dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Styrodur wyszedł do góry po ulewie

    Witam wszystkich,

    Na pewnym odcinku łąw fundamentowych mam ocieplenie ze styroduru. Dziś kontrolując plac budowy po ostatnich ulewach w okolicach Gdańska zauważyłem, że w jednym miejscu styrodur ten został wyciśnięty do góry.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201018_154639a.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	449324

    Podejrzewam że jest to związane z naporem mokrego gruntu i minimalnym osunięciem się go w stronę ławy, w wyniku czego styropian nieprzytwierdzony od góry został poszedł w górę.

    Zanim jutro porozmawiam z wykonawcą i KB chciałbym poznać Wasze opinie.
    Grunt rodzimy to glina twardoplastyczna, po ociepleniu ławy zostały obsypane żwirem.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eccentric Zobacz post
    w wyniku czego styropian nieprzytwierdzony od góry został poszedł w górę.
    Co znaczy styrodur nieprzytwierdzony ?

    Może wypłynął ?

  3. #3

    Domyślnie

    A co tu opiniować, łopata/szpadel w dłoń i Voilà.
    odkopać i sprawdzic przyczynę, poprawić i zakopać.


  4. #4

    Domyślnie

    Widzi mi się że ta twardoplastyczna glina w wyniku kontaktu z wodą w fundamentach nabrała wilgoci i przybrała na objętości . Wywarła nacisk na styro i w słabszych miejscach uniosło go tam gdzie najmniejszy miał opór. Odkopać dobrze przymocować z powrotem i upewnić się ze woda nie będzie wsiąkała w glinę tylko odpływała gdzieś czy naturalnie(studnie chłonne) czy z pomocą pompy ( sugestia odwodnienie fundamentów). Czy upewniając się ze żadna woda nie będzie napływała w fiundamenty . Zabudowa powierzchni pod murami i odprowadzenie wody opadowej.
    Wybór należy do ciebie

  5. #5

    Domyślnie

    No istnieje szansa że zwyczajnie styro nie przymocowane i ciśnienie samej wody delikatnie uniosło te kilka sztuk

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Co znaczy styrodur nieprzytwierdzony ?
    Może wypłynął ?
    Miałem na myśli że od góry nic go nie blokowało, np kolejny styrodur. Więc wystarczyła siła skierowana pionowo i zerwało łączenia


    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Widzi mi się że ta twardoplastyczna glina w wyniku kontaktu z wodą w fundamentach nabrała wilgoci i przybrała na objętości . Wywarła nacisk na styro i w słabszych miejscach uniosło go tam gdzie najmniejszy miał opór. Odkopać dobrze przymocować z powrotem i upewnić się ze woda nie będzie wsiąkała w glinę tylko odpływała gdzieś czy naturalnie(studnie chłonne) czy z pomocą pompy ( sugestia odwodnienie fundamentów). Czy upewniając się ze żadna woda nie będzie napływała w fiundamenty . Zabudowa powierzchni pod murami i odprowadzenie wody opadowej.
    Wybór należy do ciebie
    Dziękuję za rady. Tak właśnie podejrzewałem. Jutro odkopiemy i zobaczymy co tam się zadziało i jeszcze w tym tygodniu wykonawca będzie robił drenaż dookoła ław fundamentowych.

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    A co tu opiniować, łopata/szpadel w dłoń i Voilà.
    odkopać i sprawdzic przyczynę, poprawić i zakopać.
    Tak właśnie wykonawca jutro to zrobi.

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    No istnieje szansa że zwyczajnie styro nie przymocowane i ciśnienie samej wody delikatnie uniosło te kilka sztuk
    Przymocowane, widać na nim resztki kleju. Może nie złapał lub było go za mało.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eccentric Zobacz post

    Dziękuję za rady. Tak właśnie podejrzewałem. Jutro odkopiemy i zobaczymy co tam się zadziało i jeszcze w tym tygodniu wykonawca będzie robił drenaż dookoła ław fundamentowych.
    wcześniej wyczytałem, ze masz gliniasty teren, to ciekawi mnie, gdzie z tego drenazu zrobi odpływ
    Grunt rodzimy to glina twardoplastyczna


  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eccentric Zobacz post
    Przymocowane, widać na nim resztki kleju. Może nie złapał lub było go za mało.
    Na klejone to nie wygląda - raczej na koniec tylko zamaskowali szczelinę od góry.
    U mnie ekipa dodatkowo zrobiła jeden rząd kołkowania.

    Ale masz większy problem. Ściana fundamentowa powinna kończyć się co najmniej kilkanaście centymetrów wyżej - zwłaszcza przy glinie, żeby na niej i na chudziaku zrobić poziomą hydroizolację, nad którą nie dostanie się woda nawet w czasie ulewy.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Ale masz większy problem. Ściana fundamentowa powinna kończyć się co najmniej kilkanaście centymetrów wyżej - zwłaszcza przy glinie, żeby na niej i na chudziaku zrobić poziomą hydroizolację, nad którą nie dostanie się woda nawet w czasie ulewy.
    to jest tylko ława, ściana fundamentowa jest jeszcze 6-7 bloczków wyżej(6 widac na zdjęciu)


  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na klejone to nie wygląda - raczej na koniec tylko zamaskowali szczelinę od góry.
    U mnie ekipa dodatkowo zrobiła jeden rząd kołkowania.

    Ale masz większy problem. Ściana fundamentowa powinna kończyć się co najmniej kilkanaście centymetrów wyżej - zwłaszcza przy glinie, żeby na niej i na chudziaku zrobić poziomą hydroizolację, nad którą nie dostanie się woda nawet w czasie ulewy.
    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    to jest tylko ława, ściana fundamentowa jest jeszcze 6-7 bloczków wyżej(6 widac na zdjęciu)
    Miejsce przedstawione na zdjęciu to miejsce gdzie są ławy pod ścianę oporową. Dom jest "wkopany" w skarpę, piwnica jest odsłonięta z jednej strony. W tym miejscu nie będzie chudziaka, to miejsce będzie pod tarasem na poziomie parteru.
    Na poniższym rysunku miejsce ze styropianem jest zaznaczone czerwonym okręgiem. Czerwone zygzaki to skarpa, niebieskie to płaski teren. Spadek/zejście ze skarpy oznaczyłem czarną strzałką.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	21,7 KB
ID:	449366


    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    wcześniej wyczytałem, ze masz gliniasty teren, to ciekawi mnie, gdzie z tego drenazu zrobi odpływ
    Zerknij proszę na powyższy rysunek. Odpływ zrobimy do zbiorników wkopanych na poziomie ław, na styku obszaru czerwonego i niebieskiego. Nie przewiduję dużej ilości wody ponieważ na wysokości parteru planuję odwodnienie liniowe odprowadzane do dedykowanego zbiornika na deszczówkę (niestety położony powyżej ław, ze względu na skarpę.
    Ostatnio edytowane przez Eccentric ; 19-10-2020 o 21:06

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony