dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie Oczyszczacz powietrza przy rekuperacji

    Czy opłaca się stosować oczyszczacz powietrza przykładowo ulokowany salonie gdy w domu jest aktywna rekuperacja która też ma jakieś swoje filtry? Prośba o informację czy ma to jakikolwiek sens.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Popatrz na filtry wywiewu i sam oceń
    https://forum.muratordom.pl/showthre...i-mechanicznej

    Część tego co na tych filtrach, ale też część tego, co przeleciało przez nie oczyszczacz wyłapie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Zwykle w rekuperatorach stosuje się filtry G4, które oprócz much komarów i widocznych zanieczyszczeń nic więcej nie filtrują. To oznacza, że wszystkie pyły PM masz w domu. Aby zmniejszyć ich % w domu w stosunku do tego co jest na zewnątrz, trzeba stosować filtry F7 do F9 i to o dużej powierzchni, kieszeniowe. Ja zastosowałem filtry, patrz jest to opisane w tym wątku i mam na nawiewie PMów 0%, nawet przy mocnym zapyleniu. Filtry te wymieniam raz na rok w czerwcu i mam spokój przez cały rok a może i dłużej by "wytrzymywały". Oczyszczacz powietrza to taki półśrodek, jak nie można zastosować innych skutecznych rozwiązań.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Zwykle w rekuperatorach stosuje się filtry G4, które oprócz much komarów i widocznych zanieczyszczeń nic więcej nie filtrują.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od 1 września do 5 października 2019 tak się zabrudziły (ten harmonijkowy M5 ciągle nie wymieniony - trochę pokancerowany od czujnika, który w niego wciskałem):



    [...]

    Na deser G4 po sezonie letnim spędzonym w klimie w mieszkaniu z wentylacją grawitacyjną za fabryczną "siateczką". Używane niewiele, bo w starym mieszkaniu w którym trochę bywamy i klimy zdarzało się używać do chłodzenia w upały.

    Te "płaskie" to G4 właśnie (dokładałem przed fabrycznymi). Te harmonijkowe to fabryczne M5 z mojego reku. Te bardziej czarne filtrowały powietrze z zewnątrz. Te szare - wewnętrzne.

  5. #5

    Domyślnie

    1. Standardowe filtry w reku niewiele wnoszą do pyłów.
    2. Im drobniejsze pyły, tym większa szkodliwość. Im mniej pyłów tym lepiej – nie ma zdrowej dawki.
    3. Im wyższa klasa filtracji tym skuteczniejsza filtracja drobniejszych pyłów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_...rza_(technika)).
    4. Oczyszczacze mają filtry HEPA. Mają też duży przepływ – na max wielokrotnie większy niż wentylacja. Filtrują powietrze wewnętrzne. Pyły dostają się do domu też poza systemem wentylacji np. przez nieszczelności.
    5. Mam filtr F7 - niecały m2 na wlocie powietrza do domu (bez reku) i 2 oczyszczacze HEPA: w salonie i sypialni.
    Oczyszczacze włączają się gdy PM 2,5 przekroczy 15 ppm przez kilka minut w nocy (sypialnia) albo 10 ppm w dzień, gdy ktoś jest w domu. Wyłączają się przy 5 ppm. Mam czyste powietrze w okolicy ale przy M5 2 razy włączyły się latem. W sezonie grzewczym okazjonalnie pracują...
    Akurat wczoraj wygrzewałem dom kominkiem i nie otworzyłem okna przy dokładaniu drewna (rzadko palę, tylko uschiętymi drzewami z własnego lasu). PM2,5 skoczyło w sypialni do 239 ppm i rozeszły się po całym domu mimo że nie widziałem dymu buchającego do salonu!!!
    Podsumowując: warto…. Nawet jeden w salonie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20201030-105601.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	46,8 KB
ID:	449689  

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Akurat wczoraj wygrzewałem dom kominkiem i nie otworzyłem okna przy dokładaniu drewna (rzadko palę, tylko uschiętymi drzewami z własnego lasu). PM2,5 skoczyło w sypialni do 239 ppm i rozeszły się po całym domu mimo że nie widziałem dymu buchającego do salonu!!!
    Dalej nic z tym ciągiem wstecznym nie zrobiłeś?
    Ryzykant.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Heh... jak otwieram okno przy dokładaniu drewna pm stabilne. Mam dziurawy model kominka (Dovre 2180), ale po uszczelnieniu jest oki. Przy WM masz nadciśnienie w salonie, ja muszę otworzyć okno na 1 minutę. To przewaga WM. Ale mogę, te 3 razy w roku, okno otworzyć. Wczoraj nie zrobiłem tego. Błąd. Ciąg wsteczny w rozgrzanym kominie ? Nie trolluj. Ta manipulacja ad personam nic nie wnosi do wątku... Odnieś się do argumentów...

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Odświeżam temat.
    Ktoś ma rekuperację i oczyszczacz? Warto?
    @Kaizen, Twoje wypowiedzi w tym temacie wskazują na to, że raczej jesteś za. Masz może oczyszczacz?
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Masz może oczyszczacz?
    Kupiłem rodzicom i przetestowałem najpierw w swoim domu. Nudził się. Nie ma potrzeby jak nie kurzysz wybitnie w domu i nie otwierasz okien jak sucho i kurzy się na zewnątrz czy gdy pylą rośliny.

  10. #10

    Domyślnie

    Odkopuję temat.

    Zastanawiam się czy taki oczyszczacz nie działa tylko w swojej bliskiej okolicy (wokół urządzenia), czy któś (posiadacz) mógłby to sprawdzić, np:

    - umieścić urządzenie w jednym końcu pomieszczenia (powiedzmy z metr-dwa od ściany),
    - uruchomić na chwilę i odczytać (zakładam że urzędzenie ma czujnik) poziom zanieczyszczenia,
    - wyłączyć, umieścić w przeciwnym końcu pomieszczenia, uruchomić,
    - odczekać aż powietrze zostanie oczyszczone, wyłączyć,
    - przenieść z powrotem w pierwsze miejsce, uruchomić i zobaczyć/odczytać czy tam też powietrze zostało oczyszczone.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    - odczekać aż powietrze zostanie oczyszczone, wyłączyć,
    Przy rekuperacji z M5 (lub lepiej) nie ma co oczyszczać. No, chyba że akurat coś smażysz czy w inny sposób produkujesz PMy - ale to też bez sensu oczyszczać - trzeba wyciągnąć rekuperacją.
    Przy rekuperacji nie ma sensu oczyszczanie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy rekuperacji z M5 (lub lepiej) nie ma co oczyszczać. No, chyba że akurat coś smażysz czy w inny sposób produkujesz PMy - ale to też bez sensu oczyszczać - trzeba wyciągnąć rekuperacją.
    Przy rekuperacji nie ma sensu oczyszczanie.
    Pytanie dotyczy mieszkania bez WM, także prośba/pytanie aktualne.

    EDIT: faktycznie, ten temat średnio pasuje, zakładam nowy:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...acza-powietrza
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 14-03-2023 o 12:44

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy rekuperacji z M5 (lub lepiej) nie ma co oczyszczać. No, chyba że akurat coś smażysz czy w inny sposób produkujesz PMy - ale to też bez sensu oczyszczać - trzeba wyciągnąć rekuperacją.
    Przy rekuperacji nie ma sensu oczyszczanie.
    Przy M5 dla pyłów 0,4 um jest ok. 50 % skuteczności (źródło w #5). Dodatkowo trochę powietrza poza systemem wentylacji/filtracji przez podciśnienie w pomieszczeniach z wyciągami i mieszanie się powietrza/otwieranie drzwi. Niech razem będzie optymistycznie 30-40% skuteczności.
    Przy oczyszczaczu HEPA skuteczność filtracji w domu/pomieszczeniu to
    100% * (1-e^(-krotność przepływu przez filtr/kubatura)) gdy filtr nie jest blisko źródła zanieczyszczeń.
    Jeśli bliżej (okno czy wlot nawiewu, to więcej).
    Przy filtracji jak 1 kubatura/h to 63%, przy 2x większej to 86%, 3x większej - 95%, 6x większej - 99,778%.
    Są oczyszczacze z czujnikami ppm, które same regulują wydajność.
    Przez zanieczyszczenia powietrza umiera w PL 20x więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych i 2x więcej niż w wyniku powikłań cukrzycy, trochę mniej niż w wyniku palenia tytoniu...
    @Kaizen... to jakbyś napisał, że palenie nie szkodzi, jazda po pijaku bez pasów jest bezpieczna i piramida żywieniowa wg WHO to bzdura...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    @Kaizen... to jakbyś napisał, że palenie nie szkodzi, jazda po pijaku bez pasów jest bezpieczna i piramida żywieniowa wg WHO to bzdura...
    Teoretyzuj sobie, jak nie przeczytałeś #9. Wskazania oczyszczacza przy rekuperacji 1 (chyba, że produkowałem czynnie - np. smażąc coś) u rodziców po przerwie w działaniu oczyszczacza grube dziesiątki jak nie ponad 100 (w jego własnej skali).
    Przy rekuperacji drzwiami wpada niewiele - bo nie ma zauważalnego podciśnienia wewnątrz domu (w przeciwieństwie do WG).

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Przy M5 dla pyłów 0,4 um jest ok. 50 % skuteczności (źródło w #5). Dodatkowo trochę powietrza poza systemem wentylacji/filtracji przez podciśnienie w pomieszczeniach z wyciągami i mieszanie się powietrza/otwieranie drzwi. Niech razem będzie optymistycznie 30-40% skuteczności.
    Przy oczyszczaczu HEPA skuteczność filtracji w domu/pomieszczeniu to
    100% * (1-e^(-krotność przepływu przez filtr/kubatura)) gdy filtr nie jest blisko źródła zanieczyszczeń.
    Jeśli bliżej (okno czy wlot nawiewu, to więcej).
    Przy filtracji jak 1 kubatura/h to 63%, przy 2x większej to 86%, 3x większej - 95%, 6x większej - 99,778%.
    Są oczyszczacze z czujnikami ppm, które same regulują wydajność.
    Przez zanieczyszczenia powietrza umiera w PL 20x więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych i 2x więcej niż w wyniku powikłań cukrzycy, trochę mniej niż w wyniku palenia tytoniu...
    @Kaizen... to jakbyś napisał, że palenie nie szkodzi, jazda po pijaku bez pasów jest bezpieczna i piramida żywieniowa wg WHO to bzdura...
    Mam podobne spostrzeżenia. Przy m5 skutecznośc filtracji była tragiczna. Więc nie bardzo rozumiem, jakim cudem nie ma czego oczyszczać.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	267465487_4865762790122504_5203762044587594911_n.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	55,7 KB
ID:	464357

    Sprawność jest liczona z uśrednionych wartości z kilku minut, a to dane po wyjęciu F8 z nawiewu. Jak widać, większośc syfu leci dalej.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 24-03-2023 o 08:08
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mam podobne spostrzeżenia. Przy m5 skutecznośc filtracji była tragiczna.
    Bez oczyszczacza



    U Ciebie obstawiam działanie nawilżacza:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PM PMowi nie równy. U mnie chodzi generator masakrycznej ilości PMów (a nawet TVOCów i HCHO) - i się z tego cieszę

    Tak wygląda sytuacje w momencie odpalenia "generatora PMów":




    A tak po odpaleniu:


    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-03-2023 o 08:20

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie wiem jaki masz nawilżacz i czujnik, ale mój jest niewrażliwy na nawilżacz. Tak to wyglądało przed wyjęciem F8:
    Inna sprawa, to ile są warte pomiary wewnątrz nie znając wartości na zewnątrz?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	267132793_4865762786789171_2424294172242928671_n.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	47,0 KB
ID:	464358

    Jak widać poniżej, nawilżacz w żaden sposób nie zmienia wyników:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	464359
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie wiem jaki masz nawilżacz i czujnik, ale mój jest niewrażliwy na nawilżacz.
    Nawilżacz ultradźwiękowy Kaizen'a wytwarza mgłę wodną więc czujnik postawiony w pobliżu będzie wariował.
    Twój - ewaporacyjny nie generuje nic bo odparowanie wody zachodzi wyłącznie w samym nawilżaczu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony