dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie Czy w domu pasywnym możliwe jest ogrzewanie paliwami stałymi ?

    A co za tym idzie kocioł na paliwa stałe ?
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Oczywiście - TAK!
    Nawet można tam zbudować KILKA systemów grzewczych!
    Bo?
    Bo technicznie - się da.
    TYLKO - PO CO?

    Jeżeli NAPRAWDĘ jest pasywny, to ogrzewania nie potrzebuje.
    A jakby coś nie poszło, mała farelka da radę.
    No, mówimy o sytuacji, gdy za oknem jest -35stC

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Ale ja nie pytam o kilka systemów grzewczych tylko o jeden.
    Np. kocioł na węgiel
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Prawdopodobnie po bardzo kosztownym skomplikowaniu systemu (bo trzeba odbierać nadmiar ciepła do buforów) by się dało.
    Oczywiście nikt tego nie testował, bo to bez sensu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak definiujesz dom pasywny?
    Węglem już w przyszłym roku trudno będzie zmieścić się w limicie EP.
    Biomasa da radę bez problemu z limitem - ale przez wymogi co do kotłowni może być problem z pasywnością (jakiej definixcji byś nie użył).

  6. #6
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Założy piecokominek na pellet z płaszczem wodnym i jaki problem ? np taki ferroli breta samo się napali samo nagrzeje i wyłączy a w ciepłym domu to kilka woreczków wystarczy na miesiąc .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak definiujesz dom pasywny?
    Węglem już w przyszłym roku trudno będzie zmieścić się w limicie EP.
    Biomasa da radę bez problemu z limitem - ale przez wymogi co do kotłowni może być problem z pasywnością (jakiej definixcji byś nie użył).
    Nie wiem dlaczego wszystkim doradzasz biomasę do spelnienia Ep.Owszem biomasa to umozliwia, ale jaki procent chce sie pchac w kotly na pellet. To ze jest teoretyczna mozliwosc nie oznacza ze wiekszosc z niej skorzysta by miec Ep zgodne z WT. Skorzystaja tylko nieliczni, nawet nie wiem jaki to procent. Kogos namawiac na paliwa stałe podczas tylko dlatego ze ktos nie chce lepiej docieplic lub nie chce miec WM z rekuperacją to niedzwiedzia przysługa. Chyba ze zakladamy od razu kombinacje polegajace na przyjeciu w charakterystyce kotła na pellet a potem w trakcie budowy zamienimy zródło grzewcze na inne a KB przyjmie to jako zmiane nieistotną. Oczywiscie bez zmiany charakterystyki energetycznej bo nowa pokazałaby niespelnienie Ep. Tak czy inaczej to sliski temat i nie konca zgodny z prawem.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 18-10-2020 o 10:09

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Co to za dom pasywny, który potrzebuje kotłowni z kotłem stałopalnym?
    Wyjaśni mi ktoś?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Co to za dom pasywny, który potrzebuje kotłowni z kotłem stałopalnym?
    Wyjaśni mi ktoś?

    Adam M.
    Dom pasywny nie potrzebuje kotłowni z kotłem stałopalnym. Skoro pyta inwestor tzn ze on potrzebuje, dlaczego? tego nie wie nikt łacznie z pytajacym

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wiem dlaczego wszystkim doradzasz biomasę do spelnienia Ep.
    Przeczytałeś tytuł wątku? Jakie jeszcze paliwo stałe umożliwia spełnienie EP?

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kogos namawiac na paliwa stałe podczas tylko dlatego ze ktos nie chce lepiej docieplic lub nie chce miec WM z rekuperacją to niedzwiedzia przysługa.
    Chyba Roberta nie trzeba namawiać

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dom pasywny nie potrzebuje kotłowni z kotłem stałopalnym. Skoro pyta inwestor tzn ze on potrzebuje, dlaczego? tego nie wie nikt łacznie z pytajacym
    Tak myślałem...
    Są "domy w rabatkach", są "na wzgórku", są "w leśnej ostoi" to pewnie też pojawił się "pasywny" co z pasywnością wiele wspólnego nie ma.


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeczytałeś tytuł wątku? Jakie jeszcze paliwo stałe umożliwia spełnienie EP?


    Ty wspomniałes o biomasie i do tego sie odniosłem. Ciągle wracasz do tej nieszczesnej biomasy. Chcesz aby inwestor był palaczem w nowym domu?
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 18-10-2020 o 12:05

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    A co za tym idzie kocioł na paliwa stałe ?
    TY wiesz, ile energii uwalnia spalenie 1kg węgla/drewna jak trudno ją precyzyjnie rozdystrybuować ?
    I jak to się ma do zapotrzebowania domu pasywnego ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ty wspomniałes o biomasie i do tego sie odniosłem. Ciągle wracasz do tej nieszczesnej biomasy. Chcesz aby inwestor był palaczem w nowym domu?
    Autor chce być palaczem - przecież zadał takie pytanie.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Autor chce być palaczem - przecież zadał takie pytanie.
    Ano..może to będzie spełnienie jego marzeń ? Ja za dzieciaka mieszkałem w bloku i marzył mi się kominek. Marzenie spełniłem, paliłem w nim ponad 20 lat a teraz spełniłem kolejne marzenie - nigdy więcej palenia w kominku

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Dziękuję za dyskusję w temacie, choć mało ona jest merytoryczna.
    Mnie interesuje ten temat ponieważ od kilku lat jeden z polskich producentów systemów kominowych z Mazowsza reklamuje swój system kominowy jako:
    " system kominowy przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych paliwami stałymi, nadający się zarówno do budownictwa tradycyjnego, jak i pasywnego".
    Zastanawia mnie czy to aby nie jest bzdura albowiem dla mnie osobiści w domu pasywnym nie powinno być kotła na paliwa stałe i współpracującego z nim przewodu kominowego.
    Oczywiście w teorii wszystko jest możliwe ale po jaką cholerę zastanawiam się ?
    Przecież straty ciepła będą ogromne.
    No może przy pellecie, który ktoś zaproponował nie będą duże ale nadal dla mnie to jakaś bzdura.
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    ...
    Oczywiście w teorii wszystko jest możliwe ale po jaką cholerę zastanawiam się ?
    ...
    Moze spróbuj najpierw odpowiedziec sobie na to pytanie, a dopiero zakladaj nowy watek

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moze spróbuj najpierw odpowiedziec sobie na to pytanie, a dopiero zakladaj nowy watek
    Dziękuję koledze za udział w dyskusji i bez odbioru (poproszę).
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    Zastanawia mnie czy to aby nie jest bzdura albowiem dla mnie osobiści w domu pasywnym nie powinno być kotła na paliwa stałe i współpracującego z nim przewodu kominowego.
    Niektórzy mieszkańcy domów pasywnych lubią kominki.

    Kominek można montować w pomieszczeniach z rekuperacją a powietrze doprowadzić z zewnątrz tak, że całość można szczelnie zamknąć na czas niepalenia i straty są znikome. W czasie palenia ciepła jest zazwyczaj* nadmiar, nawet, przy najmniejszym kominku więc stratami nie ma się co przejmować i w sumie to doprowadzenie jest zbędne, jak da się szczelnie zamknąć kominek i/lub szyber na czas niepalenia.

    *zazwyczaj, bo mało kto stawia piece czy piecokominki ważące tonę czy dwie co umożliwia akumulację i takie rozłożenie mocy w czasie, że nie robi się sauna.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czyli to temat do akademickiej dyskusji?

    kotłownia może być poza domem. I wówczas nie ma specjalnych strat związanych z kominem.
    A reklama dźwignią handlu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony