dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21

    Domyślnie

    jeśli nie znajdę rury to co mi zostało? jesli woda sięga poziomu 50 cm pod gruntem, studnia odpada, tunele też?

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Dom na palach, lecz koszty bajońskie.

  3. #23

    Domyślnie

    chyba główny zbieracz jest zamulony bo nad nim jest mnóstwo wody...

  4. #24

    Domyślnie

    Panowie podepnę się pod temat bo mam bardzo podobną działkę (jeszcze niezaplacona).
    Działka jest jedną z niżej polożonych w tej ulicy, jest przedostatnia. Na ostatniej dzialce jest ministawik o pow okolo 10-15m2 i glebokosci 60cm - z tego co się dowiedzialem od sąsiadów to z okolicznych pól do tego zbiornika jest poprowadzony poniemiecki drenaż kamionkowy. Niemieccy rolnicy sto lat temu ( a potem polscy) odprowadzali tam wodę z pol po roztopach oraz poili bydło. Teraz to prawie środmieście - 2km od centrum dużego miasta.
    W tej ulicy 70% dzialek jest już zabudowane - niektore leżą troche wyżej, ale nie są to znaczne różnice - najwyżej położone są może 1.5m albo 2m wyżej w odleglości 150m wiec spadek jest niewielki. Najbliżej położony dom jest po drugiej stronie uliczki polnej w odległości 20m od tego stawu. Sąsiad twierdzi że dom postawił na tradycyjnych ławach i zrobił opaskę wokół domu ale z wodą nie za bardzo jest co robić bo kanalizacja miejska jest 200m dalej i to 1.5m wyżej więc średnie szanse na podpięcie się do niej. Ma on dom pod drugiej stronie ulicy gdzie grunt jest jakieś 40cm wyżej. Teraz twierdzi że zbudowałby się na płycie bo to sensowniejsze i pewnie nawet tańsze. Też potwierdza że przez jego działkę przechodził dren kamionkowy ktory musieli bajpasować. Według jego badan geo, wody gruntowe są na jego działce na głębokości ok 80cm, ale w okresie jesiennym podnoszą się. Ma jedną studnie z drenażu gdzie widać lustro wody jakieś 60cm niżej.
    Moja upatrzona działka, nawet teraz w okresie bardzo mokrym jest w miarę sucha. Można przejśc po całej w normalnym obuwiu, nie widać stojącej wody ale to złudne bo jest gęsto porośnieta sporą trawą. Na granicy działki (ten bok przy granicy z działką ze stawem) jest już mokro i w jednym narożniku po deszczu stoją kałuże. Ale to dosłownie jedno miejsce. Właścicielem tej ostatniej działki ze stawem jest miasto i urzędnik twierdzi że mają w planach jak sprzedąc ale problemem jest własnie ten zbiornik z ktorym nie wiedzą co zrobić. Boją się zaburzenia drenażu jak ktoś tam zacznie likwidować ten staw. Miasto nie ma dokumentacji niemieckich drenów.
    I teraz pytania:
    1.Czy mogłbym wykopać parę dołków żeby sprawdzić czy woda wyjdzie i jak głęboko ? Jak szybko taka woda się pokaże ? Minuty, godziny? Zrobiłbym ręcznie wykopki tylko przy tej granicy ze stawem. Ta granica leży jakieś 3m od skraju stawu. Działka lekko się podnosi w drugą stronę.
    2.Jeśli zdecyduje się na drenaż opaskowy to gdzie odprowadzić tą wodę? Nie liczę na kanalizację przez kilka lat bo te działki są niżej niż główna magistrala.
    3. Czy budując na płycie fundamentowej i zakladając że wody gruntowe są jakieś 40cm ponizej poziomu gruntu ta woda może ciągle być problemem (w trakcie budowy jak i potem mieszkania) ?
    4. Działka jest tańsza o jakieś 30-40% od innych w tej okolicy co daje różnice rzędu 80-130tyś zł. Ma super lokalizację, Jedyny minus to ta woda i wjazd od zachodu. Czy te 80tyś wystarczy żeby ogarnąć problem z tą wodą? W tej okolicy praktyczne nie ma już działek na rynku. A jak są to kosztują prawie dwa razy tyle. W równoległej ulicy jest do sprzedania działka mniejsza o 200m2 i droższa o 120tys zł.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 03-01-2024 o 11:43

  5. #25

    Domyślnie

    Na Twoim miejscu to jedź teraz i zobacz jak tam stoi woda na działce jak ciągle leje. Oby nie wyszło, że już połowa tej działki ma wodę na zero

  6. #26

    Domyślnie

    Byłem tam kilka razy, także teraz. W jednym narożniku jest kałuza o powierzchni 2m2 i to tyle. Reszta jest w miare sucha, ale wiadomo że to humus porośnięty trawą i 20cm niżej może być już mokro.... chociaż nie wygląda na to. Mam zdjęcia satleitarne z kilku różnych okresów i na żadnym nie widać stojącej wody tylko normalnie uprawiane pole.
    Wydaje mi się że ten niemiecki drenaż po prostu ciagle działa i wszystko spływa do tego stawu. Jeśli warunki są takie same jak u sąsiada po drugiej stronie drogi to woda będzie 50-80cm pod ziemią. Plus jest jeszcze taki że na wschód od działki są jeszcze pola gdzie poziom się obniża - według geoportalu nawet więcej niż 1.5m na długości 50m.
    Dowiedziałem się jeszcze że wiele lat temu miasto wkopało rure przelewową która zbiera nadmiar wody z tych okolic i jest ona poprowadzona przez kilkaset metrów pod ziemią do rzeczki (kanału) która płynie jakieś 400m dalej (7m niżej). Tyle że ta rura niedobiega do samego stawu tylko okolo 100m od niego.
    Na fotce niżej niebieskie kółko to staw, czerwona działka to ta o ktorej mowa.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pan-uue.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	467628

    https://ibb.co/f2JHz1m
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 05-01-2024 o 08:50

  7. #27

    Domyślnie

    Nie obraź się za "prawdę w oczy", ale inni przed Tobą wybierali jednak działki sąsiednie droższe i nie chcieli ryzykować. Najprościej to byłoby dogadać się z obecnym właścicielem i wziąć szpadel w garści oraz ruszaj w teren. Dwa wykopy tak na 0,6m i zobaczysz jaka jest warstwa humusu oraz jak tam stoi woda. Po wszystkim, jak nie kupisz to mu podjedziesz i je zasypiesz. Jeden wykop tak gdzie by stał dom, a drugi tam gdzie by było szambo i pewnie gdzieś bliżej wjazdu. Jak wyjdzie, że woda gruntowa jest na 20cm na równo z końcem humusu to będziesz wiedział, czy brać, czy też nie.

    Inna sprawa i tu humoru Ci nie poprawię, że to sytuacja na teraz, jak się jakieś inne domy w pobliżu kiedyś pobudują i będzie mniej powierzchni do wsiąkania w okolicy to może spływ do tego stawiku, obok Ciebie wzrosnąć. Pamiętam kilka sytuacji, w których ktoś przerwał dren melioracyjny i go nie naprawił, czy też nawet się nie zorientował, a sąsiad obok zaczął pływać i awantura na całego. Pewien zapas na pogorszenie sytuacji zawsze musi być zachowany

  8. #28

    Domyślnie

    Nie sądze żebym budował szambo bo kanalizacja sanitarna i deszczowa jest w odleglosci 200m wiec jak wiecej sąsiadów bedzie w trakcie budowy to złożymy się na nitkę do tej sieci.Niestety magistrala kanalizacji jest na wyższym poziomie wiec będzie problem. Ale patrząc na mapę na północy w nieco wiekszej odlegosci też są sieci kanalizacji i te już idą dużo niżej więc pewnie kiedyś bedzie szansa się wpięcia do nich - Potrzebna bedzie zgoda miasta bo droga do nich jest własnością miasta.
    Właściciel nie ma żadnego problemu żebym sobie tam kopał. Tak jak piszesz, mam po prostu zakopać na wieczor żeby sobie nikt nogi nie zlamał potem.
    To nie jest tak, że sąsiedzi kupili inne działki, mimo że były droższe. Ta działka jest od niedawna w sprzedaży i dopiero od paru dni w niższej cenie (wczesniej była taka sama jak tych wyżej). Po prostu wlasciciel ma teraz cisnienie na sprzedaż.
    Gdyby tam byly inne działki do kupienia to bym nawet dolozył te 30-50tyś ale najbliższa tak jak pisałem jest 200m2 mniejsza i kosztuje 120tyś wiecej, wiec widzisz skalę mojego dylematu.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 05-01-2024 o 11:05

  9. #29

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    musiałbyś nadsypać grunt i wybudować dom na górce.

  11. #31

    Domyślnie

    Wiktor1111 to jest zupełnie inna sytuacja- tutaj nawet jakby była jakaś wielka powódz to wielka woda nie wejdzie bo rzeczka, a raczej mini kanał jest 7 m niżej w odległości kilkuset metrów, zresztą wzdłuż tego strumyczka jest droga powiatowa i stoją setki domów. To nie jest teren zalewowy, a wspomniana działka znajduje się 7m wyżej niż rzeczka.
    . Jedynym jej problemem jest właśnie woda z okolicznych pol i ten mini staw na działce obok.
    Elfir, nadsypać to ja mogę ale niewiele bo dom na przeciwko jest np tylko 50cm powyżej tej działki.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 07-01-2024 o 17:45

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Elfir, nadsypać to ja mogę ale niewiele bo dom na przeciwko jest np tylko 50cm powyżej tej działki.
    Nie całą działkę tylko sam dom.


  13. #33

    Domyślnie

    nie chciałbym mieszkać w ten sposób....

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony