dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie kabel ziemny do domofonu

    Witam, mam takie pytanie. Chcę puścić pod kostką nowy kabel domofonowy, od domu do słupka przy bramie na odległości około 25m. Zakupiłem do tego celu specjalny kabel ziemny żelowy 6x0,5mm, ale mam teraz wątpliwości jak to zrobić. Kabel będzie poprowadzony przy obrzeżu kostki jakieś 10cm pod nią aby nie rozwalać za wiele, oczywiście będzie to na alejce dla pieszych, czyli na dojściu do bramki, więc nic tam nie będzie po tym jeździło. Chodzi mi o to, że wszyscy mi mówili, że ten kabel mogę położyć bez niczego na ziemi i przysypując cienką warstwą piasku po prostu przykryć kostką. Ja jednak zastanawiam się, czy aby nie zabezpieczyć go dodatkowo np. jakąś rurką PCV np, taką białą fi 16 do elektryki, ale .....właśnie, czy ta rurka wytrzyma zimno pod kostką, gdyż będzie dość płytko i nie zacznie się za jakiś czas kruszyć? Proszę o poradę, albo może ktoś podsunie mi jakieś inne rozwiązanie. Stary kabel położony jest w innym miejscu i zostanie pod ziemią bo jest dość głęboko i nie ma sensu zrywać kostki. Zmieniam kabel na nowy , ponieważ ten stary, pomimo że położony był w rurce, nie był przystosowany do ziemi. Ponadto ten stary kładziony był już ponad 25 lat temu i zaczynają się trochę problemy z domofonem, szczególnie po ulewach i podtopieniach jak w tym roku. Proszę o poradę czy dawać coś do osłony a jak tak, to co może być najlepsze, śerdnica całego kabla ma około fi 5- 6mm,.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    Moim zdaniem zwykły peszel będzie odpowiedni do zabezpieczenia tego kabla w ziemi.
    Tego nie pomalujesz (:

  3. #3

    Domyślnie

    Nic nie trzeba. kable ziemne są przystosowane do zakopywania ich "żywcem".
    Peszel jest wręcz niewskazany, bo będzie prędzej czy później gromadził wodę.
    ***** ***

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Co z tego , że będzie gromadził wodę?

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedzi. Kupiłem już jednak do osłonięcia tego kabla żelowego rurę PE 25, czyli taką o średnicy zewnętrznej 25mm. Ścianki w tej rurze są grube na około 2 mm, więc średnica wewnątrz ma około 20mm. Jest to rura stosowana do wykonywania instalacji nawadniających i może być zakopywana w ziemi. Wziąłem taką średnicę, gdyż planuję dołożyć jeszcze jeden kabel żelowany 5x2x0,8 , gdyż postanowiłem teraz, że założę na słupku dodatkowo zamek szyfrowy do otwierania rygla, aby nie trzeba było używać klucza do furtki. Z tego co się dowiedziałem, to do rygla przy takiej odległości od domu potrzebne będzie zastosowanie grubszej średnicy przewodu jak 0,5 mm2, więc albo skręcę razem 2lub 3 żyły, albo kupię po prostu ten drugi przewód grubszy.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Ziemne kładzie się tak jak się chce. Jednemu peszel pomaga, drugiemu przeszkadza. Ja tam ziemne kładłem bezpośrednio w/g wskazań sprzedającego czyli bezpośrednio w ziemi.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jacek61

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-346
    Posty
    8

    Domyślnie

    Położyłem kabel do domofonu 20 lat temu w starym wężu ogrodniczym który rozciąłem. . Zrobiłem to po to aby kabel w ziemi miał luz. Kabla nie naciągałem ale kładłem w lekki meander i zasypałem niewielką ilością piasku. Kabel to zwykła skrętka, długość 30 m. Zakopany na sztych łopaty. Podłączenie zamka elektromagnetycznego na 3 przewodach, ale obecnie dałbym grubszy jeden przewód (niskie napięcie i duża odległość). Zamek się zepsuł myślę, że wykończyła go woda i robactwo które wchodzi do takich urządzeń, domofon na dwa mieszkania działa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony