pod nosem i nie znudzi mi się palenie w kominku.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Założenie jest, że kominek nie będzie głównym źródłem ciepła. Dlatego napisałem, że do okazjonalnego palenia. Jeden tydzień mogę hajcować codziennie, a w drugim tylko np. w weekend bo nie będzie mnie akurat do wieczora w domu. Jak mi się uda palić całą zimę to dla mnie super bo mam za darmo halę drewna po upadłym zakładzie stolarskim.
    Ale nie o to chodzi. Chciałbym skupić się na schemacie czy przy moich założeniach podłączenia są ok ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    No tak za darmo - ja nie wnikam w to tylko taki piec jak ma 24kW...z ee to naprawdę ma ją w formie ppw (przepływowego podgrzewacza wody)
    To, że masz FV nic mi nie daje bo sam mam 7,3 kWp i jakoś nie mam takiego bufora bo tylko 150l i grzeję to grzałkami 4,5kW i wystarcza dla 4 osób cwu
    Bo Ty masz zasobnik do CWU, a on pyta o bufor. Przeczytaj ze zrozumieniem czego dotyczy pytanie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Bo Ty masz zasobnik do CWU, a on pyta o bufor. Przeczytaj ze zrozumieniem czego dotyczy pytanie.
    A Ty czytaj co napisałem w pierwszym poście, na pytanie odpowiedziałem. A dla Ciebie - nie mnie się odpowiada tylko autorowi wątku.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Ale nie o to chodzi. Chciałbym skupić się na schemacie czy przy moich założeniach podłączenia są ok ?
    Po co korzystac z wezownic, czemu ma słuzyc odseparowanie kotła elektrycznego i kominka?, przeciez woda kotłowa jest i buforze i w kominku i kotle

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Chciałbym skupić się na schemacie czy przy moich założeniach podłączenia są ok ?
    Ja bym to starał się tak podłączyć - tylko ta CWU...mam wrażenie że przy tej pojemności bufora dla takiego pieca jak nie będziesz palił w kominku to nie będzie na tyle ciepłej wody aby komfortowo z niej korzystać trzeba by to połączyć jakimś zaworem ? bo szkoda jest tracić energię z grzałek gdzie jest 1:1 na wymiennikach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	combo-smart-co-II-A-gaz-kominek-UO.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	449199
    i o tym pisałem w pierwszym poście,
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #14

    Domyślnie

    Projekt CityMagic jest o niebo lepszy. Niż ten z pierwszego postu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Skoro oba źródła są są w układzie zamkniętym to czy nie lepiej piecyk elektryczny podpiąć tak jak kominek od gory mamy lądowanie zbiornika warstwowe z góry w dół a tam nagorze jest wezownica cwu.

  16. #16

    Domyślnie

    Mam prośbę o pomoc w ustawieniu przyłączy. Bufor ma wyjście 6/4 w górnej dennicy. Tam chcę przez trójnik 6/4 podłączyć kominek i kocioł elektryczny, żeby ładować bufor od góry.
    Czy powrót kominka i elektryka mogę dać do jednego przyłącza bufora ? Zasilanie podłogówki z najwyższego króćca bocznego bufora, a powrót wpiąć osobno czy mogę spiąć z powrotem kominka i kotła elektrycznego ?

    Spotkałem się z opinią, żeby podłogówkę zasilić z góry bufora bo tam mam najdłużej dostępne ciepło.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	austria_email_pufferspeicher_psrr-1000_-_mit_isolierung_mit_2_rohrregister-ausa34554iso-46798_2.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	450741  

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Czy powrót kominka i elektryka mogę dać do jednego przyłącza bufora ?
    myślę, że tak, raczej te dwa "piece" będą pracowały osobno.


    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    a powrót wpiąć osobno czy mogę spiąć z powrotem kominka i kotła elektrycznego ?
    ja bym wpiął na osobno bo powrót z podłogówki będzie miał inną temperaturę niż powrót do kominka. Najlepiej zrobić lejek i wpiąć się pod nim, wtedy powrót z podłogówki trafi tam gdzie jest jego temperatura w buforze, nie mieszając go.

    krótko i przystępnie o buforze tu:
    https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-s...ieCWU_z_bufora

  18. #18

    Domyślnie

    Witam,
    układ spinam tak jak na zdjęciu. Gdzieś dodać zawory zwrotne ? Na podłogówkę mam grupę pompową Afriso primotherm ona ma wbudowany zawór zwrotny i mieszacz.
    Kocioł elektryczny ma styk nadrzędny, czyli jak ruszy pompa w kominku to rozłączy kocioł. Na zasilaniu kominka jest jeden ZZ, żeby kocioł elektryczny nie ogrzewał kominka.


    Układ spięty. Pierwszy był testowany piec elektryczny na 24kW temp. 70st.
    Łądował bufor i odpalona była podłogówka na parterze.
    Po około 3-4h miałem górę bufora naładowana do 70 a dół do 60.
    Po wychłodzeniu bufora do 30st. testowałem kominek.
    Paczką brykietu naładowałem górę bufora do 87st. dół ponad 60st. trwało to też 3-4h.z tym że paliwa było jeszcze sporo.
    Kominek, rury jeszcze nie ocieplone, dom także nie ocieplony.
    Ja jestem zadowolony z efektu. Ktoś tu wspominał, że kocioł elektryczny nie naładuje mi buforu.
    Jednak ładuje i wydaje mi się, że sprawność jest dobra.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat-instalacji-kominka-z-płaszczem-wodnym.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	52,7 KB
ID:	450847  
    Ostatnio edytowane przez wierzba1234 ; 04-01-2021 o 12:14

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kampio88

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Stargard
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    33

    Domyślnie

    Witam, pozwolę sobie wznowić temat przed zimą. Kocioł kospel dwa obiegi grzewcze 100% podłoga, w planie dwa zestawy grup z mieszaczami, no i bufor, wielkość jeszcze nie znana, dom 160mk2. Reku pv9,95 itd ������. No i tak , kominek z płaszczem, tak na wspomaganie kospela. Pytanie 1 czy jest sens dostawiać bufor i zasobnik cwu? Czy ogarnąć to tylko na buforze. Pytanie nr 2 kominka jeszcze nie ma w sumie tak na prawdę tylko rury są, no ale, jaki? Układ otwarty czy zamknięty ? Moc ok 10 kw . Ktoś może doradzić ? Ktoś już żyje z takim układem ?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kampio88

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Stargard
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    33

    Domyślnie

    Witam, pozwolę sobie wznowić temat przed zimą. Kocioł kospel dwa obiegi grzewcze 100% podłoga, w planie dwa zestawy grup z mieszaczami, no i bufor, wielkość jeszcze nie znana, dom 160mk2. Reku pv9,95 itd ������. No i tak , kominek z płaszczem, tak na wspomaganie kospela. Pytanie 1 czy jest sens dostawiać bufor i zasobnik cwu? Czy ogarnąć to tylko na buforze. Pytanie nr 2 kominka jeszcze nie ma w sumie tak na prawdę tylko rury są, no ale, jaki? Układ otwarty czy zamknięty ? Moc ok 10 kw . Ktoś może doradzić ? Ktoś już żyje z takim układem ?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony