dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Podrodzielnica na poddaszu - dobre praktyki vs rozrzutność

    Witam,
    jestem w trakcie wykańczania poddasza. Z głównej rozdzielnicy mam wyprowadzone 3 obwody (każdy z własnym S-em, odpowiednio 2x B16A i B10A. Naturalnie, przed S-ami jest komplet podstawowych zabezpieczeń (RCD, ochronnik przepięć), wspólny z resztą instalacji w domu. Pytanie brzmi - czy bawić się w rozbudowaną podrozdzielnicę na poddaszu? Mam na myśli rozłączniki izolacyjne, wyłączniki różnicowo-prądowe i nadprądowe - czy jest sens oraz potrzeba powielać i łączyć szeregowo kolejne zabezpieczenia?

    Podam przykład: obwód zasilający miejsce pracy będzie zabezpieczony RCD i S-ką w głównej rozdzielnicy oraz RCD i S-ką na poziomie poddasza + na "wejściu" do podrozdzielnicy rozłącznik izolacyjny, by można było spokojnie "odciąć" poddasze.

    Z drugiej strony, nie widzi mi się przy najmniejszej awarii latać 2 piętra w dół, bo na poddaszu będą tylko bloki rozdzielcze, zależy mi też na dodatkowym zabezpieczeniu sprzętu (komputer, monitory, konsola) - szukam złotego środka między rozrzutnością a bezpieczeństwem i komfortem.

    Za wszelkie rady i pochwalenie się doświadczeniem będę wdzięczny.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma sensu, a nawet nie wskazane.
    A zasilanie podrozdzielnicy kilkoma fazami i kilkoma przewodami to już mistrzostwo!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj. Jeżeli na poddaszu miała być zaplanowana podrozdzielnica powinna być zasilona przewodem dla przykładu YDY 5x4mm2 zabezpieczony 3 polowym bezpiecznikiem nadprądowym B20 wtedy miałoby to sens. W przypadku o którym mówisz najlepszym rozwiązaniem w tej instalacji elektrycznej będzie rozwiązanie tego tak. Rozumiem, że zabezpieczenia nadprądowe B10 zabezpiecza przewód 3x1,5mm2. Tym przewodem rozprwowadziłbym oświetlenie. Natomiast gniazda 230V podzielił na dwa obwody (zakładając, że mówimy tutaj o zwykłych pokojach w których ogląda się telewizor, korzysta z komputera itd) i rozumując że zabezpieczenia nadprądowe B16 zebezpieczają przewód o przekroju 3x2,5. Zdjęcia przykłądowych rozdzielnic i podrodzielnic można zobaczyć u nas Pozdrawiam elektryk Kraków
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 04-11-2020 o 20:05

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony