dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 60
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7889069

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7939056

    Znasz kogokolwiek z ERV, co narzeka na suche powietrze w sezonie grzewczym?
    Oprócz Ciebie nie znam nikogo co narzeka na zbyt wilgotne powietrze w sezonie grzewczym. Jak nic potrzebna chłodnica aby zmniejszyc tą wilgotnosc. A tak przy okazji masz to wszystko zarejestrowane, jak procentowo to wyglada w sezonie grzewczym? tzn ile % czasu calego sezonu grzewczego masz zbyt wilgotne powietrze? Na Twoim przykladzie widac ze ERV nie jest lekiem na całe zło bo nie ma mozliwosci regulacji odzysku wilgoci. Jak rozwiazalles problem nadmiernej wilgotnosci w okresie grzewczym?

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    ...

    Jak na moje oko, to te wykresy zaprzeczają tego jak reklamujesz ERV. Fluktuacja wilgotności od 30 do 60%.
    Nie znam modelu z ERV z mozliwoscią regulacji odzysku wilgoci (chodzi o zmniejszenie, bo zwiekszenie czegos czego nie ma nie jest mozliwe)

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oprócz Ciebie nie znam nikogo co narzeka na zbyt wilgotne powietrze w sezonie grzewczym.
    Pisałeś, że wszyscy z WM narzekają na zbyt suche powietrze. Co jest nieprawdą.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie znam modelu z ERV z mozliwoscią regulacji odzysku wilgoci (chodzi o zmniejszenie, bo zwiekszenie czegos czego nie ma nie jest mozliwe)
    Każdy model to ma - steruje się obrotami wentylatorów. Wpływają na sprawność odzysku wilgoci - i, jak widać na wykresach, wystarczyło.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pisałeś, że wszyscy z WM narzekają na zbyt suche powietrze. Co jest nieprawdą.



    Każdy model to ma - steruje się obrotami wentylatorów. Wpływają na sprawność odzysku wilgoci - i, jak widać na wykresach, wystarczyło.
    Skoro to nieprawda to ponawiam pytanie jaki % jest udział tej niedogodnosci w sezonie grzewwczym
    Wyraziłem sie niescisle, czy są rekuperatory z ERV w ktorych przy niezmienionych obrotach mozna zmieniac odzysk wilgoci, jezeli tak to jak to jest realizowane?

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    przy zwykłym wymienniku zbyt wysoka wilgotność nigdy nie będzie problemem zimą.
    Za to bywa poza sezonem grzewczym - w tym gdy chłodzić jeszcze zdecydowanie nie trzeba. A tu też ERV pomaga.
    Rok nie dzieli się tylko na lato i zimę.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A tak BTW to przeceniasz osuszanie ERV latem. PRzestań używać klimatyzację, a się przekonasz.
    To widać na każdym wykresie w różnicy między punktem rosy czerpni i nawiewu czy wywiewu i wyrzutni.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak na zewnątrz masz np 13g/m3 i wtłaczasz do domu, w którym dochodzą zyski bytowe, bo powietrze wywiewane ma jeszcze więcej wody niż nawiewane. Co się wtedy dzieje? Do powietrza nawiewanego rpzechodzi jeszcze więcej wody.
    Jak na zewnątrz mam taką wilgotność bezwzględną, jak chcę mieć w domu to żaden problem, jak będzie o kilka % wyższa. A jak jest znacznie wyższa - to wtedy działa "odzyskiwanie" w drugą stronę.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie napisałem, że ma wyższą sprawność, ale powietrze o wilgotności 50% i temp 22 stopnie ma o wiele więcej energii niż o wilgotności 30% i temp 22 stopni. Dzięki temu na wyjściu uzyskamy wyższą temperaturę.
    Stwierdziłeś, że reku bez ERV odzyska 80% ciepła parowania dostarczonego przez nawilżacz. Żeby tak było to musiałby mieć grubo ponad 100% sprawności temperaturowej. A tymczasem ERV mają całkiem podobną sprawność do reku bez odzysku wilgoci. I to pomimo tego, że zamiast skraplać parę wodną odzyskując ciepło parowania przepuszczają ją.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Fakt, zapomniałem o kwietniu w tym roku był wyjątkowo suchy. Ale to pootwierdza słuszność inwestycji, bo przez ponad pół roku powietrze jest za suche.
    Jakie powietrze jest za suche?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale jak napisał Asolt - komfortu nie przelicza się na koszt. Choć pochłania energię, a samo urządzenie bylo drogie, to nie żałuję ani jednej wydanej złotówki.
    Niech to kosztuje nawet 500zł rocznie, to jest tyle co nic. Szczególnie, że od dawna pracuje z domu i komfort jest dla mnie ważny.
    Tyle, że ten komfort można osiągnąć różnymi sposobami.
    Ja wyrzuciłem rekuperator bez ERV i w cenie nawilżacza zamontowałem ERV. Każdy rok używania to czysta oszczędność i pieniędzy, i serwisu. I to grube setki złotych co roku, jak liczyłem.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tylko czy w ERV zachodzi osmoza i rzeczywiście wszystko poza wodą jest usuwane?
    Tak.
    A Twój TDS pokazuje po osmozie 0? Mi z osmozy jeszcze nigdy coś takiego nie poleciało. A w parze wodnej nie da się "rozpuścić" minerałów.



    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak na moje oko, to te wykresy zaprzeczają tego jak reklamujesz ERV. Fluktuacja wilgotności od 30 do 60%.
    A wrzuć swoją wilgotność z łazienki - bo pewnie czepiasz się fluktuacji na wywiewie (nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie wywiewy są w kuchni i łazienkach, więc wilgotność w czasie korzystania z nich skacze znacząco, a chcesz porównywać ze swoim salonem, jak rozumiem).

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie chłodnica glikolowa zapewnia max wilgotnośc latem w okolicy 65% przy chłodzeniu pasywnym
    Wrzuć ten wykres z łazienki. Nie wierzę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-10-2020 o 22:43

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skoro to nieprawda to ponawiam pytanie jaki % jest udział tej niedogodnosci w sezonie grzewwczym
    Wyraziłem sie niescisle, czy są rekuperatory z ERV w ktorych przy niezmienionych obrotach mozna zmieniac odzysk wilgoci, jezeli tak to jak to jest realizowane?
    Można też jak z odzyskiem ciepła - bypasem, jakbyś nie wiedział. Ale czemu wykluczasz sterowanie obrotami?

    Tak czy inaczej Twoja teza
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wszyscy walcza ze zbyt suchym powietrzem w zimie
    jest nieprawdziwa. EOsT z mojej strony.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie bedzie współpracowało z niczym innym jak tylko reku Wanasa. Pytałem u producenta. To nie jest samodzielny nawilzacz. Cena nie taka zła tylko bez reku Wanasa nie zadziała.
    Nie prawda.
    Nawilżacz Wanas to nic innego jak mata ewaporacyjna i elektrozawór, który polewa ją wodą.
    Jak tylko znasz ideę pracy takiego nawilżacza jesteś w stanie uruchomić go jako urządzenie samodzielne, lub podłączyć do każdej innej centrali wyposażonej w pomiar wilgotności i wyjście sterujące dla nawilżania.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie prawda.
    Nawilżacz Wanas to nic innego jak mata ewaporacyjna i elektrozawór, który polewa ją wodą.
    Jak tylko znasz ideę pracy takiego nawilżacza jesteś w stanie uruchomić go jako urządzenie samodzielne, lub podłączyć do każdej innej centrali wyposażonej w pomiar wilgotności i wyjście sterujące dla nawilżania.
    Tak, przy przeróbce czyli nieuprawnionej ingerencji w automatyke tego nawilzacza sie da. Chodziło mi o bezposrednie podłączenie i sterowanie bez przeróbek automatyki.
    Rozumiem ze propagujesz krzystanie z czyjegos pomysłu przy swoich przeróbkach bez zgody wytwórcy. Ktos na Sląsku reklamował przeróbki klimatyzatorów na PC PW. Juz sie nie reklamuje i oficjalnie skonczył z taką działalnoscią. Zgadnij dlaczego?

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Rozumiem ze propagujesz krzystanie z czyjegos pomysłu przy swoich przeróbkach bez zgody wytwórcy. Ktos na Sląsku reklamował przeróbki klimatyzatorów na PC PW. Juz sie nie reklamuje i oficjalnie skonczył z taką działalnoscią. Zgadnij dlaczego?
    Jednak chyba jest różnica między firmą/sprzedawcą, który chce kupić jakis sprzęt coś w nim przerobić i sprzedawać dalej jako swój.
    A klientem indywidualnym, który kupił sprzęt i miał potrzebę sterować nim przez sterownik z aliexpress, bo go to bawi.
    W drugim przypadku poza ewentualną utratą gwaracji nie dzieje się absolutnie nic zdrożnego.

    Ja tam przerabiać nic nie będę bo lubie kupić włączyć i ma działać
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za to bywa poza sezonem grzewczym - w tym gdy chłodzić jeszcze zdecydowanie nie trzeba. A tu też ERV pomaga.
    Rok nie dzieli się tylko na lato i zimę.
    W okresie gdy chłodzenie nie jest potrzebne nie zauważyłem problemów ze zbyt wysoką wilgotnością. A nawet jeśli, to osuszać mogę bez chłodzenia.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To widać na każdym wykresie w różnicy między punktem rosy czerpni i nawiewu czy wywiewu i wyrzutni.

    Jak na zewnątrz mam taką wilgotność bezwzględną, jak chcę mieć w domu to żaden problem, jak będzie o kilka % wyższa. A jak jest znacznie wyższa - to wtedy działa "odzyskiwanie" w drugą stronę.
    Jak jest znacznie wyższa to działa w drugą stronę. Ale powietrze wywiewane, to zawsze suma wilgotności nawiewanego i zysków bytowych. Sytuacja, gdy bez użycia klimatyzacji to wywiewane będzie miało niższą wilgotnośc niż nawiewane jest wręcz sporadyczna. Np gdy nastąpi nagły wzrost na zewnątrz.
    Sam pisałeś, że zimą miałeś zbyt wilgotne powietrze i musiałeś kupić suszarkę - to latem ten problem się jeszcze nasili. Ale masz klimatyzację i połączenie z ERV to strzał w dziesiątkę. Tutaj rzeczywiście ERV ma co robić. Ale w normalnej sytuacji spodziewam się raczej tego, że wilgotność będzie przechodziła z wywiewanego do nawiewanego.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Stwierdziłeś, że reku bez ERV odzyska 80% ciepła parowania dostarczonego przez nawilżacz. Żeby tak było to musiałby mieć grubo ponad 100% sprawności temperaturowej. A tymczasem ERV mają całkiem podobną sprawność do reku bez odzysku wilgoci. I to pomimo tego, że zamiast skraplać parę wodną odzyskując ciepło parowania przepuszczają ją.
    To była czysta zgrubna wielkość - nie zastanawiałem się nigdy nad tym głębiej. No tak, 100% nie przekroczy, ale mam u siebie nie zbilansowany nawiew i wywiew - nawiew jest kilka procent wyższy, więc z całości mogę wyciskać więcej, ale czy to jest 1% czy 10% - nie interesuje mnie to zbytnio.
    Choć gdybym miał trochę czasu, to zagadnienie ciekawe.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie powietrze jest za suche?
    Takie, które ma wilgotność bezwzględną nie pozwalającą na utrzymanie wilgotności względnej powyżej 40%.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, że ten komfort można osiągnąć różnymi sposobami.
    Ja wyrzuciłem rekuperator bez ERV i w cenie nawilżacza zamontowałem ERV. Każdy rok używania to czysta oszczędność i pieniędzy, i serwisu. I to grube setki złotych co roku, jak liczyłem.
    Nie neguję tego. Mnie dziwi tylko, że ERV dopiero po latach wchodzi w powszechny użytek. Problem wilgotności był marginalizowany i pomijany. Może chodziło o cyferki, bo jak pokazać, że sprawność temperaturowa jest niższa? Kowalski patrzy na cyferki... Płaci 20k i chce mieć 90% sprawności

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak.
    A Twój TDS pokazuje po osmozie 0? Mi z osmozy jeszcze nigdy coś takiego nie poleciało. A w parze wodnej nie da się "rozpuścić" minerałów.
    Nie badałem go, ale oczywiście, że nie. Dzięki za link, tego szukałem.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A wrzuć swoją wilgotność z łazienki - bo pewnie czepiasz się fluktuacji na wywiewie (nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie wywiewy są w kuchni i łazienkach, więc wilgotność w czasie korzystania z nich skacze znacząco, a chcesz porównywać ze swoim salonem, jak rozumiem).

    Wrzuć ten wykres z łazienki. Nie wierzę.
    Oczywiście, że w łazience skacze. Tego nie unikniesz, nawet w trybie wietrzenia.
    Ale jeśli suma daje 30%, to ile jest w łazience, a ile w pokojach?
    Ja mierzę tylko wilgotnośc w pomieszczeniach. W łazience przez 90% czasu jest zbliżona do pozostałych pomieszczeń. Po prysznicu skacze i do ponad 70%, ale w pół godziny wraca do wartości uśrednionej z pomieszczeń.

    Nie da się mieć pełnej kontroli, bez nakładu ogromnej ilości środków i energii. Moje rozwiązanie - nawilżacz plus chłodnica, pozwalają na kontrolę w pewnym zakresie. Czy są tego warte? To już niech sobie odpowie każdy indywidualnie.
    Wentylacja ma u mnie wentylować - nie brałem pod uwagę możliwośco regulacji wilgotności przez sterowanie intensywnością wentylowania. Zmiana intesywności nie wpływa na zmianę wilgotności i na tym mi zależało.
    To trochę jak w starych motorowerach na prądnicy... Jak nocą światło mi świeciło za słabo, to redukowałem bieg na 3 żeby zwiększyć obroty prądnicy. Obroty wzrastały, światło świeciło lepiej. Nie twierdzę też, że to rozwiązanie idealne dla każdego - dla mnie owszem.
    Bez klimatyzacji bałbym się trochę ERV latem, bo poza Tobą (który ma klimę), nikt nie chwali się wykresami z pory letniej kiedy na zewnątrz mamy 30 stopni i 50% wilgotności. Ale gdybym miał wybierać, to i tak wolałbym ERV niż zwykły.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jednak chyba jest różnica między firmą/sprzedawcą, który chce kupić jakis sprzęt coś w nim przerobić i sprzedawać dalej jako swój.
    A klientem indywidualnym, który kupił sprzęt i miał potrzebę sterować nim przez sterownik z aliexpress, bo go to bawi.
    W drugim przypadku poza ewentualną utratą gwaracji nie dzieje się absolutnie nic zdrożnego.

    Ja tam przerabiać nic nie będę bo lubie kupić włączyć i ma działać
    Oczywiscie ze róznica jest, ale nie kazdy chce byc A. Słodowym. A z gwrancją masz rację, jest ryzyko, jest zabawa.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A nawet jeśli, to osuszać mogę bez chłodzenia.
    Jak?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale powietrze wywiewane, to zawsze suma wilgotności nawiewanego i zysków bytowych.
    Owszem. Ale nawiewane przy reku bez odzysku = czerpnia, a przy ERV +- odzysk (w jedną albo drugą stronę). A jeszcze mając ERV można włączy bypass i nie odzyskiwać wilgoci.
    Dla ERV to wcale nie wyjątkowa sytuacja, że wywiew ma mniejszą wilgotność, niż czerpnia - a tu jest różnica miedzy reku ERV a bez odzysku, a nie między nawiewem a wywiewem.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Sam pisałeś, że zimą miałeś zbyt wilgotne powietrze i musiałeś kupić suszarkę - to latem ten problem się jeszcze nasili.
    Nie pisałem, że musiałem. Pisałem też, jak radziłem sobie przed kupnem suszarki.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale masz klimatyzację i połączenie z ERV to strzał w dziesiątkę. Tutaj rzeczywiście ERV ma co robić. Ale w normalnej sytuacji spodziewam się raczej tego, że wilgotność będzie przechodziła z wywiewanego do nawiewanego.
    Tak jak z ciepłem - będzie przechodziła albo w jedną stronę, albo w drugą. Jak czerpnia jest bardziej wilgotna od wywiewu - to wilgoć przejdzie w stronę strumienia wywiewanego. Jak wywiew jest bardziej wilgotny od czerpni - to wilgoć przejdzie do strumienia nawiewanego. Nie cała. Ze sprawnością odzysku wilgoci do 65%.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To była czysta zgrubna wielkość - nie zastanawiałem się nigdy nad tym głębiej. No tak, 100% nie przekroczy, ale mam u siebie nie zbilansowany nawiew i wywiew - nawiew jest kilka procent wyższy, więc z całości mogę wyciskać więcej, ale czy to jest 1% czy 10% - nie interesuje mnie to zbytnio.
    Że niby 100% sprawności temperaturowej nie przekroczy? Czemu nie, jak odzyskuje ciepło skraplania? Jak mamy czerpnię -5*, wywiew 23*, sprawność temperaturową 90% i 100m3/h to mamy odzysk 0,84 kW. Jak reku tak działa bez skraplania - to taka jest sprawność fizyczna. Ale jak w ciągu godziny z wywiewu skroplin jest 1l, to odzyskujemy kolejne 0,7kW - i sprawność temperaturowa powinna wyjść 144%. To świadczy, jak nędzną sprawność fizyczną mają reku bez ERV z ktorych leje sie woda, a sprawność temperaturowa grubo <100%. Jakoś kotły gazowe kondensacyjne bez problemu mają sprawność >100%, a podstawa, do której te % są dodawane kilka rzędów wielkości większa.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Takie, które ma wilgotność bezwzględną nie pozwalającą na utrzymanie wilgotności względnej powyżej 40%.
    Pytałem, na którym kroćcu. Jaka wilgotność by nie była na zewnątrz - zawsze da się uzyskać taką, jaką chcesz.




    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mnie dziwi tylko, że ERV dopiero po latach wchodzi w powszechny użytek. Problem wilgotności był marginalizowany i pomijany. Może chodziło o cyferki, bo jak pokazać, że sprawność temperaturowa jest niższa? Kowalski patrzy na cyferki... Płaci 20k i chce mieć 90% sprawności
    WM jakakolwiek dopiero wchodzi pod strzechy. Mało ludzi ją montowało, bo uważali, ze drogo. Jak juz zamontowali, to chwalili. A nieliczni w ogóle wiedzieli, że może być wymiennik z odzyskiem wilgoci a tych, co nawet rozważali odstraszała cena. A potem też niespełnianie wymogów różnych dopłat od NF15 i NF40 po CP.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Oczywiście, że w łazience skacze. Tego nie unikniesz, nawet w trybie wietrzenia.
    Ale jeśli suma daje 30%, to ile jest w łazience, a ile w pokojach?
    W pokojach podobne do nawiewu. Przy ERV różnica mniejsza, niz bez ERV (jak pisałem "do 65%" wilgoci z wywiewu wraca do pomieszczen z nawiewem). Na wywiewie masz nie sumę wszystkich pomieszczeń, tylko średnią ważoną pomieszczeń z wywiewem - nic nie mówi o wilgotnosci w pomieszczeniach bez wywiewu.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W łazience przez 90% czasu jest zbliżona do pozostałych pomieszczeń. Po prysznicu skacze i do ponad 70%, ale w pół godziny wraca do wartości uśrednionej z pomieszczeń.
    Szybko schną Ci ręczniki, kabina, umywalki itd.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Bez klimatyzacji bałbym się trochę ERV latem, bo poza Tobą (który ma klimę), nikt nie chwali się wykresami z pory letniej kiedy na zewnątrz mamy 30 stopni i 50% wilgotności. Ale gdybym miał wybierać, to i tak wolałbym ERV niż zwykły.
    Zestaw klima + ERV jest tańszy niż zestaw chłodnica + nawilżacz + reku nieERV - i w instalacji, i w używaniu. A w osuszaniu i chlodzeniu klima nie ma równych - strumień wentylacyjny nie jest w stanie przenieść takich mocy a do jego zwiększanie zwiększa straty chłodu i osuszonego powietrza.
    Ale nie wiem skąd ta obawa przed latem, gdy sytuacja jest dokładnie odwrotna, niż w zimie. Więc i strumień wilgoci wędruje w przeciwną stronę. Fakt, różnice w wilgotności bezwzględnej nie są tak drastyczne, jak zimą, to i strumień mniejszy - ale kierunek odwrotny, więc pomaga, a nie szkodzi (osuszania i chłodzenia jednak nie zastąpi).

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zestaw klima + ERV jest tańszy niż zestaw chłodnica + nawilżacz + reku nieERV - i w instalacji, i w używaniu.
    W tej drugiej opcji cały sprzęt jest schowany w jakimś technicznym.
    Dla jednych ma znaczenie dla innych nie, normlna kwestia preferencji.
    Ja się skłaniam do chłodnica + reku ERV, czy to dobre, nie wiem bo nie mam jeszcze.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale nie wiem skąd ta obawa przed latem, gdy sytuacja jest dokładnie odwrotna, niż w zimie. Więc i strumień wilgoci wędruje w przeciwną stronę. Fakt, różnice w wilgotności bezwzględnej nie są tak drastyczne, jak zimą, to i strumień mniejszy - ale kierunek odwrotny, więc pomaga, a nie szkodzi (osuszania i chłodzenia jednak nie zastąpi).
    Mnie lato bruździ a zima nie. Mam odzysk wilgoci.
    Może w kestii wilgoci i lata przeciwprądowy ERV jest lepszy niż mój obrotowy.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak, przy przeróbce czyli nieuprawnionej ingerencji w automatyke tego nawilzacza sie da. Chodziło mi o bezposrednie podłączenie i sterowanie bez przeróbek automatyki.
    Rozumiem ze propagujesz krzystanie z czyjegos pomysłu przy swoich przeróbkach bez zgody wytwórcy. Ktos na Sląsku reklamował przeróbki klimatyzatorów na PC PW. Juz sie nie reklamuje i oficjalnie skonczył z taką działalnoscią. Zgadnij dlaczego?
    O jakiej przeróbce mowa?
    Urządzenie ma wejście opisane "Elektrozawór".
    Mam więc prawo sterować tym elektrozaworem czymkolwiek mi się podoba.
    Być może chciałbym używać w tym celu regulatora punktu rosy, a nie przekaźnika czasowego jaki jest stosowany w sterownikach Wanas.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dzisiaj co prawda nie mamy aż tak suchego powietrza, ale tak wygląda wilgotność w domu - oscyluje wokół wartości zadanej 47% mimo dość sporego skoku temp od zysków słonecznych:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201029_wilgotnosc_salon.JPG
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	449664
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek.fic Zobacz post
    Świetne instalacje wentylacyjne wraz z usługą montażu ma firma . To profesjonaliści w swoim fachu, warto im zaufać ponieważ cieszą się długim doświadczeniem i szerokim gronem zadowolonych klientów, do których i ja ostatnio dołączyłem. Zakładaliśmy taką instalacje na hali produkcyjnej w naszej firmie. Byłem bardzo zadowolony, że firma przygotowała projekt dokładnie pod nasze potrzeby. W dodatku wszystkie oferowane części do takich instalacji są szczegółowo opisane co można m.in zobaczyć tutaj
    o tak..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    W tej drugiej opcji cały sprzęt jest schowany w jakimś technicznym.
    Dla jednych ma znaczenie dla innych nie, normlna kwestia preferencji.
    Ja się skłaniam do chłodnica + reku ERV, czy to dobre, nie wiem bo nie mam jeszcze.


    Mnie lato bruździ a zima nie. Mam odzysk wilgoci.
    Może w kestii wilgoci i lata przeciwprądowy ERV jest lepszy niż mój obrotowy.
    Mam rozumieć ze przy obrotowym masz za dużą wilgotność latem?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy każdym latem będzie wysoka wilgotność.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Przy każdym latem będzie wysoka wilgotność.
    Ale czy wyższa niż w przypadku wymiennika płytowego ?

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bez znaczenia. Jedynie erv w pewnych sytuacjach może trochę podnieść wilgotność względem innych, ale są to specyficzne sytuacje. Opisywałem je na forum.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony