dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe - terminologia i zasady

    Cześć,

    Buduję dom z poddaszem użytkowym. 175m2 powierzchni użytkowej + 20m2 garaż. Planuję ogrzewanie podłogowe w całym domu. Źródło ciepła - pompa ciepła powietrze-woda.

    Jak możecie zobaczyć po poniższych pytaniach, mam niewielką wiedzę co do ogrzewania podłogowego i w związku z tym chciałbym dopytać Was o kilka rzeczy, aby lepiej zrozumieć temat przed podjęciem decyzji co do instalacji:

    1. Dwa terminy - obiegi i pętle. Czym są? Czy to to samo?
    Wyobrażam sobie, jeden obieg składa się z wielu pętli. Każda pętla zaczyna i kończy się w rozdzielaczu. Temperaturę ustawiam per obieg, a nie per pętla.
    Czy dobrze to rozumiem?

    2. Czytam/słyszę, że generalnie (przynajmniej przy PC) to jeden obieg, max dwa obiegi. Jaki jest powód takich zaleceń?

    3. Czujniki/regulatory pokojowe, które sterują temperaturą. Widzę zalecenia, żeby robić je dwa (np. jeden na parterze, drugi na piętrze). Czy ich liczba jest taka jak liczba obiegów?

    4. Gdzie najlepiej umieścić czujniki/regulatory pokojowe?

    5. Gdzie umieścić rozdzielacz? Czy rozdzielacz potrzebuje prądu? Jeśli tak - to do czego? Czy regulatory pokojowe podłączone są do rozdzielacza czy do pompy ciepła? [sorry, naprawdę mam niewielkie pojęcie ]

    6. W postach wspominany jest też czujnik pogodowy. Czy to jest standardowe wyposażenie pompy ciepła lub instalacji ogrzewania podłogowego? Po co on jest w zasadzie potrzebny, jeśli interesuje mnie przede wszystkim temperatura w domu?

    7. Spotkałem się z twierdzeniem, że utrzymywanie różnej temperatury w różnych pokojach nie ma sensu. Np. w nieużywanej sypialni utrzymywać 18 stopni, a w pozostałej części domu 21 stopni. Czy to twierdzenie ma sens, a jeśli tak jakie ma uzasadnienie?

    8. Jeśli chciałbym np.:
    - na parterze mieć 21 stopni
    - na poddaszu 20 stopni
    - w jednej z sypialni (powiedzmy, że to pokój gościnny) na poddaszu 18 stopni (jak nikogo tam nie ma), i 20 stopni jak są goście
    - w garażu 8 stopni
    Co to oznacza dla projektu instalacji? Czy to znaczy, że potrzebuję 4 obiegów?

    Będę wdzięczny za odpowiedzi z uzasadnieniem. Mam nadzieję, że przydadzą się nie tylko mi, ale też innym początkującym w tym temacie.

  2. #2

    Domyślnie

    Podbijam temat, bo chyba zaginął w tłumie innych. Będę wdzięczny za potwierdzenie czy dobrze rozumiem.

    Może na początek te pytania 1 - 3 o to jak się mają obiegi do pętli.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony