dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomek-

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Wisła Wielka
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    5

    Question Ocieplenie ściany murowanej płytą warstwową.

    Witam.
    Posiadam halę produkcyjną, murowaną z pustaka gazobetonowego szer. 25cm, powierzchnia ścian około 1000m2.
    Mam zamiar ocieplić ściany zewnętrzne płytą warstwową z pianką poliuretanopwą o grubości np.60mm na podkonstrukcji stalowej z profili 50x50x2
    Powstanie ściana z pustką powietrzną, zastanawiam się tylko czy przy takim układzie warstw w pustce nie nastąpi kondensacja pary wodnej?
    Jest też opcja wypełnienia przestrzeni pomiędzy profilami podkonstrukcji styropianem gr.5cm. tym samym zlikwiduję pustkę powietrzną.
    Dodam że płytę chcę zastosować z kilku powodów: murowane ściany po zewnętrznej stronie są częściowo stare, nierówne, względy estetyczne dla hali produkcyjnej, istnieje możliwość prowadzenia prac zimą, prace mogę wykonać we własnym zakresie.
    Będę wdzięczny za sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno taniej wyjdzie wyrownanie zgrubne nierownosci na murze byle jakim tynkiem cementowym albo już samym klejem do styro i potem na to styro. Twoj pomysl nazwałbym kosmicznym... Przy obecnych zimach ocieplenie budynkow nawet klejem mokrym nie stanowi wiekszego problemu. Przy wiekszych mrozach zawsze można stopnąć robotę na tydzien czy dwa.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomek-

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Wisła Wielka
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    5

    Domyślnie

    Pod jakim względem kosmiczny pomysł?
    Patrząc na koszty, płyta warstwowa+styropian+podkonstrukcja+montaż to jakieś 80,00zł/m2
    Zlecenie ocieplenia styropianem 15cm + równanie ścian będzie kosztować, strzelam około 140zł/m2
    Przy 1000m2 to 60tys różnicy

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    zrobisz jak zechcesz ale pomysł imo dziwny. Skoro i tak będziesz robił sam to dlaczego samemu nie przykleisz sobie styropianu? Mur nie musi być idealnie równy szczeliny uzupełnisz albo klejem albo jeszcze lepiej klejem w piance - obecnie coraz modniejsze staje się właśnie klejenie styropianu na piane. Na to siatka klej - tynk mineralny farba ( jak ma byc taniej ) No i będziesz miał pewność że budynek będzie docieplony bo twoim sposobem to możesz narobić tylko mostków cieplnych z tym stelażem , wydasz kupę kasy a efekt będzie mizerny. Pustka powietrzna pomiedzy izolacją a murem to nie jest dobry pomysł. Nawet nie chodzi o to że może wykraplać się tam woda ale o to ze taka izolacja jaką chcesz zrobić nie będzie w 100% szczelna. Pustka stanie się kominem... Jak działa komin nie trzeba tłumaczyc. A w przypadku pożaru z hali nie zostanie nic
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 27-10-2020 o 14:42

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomek-

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Wisła Wielka
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wiem, że temat jest nietypowy, nie znalazłem nic w sieci choć widziałem już takie zastosowania płyt warstwowych.
    Pustkę powietrzną tak jak pisałem mógłbym wypełnić styropianem o gr. 5 cm wtedy nie byłoby jej wcale. Precyzyjność przy tej warstwie nie byłaby mega istotna.
    Przy dociepleniu tradycyjnym (styropianem, siatką, klejem itd.) można popełnić więcej błędów, które będą psuć wizualnie elewację, czas wykonania dla mnie o wiele dłuższy bez wprawy ludzi.
    Montaż 1000m2 płyty zająłby mi 4-5 dni.
    Widzę że tylko ja zauważam plusy mojej koncepcji Być może będę ją musiał jeszcze raz przemyśleć

  6. #6

    Domyślnie

    czy dojdzie do kondensacji pary wodnej to warto policzyc, wg mnie nie.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar glemp
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    42-450
    Posty
    78

    Domyślnie

    zastanawiam się po co Ci ten stelaż.... zerknij co ten architekt zrobił ze swoim domem
    https://balex.eu/baza-wiedzy/aktualn...i-eksploatacji

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał glemp Zobacz post
    zastanawiam się po co Ci ten stelaż.... zerknij co ten architekt zrobił ze swoim domem
    https://balex.eu/baza-wiedzy/aktualn...i-eksploatacji
    Te plyty wlasnie sa mocowane do stalowych profili, a miedzy sciana a plyta jest niewentylowana pustka.
    Ostatnio edytowane przez gambit565 ; 28-10-2020 o 20:18

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomek-

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Wisła Wielka
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mocowanie do profili będzie łatwiejsze i pewniejsze, mogę nimi zniwelować nierówności ścian przed położeniem płyty.
    Pozostaje tylko dylemat czy pustkę wypełniać styropianem. Myślę że wypełnię, na pewno nie zaszkodzi, koszt około 6000zł można przeżyć, mam nadzieję że przełoży się na oszczędności w energii.
    Przeglądając dokładniej internet okazuje się, że na zachodzie stosują tą metodę przy docieplaniu lub renowacji starszych obiektów. Płyty mocują bezpośrednio na mur lub na podkonstrukcjach. Pomimo początkowych negatywnych opinii chyba zostanę jednak przy swojej koncepcji, ale dzięki za każdy post.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Tomek-
    Twoja koncepcja jest słuszna.
    Ale:
    Zmienisz tą modernizacją wymiary budynku. Może trzeba zrobić projekt i zgłosić do nadzoru budowlanego.
    Skoro budynek jest halą produkcyjną, to pewnie posiadasz instrukcję p/pożarową opracowaną przez strażaka, potocznie pisząc.
    Powinieneś to z nim skonsultować.

    Na rygle do mocowania płyty ze ścianą lepiej nadaje się ceownik. Masz kontrolę nad zabezpieczeniem antykorozyjnym.
    Oczywiście po rozwianiu wątpliwości p/poż można przestrzeń między ryglami wypełnić płytami styro, klejonymi na pianoklej.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomek-

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Wisła Wielka
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cenna uwaga. Ja mam projekt modernizacji i pozwolenie na budowę, docieplenie było przewidziane więc z wymiarami nie będzie problemu. Strażaka też ogarnąłem. Jeżeli chodzi o profil to chcę zastosować - 60x60x1,5 czyli zamknięty, ale będzie ocynkowany także myślę że będzie dobrze. Ceownik byłby tańszy. W zasadzie to kwestia jeszcze do przemyślenia.

  12. #12

    Domyślnie

    Ja bym to jeszcze inaczej rozwiazal- zamowilbym profil zimnogiety zet- dzieki temu unikasz problemow ze sterczacym lbem od kolka mocujacego do sciany. A zamiast styropianu welne z rolki mocowana talarzykami do sciany. Szkoda czasu na klejenie i rzezbienie w styropianie. Rozwijasz jedna rolke i ocieplone masz 9m2 sciany.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    a zapytam z ciekawości po co strażak? Ja w projekcie podobnej hali miałem docieplenie ścian w systemie takim a takim. Każdy system ma swoją klasyfikację p.poz. Np etics na styropianie jest samo gasnący pod warunkiem odpowiedniego przyklejenia go do sciany tzn. efekt komina pomiędzy ściana a styropianem załatwia metoda lepienia styropianu na obwódkę i na placki. W przypadku pożaru i opinii biegłego że system został źle położony np tylko na placki robi się bardzo poważny problem.
    W przypadku budynków usługowych, produkcyjnych czy przemysłowych nie bawił bym się we własne konstrukcje i patenty tylko skorzystał z gotowego systemu docieplenia na który jest papier bo w przypadku pożaru może być problem. Wydaj więcej kasy i zrób to porządnie, Jeżeli chcesz docieplać płytami warstwowymi to rób to systemowo.
    To nie jest mieszkaniówka gdzie niektóre patenty przechodzą. To samo z odbiorem. Strażak przyjdzie i zmierzy szerokość biegu klatki, drzwi wejść, spocznika, otworzy okna szukając tabliczek klasyfikacji P POZ ( ei 30 , ei60 do ei90) . Akurat na coś na co musisz uzyskać pozwolenie na użytkowanie nie szedłbym na skróty. To nie jest mieszkaniówka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony