dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna + nawilżanie

    Planuję w domu instalować wentylację mechaniczną. Zastanawiam się nad dodaniem nawilżania nadmuchiwanego powietrza, które miało by działać w zimie, gdy - jak wiadomo - powietrze jest zwykle zbyt suche.

    Mam raczej przykre doświadczenia z nawilżaczami pokojowymi (co sobie może każdy postawić na parapecie, czy stoliku i ma 3-5L zasobnik wody). Zwykle po 1 sezonie robiła się tam pleśń, nawet jak starałem się go myć co jakiś czas.

    1. Ma ktoś jakieś doświadczenia co do pleśni tworzącej się w kanałach wentylacyjnych przy nawilżaniu w wentylacji mechanicznej?
    2. Czy ktoś miał takie nawilżanie w went. mech.? Sprawdzało się?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Poczytaj o rekuperatorach z odzyskiem wilgoci. Posiadają specjalny wymiennik.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U siebie używam nawilżacz kanałowy Higroplus 500. Sprawdza się wyśmienicie.
    Niezależnie jaka wilgotność bezwzględna jest na zewnątrz, w domu utrzymuje wilgotność 44-48%. Oczywiście zdarzają się piki i ponad 50% gdy cały dzień gotujemy.

    Jeśli chodzi o pleśń, to nie ma tego problemu. Wilgotność bezwględna powietrza nawiewanego nie przekracza 10g/m3 (nie na kg). Więc punkt rosy jest dość nisko - ok 10 stopni. Żeby doszło do kondensacji w nawiewie musiałby być dosć duży mostek termiczny.
    To nawilżacz ewaporacyjny, więc samoregulujacy. W przypadku ultradźwiękowego może być jużryzyko wytrącenia wody.

    W szczycie może odparować 4l/h - dane producenta. W praktyce, przy wymianie 180m3/h i kubaturze 460m3 w szczycie potrzebuje ok 1l/h. W październiku były już dni gdy brał 10l na dobę. Ostatnie dni już są mniej suche.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201026_wilgotnosc_salon.JPG
Wyświetleń:	231
Rozmiar:	38,9 KB
ID:	449590
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4

    Domyślnie

    @Owczar, dzięki. Ten zrzut ekranu to z jakiegoś systemu IoT? Czy po prostu zwyczajna centralka pogodowa?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To z home assistant. Monitoruję temperaturę i wilgotność w każdym pomieszczeniu. Używam do sterowania temperaturą, nawilżaniem i osuszaniem latem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U siebie używam nawilżacz kanałowy Higroplus 500. Sprawdza się wyśmienicie.
    Kupując ten nawilżacz pewnie zrobiłeś przegląd rynku.
    Natrafiłeś na coś tańszego, ale nadal spełaniajacego funckję kontroli wilgotności.
    Może nie tak idealnego, mające jakieś minusy, ale jednak.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Szukałem i to długo. Czekałem też na produkt thessli, ale on do tej pory się nie pojawił.

    Urządzenie jest w sumie proste, ale pewnie chronione prawem patentowym.

    Jest duża powierzchnia odparowania, jest lampa UV, filtr odwróconej osmozy i automatyka. WIdać, że to nie jest seryjna produkcja.

    Ale trochę czasu minęło i są już jakieś na rynko. Widzę, że Wanas coś ma.

    Mi zależało żeby to był nawilżacz ewaporacyjny. Dzięki nagrzewnicy wodnej zasilam go z COP 3. Przy COP 1 musisz liczyć około 200kWh miesięcznie w miesiącach zimowych.
    Funkcja kontroli wilgotności jest trochę wtórna - sam ją dorobiłem. Standardowo ustawiasz temp i wilgotność na wyjściu z nawilżacza - co w praktyce też się sprawdzało. Ale np jak gotowałem on bez sensu nawilżał.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Przy COP 1 musisz liczyć około 200kWh miesięcznie w miesiącach zimowych.
    Czyli nawet przy COP=3 co przełoży się na jakieś 13gr/kWh ciepła wyjdzie ponad 200zł w sezonie...
    Plus koszt wody i ścieków, wkładów wstępnych a co kilka lat również membrany osmotycznej.

    Dlatego ERV jest znacznie tańszym rozwiązaniem zarówno w zakupie jak i w utrzymaniu.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A czy na ERV ustawiasz sobie poziom wilgotności na daną wartośc i niezależnie od warunków i zysków masz te wilgotność?
    A czy bierzesz pod uwagę, że ta energia w ok 80% jest odzyskiwana w rekuperatorze podczas skraplania?

    Nie wiem jak liczysz te koszty, ale np październik tylko kilka dni w tym roku wymagał intensywniejszego nawilżania. Poza tym było syblicznie.
    Licząc listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec mamy 5 miesięcy.
    Czyli max 1000kWh/3=330kWh. Średnio trzeba liczyć po te 45 groszy, bo zbiornik CWU nie wystarczy na to by nagrzać go o 13 i by cały dzień wystarczył.
    To mamy 150zł. Ale niech będzie te 200, bo jeszcze sam nawilżacz pobiera energię - w tym lampa UV.

    Niech będzie nawet 1m3 wody miesięcznie. Czy to jest jakiś kosmos? Membrana to teraz też już nie są duże pieniądze.

    Owszem ERV jest tańsze, prostsze i normalnie wystarczy - zresztą każdemu kto pyta mnie jaki rekuperator mówię - ERV. Ale to są zupełnie inne rozwiązania i spełniają różne wymagania.
    W moim przypadku sterowalność miała kluczowe znaczenie i dlatego jest nawilżacz. I prawdę mówiąc, w połączeniu z pompą ciepła ten komfort kosztuje śmieszne pieniądze. Nie mam wody krążącej w obiegu zamkniętym jak w przypadku erv. Jest w pełni higieniczny, a dodatkowo wyposażony w lampę UV.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @Owczar, dzięki, faktycznie Wanas coś ma (za ok 3k PLN), nie wiem czy by wspópracowało z innym niż Wanasowym reku.
    A Thessla faktycznie 1,5 roku temu chwaliła się V3 Humidifier a nadal cisza.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli nawet przy COP=3 co przełoży się na jakieś 13gr/kWh ciepła wyjdzie ponad 200zł w sezonie...
    Plus koszt wody i ścieków, wkładów wstępnych a co kilka lat również membrany osmotycznej.
    Komfort kosztuje, nie jest za darmo.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlatego ERV jest znacznie tańszym rozwiązaniem zarówno w zakupie jak i w utrzymaniu.
    Nie ma co porównywać rzeczy nieporównywalnych. Tak bez sensu.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 27-10-2020 o 17:34
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A czy na ERV ustawiasz sobie poziom wilgotności na daną wartośc i niezależnie od warunków i zysków masz te wilgotność?
    Nie. Ty też tak nie masz, bo to nie potrafi osuszać ani latem, ani zimą. ERV za to potrafi osuszać latem (gdy na zewnątrz jest większa wilgotność bezwzględna, niż wewnątrz).

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A czy bierzesz pod uwagę, że ta energia w ok 80% jest odzyskiwana w rekuperatorze podczas skraplania?
    Nie, nie jest. Rekuperator NIEERV ma drastycznie niższą sprawność fizyczną niż ERV. Pomimo tego, że odzyskuje ciepło skraplania (które jest ogromne wynosi ok. 0,7kWh/l) ma niewiele albo i wcale lepszą sprawność temperaturową niż ERV.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie wiem jak liczysz te koszty, ale np październik tylko kilka dni w tym roku wymagał intensywniejszego nawilżania. Poza tym było syblicznie.
    Sam oszacowałeś. Ale IMO niedoszacowałeś. Podałeś też "W październiku były już dni gdy brał 10l na dobę." Przyjęcie 10l na dobę byłoby zatem bardzo optymistyczną średnią na cały sezon grzewczy. A 10l to samo ciepło parowania to 7kWh/24h. A trzeba jeszcze tę wodę ogrzać o co najmniej 10* od temperatury wodociągowej.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Licząc listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec mamy 5 miesięcy.
    A października czemu nie liczysz, skoro już miałeś doby, że 10l dodawałeś?
    W kwietniu i maju nie nawilżałeś?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Niech będzie nawet 1m3 wody miesięcznie. Czy to jest jakiś kosmos? Membrana to teraz też już nie są duże pieniądze.
    Niech nawet średnio w sezonie grzewczym, który w Polsce formalnie trwa 9 miesięcy i dla tagiego okresu są podawane średnie temperatury, wilgotność bezwzględna na zewnątrz będzie 4g/m3 a żeby mieć 50% przy 22* potrzeba 11,11g/l, czyli ponad 6g/m3 więcej. Ale skróćmy nawet - niech będzie 7 miesięcy i przyjmijmy, że zyski bytowe to 2g/m3 - dalej 4g/m3 trzeba dołożyć nawilżaczem.
    Mamy przy 150m3/h średnio:
    150m3/h * 4g/m3 * 24h * 210 dni = 3m3 do odparowania i 9m3 do kanalizacji (tak działa osmoza). U mnie to 42,48zł za wodę i 216zł za ścieki. W sumie, to jeszcze powinienem dodać te kolejne 3m3 ścieków, gdybym nie miał ERV - kolejne 72 zł kosztów.

    Odparowanie 3m3 to 3000 * 0,7kWh/l = 2100 kWh co po 13gr daje 273 zł (jak wolisz po 15gr to wychodzi 315zł). A trzeba jeszcze to ogrzać.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W moim przypadku sterowalność miała kluczowe znaczenie i dlatego jest nawilżacz. I prawdę mówiąc, w połączeniu z pompą ciepła ten komfort kosztuje śmieszne pieniądze. Nie mam wody krążącej w obiegu zamkniętym jak w przypadku erv.
    Jak nie ma? Woda w przyrodzie krąży w obiegu zamkniętym. I membrana (czy to w ERV, czy w osmozie) ją filtruje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-10-2020 o 18:11

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    @Owczar, dzięki, faktycznie Wanas coś ma (za ok 3k PLN), nie wiem czy by wspópracowało z innym niż Wanasowym reku.
    ....
    Nie bedzie współpracowało z niczym innym jak tylko reku Wanasa. Pytałem u producenta. To nie jest samodzielny nawilzacz. Cena nie taka zła tylko bez reku Wanasa nie zadziała.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dzięki asolt za potwierdzenie.
    Ale jak się tak zastanowić to chyba nie byłoby to kompletne rozwiązanie, którego poszukuje.
    Mnie by się przydał system zarządzania wilgotnością a nie nawilżacz, raczej inteligentny osuszacz-nawilżacz.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie. Ty też tak nie masz, bo to nie potrafi osuszać ani latem, ani zimą..
    ...
    Po co zimą osuszac?? Wszyscy walcza ze zbyt suchym powietrzem w zimie, dziwne wymaganie dla zewnetrznego nawilzacza.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po co zimą osuszac?? Wszyscy walcza ze zbyt suchym powietrzem w zimie, dziwne wymaganie dla zewnetrznego nawilzacza.
    Nie wszyscy.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Dzięki asolt za potwierdzenie.
    Ale jak się tak zastanowić to chyba nie byłoby to kompletne rozwiązanie, którego poszukuje.
    Mnie by się przydał system zarządzania wilgotnością a nie nawilżacz, raczej inteligentny osuszacz-nawilżacz.
    Kazdy, no moze prawie kazdy by tak chciał. Prawie, bo sie dowie ile wg Kaizena kosztuje ekspolatacja aby miec komfort na który ceny podobno nie ma, to niektórym suche powietrze juz tak bardzo nie przeszkadza. Ale w połaczeniu z chłodnicą czy to wodną czy freonową taki zestaw mogłoby zapewnic w miare stabilną wilgotnosc wzgledną, jezeli kogos nie przerazi koszt inwestycyjny. O eksploatacji nie ma co wspominac, komfort kosztuje.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wszyscy.
    Nie notuje jak Ty wszystkich wypowiedzi w dyskusji, ale nie spotkałem sie z postem uzytkownika wm z rekuperacja który narzekał na nadmierną wilgotnosc w sezonie grzewczym. Moze zle szukałem, moze nie doczytałem. Ty masz na podoredziu linki, podrzuc chociaz jeden opisujacy taki problem.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie notuje jak Ty wszystkich wypowiedzi w dyskusji, ale nie spotkałem sie z postem uzytkownika wm z rekuperacja który narzekał na nadmierną wilgotnosc w sezonie grzewczym. Moze zle szukałem, moze nie doczytałem. Ty masz na podoredziu linki, podrzuc chociaz jeden opisujacy taki problem.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7889069

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7939056

    Znasz kogokolwiek z ERV, co narzeka na suche powietrze w sezonie grzewczym?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ale w połaczeniu z chłodnicą czy to wodną czy freonową taki zestaw mogłoby zapewnic w miare stabilną wilgotnosc wzgledną, jezeli kogos nie przerazi koszt inwestycyjny. O eksploatacji nie ma co wspominac, komfort kosztuje.
    I taki jest mój plan na chłodnice co mi w lecie osuszy i trochę ochłodzi.
    Koszt nie przeraża bo nie taki kosmiczny, ale przeraża kucie i rozpierducha, która jest wymagana. Ale zrobię kiedyś.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znasz kogokolwiek z ERV, co narzeka na suche powietrze w sezonie grzewczym?
    Też nie znam. Ale znam takich co narzekają na zbyt dużą wilgotność latem.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie. Ty też tak nie masz, bo to nie potrafi osuszać ani latem, ani zimą. ERV za to potrafi osuszać latem (gdy na zewnątrz jest większa wilgotność bezwzględna, niż wewnątrz).
    Piszemy o nawilżaczu, a nie systemie komfortu. Nie ma potrzeby żeby miał funkcję osuszania zimą, bo wystarczy, że się wyłączy i wilgotność od razu spada - przy zwykłym wymienniku zbyt wysoka wilgotność nigdy nie będzie problemem zimą.
    A latem to już inna bajka. A tak BTW to przeceniasz osuszanie ERV latem. PRzestań używać klimatyzację, a się przekonasz.
    Jak na zewnątrz masz np 13g/m3 i wtłaczasz do domu, w którym dochodzą zyski bytowe, bo powietrze wywiewane ma jeszcze więcej wody niż nawiewane. Co się wtedy dzieje? Do powietrza nawiewanego rpzechodzi jeszcze więcej wody.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie, nie jest. Rekuperator NIEERV ma drastycznie niższą sprawność fizyczną niż ERV. Pomimo tego, że odzyskuje ciepło skraplania (które jest ogromne wynosi ok. 0,7kWh/l) ma niewiele albo i wcale lepszą sprawność temperaturową niż ERV.

    Nie napisałem, że ma wyższą sprawność, ale powietrze o wilgotności 50% i temp 22 stopnie ma o wiele więcej energii niż o wilgotności 30% i temp 22 stopni. Dzięki temu na wyjściu uzyskamy wyższą temperaturę.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sam oszacowałeś. Ale IMO niedoszacowałeś. Podałeś też "W październiku były już dni gdy brał 10l na dobę." Przyjęcie 10l na dobę byłoby zatem bardzo optymistyczną średnią na cały sezon grzewczy. A 10l to samo ciepło parowania to 7kWh/24h. A trzeba jeszcze tę wodę ogrzać o co najmniej 10* od temperatury wodociągowej.
    A października czemu nie liczysz, skoro już miałeś doby, że 10l dodawałeś?
    W kwietniu i maju nie nawilżałeś?

    Niech nawet średnio w sezonie grzewczym, który w Polsce formalnie trwa 9 miesięcy i dla tagiego okresu są podawane średnie temperatury, wilgotność bezwzględna na zewnątrz będzie 4g/m3 a żeby mieć 50% przy 22* potrzeba 11,11g/l, czyli ponad 6g/m3 więcej. Ale skróćmy nawet - niech będzie 7 miesięcy i przyjmijmy, że zyski bytowe to 2g/m3 - dalej 4g/m3 trzeba dołożyć nawilżaczem.
    Mamy przy 150m3/h średnio:
    150m3/h * 4g/m3 * 24h * 210 dni = 3m3 do odparowania i 9m3 do kanalizacji (tak działa osmoza). U mnie to 42,48zł za wodę i 216zł za ścieki. W sumie, to jeszcze powinienem dodać te kolejne 3m3 ścieków, gdybym nie miał ERV - kolejne 72 zł kosztów.

    Odparowanie 3m3 to 3000 * 0,7kWh/l = 2100 kWh co po 13gr daje 273 zł (jak wolisz po 15gr to wychodzi 315zł). A trzeba jeszcze to ogrzać.
    Fakt, zapomniałem o kwietniu w tym roku był wyjątkowo suchy. Ale to pootwierdza słuszność inwestycji, bo przez ponad pół roku powietrze jest za suche.
    Ale jak napisał Asolt - komfortu nie przelicza się na koszt. Choć pochłania energię, a samo urządzenie bylo drogie, to nie żałuję ani jednej wydanej złotówki.
    Niech to kosztuje nawet 500zł rocznie, to jest tyle co nic. Szczególnie, że od dawna pracuje z domu i komfort jest dla mnie ważny.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie ma? Woda w przyrodzie krąży w obiegu zamkniętym. I membrana (czy to w ERV, czy w osmozie) ją filtruje.
    Tylko czy w ERV zachodzi osmoza i rzeczywiście wszystko poza wodą jest usuwane?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7889069

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7939056

    Znasz kogokolwiek z ERV, co narzeka na suche powietrze w sezonie grzewczym?
    Jak na moje oko, to te wykresy zaprzeczają tego jak reklamujesz ERV. Fluktuacja wilgotności od 30 do 60%.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kazdy, no moze prawie kazdy by tak chciał. Prawie, bo sie dowie ile wg Kaizena kosztuje ekspolatacja aby miec komfort na który ceny podobno nie ma, to niektórym suche powietrze juz tak bardzo nie przeszkadza. Ale w połaczeniu z chłodnicą czy to wodną czy freonową taki zestaw mogłoby zapewnic w miare stabilną wilgotnosc wzgledną, jezeli kogos nie przerazi koszt inwestycyjny. O eksploatacji nie ma co wspominac, komfort kosztuje.
    U mnie chłodnica glikolowa zapewnia max wilgotnośc latem w okolicy 65% przy chłodzeniu pasywnym - temp w domu 23-23.5 stopnia całe lato. Przy czym 90% czasu nie przekracza 60%. Gdyby schodzić do temperatury ok 10 stopni w kanale, możnaby mieć pełną kontrolę. Aczkolwiek wilgotności które uzyskuję są w pełni satsyfakcjonujące.

    Ale zgodzę się, komfortu na pieniądze się nie przelicza
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony