dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Lokalizacja czerpni

    Witam

    Chciałbym spytać Szanowne grono forumowiczów o następujący motyw:
    Wiem,że najlepszą lokalizacją dla czerpni jest strona północna budynku z uwagi na to że pobierane powietrze jest wtedy najchłodniejsze.Ale oczywiście w moim przypadku jest ale) Czy dużym błędem jest zrobienie czerpni od strony zachodniej? Troszkę mi nie pasuje od północy ze względu na to że musiałbym prowadzić przez cały pokój ok.6mb rurę od centrali do czerpni fi 300(z ociepleniem,rura 200,ocieplenie 5cm) oczywiście w obudowie karton-gips a i tak by wyszła bardzo blisko naroża zachodnio-północnego budynku)co wiąże się ze sporo większymi kosztami no i nie ukrywajmy względami estetycznymi.No ale gdyby wentylacja przez to miała gorzej działać to jak mus to mus(
    Wyprzedzając ewentualne wypowiedzi od razu pozwolę sobie spytać- przy założeniu wyrzutni i czerpni na jednej ścianie to jaka jest wg wytycznych projektowych minimalna odległość w poziomie miedzy nimi? 2m?

    Dziękuję za pomoc w temacie
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 17-10-2020 o 13:04

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam od północnego wschodu, ale dlatego, ze akurat tam jest szansa na najczystsze powietrze.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam tak jak Elfir- tzn. w zasadzie od wschodu, ale z tego samego powodu - w tamtym kierunku mam najmniej węglowych smrodziarzy.
    ***** ***

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Skup się na syfie i smrodzie i tam gdzie jest go najmniej zrób czerpnie. Zobacz z której strony najczęściej wieje i jak z jakością tego powietrza jest.

    A jak obie lokalizacje są pod tym względem tak samo dobre (albo tak samo złe) to rób tam gdzie wygodniej.

  5. #5

    Domyślnie

    Z jakością powietrza raczej nie ma problemu bo to wiocha zabita dechami) Widzę dwa "minusy" :jednak od zachodu wieje najczęściej a drugi to jak już wspomniałem w lecie nie jest z tej strony świata najchłodniejsze powietrze,niby nie południe no ale...
    Jeżeli chodzi o odstęp czerpni od wyrzutni zlokalizowanych na tej samej ścianie to chyba min.1,5m?(zał.)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lokalizacja czerpni i wyrzutni.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	449305  
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 18-10-2020 o 13:52

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Z jakością powietrza raczej nie ma problemu bo to wiocha zabita dechami) Widzę dwa "minusy" :jednak od zachodu wieje najczęściej a drugi to jak już wspomniałem w lecie nie jest z tej strony świata najchłodniejsze powietrze,niby nie południe no ale...
    Za to zimą masz tam powietrze cieplejsze. Nie przejmuj się tak temperaturą powietrza przy rekuperatorze - to nie ma większego znaczenia w upały (to pomijalna różnica w porównaniu do zysków słonecznych czy nawet bytowych).

    Po wioskach wcale powietrze nie musi być dobre - zimą kopciuchy, na wiosnę pyłki, w okresy suche (zwłaszcza przy drogach polnych - ale nie tylko) i w żniwa kurz, a czasami smrody różne.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję Kaizi za info) Robię na zachodniej)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony