dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna - ciąg wsteczny na parterze

    Witam forumowiczów i przepraszam, że powielam temat gdyż był on poruszany nie raz.

    Piszę z prośbą o poradę co zrobić (co jeszcze zrobić) aby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo.
    Mieszkam w dwupiętrowym szeregowcu, w salono - kuchni około 40m2 mam problem z ciągiem wstecznym w dwóch kanałach wentylacyjnych (jedna kratka drugi okap(wyłączony)). Dodam, że założone są dwa nawiewniki okienne VENTEC VT 501 w salonie - nie rozwiązało to problemu. Nadmienie, że w łazience piętro wyżej nie ma problemu z cofaniem się powietrza. Proszę o radę co jeszcze pokombinować w tym temacie.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Tu widać zalety wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną. Grawitacyjna działa jak sama chce a mechaniczna jak my chcemy.
    Czy jak uchylisz okno też masz ciąg wsteczny?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    Wiadome, niestety deweloper budując nie inwestował w takie udoskonalenia,
    Przy uchylonym oknie ciąg jest prawidłowy. (miejsca na kolejne nawiewniki już brak).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Przyczyn może być kilka może kształt dachu, może jakieś otoczenie domu, ja też miałem taki problem w dolnej łazience i była tam lodówka aż kupiłem to https://allegro.pl/oferta/wentylator...N2Y5OTFjYzI%3D
    i jest spokój , nie jest to topowy model są i droższe i cichsze, ale to działa.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzięki za propozycję odnośnie wentylatora ale w moim przypadku chyba się to nie sprawdzi bo dalej zostanie drugi kanał wentylacyjny od okapu gdzie będzie cofka. Ale dzięki .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał tifomilan Zobacz post
    Dzięki za propozycję odnośnie wentylatora ale w moim przypadku chyba się to nie sprawdzi bo dalej zostanie drugi kanał wentylacyjny od okapu gdzie będzie cofka. Ale dzięki .
    Trzeba wstawić żaluzję da się dokupić

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Trzeba wstawić żaluzję da się dokupić
    A powiedz mi jak z głośnością tego wentylatora bo to jednak nie łazienka tylko salon z kuchnią...

  8. #8

    Domyślnie

    Brak mi analizy wiatru: kiedy jest ta cofka i kiedy jej nie ma. Może wystarczy wydłużyć komin/y wentylacyjny/e na dachu aby problem zniknął

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Brak mi analizy wiatru: kiedy jest ta cofka i kiedy jej nie ma. Może wystarczy wydłużyć komin/y wentylacyjny/e na dachu aby problem zniknął
    Cofka najbardziej wyczuwalna jest przy takiej pogodzie jak teraz, chłodniejsze wietrzne dni. W lepsza pogodę ciąg wsteczny jak i prawidłowy jest bardzo słabo wyczuwalny (test kartki papieru) określił bym go mianem 0.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Problemem cofki, przy WG w najniższych pomieszczeniach, jest otwarta przestrzeń pomiędzy piętrami. Ciepłe powietrze unosi się do góry a tym samym wytwarza tłok który wciąga powietrze przez kanały WG najniższych pomieszczeń a wywiewa przez kanały WG w wyższych pomieszczeniach. Miałem tak do czasu zainstalowania WM i teraz spokój.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał tifomilan Zobacz post
    A powiedz mi jak z głośnością tego wentylatora bo to jednak nie łazienka tylko salon z kuchnią...
    mój ma 23 db więc go słychać ale są 18 db bardzo ciche o mocy 4w stym ze droższe ponad 300 zł

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tifomilan Zobacz post
    .........
    Przy uchylonym oknie ciąg jest prawidłowy. (miejsca na kolejne nawiewniki już brak).
    no to nie rzeźbić w ..... tylko dorobić nawiew przez ścianę, dasz wentylatorek, to w innym miejscu będzie "cofka".
    Fizyki nie oszukasz, to co wywiewasz, to skądś musi nawiać


  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    A jakieś nasady na kominie? Coś mogły by pomóc?

  14. #14

    Domyślnie

    no ale co Ci da nasada, jak nie masz dopływu powietrza?
    Założysz na jednym , będzie wsteczny na drugim i tak w koło Macieju. Zawsze w którymś będzie silniejszy ciąg(podciśnienie)


  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ok. Dobra dzięki za rady.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    no to nie rzeźbić w ..... tylko dorobić nawiew przez ścianę, dasz wentylatorek, to w innym miejscu będzie "cofka".
    Fizyki nie oszukasz, to co wywiewasz, to skądś musi nawiać
    I to mnie odstrasza, od odkurzacza centralnego, bo jeżeli on ma tak duży przepust powietrza z wewnątrz na zewnątrz to ta ilość powietrza z zewnątrz zapylonego wpada do domu taki odkurzacz zakurz acz.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    I to mnie odstrasza, od odkurzacza centralnego, bo jeżeli on ma tak duży przepust powietrza z wewnątrz na zewnątrz to ta ilość powietrza z zewnątrz zapylonego wpada do domu taki odkurzacz zakurz acz.
    Ha, a wiesz, ze wcześniej o tym nie pomyślałem. Co prawda nie mam odkurzacza centralnego, ale głowiłem się na wyciągiem kuchennym(mam WM z reku)


  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tifomilan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    A czy ciąg wsteczny może być związany z tym, że kanał wentylacyjny na nieogrzanym strychu jest nie ocieplony?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał tifomilan Zobacz post
    A czy ciąg wsteczny może być związany z tym, że kanał wentylacyjny na nieogrzanym strychu jest nie ocieplony?
    Może, dodatkowo jak złapie prawidłowy ciąg to będzie się tam skraplać woda i spływać w dół. Może wsiąkać w ściany kanału albo wyciekać kratką.
    Spróbuj zmniejszyć ciąg w kanałach wywiewnych na piętrze częściowo je przysłaniając.

  20. #20

    Domyślnie

    Twój problem najprawdopodobniej polega na tym , że kominy wentylacyjne zakładam że pomieszczeń na parterze są niżej niż okna na piętrze. Mieszkanie czy domy 2 czy wielopoziomowe to jedna zamknięta przestrzeń w której kominki wentylacyjne na dachu szczególnie z tych niższych kondygnacji MUSZĄ być wyżej niż okna na najwyższych kondygnacjach. Inaczej te okna z najwyższych kondygnacji robią nie za nawiew a za wywiew a tym samym odwracają ciąg wentylacji z niższych kondygnacji których kominki wentylacyjne na dachu są niżej niż te okna. Wrzuć zdjęcie dachu na którym widać te kominki wentylacyjne w których jest cofka ale tak aby było widać też okna na piętrze.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony