dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tw57

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radomsko
    Kod pocztowy
    97-500
    Posty
    2

    Domyślnie curkulacja ciepłej wody bojler-piec gazowy

    Witam.
    Jestem tu nowy,więc Wszystkich na wstępie pozdrawiam.
    Bardzo proszę o odpowiedź,czy ten schemat podłączenia pieca gazowego z bojlerem
    kolektora słonecznego do cyrkulacji ciepłej wody jest poprawny,czy będzie działał.
    Bojler umieszczony na strychu,pompa cyrkulacyjna pod bojlerem też na strychu.
    Z bojlera podawana jest woda wstępnie podgrzana do pieca gazowego.(ACV ECO HRE 24-2
    Na zimę zawór ZB zamknięty,ZA otwarty.Po uruchomieniu pompy uruchamia się piec gazowy
    i podgrzewa wodę w obwodzie cyrkulacji.
    Na lato zawór ZA zamknięty a ZB otwarty,pompa po uruchomieniu miele wodę ciepłą wstępnie podgrzaną
    w bojlerze w obwodzie bojler -piec gazowy którego na lato można wyłączyć.
    Czy pompa cyrkulacyjna może być na strychu powyżej kranów,czy się nie będzie zapowietrzać,
    czy jej przepływ uruchomi piec gazowy.
    Zamierzam kupić pompę WILO STAR-Z NOVA A CWU,czy ona będzie wydolna.
    Za porady będę wdzięczny.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plik 001.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	76,2 KB
ID:	449478

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Mam dwie pompki WILO STAR-Z NOVA w obwodach cyrkulacji, wydajność jest wystarczająca, przy mojej dość rozległej instalacji CWU, 2-3 minuty wystarczą abym miał ciepłą wodę w łazienkach i kuchni.
    Jedna z nich ma ponad 5 lat. Na zasilaniu mam twardą wodę i kilka lat temu przed założeniem zmiękczacza z powodu obrośnięcia lekkim kamieniem starsza pompka stanęła, w końcu ma tylko 4,5W. Po zdjęciu głowicy i kilkugodzinnym moczeniu wirnika w occie pompka zaczęła działać. Niedługo po tym założyłem zmiękczacz i problem więcej się nie powtórzył. Wersja WILO STAR-Z NOVA A fabrycznie jest wyposażona w zaworki lecz ma wyjścia 1" a to trochę za dużo jak na cyrkulację. Cały czas zastanawiam się czy inwestycja w energooszczędne pompki cyrkulacji ma szanse mi się zwrócić, koszt zakupu co najmniej trzykrotnie wyższy niż pompek o zużyciu około 30W,
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 24-10-2020 o 14:43

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tw57

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radomsko
    Kod pocztowy
    97-500
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam.
    Dziękuję daro.s za odpowiedż.
    Kupiłem pompę PCOw 25/60 z Leszna,zainstalowałem ją na strychu pod bojlerem wedle swojego schematu i zadziałało.
    Włączam pompę(obieg wody uruchamia piec gazowy) swoim przyciskiem i termostat ją wyłącza jak woda w rurach się zagrzeje do zadanej temperatury.
    Ta temperatura to mniej więcej temperatura pieca gazowego.
    Podejrzewam że pompa elektroniczna nie dałaby radę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony