dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy bez poddasza użytkowego. Jaki dach?

    Dzień dobry wszystkim.

    W planach dom parterowy dokładniej ten projekt:
    https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-bazylii-2-me212361c0cd8e. Poddasze nie użytkowane (przynajmniej się to nie zmieni w kwestii najbliższych lat). Dom będzie stał w 3 strefie wiatrowej.

    Czy w takich przypadkach jest sens dokładać do dachówki ceramicznej czy jednak oprzeć się na blachodachówce lepszej jakości? Nie ukrywam że duże znaczenie mają koszta ( jakby to nie było kryterium to bym się nawet nie zastanawiał).

    Wiadomo że ceramika pod kątem wygłuszenia czy trwałości jest lepsza ale jednak czy warto dokładać kosztów jeśli na poddaszu nikt nie będzie mieszkał?

    Póki co to zastanawiałem się nad blachodachówka płaska ale z tego co słyszałem nie jest łatwa do położenia, i czy na taki prosty dach jak w projekcie warto zamawiać modułową czy panelową?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Falcon9 Zobacz post
    Czy w takich przypadkach jest sens dokładać do dachówki ceramicznej czy jednak oprzeć się na blachodachówce lepszej jakości? Nie ukrywam że duże znaczenie mają koszta ( jakby to nie było kryterium to bym się nawet nie zastanawiał).

    Wiadomo że ceramika pod kątem wygłuszenia czy trwałości jest lepsza ale jednak czy warto dokładać kosztów jeśli na poddaszu nikt nie będzie mieszkał?



    Pozdrawiam
    Między dachówką ceramiczną a blachą nie kolosalnej różnicy.
    Ceramik to ceramika, wytrzyma Ci spokojnie 100 lat a czy nawet najlepsza blacha tyle wytrzyma?
    Ja bez wahania wybrałbym ceramikę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Między dachówką ceramiczną a blachą nie kolosalnej różnicy.
    No właśnie jaka by była różnica w cenie między ceramiką a blachodachówka? Tak razem z robocizną to pewnie około 12-15 tysięcy zapewne?

    QUOTE=henrykow;7988343]a czy nawet najlepsza blacha tyle wytrzyma?
    [/QUOTE]
    Z tego co się orientowałem to trzeba się nastawiać na +- 30 lat żywotności takiego rozwiązania.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Falcon9 Zobacz post
    No właśnie jaka by była różnica w cenie między ceramiką a blachodachówka? Tak razem z robocizną to pewnie około 12-15 tysięcy zapewne?


    Z tego co się orientowałem to trzeba się nastawiać na +- 30 lat żywotności takiego rozwiązania.
    Jaka różnica to musisz zrobić wycenę. zrób ksero dachu albo skan i roześlij po kilku hurtowniach aby zrobili wstępna wycenę dachu, To nic nie kosztuje.
    W moim przypadku przy dachówce Roben a blachą już teraz nie pamiętam różnica była max 3 tys zł.
    Ceramikę zaczyna sie od 30 lat, to standard a nawet niektórzy producenci udzielają gwarancji na ceramikę 50 lat, blacha zaczyna sie od 15 lat gwarancji a im wyższa gwarancja to i cena idzie w górę za blachę.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Porównaj też warunki gwarancji.
    Do tego przy ceramice, jak ją ktoś porysuje przy układaniu, czy później coś ja porysuje - to co najwyżej nie wygląda tak pięknie. A blachę trzeba szybko zaprawkami traktować, żeby ruda nie weszła (zresztą gwarancja wymaga przeglądów i robienia zaprawek co roku - a często też mycia).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-10-2020 o 14:31

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jaka różnica to musisz zrobić wycenę. zrób ksero dachu albo skan i roześlij po kilku hurtowniach aby zrobili wstępna wycenę dachu, To nic nie kosztuje.
    Dzięki za radę, tak właśnie zrobię.
    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W moim przypadku przy dachówce Roben a blachą już teraz nie pamiętam różnica była max 3 tys zł.
    Rozumiem że to tylko różnica w cenie materiału. Bo przecież większe koszty przy ceramice zaczynają się w innej konstrukcji więźby dachowej jak i przy robociźnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Falcon9 Zobacz post

    Rozumiem że to tylko różnica w cenie materiału. Bo przecież większe koszty przy ceramice zaczynają się w innej konstrukcji więźby dachowej jak i przy robociźnie.
    Więźba pod ceramikę musi być mocniejsza aniżeli pod blachę. Natomiast robocizna tez jest porównywalna, za m2 ułożenia blachy czy dachówki cenią sobie tak samo a przecież wciągając i przykręcając arkusz blachy to jest kilka m2 od razu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Więźba pod ceramikę musi być mocniejsza aniżeli pod blachę.
    Niewiele albo i wcale. Dla przykładu z mojego projektu

    Zestawienie obciążeń na 1m2 dachu
    - dachówka o ciężarze do 55 kg/'m2 0,55 : 0,866 x 1,2 0,8 kN/m2
    - wełna mineralna 0,20 x 1,2 : 0,866 x 1,2 0,3 kN/m2
    - płyty gipsowe 0,0125x 12:0,866x 1,2 0,2 kN/m2
    -śnieg 2,4 x 1,2 x 1,5 4,3 kN/m2
    - wiatr (0,25 + 0,0005 x 500) x 1,0 x (0,015 x 30 - 0,2) x 1,8 x 1,3 0.3 kN/m2
    Razem: 5,9 kN/m2


    Jak widać samo krycie to malutka część i jest wielce prawdopodobne, że zaprojektowana pod blachę ma wystarczający zapas.
    Ale, żeby było śmieszniej, to musiało być skopiowane z projektu z poddaszem użytkowym - a u mnie nie ma GK a wełna leży na stropie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-10-2020 o 16:49

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niewiele albo i wcale. Dla przykładu z mojego projektu
    .
    w gotowcach przeważnie więźba jest projektowana na pokrycie ciężkie, w indywidualnych jest robiona już pod kątem danego pokrycia jaki sobie inwestor zażyczy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony