dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Wilgoć od komina na ścianie

    Witam. Wprowadziłam się niedawno do domu po dziadkach. Jest to stary, poniemiecki budynek. Mam dwa spore problemy. Na ścianie wewnątrz domu od dołu pojawiła się wilgoć. Nie wiem jak dawno tak było, bo pod tapetą nie było tego widać. (Dodatkowo na tej ścianie wisiał grzejnik). Tapety zerwałam, grzejnik przeniosłam pod okno, pokój odmalowany i już po malowaniu od dołu nie wyschła ściana. Została mokra plama. Minął rok i farba zaczęła się łuszczyć, nic nie wysycha. Ta ściana graniczy z kominem. Komin w środku dzielony na pół. Pół do pieca c.o opalanego węglem, pół do wentylacji. Do czesci wentylacyjnej nie było żadnego okienka do czyszczenia. Uznaliśmy, że może przez sto lat wpadały tam śmieci, woda i stąd wilgoć. Wykulismy okienko, w kominie czysto, raptem trochę kurzu. Komin jest wpuszczony około 0,5m pod podłogę. Nie czułam też żeby było tam mokro. Ściana od komina (tą z plamą) się mocno nagrzewa podczas palenia w piecu, myślałam, że dzięki temu ściana wyschnie, ale niestety. Kilka miesięcy sezonu grzewczego nic nie zmieniło. Nie mam kompletnie pomysłu jakie mogę podjąć kolejne kroki. W przyszłym roku chcemy zmienić ogrzewanie na gazowe, i do tego czasu chciałabym pozbyć się wilgoci. Pozostała ściany w pokojach, nawet te zewnętrzne są suche. Drugi, może powiązany problem to wilgotność powietrza w mojej części domu (2 pokoje) dochodzi ona do 85%. Po wietrzeniu spada do max 70%, nigdy mniej. Budynek jest ocieplony (styropian 10cm) okna plastikowe.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Jeśli to jest stary budynek to najprawdopodobniej komin jest tradycyjny z cegły.
    A jeśli tak to w przypadku spalania węgla o większej wilgotności spaliny posiadają niższą temperaturę i skraplają się w przewodzie kominowym.
    A jeśli się skraplają to wsiąkają w ceramikę, z której zbudowany jest przewód kominowy.
    Proszę spróbować przez jakiś czas spalać np. suche drewno (poniżej 20% wilgotności).
    Jeśli nie będzie żadnej wilgoci to znaczy, że taki jest problem.
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony