dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Czy mój blaszak został prawidłowo zakotwiony?

    Dobry wieczór,

    Mam następujący problem - potrzebowałem w dość krótkim czasie zbudować garaż dwustanowiskowy. Głównie ze względu na czas zdecydowałem się na inwestycję w garaż blaszany.

    Wygląda to tak: przygotowałem płytę betonową zbrojoną. Przyjechała pewna firma i poskręcała garaż. Zakotwiła go.

    Wymiary garażu: 5.8x5.86m. Garaż posiada dwie osobne bramy segmentowe.
    Dach dwuspadowy, nachylenie około 30 stopni.
    Kotwienie kotwami trzpieniowymi 10.

    I teraz pytanie mam następujące: jak taki blaszak powinien zostać prawidłowo zakotwiony? W jakich miejscach i po ile kotew powinno się znaleźć?

    Generalnie firma dokonała kotwienia tylko w narożnikach i na środkach ścian. Czy przy takich wymiarach kotwy nie powinny się znaleźć jeszcze na środku każdej połówki (5 punktów kotwienia na ścianę: narożnik, ćwiartka, środek, ćwiartka, narożnik)?

    Firma zapewnia mnie, że wszystko jest ok i jest to jak najbardziej wystarczające. Ja przekonany nie jestem, tym bardziej, że nie tak dawno były u mnie podmuchy wiatru w okolicach 75 km/h.

    Jestem ciekaw Waszych opinii w tej sprawie.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Z tego co się orinetowałem to standardowy sposób kotwienia - w narożnikach i na połowie ścian przy takiej powierzchni garażu.
    Ja mam blaszak 3x5 który jest przytwierdzony do gruntu czterema wpitymi w ziemię prętami zbrojeniowymi i nie ruszył się od 5 lat nawet o centymetr.

  3. #3

    Domyślnie

    Podobnie u mnie.
    Chociaż ja mam akurat 6 prętów zbrojeniowych.
    Wieje często i mocno, a on ani drgnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Tez potwierdzam, że kotwienie jest prawidłowe, ale przecież nie zaszkodzi jak sie jeszcze dołoży kilka kotew.
    Z moich obserwacji wynika natomiast co innego, natomiast błędem jest ustawianie bezpośrednio blaszaka na beton bez izolacji. Opierające sie kątowniki dolne szybko korodują z powodu wilgoci pochodzącej od posadzki betonowej. Ja u siebie przed zakotwieniem ułożyłem izolację po obwodzie garażu.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi! Uspokoiliście mnie trochę.

    Generalnie przy montażu drobne części (wkręty, śruby, ...) były w nadmiarze i trochę i ich zostało. I tak przypadkiem zostało 6 wolnych kotew trzpieniowych, które akurat by pasowały na te ćwiartki i w sumie nie wiem czemu nie zostały użyte...

    Nie wytrzymałem i 5 kotew już dokręciłem. Została mi jedna - macie może pomysł jak ta "łapka" na załączonym zdjęciu się nazywa (w częściach było 5 takich blaszek wolnych, brakuje jednej).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotwa.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	449670

    henrykow, ja ten błąd już popełniłem. Mimo, że blacha ocynkowana, to przy montażu na pewno jej powierzchnia została uszkodzona. Jak na razie największym problemem jest to, że mimo tego, że płyta jest prawie 10 cm ponad powierzchnią gruntu, to gdy deszcz pada z wiatrem, pod kątem, to woda spływająca ze ścian dostaje się pod nie i włazi do środka. Planuję to jakoś uszczelnić. Jak myślicie, uszczelniacz bitumiczny się nada do tego? Planuję pistoletem go zaaplikować od zewnątrz. Problem jest taki, że elewacja jest tynkowana i czarny pasek nijak do tego nie pasuje, no ale jakoś to trzeba poprawić.

  6. #6

    Domyślnie

    Ta łapka która pokazałeś na fotce to podejrzewam że nie ma takiej w sprzedaży, najprawdopodobniej producent blaszaka sam je zrobił.
    Co do uszczelnienia to być może pianka niskoprężna z pistoletu załatwiła by nieszczelności.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ja do uszczelnienia bym zastosował silikon NEUTRALNY są bezbarwne, miałem biały. Używam takiego silikonu do wszelkich uszczelnień budowlanych.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    tyle, że silikon po czasie chłonie wodę, zwłaszcza w miejscach w których oddziałuje czynnik atmosferyczny ;]

  9. #9

    Domyślnie

    nie martw się. ja swojego od 2lat w ogóle nie zakotwiłem i pomimo wichur jeszcze stoi.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    nie martw się. ja swojego od 2lat w ogóle nie zakotwiłem i pomimo wichur jeszcze stoi.
    No dokładnie. Mój blaszak stał bez żadnego kotwienia od wiosny 2016 do jesieni 2017. Wtedy był ten słynny orkan Ksawery - oczywiście garaż nie przesunął się ani o centymetr, ale jakoś tak pod wpływem sugestii znajomego i właśnie tego orkanu wbiłem na wszelki wypadek te 4 szpile.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony