dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie Zapadająca / rozjeżdżająca się droga z kruszywa... POMOCY...

    Drogie Panie
    Drodzy Panowie

    Kupiłem kruszywo
    0-31
    31-63
    Przyjechało jakieś zaglinione. Nie zastanawiałem się nad tym. Koparka wykorytkowała 40cm w glinie. Na spód poszło grubsze - ok 10 cm, reszta drobne 30 cm. Zagęszczane co 10cm zagęszczarką 90kg. A potem dodatkowo do zmroku po tym jeździłem i ubijałem zagęszczarką do upadłego. Wyszło na oko twarde w ch**. Po kilku dniach deszczy można się w tym zakopać osobówką... :/ Nie wiem czy zrobiła się tu wanna z wodą - glina nieprzepuszczalna i teoretycznie przepuszczalne kruszywo mogą dać taki efekt, ale nie sądzę, bo ta glina pomiędzy kruszywem chyba od początku trzymała deszczówkę na powierzchni... Może lepsze będzie coś nieprzepuszczalnego, skoro droga w glinie? Tylko co?
    Na górę chciałem ułożyć kratkę parkingową, ale skoro to się zapada, to strach zaczynać

    Za kilka dni ponownie będzie koparka. Zastanawiam się czy to zagęszczać, czy usunąć i wykorzystać do innych celów, a w to miejsce dać coś innego?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dolomit1.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	102,6 KB
ID:	449263Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dolomit2.jpg
Wyświetleń:	419
Rozmiar:	103,1 KB
ID:	449264
    Ostatnio edytowane przez jebadeon ; 17-10-2020 o 18:55

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Też mam ten problem - ziemia gliniasta, cokolwiek nawiozę wciąga. Wydaje mi sie, że najpierw trzeba ustabilizować grunt zanim zacznie się utwardzać. Dobre do tego jest wapno palone - mieszasz z wierzchnią warstwą gliny za pomocą glebogryzarki, ubijasz i na to dajesz kruszywo. A jeszcze lepiej jak najpierw kładziesz geowłókninę, na to geokratę i dopiero potem sypiesz kruszywo. Ja przynajmniej tak planuję zrobić.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    O cholera.
    Drogie to wapno jest? Dużo sypać zamierzasz na m2?

    W inne miejsca nawoziłem najtańszy czarny kamień kopalniany - i wszystko do dziś jest w porządku.
    Może jest jakaś nadzieja, że to się ustabilizuje samo... Chociaż... Myślę sobie tak:
    Ten kamień poprzedni tworzył warstwę nieprzepuszczalną, więc pewnie tym sposobem się spód wykopu po korytkowaniu stabilizował

  4. #4

    Domyślnie

    oprocz wapna mozna dac jeszcze geowloknine 200g/m2 - podobnie sie robi z drogami....onaprzepuszcza wode a stabilizuje teren, pozniej wlasnie tluczen drogowy aby sie zakleszczyl i powinno byc ok. Ja uzywalem zageszacrki 150kg...i jest ok a tez mam droge piaskowa co wszystko ginelo w niej

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A trzeba było położyć na tę glinę przez zasypaniem kruszywa geowłukninę drogową i wszystkie problemy znikają koszt niewielki a raz na zawsze rozwiązuje sprawę .

  6. #6

    Domyślnie

    Geowłóknina drodzy koledzy nie śluzy do stabilizacji gruntu. na gliniastym gruncie zrobienie drogi prawidłowo jest to dość kosztowna inwestycją. Jako warstwę stabilizacyjną w tym przypadku należałoby użyć suchego betonu.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    O cholera.
    Drogie to wapno jest? Dużo sypać zamierzasz na m2?
    Szukaj na OLX lub aledrogo. Kiedyś szukałam ale już nie pamiętam bo póki co mam inne problemy z budową na głowie. Ale jak nie masz dużej powierzchni to nie zbankrutujesz. Co do ilości to 5-8% objętości. Oczywiście to kruszywo co już zasypałeś usuń na bok może wypłucz to glinisko i użyj do zasypania na geoktratę.
    Ostatnio edytowane przez Jolka Bobek ; 18-10-2020 o 09:32
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  8. #8

    Domyślnie

    Wapno palone stosuje sie do gleby aby podwyższyć pH a nie aby ustabilizować grunt. Mało tego, dodanie wapna do gruntu gliniastego spowoduje jego spulchnienie a to raczej nie wskazane jest pod podbudowę drogi.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A trzeba było położyć na tę glinę przez zasypaniem kruszywa geowłukninę drogową i wszystkie problemy znikają koszt niewielki a raz na zawsze rozwiązuje sprawę .
    Geowłóknina jest, ale nie pomogła

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Geowłóknina drodzy koledzy nie śluzy do stabilizacji gruntu. na gliniastym gruncie zrobienie drogi prawidłowo jest to dość kosztowna inwestycją. Jako warstwę stabilizacyjną w tym przypadku należałoby użyć suchego betonu.
    O!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    Geowłóknina jest, ale nie pomogła
    Nie pomogła bo ona ma do spełnienia inna rolę, ona bardziej separuje/oddziela jedna warstwę aniżeli stabilizuje i zapobiega zabrudzeniu jednej warstwy od drugiej. Tak samo jak wapno, nie w tym przypadku.
    Nie wiem jaką zastosowałeś geowłókninę ale zapewne chyba wiesz że jest dużo, różnych rodzai.

  12. #12

    Domyślnie

    Czy geowłókniną szczelnie oddzieliłeś kruszywo od gliny? Robiłeś zakłady między pasami geowłókniny?
    To kruszywo zaglinione też nie pomaga.
    Geowłóknina o jakiej gramaturze? Nadaje się pod drogę czy kupiony najtańszy badziew?

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wapno palone stosuje sie do gleby aby podwyższyć pH a nie aby ustabilizować grunt. Mało tego, dodanie wapna do gruntu gliniastego spowoduje jego spulchnienie a to raczej nie wskazane jest pod podbudowę drogi.
    Masz chyba na myśli wapno gaszone
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czy geowłókniną szczelnie oddzieliłeś kruszywo od gliny? Robiłeś zakłady między pasami geowłókniny?
    To kruszywo zaglinione też nie pomaga.
    Geowłóknina o jakiej gramaturze? Nadaje się pod drogę czy kupiony najtańszy badziew?
    Tak, szczelnie, zakłady ok. 25 cm. Gramatura 200g/m2. Z opisu wynikało, że nadaje się pod podjazdy i drogi.
    Czy jest szansa, że po czasie spód wykopu sam się ustabilizuje?
    Tak jak z gliną na podwórzu, która po kilku miesiącach jest twarda i można po niej chodzić?
    Czy z racji tego, że między kruszywem zbiera się woda, tam zawsze będzie bagno...
    Ostatnio edytowane przez jebadeon ; 18-10-2020 o 14:11

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Coraz bardziej skłaniam się ku temu, żeby wywalić obecne zaglinione kruszywo (bodaj dolomitowe) w inne miejsce i dać zamiast tego, coś innego. Sąsiad ma kruszywo pohutnicze i nic się z tym złego nie dzieje. W glinach, chyba najlepiej byłoby dać coś, co stworzy warstwę nieprzepuszczalną (odpowiedni spadek - woda odpłynie). Tylko co?
    Ostatnio edytowane przez jebadeon ; 18-10-2020 o 14:51

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    W glinach, chyba najlepiej byłoby dać coś, co stworzy warstwę nieprzepuszczalną (odpowiedni spadek - woda odpłynie). Tylko co?
    Asfalt.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Asfalt.
    Cudownie Idea bardzo dobra, tylko portfel ostatnio się skurczył
    A coś tańszego?

    Ja już na wierzch kupiłem kratkę parkingową
    Może żużel? Nie ubije się to w zwartą powierzchnię?

    Kliniec frakcji 10-20 nie byłby lepszy od tego syfu, który mam teraz? Mam tanie dojście.
    Ostatnio edytowane przez jebadeon ; 18-10-2020 o 18:38

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Nada się?
    Kruszywo hutnicze (kliniec) 11-22mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kliniec.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	449325

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Nada się?
    Kruszywo hutnicze (kliniec) 11-22mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kliniec.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	449325

  20. #20

    Domyślnie

    Myślę, że się nada, ale żeby kruszywo się utwardziło, to powinna być większa rozpiętość frakcji, czyli np. 31-63 pod spód, a na to 11-22 i jedno z drugim powinno się zaklinować podczas utwardzania.
    Ja też mam drogę zrobioną na glinie, wykorytowane było ok. 35-40cm, na to geowłóknina, ale pewnie nie najlepsza (nie dopilnowałem), potem tłuczeń i kliniec.
    Przejechało tym pewnie kilkadziesiąt wywrotek z ziemią i kilkanaście betoniarek.
    Niestety w dwóch miejscach geowłóknina się rozdarła, wyszła na wierzch i wyszło trochę gliny, ale akurat sąsiad też zaczął budowę i dowiózł kilka kubików klińca i na razie jest w miarę dobrze.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony