dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20

Temat: Viessmann Vitodens 200-W B2HE ciągła praca pompy

  1. #1

    Domyślnie Viessmann Vitodens 200-W B2HE ciągła praca pompy

    Zauważyłem, że podczas eksploatacji kotła niezależnie od długości pracy palnika w ciągu doby, pompy obiegowe pracują w zasadzie non stop.
    Obecnie z uwagi na okres przejściowy programy robocze mam ustawione następująco
    05:00-07:30 tryb komfortowy 23stC
    poza tym tryb zredukowany 18stC
    Z uwagi na zamontowany rekuperator taki okres grzania jest dla mnie optymalny przy obecnych temperaturach 3-10 stC.
    Pytanie brzmi dlaczego pompy obiegowe pracują ciągle nawet w trybie zredukowanym kiedy kocioł nie grzeje?
    Dodam, że mam również zainstalowany sterownik Vitotrol 200-E więc kocioł wie jaka jest temperatura w pomieszczeniu, a ta nigdy nie spada poniżej 20stC, zwykle utrzymuje się na poziomie 21-22 stC

    Pytania dodatkowe:
    1 - parametr 934.6 "sposób eksploatacji obiegu grzewczego 2" mam ustawiony na 1 czyli sterowanie pogodowe z wpływem temperatury pomieszczenia. Pytanie czy to dotyczy tylko tego konkretnego obiegu nr 2 (u mnie podłogówka)? Jeżeli tak to czy obieg grzewczy 1 jest nadal w eksploatacji 100% pogodowej?
    2 - w ustawieniach kotła "współczynnik wpływu pomieszczenia w obiegu grzewczym 2" (podłogówka) mam ustawiony na 8. Możliwe jest ustawienie w granicach 0-64, czy ten przedział można odczytywać procentowo na zasadzie że 64 to 100% czyli tylko temperatura pomieszczenia jest uwzględniana, z pominięciem temperatury na zewnątrz? Na co konkretnie ma wpływ ten parametr? Na szybkość reakcji kotła czy na procentowy udział informacji o temperaturze pomieszczenia na temperaturę zasilania?

    U mnie generalnie pomimo opisanych powyżej ustawień mam wrażenie, że kocioł zupełnie ignoruje temperaturę pomieszczenia - dla przykładu temperatura zadana 23 a temperatura faktyczna 24,6
    Ostatnio edytowane przez andrzejgrochocki ; 22-10-2020 o 10:17 Powód: korekta danych

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku automatyki pogodwej założeniem podstawowym jest, że do pomieszczeń w danej chwili dostarczane jest dokładnie tyle ciepła ile jest tracone. Zatem pompy muszą pracować cały czas.
    W przypadku gdy jest włączony wpływ temperatury pomieszczenia to kocioł wylicza temperaturę zasilania na podstawie temperatury zewnętrznej. Dodatkowo na podstawie różnicy między wymagana temperaturą a rzeczywistą temperaturą pomieszczenia wprowadzana jest odpowiednia korekta do wcześniej wyliczonej temperatury zasilania.
    Wpływ ustawiany w kodowaniu do jest jeden z elementów wzoru z którego wyliczana jest korekta. Nie jest to ustawienie %
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    W przypadku automatyki pogodwej założeniem podstawowym jest, że do pomieszczeń w danej chwili dostarczane jest dokładnie tyle ciepła ile jest tracone. Zatem pompy muszą pracować cały czas.
    W przypadku gdy jest włączony wpływ temperatury pomieszczenia to kocioł wylicza temperaturę zasilania na podstawie temperatury zewnętrznej. Dodatkowo na podstawie różnicy między wymagana temperaturą a rzeczywistą temperaturą pomieszczenia wprowadzana jest odpowiednia korekta do wcześniej wyliczonej temperatury zasilania.
    Wpływ ustawiany w kodowaniu do jest jeden z elementów wzoru z którego wyliczana jest korekta. Nie jest to ustawienie %
    Skoro nie jest to wpływ procentowy to jaki? Nigdzie nie jest to opisane. Czym różni się parametr na poziomie 8 od powiedzmy 16? Chciałbym to zrozumieć jednoznacznie a nie sprawdzać metodą prób i błędów.
    J mam to ustawione na 8 czyli wartość zadana przez producenta i korekta temperatury jest co najmniej słaba - temperatura rzeczywista jest średnio o 2st wyższa od zadanej.
    Wyjaśnienie odnośnie ciągłej pracy pomp jest jakieś dziwne Przecież to jest totalnie bez sensu i chyba ktoś w Viessmanie o czymś zapomniał. Skoro w logice pomp da się w prosty sposób ustawić w jakich temperaturach zewnętrznych mają się one załączać i wyłączać to dlaczego nikt nie przewidział tego dla temperatury pomieszczenia. Przecież u mnie teraz pompy przewalają bezsensownie wodę przez ponad 20godzin w ciągu doby pomimo faktu że sterownik sprzężony w kotłem ma informację że temperatura wewnątrz jest np 23stC.
    A tak na marginesie czy dla eksploatacji sterowanej tylko temperaturą pomieszczenia bez pogodówki te pompy również będą pracowały przez cały czas?

    PS. edytowałem we wpisie parametr 934.6 - wczesniej źle wpisałem 7, a jest 1

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Problem z przegrzaniem pomieszczeń wywołane jest złym ustawieniem parametrów pracy kotła.
    Po pierwsze powinnien być projekt instalacji w którym były by zawarte obliczenia cieplne oraz hydrauliczne. Na ich podstawie projektant dobrałby własciwą krzywa grzewczą. Jej ustawienie gwarantowałoby zachowanie wymaganej temperatury w pomieszczeniach.
    Niestety inwestorzy/instalatorzy uważaja, że projekt to zbędny koszt... Większść instalatorów dbając "by klient nie narzekał, że zimno w domu" mocno przewymiarowują instalację.
    W opisanym przypadku należy zacząć od własiwego wyregulowania krzywej grzewczej. Przy braku projektu proces będzie długotrwały.
    Po pierwsze usuwamy wszystkie sterowniki (lub wyłączamy ich wpływ i nie robimy na nich żadnych zmian).
    Po drugie obserwujemy co się zacznie dziać z temepraturą w pomieszczeniach.
    1 etap
    temepratura zewnętrzna miedzy 5 a 10*C (początek, koniec sezonu grzewczego). Jeżeli temepratura pomieszczenia jest wyższa od wymaganej to należy przesunąć równolegle w dół krzywą grzewczą (dla ogrzewania podłogowego 2K na każdy * róznicy temperatur między wymaganą a rzeczywistą, dla ogrzewania grzejnikowego nawet 4K). Oczywiście jeśli pomieszczenia nie osiągają wymaganej temepratury to krzywą grzewczą przesówamy równolegle do góry)

    2 etap
    gdy tampartura za zewnątrz jest w granicach -10*C - -20*C
    tym razem gdy temepratura w pomieszczeniach jest zbyt wysoka zmniejszamy pochylenie krzywej grzewczej (dla ogrzewania podłogowego o 0,1 dla grzejnikowego o 0,2). Analogicznie jeśli w pomieszczeniach jest zbyt zimno zwiększamy pochylenie.

    przy braku projektu napewno pojawią się problemy z nirównomiernością wygrzewania się pomieszczeń (jedne szybciej osiagną temperaturę inne wolniej) ale najmocniej przepraszam niech osoba która zrezygnowała z projektu poniesie konsekwencje i równoważy hydraiulicznie instalacjję sama.

    Dopiero po właściwym ustawieniu krzywej rzewczej można się zająć ustawianiem wpływu temperatury pomieszczenia. Niezgodzę się z twierdzeniem, że nie jest to nigdzie opisane. Opisane jest to dokładnie w instrukcji dla wykwalifikowanego personelu (przykładowo strona z w/w instrukcji)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	str124.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	449473
    I na koniec wracając do pracy pompy

    Skoro na zewnątrz jest 15*C a wewnątrz ma być 20*C to zgodnie z prawami fizyki ciepło będzie z budynku uciekało. Mniej lub więcej ale jednak. Zatem pompy muszą tłoczyć czynnik by uzupełnić brakujące ciepło w pomieszczeniach.
    W rzeczywistości są takie momenty kiedy na zewnątrz jest na tyle ciepło, że zyski wewnętrzne od przebywajacych osób czy sprzętów pokrywają całe zapotrzebowanie dla tego serwisant podczas uruchomienia ustawia temperaturę zewnętrzną, graniczną powyżej krórej kocioł przechodzi automatycznie w tryb lato i wyłącza ogrzewanie (wyłacza palnik i zatrzymuje pompy).
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 22-10-2020 o 11:34
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wskazanie wzoru opisującego wpływ współczynnika związanego z temperatura pomieszczenia na charakterystykę grzewczą. Dzięki niemu obliczyłem, że przy moich ustawieniach następuje zmniejszenie temp. zasilania -5,6K

    Natomiast zupełnie nie rozumiem dlaczego założył Pan, że instalacja została wykonanie bez projektu. Projekt był i to wykonawczy z opisem szczegółowym i wszystkimi nastawami na każdej pętli (sporządzony przez projektanta instalacji sanitarnych któremu ufam jako architekt, niestety jego sytuacja prywatna w chwili obecnej powoduje, że nie chcę mu zawracać d... takimi sprawami jak ogrzewanie w moim domu)

    Instalator Viessmann podczas uruchomienia kotła poinformował mnie, że dla obiegu grzewczego 2 (podłogówka) patrząc na projekt optymalna będzie krzywa 0,4 a dla obiegu nr 1 (w sumie 4 grzejniki w tym 2 drabinki) krzywa 0,6-0,8 i na tym koniec. Poinformował mnie również, że mogę sobie w zależności od warunków (przegrzanie lub niedogrzanie) zmieniać pochylenie lub przesunięcie krzywej.
    Obecnie ustawienia krzywych mam 0,4 poziom 0 dla podłogówki i 0,6 poziom 0 dla grzejników. Dodatkowo ograniczyłem temp max. zasilania dla obiegu grzewczego 2 do 55stC ponieważ instalator zostawił domyślną.

    Co do pracy pomp to przyznam, że nadal jestem za głupi aby to zrozumieć szczególnie patrząc na rysunek nr 61 na którym jest pokazany moment włączenia i wyłączenia pompy - myślałem, że zależy on wyłącznie od temperatury zewnętrznej i nie ma związku z temperaturą zadaną. Ciężko mi załapać o co chodzi na tym rysunku
    Ostatnio edytowane przez andrzejgrochocki ; 22-10-2020 o 12:41 Powód: korekta numerów obiegów grzewczych

  6. #6

    Domyślnie

    Najmocniej przepraszam za błąd: oczywiście obieg 1 to grzejniki a obieg 2 to podłogówka
    Zrobię edycję bo aż boli jak się czyta

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    to już zupełnie nie rozumiem, jest projekt a ustwienia "na oko".
    Skoro jest projekt to proszę ustawić parametry obliczeniowe, od tego wogóle należy zacząć. Rys 61. to tylko ilustracja efektu przesunięcia równoległego krzywej grzewczej.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    to już zupełnie nie rozumiem, jest projekt a ustwienia "na oko".
    Skoro jest projekt to proszę ustawić parametry obliczeniowe, od tego wogóle należy zacząć. Rys 61. to tylko ilustracja efektu przesunięcia równoległego krzywej grzewczej.
    Ja też nie rozumiem. O jakich ustawieniach Pan pisze które powinny być niby zrobione według projektu a nie "na oko"?
    Cała instalacja CO jest wykonana według projektu - średnice i długości rur, wielkości pętli oraz nastawy w rozdzielaczach, cała hydraulika w tym zawory zabezpieczające, naczynia przeponowe, pompy itp zostały zaprojektowane i wykonane zgodnie z projektem.
    Wydaje mi się, że my piszemy o dwóch różnych rzeczach, ja o projekcie instalacji oraz o instalacji wykonanej na podstawie projektu a Pan o automatyce kotła.

    Zaczynamy niepotrzebnie rozbierać na drobne rzeczy, które nie powinny być w tym momencie tematem.
    Instalacja jest wykonana poprawnie to z automatyką jest problem i to duży. Dziwi mnie że do tej pory tak mało wątków znalazłem na ten temat.

    Dla przypomnienia napiszę jeszcze raz czego dotyczy główny wątek:
    pompy obiegów grzewczych pracują non-stop ignorując temperaturę jaka jest aktualnie w pomieszczeniu pomimo faktu zainstalowania sterownika dedykowanego i wyprodukowanego przez producenta kotła. Sterownika który podaje do kotła informację o aktualnej temperaturze pomieszczenia. Przecież to jest skrajnie idiotyczne i zarazem nieekonomiczne. Nawet gdy ustawię zadaną temperaturę 3stC w pomieszczeniu w trybie zredukowanym to pompy i tak będą pracowały jeśli na zewnątrz będzie 11stC (ponieważ najniższa graniczna temp wyłączenia pomp to 10stC). Gdzie tu jest sens? Mam w okresach przejściowych wyłączać ręcznie ogrzewanie jak zrobi się cieplej? Ogrzewanie które i tak w tym momencie nie pracuje ale pracują pompy, tłocząc przez rurki hektolitry zimnej wody.
    Ostatnio edytowane przez andrzejgrochocki ; 23-10-2020 o 10:20 Powód: korekta

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jeżeli mamy przegrodę która ma różne po obu stronach to zgodnie z prawami fizyki następuje przepływ ciepła. Domyślna temperatura wewnętrzna to 20*C na zewnętrz piszesz że jest 15*C zatem występuje różnica temperatur czyli są straty ciepła które system grzewczy musi uzupełnić



    I teraz mamy 2 rodzaje sterowania

    sterowanie ilościowe - sterowanie stałotemperaturowe
    gdzie mamy stałą temepraturę zasilania (taką jaka jest potrzebna aby zapewnić ogrzewanie przy -20*C) i sterujemy przepływem (pracą pomp) w cyklach 0/1. Przy -20*C pompy pracują non stop, a potem im cieplej tym pompa pracuje coraz ktrócej.

    Zalety:
    - brak, choć instalatorzy je stosują bo łatwiej wytłumaczyć pracę klientowi: "jak zostanie osiągnieta temperatura na termostacie w pomieszczeniu to kocioł się wyłączy"

    Wady
    - falowanie temperatury w pomieszczeniu (im większ pojemność cieplna układu tym falowanie temperatury większe)
    - efekt napływu "przyjemnego" ciepła jak grzejniki się rozgrzewają i "odpływu ciepła" jak kocioł się wyłaczy i grzejniki stygną



    sterowanie jakościowe - sterowanie pogodowe
    tu założeniem jest, że jest stały przepływ a ilość energii przekazywanej od grzejnika do pomieszczenia jest proporcjonalna do różnicy temperatur między temperaturą grzejnika a temperaturą w pomieszczeniu.

    Zalety:
    - grzejnik zmienia temperaturę bardzo powoli dzięki czemu nie ma efektu falowana temperatury.
    - kocioł obniża temperaturę zasliania do niezbędznego minimum poprawiajac swoja sprawność

    Wady:
    - brak


    a jeżeli jest projekt to w projekcie jest podana albo krzywa grzewcza albo podane są temepratury obliczeniowe na podstawie których wylicza się krzywą grzewczą.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10

    Domyślnie

    To wszystko co piszesz o różnicach w sposobie sterowania jest jasne i logiczne, myślę, że to podstawa wiedzy jaką każdy użytkownik powinien przyswoić.

    Jednak w kontekście tego co napisałeś:
    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    jeżeli mamy przegrodę która ma różne po obu stronach to zgodnie z prawami fizyki następuje przepływ ciepła. Domyślna temperatura wewnętrzna to 20*C na zewnętrz piszesz że jest 15*C zatem występuje różnica temperatur czyli są straty ciepła które system grzewczy musi uzupełnić
    wytłumacz proszę jak to możliwe i dlaczego:
    temperatura na zewnątrz 10stC
    przy takiej temp. zewnętrznej na krzywej grzewczej jest 22stC
    ogrzewanie w trybie zredukowanym z zadaną temperaturą 18stC
    temperatura w pomieszczeniu 23stC
    pompa obiegowa hula na całego, tłocząc wodę, która jest zimniejsza od temperatury pomieszczenia
    Ostatnio edytowane przez andrzejgrochocki ; 27-10-2020 o 10:31 Powód: korekta

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Kocioł ma utrzymać temperaturę w obiegu. Jeżeli zatrzyma pompę nie będzie w stanie tego zrobić.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Kocioł ma utrzymać temperaturę w obiegu. Jeżeli zatrzyma pompę nie będzie w stanie tego zrobić.
    No to jak jest pan taki cwany, to proszę mi wytłumaczyć:
    Mam kocił witodens 200 i cały czas pracujące pompy od podłogówki i grzejników. Na podłogówce zadana temperatura 19 st. jeszcze nie została osiągnięta, a w pomieszczeniach z grzejnikami została już osiągnięta zadana temperatura 19 stopni, ale pompy cały czas pracują i tłoczą ciepłą wodę z rozdzielacza i grzejniki są ciepłe, aż nabija temperaturę w pomieszczeniach 22 st. to wychodzi na to że nie chcę mieć cieplej ale na siłę kocioł grzeje i co mu zrobić? Popmpy po osiągnięciu zadanej temp. na grzejnikach powinny się wyłączyć. Jest to błąd w kotle, tylko viessmann nie chce sie do tego przyznać.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Kocioł ma utrzymać temperaturę w obiegu. Jeżeli zatrzyma pompę nie będzie w stanie tego zrobić.
    A jeszcze jedno. Po co mi taki kocioł za 13000 zł, który pracuje jak zwykły witodens 100 bez pogodówki. Pompy powinny wyłączać się po osiągnięciu zadanej temperatury wtedy ma to sens rozdzielenia układów grzewczych, a nie obydwa układy mielą wodę i karmią się ciepłem z rozdzielacza niezależnie od tego czy mają już zadaną temperaturę czy nie. Więc jest to bubel techniczny a nie tak ma być. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
    Serwisant przyznał że problem jest w oprogramowaniu i czekam już od roku na rozwiązanie problemu ze strony Wiessmann-a i nic.
    Jak pan taki mądry to niech mi pan ustawi tak żeby pompy się wyłączały po osiągnięciu temperatury.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszjarzab Zobacz post
    No to jak jest pan taki cwany, to proszę mi wytłumaczyć:
    Mam kocił witodens 200 i cały czas pracujące pompy od podłogówki i grzejników. Na podłogówce zadana temperatura 19 st. jeszcze nie została osiągnięta, a w pomieszczeniach z grzejnikami została już osiągnięta zadana temperatura 19 stopni, ale pompy cały czas pracują i tłoczą ciepłą wodę z rozdzielacza i grzejniki są ciepłe, aż nabija temperaturę w pomieszczeniach 22 st. to wychodzi na to że nie chcę mieć cieplej ale na siłę kocioł grzeje i co mu zrobić? Popmpy po osiągnięciu zadanej temp. na grzejnikach powinny się wyłączyć. Jest to błąd w kotle, tylko viessmann nie chce sie do tego przyznać.
    to nie blad w kotle tylko żle wykonana instalacja (zbyt dużo powierzchni grzewczej w przegrzewancy pomieszczeniach) lub złe bilansowanie hydrauliczne (zbyt duże przepływy w przegrzewanych pomieszczeniach) - najprawdopodobniej instalacja robiona "na oko" a nie zgodnie obliczeniami.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszjarzab Zobacz post
    A jeszcze jedno. Po co mi taki kocioł za 13000 zł, który pracuje jak zwykły witodens 100 bez pogodówki. Pompy powinny wyłączać się po osiągnięciu zadanej temperatury wtedy ma to sens rozdzielenia układów grzewczych, a nie obydwa układy mielą wodę i karmią się ciepłem z rozdzielacza niezależnie od tego czy mają już zadaną temperaturę czy nie. Więc jest to bubel techniczny a nie tak ma być. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
    Serwisant przyznał że problem jest w oprogramowaniu i czekam już od roku na rozwiązanie problemu ze strony Wiessmann-a i nic.
    Jak pan taki mądry to niech mi pan ustawi tak żeby pompy się wyłączały po osiągnięciu temperatury.
    Niestety myli się Pan, w przypadku automatyki pogodowej dostarczane jest w danej chwlili dokładnie tyle ciepła ile jest tracone więc niemoże byc mowy o zatrzymywaniu pompy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Niestety myli się Pan, w przypadku automatyki pogodowej dostarczane jest w danej chwlili dokładnie tyle ciepła ile jest tracone więc niemoże byc mowy o zatrzymywaniu pompy.
    Co ty człowieku wypisujesz? Dlaczego kłamiesz na forum. Właśnie dostałem informację z głównego serwisu, że będą mi prawdopodobnie wymieniać płytę z procesorem i nowym oprogramowaniem w ramach naprawy błędu. W Niemczech ten problem jest już ogólnie znany i pracują nad nim od roku. Mój serwisant ma dostać wytyczne jakie części zamówić i wymienić w kotle.
    P.S. Jak to ma cały czas pracować i tłoczyć na siłę ciepłą wodę z rozdzielacza jeżeli temperatura już została osiągnięta w pomieszczeniu. Czyli wedle pańskiego rozumowania to grzeje pomimo iż już nie chcę????

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Rozmawiałem z kolegami z serwisu i sa bardzo zdziwieni, bo potwierdzają moją wersję pracy kotła. Sprawdziliśmy w sytemi i nawet nie mamy od Pana zgloszenia serwisowego. Bardzo prosze o informacje na PW od kogo i jaką pan otrzymal wiadomość byśmy mogli sprawę wyjasnić.

    Jedyna możliwość aby zatrzymać prace pomp na obiegach w trybie pogodowym to zastosowanie dodatkowych termostatów w pomieszczeniach ale wtedy po przekroczeniu temperatury wymaganej w pomieszczeniu kociol praktycznie przestaj pracować w trybie pogodowym zazaczyna prace w cyklu wł/wył. Takiego rozwiązania nie polecamy ze względu na pogorszenie zarowno ekonomiki pracy kotła jak i obnizenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 17-11-2021 o 09:04
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    wiązałem problem nastepująco:
    Termostat pokojowy tech f-2z v1 + moduł przekaźnika salus rm-16.
    Przekaźnik podłączony pod wyjście pompy obiegu grzejnikowego z pieca , dzięki czemu mam możliwość wykorzystania wykorzystania sterownika kotła z wszystkimi funkcjami + pompa załącza się kiedy jest zapotrzebowanie.
    Można zastosować inny przekaźnik.
    Wybrałem ten ponieważ mam w puszcze 230v+ przewód sterowniczy z pieca.
    Jeśli ktoś nie ma przewodów zawsze można zastosować termostat bateryjny lub moduł zdalny.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Axster

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    5

    Domyślnie Mam to samo

    Witam,

    od grudnia 2022r mam zamontowaną nowa pompę ciepła VITOCAL 200-S
    i zadaję sobie to samo pytanie, po co pompa obiegowa działa non stop przy warunkach że na zewnątrz
    mamy temp. +10 st C. i tłoczy u układzie ogrzewania podłogowego cały czas te hlitry wody. Nie rozumiem tej logiki działania produktów Viessmann, wszędzie
    dokoła trąbi się o oszczędnościach, efektywności energetycznej, a tutaj takie działanie.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przyapdku sterowania pogodowego do pomieszczeń dostarczane jest dokładnie tyle ciepła ile w danej chwlili potrzeba czyli ni emożna przerwać pracy pompy by ni eprzerwać dostarcznania ciepła. Tak powinna pompa pracować.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony