dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Dwa przewody 3x2,5 a gniazdo 3fazowe

    Wystąpił problem w kotłowni, okazało się że bojler posiada grzałkę 3 fazową, niestety w kotłowni są gniazda ale 1 fazowe. Szczęście w nieszczęściu obok gniazda bojlera jest przewód który leci bezpośredni do rozdzielnicy (miał zasilać pralkę ) przewód tak jak gniazda 3x2,5

    Doradźcie czy mogę ten bojler tak podłączyć wykorzystując w tym wolnym przewodzie 2 żyły jako fazowe a z gniazd w kotłowni wziąć fazę i N.
    wiem ze nie wygląda to zbyt dobrze ale końce przewodów oznaczę w koszulkach termokurczliwych (chodzi o kolor niebieski)

    Rysunek podglądowy
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prad.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	13,0 KB
ID:	449635  
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 27-10-2020 o 16:54

  2. #2

    Domyślnie

    Tak nie wolno robić.
    Wymień grzałkę na 230V.

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawdziłbym tę grzałkę. Jeśli to jest jedna na 400V a nie zespół 3ch grzałek po 400, to ona będzie potrzebować tylko dwie fazy więc kabel 3x2,5 wystarczy. Trzeci przewód użyć jako PE i śmigać. Chyba że przy bojlerze są jeszcze jakieś świecidełka czy inne elektrozabawki to ten trzeci jako zero robocze N.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Sprawdziłbym tę grzałkę. Jeśli to jest jedna na 400V a nie zespół 3ch grzałek po 400, to ona będzie potrzebować tylko dwie fazy więc kabel 3x2,5 wystarczy. Trzeci przewód użyć jako PE i śmigać. Chyba że przy bojlerze są jeszcze jakieś świecidełka czy inne elektrozabawki to ten trzeci jako zero robocze N.
    Naprawdę? I żyła N (o barwie niebieskiej) przewodu będzie służyć za fazową, tak?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Sprawdziłbym tę grzałkę. Jeśli to jest jedna na 400V a nie zespół 3ch grzałek po 400, to ona będzie potrzebować tylko dwie fazy więc kabel 3x2,5 wystarczy. Trzeci przewód użyć jako PE i śmigać. Chyba że przy bojlerze są jeszcze jakieś świecidełka czy inne elektrozabawki to ten trzeci jako zero robocze N.

    to taka grzałka

    https://archiwum.allegro.pl/oferta/g...606257086.html
    https://anoda-m.pl/grzalki-rurkowe/4...r-3000w400v-qm
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bawiar2.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	48,5 KB
ID:	449658  

  6. #6

    Domyślnie

    Tej grzałce jak widać zresztą na zdjęciu do pracy potrzebne są DWIE fazy tak więc da się jak nie ma innego wyjścia podłączyć kablem 3x2,5
    Dobrze oznakowana końcówka w tablicy i w gnieździe 3 fazowym powinna uniemożliwić pomyłki. Użycie wtyczki i gniazda 3 fazowego wskazane również ze względu na większą trwałość. Dodałbym jeszcze na gnieździe informację o tym iż dostarcza ono tylko dwie fazy coby komuś nie przyszło do głowy podpinać tam silników- ale spawarkę dałby radę . Może to nie do końca full profesjonal rozwiązanie ale na pewno nie niebezpieczne

  7. #7

    Domyślnie

    Przecież tę grzałkę możesz podpiąć pod 230V, wtedy będzie miała moc 1000 W, przy 400V ma moc 3000 W.

  8. #8

    Domyślnie

    Tylko że grzałka 3kw to raczej nie do bojlera 100l , bardziej do 300 a wtedy od 10 do 60 C będzie grzała 17 godzin. Nocy braknie a tańsza taryfa nie wystarczy.
    Jak juz mowa o grzaniu CWU to polecałbym zasobnik z lodówką na wierzchu czyli PC -taka z de mobilu potrafi troche ponad 2 k kosztować i dobrze wybrana posłuży latami. Prądu 3 razy mniej zużyje i wtedy 230 V ze zwykłego gniazda jej styknie. No ale chyba juz bojler kupiony to po rybach. A grzałka wyglada raczej na grzałke od pieca akumulacyjnego niż od bojlera. Nie spotkałem bojlera do którego by się wkładało grzałki ze spiralą oporową ale różne bywaja pomysły producentów sprzętu. Nie można znać wszystkiego.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 29-10-2020 o 11:28

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Tylko że grzałka 3kw to raczej nie do bojlera 100l , bardziej do 300 a wtedy od 10 do 60 C będzie grzała 17 godzin. Nocy braknie a tańsza taryfa nie wystarczy.
    Jak juz mowa o grzaniu CWU to polecałbym zasobnik z lodówką na wierzchu czyli PC -taka z de mobilu potrafi troche ponad 2 k kosztować i dobrze wybrana posłuży latami. Prądu 3 razy mniej zużyje i wtedy 230 V ze zwykłego gniazda jej styknie. No ale chyba juz bojler kupiony to po rybach. A grzałka wyglada raczej na grzałke od pieca akumulacyjnego niż od bojlera. Nie spotkałem bojlera do którego by się wkładało grzałki ze spiralą oporową ale różne bywaja pomysły producentów sprzętu. Nie można znać wszystkiego.
    To jest oryginalna grzałka od tego bojlera.
    Napisz mi jak to zabezpieczyć, na początku będzie RCD 3fazowy wspólny do płyty indukcyjnej, mam dwa przewody 3x2,5 obok siebie (jeden z gniazd i drugi osobny ) wiec nie muszę wtedy nawet kombinować ze zmianą kolorów (chociaż lepiej by było to zrobić na jednym przewodzie (tym wolnym) i opisać konkretnie w rozdzielnicy ze zmiana kolorów w koszulkach termokurczliwych )

    Czyli rozumiem że z RCD 3 fazowego zabieram 2 fazy puszczam na bezpiecznik 2 fazowy
    te dwie fazy zasilają grzałkę a trzeci przewód neutralny doprowadzam do bojlera ( na nim jest przełącznik załączający/wyłączający pompy (pisze na szybko ale jest jeden przełącznik i termostat ) a PE wezmę z przewodu obok


    Tutaj instrukcja montażu tego bojlera, strona 10
    https://www.biawar.com.pl/wp-content...25_06_2018.pdf

    Co do samej grzałki wiem ze obsługuje 1kW ale to nie na bojler 140L . Grzałka to dodatek i będzie używana głównie w lecie, głównym źródłem podgrzewania jest kocioł gazowy
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bbbbb.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	21,2 KB
ID:	449681  
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 29-10-2020 o 22:26

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Tylko że grzałka 3kw to raczej nie do bojlera 100l
    Czemu nie? Ja w 100l mam dwie grzałki po 3kW każda (jednofazowe). Fabryczne.

  11. #11

    Domyślnie

    Na spokojnie przeanalizowałem ten schemat, do bojlera potrzebuje dwie fazy i przewód ochrony, załączanie pompy to bajer, mi nie potrzebny gdyż tym steruje elektronika kotła.

  12. #12

    Domyślnie

    Tak jak pisałem wystarczą dwie fazy. Ze schematu w instrukcji wynika że jak podłączysz jedną fazę będzie grzała mocą 1000W a jak dwie to osiągnie 3000W, co zresztą jest dla grzałki 400v normalne. Podłącz wiec albo jedną albo dwie fazy tak jak na schemacie. Zabezpieczenie zamontuj zgodne z wybraną opcją. Dla 400V - dwie fazy- dwa bezpieczniki 10 A dla 230 - wystarczy jeden 6.
    Wyłącznik różnicowo prądowy został opisany w instrukcji a podłączenie go jest narysowane zawsze na samym wyłączniku. Dodatkowo instrukcja i rozum nakazują zamontowanie wyłącznika w pobliżu bojlera. Najlepiej użyć gniazda trójfazowego z wyłącznikiem.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 04-11-2020 o 10:11

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu nie? Ja w 100l mam dwie grzałki po 3kW każda (jednofazowe). Fabryczne.
    Massakra, 6kW na bojlerek 100l ? To w godzinę od zera do bohatera ? a podłączenie jak wtedy wygląda ? Gniazdo 3 fazowe raczej bo 230 zwykłe nie uciągnie takiego natężenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony