dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Dach w domu parterowym bez poddasza

    Witam,
    architekt powiedział mi, że mam się zastanowić nad rodzajem stropu i dachem jaki chce mieć w domu.

    Zastanawiam się nad stropem drewnianym i kopertowym. Moje obawy dotyczą przede wszystkim tego, że taki strop za 20 lat trzebabędzie wymienić przez złej jakości drewno. Dodatkowo dochodzi kwestia impregnacji drewna. Nie wiem na ile to jest częste i trudne po czasie. Zastanawiam się czy powinienem się również obawiać wichur? Za dachem kopertowym przemawia głównie estetyka i to, że nie potrzebuje miejsca na poddaszu.Czy pokrycie dachu trapezem będzie ok czy lepiej wybrać dachówkę?

    Decydując się na strop betonowy nie widzę powodu, żeby nie zrobić już dachu betonowego (płaski/jednospadowy). Przez to, że boję się drewna na suficie z wcześniej wspomnianych powodów zdecydowałbym się właśnie na takie rozwiązanie. Niestety dość sporym minusem jest estetyka, ale może da się jakoś z tego wybrnąć.

    I tak dla kogoś kto miał z tym kontakt to czy dobrze to uzasadniam? Jeśli zdecydowałbym się na strop betonowy to nie ma sensu robić dachu spadowego tylko płaski bo będzie spora oszczędność?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Chciałbyś dach kopertowy ale boisz się słabej jakości drewna a za chwilę piszesz, że może zdecydujesz się na strop betonowy i tym samym dach płaski ale on Ci się nie bardzo podoba. Trochę pomieszanie z poplątaniem. Ja tu widzę conajmniej dwa rozwiązania. Decydujesz się jednak na dach kopertowy (owszem ładny) i inwestujesz w dobrej jakości drewno (kvh, bsh) na strop jaki i na dach ale to będzie kosztowało. W drugiej opcji też jest dach kopertowy ale strop lany żelbetowy. Można kupić dobrej jakości drewno w Polsce, będzie ono droższe od nazwijmy to "standartowego" stosowanego na dachy ale za jakość się płaci. A i jeszcze jedna opcja jest: możesz zastosować wiązary, które są robione z drewna certyfikowanego. A o tym, że strop drewniany trzeba wymieniać po 20 latach słyszę pierwszy raz.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję swierol Dosyć dużo osób tutaj na forum z tego co czytałem w dziennikach przy domu parterowym decyduje się na wiązary właśnie. Wspominasz, że jest tam drewno certyfikowane, a to chyba dużo znaczy. Z tych trzech rozwiązań, które wydaje Ci się najbardziej optymalne pod względem finansowo-jakościowym?

    Bryła domu ma 15m na 12m

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W domach jednorodzinnych mało kto daje więźbę zgodnie z projektem i prawem (teoretycznie nie może być więźba niecertyfikowana). Ale jak cieśla zna swoje rzemiosło, to przecież takie dachy nawet nieimpregnowane grube dziesięciolecia stoją. A zagrożeniem jest nie tyle czas, co szkodniki, brak wentylacji czy przecieki. Więc tu się specjalnie nie przejmuj.

    IMO optimum koszty/funkcjonalność to dach płaski na stropie monolitycznym. Ale to nie wszędzie dopuszcza MPZP. I nie masz żadnej przestrzeni na niepotrzebne graty, których z jakichś względów nie chcesz wyrzucić.
    Wiązary, które będą robiły też za konstrukcję stropu wyjdą taniej od stropu monolitycznego i tradycyjnej więźby (chociaż same wiązary będą znacznie droższe od tradycyjnej więźby zwłaszcza, jakbyś ją robił z drewna niecertyfikowanego). Ale użytkowo będą ustępowały w kilku aspektach - przede wszystkim to dziura akustyczna a jak jeszcze zrobisz dach z blachy, to masz blaszany bębenek w czasie deszczu czy gradu.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nie chciałbym się wypowiadać na temat kosztów bo ceny wiązarów są mi totalnie obce. Drewno lite C24 to ok 1600 netto, można taniej kupić ale i drożej. Drewno klejone kvh to już dobrze ponad 2000brutto, bsh ponad 3000 brutto. Chociażby ze względu na ten stryszak chyba wybrałbym tą opcję czyli więźba tradycyjna z dobrego drewna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony