Dzień dobry wszystkim.
To mój pierwszy post na forum, pisze ponieważ mam dylemat w sprawie izolacji dachu.
Wiec tak:
Dom w rododendronach 15n
119m2 + garaż ale z garazu zrobione pomieszczenie użytkowe wiec 137m2, dach dwupłatowy z użytkowym poddaszem.
Fundament ocieplony styropianem 18cm, dom będzie ocieplony styropianem 20cm, ogrzewanie raczej ekogroszek + tylko podłogówka (w przyszłości może p.c gruntowa)

Wstępnie chciałem zrobić izolacje wełną w następujący sposób:
- na krokwie przybić membranę
- później na membranę kontrłaty
- następnie „deskowanie” płytami mfp
- na deski przybić pape bądź membranę
- znów kontrłaty + łaty i docelowo blachodachówka.
- pod krokwie druga warstwa wełny
- i na koniec płyta kartonregips.
Jeśli chodzi o koszta to wyliczyłem ze:
-wełna 6300zl
-membrana 800zl
-płyta mfp 6500zl
-papa 1700zl
-kontrakty 1400zl
-blachodachówka 5700zl
-kartonregips 2000zl
Razem daje mi 24.600zl ocieplenie wełną

Ale trochę poczytałem i zastanawiam się czy nie lepiej było by dać płytę pir poliuretanowa, rozmawiałem z znajomym który tez właśnie dach robil i liczyl ze pir wychodzi dużo drożej i ze jego nie bylo stać i wybral wełnę (ale u niego jest tylko wełna+membrana+blachodachówka - mi ta opcja nie odpowiada) i z tego co wyliczyłem pir wchodzi tak:
- Płyta pir 15cm (nie wiem czy wystarczy ta grubość) 17.700zl
- membrana 800zl
- kontrłaty 700zl
- blachodachówka 5700zl
- kartonregips pod krokwie 2000zl
(Między krokwiami będzie wówczas pustka)

Co razem daje mi 26.900 ocieplenie pir.

Jest tez opcja zamias kartonregips dać deskowanie na krokwie i wowczas podbitka mi odchodzi i to będzie łączy koszt dachu 30.900zl za deskowanie i pir.

W obliczeniach nie ma gwoździ, śrub, taśm, profili, rynien, podbitki oraz wykończeń blachy.

Zastanawiam się tez czy pyty pir trzeba dać na cały dach czy wystarczy tak żeby nie wystawała po za obrys muru (tak jak w przypadku wełny) a resztę wyrównać drewnem. Powierzchnia dachu 208m2 i w tym jest 50m2 dachu który wystaje po za obrys ścian.

Zapraszam do dyskusji i pomoc w wyborze izolatora dachu. Czy wszyto jest dobrze rozplanowane, czegoś nie pominąłem?