dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Która koncepcja spodobała Ci się bardziej?

Głosujących
1. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Koncepcja 1

    0 0%
  • Koncepcja 2

    0 0%
  • Żadna

    1 100,00%
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy bez poddasza 150m + 25garaż

    Dzień dobry,
    Jestem na etapie wyboru pomiędzy tymi dwiema koncepcjami. Dałem sobie tydzień czasu na podjęcie decyzji. Szanse, że uda się złożyć wniosek na pozwolenie na budowę w tym roku spadają, ale nie jest to wykluczone. Miałem mnóstwo koncepcji, sporo razy już je zmieniałem, ale mam nadzieję, że na dobre mi wyjdzie to szukanie ideału.

    Jesteśmy parą bez dzieci. Docelowo planujemy mieć ich dwójkę. Projekty, które Wam przedstawię mają taką samą ilość pokoi, natomiast różnią się usytuowaniem. Nie potrafię skłonić się bardziej do jednego z nich. Każdy ma tyle i takie pokoje jakie chcę mieć i każdy układ ma swoje wady i zalety.

    Orientacja działki:
    wjazd od strony wschodniej. Nie zaznaczyłem tego na zdjęciach, ale patrząc na szkic pomieszczeń jest wschód od prawej (wjazd) północ na górze (garaż) lewo zachód i dół południe.

    Założenia to:
    2 pokoje dla dzieci
    1 pokój rezerwowy, w którym jeśli nas nie przybędzie, chcemy mieć pralnio-garderobę-suszarnie gdzie będzie również miejsce rekuperator
    1 łazienka ogólna
    1 łazienka przy sypialni
    1 garderoba przy sypialni
    kuchnia z wyspą i częścią jadalnianą
    salon
    garaż na 1 auto i kilka gratów i ewentualnie na piec gazowy/pompę ciepła
    wyjście na taras z jadalni

    Koncepcja 1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONCEPCJA 1 x1.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	80,3 KB
ID:	449652Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONCEPCJA 1.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	449653 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONCEPCJA 1 x 2.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	449654
    opinia

    + Bardzo ładne oddzielenie strefy dorosłych od strefy dzieci
    + Spełnia założenia
    + ścianka przy jadalni tworzy miejsce na biurko dla mnie w salonie Nie do pracy, ale wolę spędzać wolny czas przed laptopem niż przed telewizorem
    + zachodnia część ogrodu ma największą przestrzeń. Mamy od tej strony las i tam chcemy się kierować
    + na projekcie nie udało mi się tego zaznaczyć, ale wejście na taras jest z tego przeszklenia z jadalni i tylko stamtąd.

    - dzieci mają okna na wschód. Chociaż nie wiem czy to aż taki problem
    - układ dachu wschód-zachód. Nie aż tak dobra wydajność paneli fotowoltaicznych, na które po budowie nie będzie mnie stać
    - sypialnia obok salonu

    Właściwie nie wiem co by jeszcze stanowiło minus tej koncepcji. Do kuchni od wejścia w cale nie jest tak daleko. Ewentualnym minusem może być to, że rekuperator nie będzie na środku domu, ale to chyba też nie jest aż taki problem? (będzie tam gdzie widać pralkę)

    Koncepcja 2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONCEPCJA 2 x1.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	449656 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONCEPCJA 2.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	62,3 KB
ID:	449657
    opinia
    +spełnia założenia
    + orientacja północ południe (spora część pokoi w kierunku południowym)
    + robi się wnęka za garażem na taras osłonięty od południowego słońca
    + wszystkie pokoje daleko od salonu


    - nie za bardzo widzę miejsce w salonie na biurko
    - do pokoi dzieci prowadzi droga przez salon
    - więcej południowego ogrodu (zależy nam na zachodnim)

    Z plusów to może być jeszcze to, że rekuperacja będzie bardziej na środku (najmniejszy pokój obok pokoi dzieci)

    Wyjście na taras tutaj jest również z jadalni, a drzwi w kuchni nie będzie.

    Liczę na Waszą krytykę!
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 29-10-2020 o 05:58

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    A może coś takiego?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	449660

    Kuchnia i salon od strony wschodniej. Pokoje dzieci od południa, sypialnia rodziców od północy. Garderoba od rodziców może też być z oknem.
    Wydzieliłem pomieszczenie G jako schowek/garderoba na zimowe ciuchy.
    Przy łączniku między domem a garażem można zrobić pralnię/suszarnię.
    Obie łazienki bez okien wtedy - dla mnie to nie problem.
    Jeszcze sobie te tarasy/podjazdy poustawiaj
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 29-10-2020 o 09:45

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    A może coś takiego?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	449660

    Kuchnia i salon od strony wschodniej. Pokoje dzieci od południa, sypialnia rodziców od północy. Garderoba od rodziców może też być z oknem.
    Kuchnia i salon od wschodu przecież nie pasuje do tego układu skoro wjazd jest również ze wschodu. Pisałem, że ciszę i spokój mamy od zachodu więc jakie jest uzasadnienie tej zmiany? Taras przy sypialni od ogrodu (zachodu) brzmi świetnie, ale nie sądzę, żeby było to praktyczne rozwiązanie. Dlatego wolałbym mieć go tylko od strony kuchni/salonu więc znowu to wraca na zachód. Dlaczego zaproponowałeś takie rozwiązanie?

    Dzięki za uwagi

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Krytyka pomysłów Panie

    Dla mnie salon i kuchnia od zachodu to nieporozumienie. Za dużo słońca i gorąco latem.
    Bez klimy się nie obejdzie bo reku to latem jeszcze zrobi większą duchotę.
    A zimą to będziesz miał tam w sumie mało słońca.
    Stół jadalniany ma za mało miejsca przy tym biurku w koncepcji 1. Mało swobody ruchu.
    Biurko możesz ustawić w garderobie przy swojej sypialni.
    Jak nie miałbym nic zmieniać to wziąłbym koncepcję 2. Ale sypialnia z oknem od wschodu gdzie mogą jeździć auta, bujać się ludzie do dla mojego spokoju nie jest dobre rozwiązanie. Sprawdź czy nie masz tam linii zabudowy przy drodze w planie zagospodarowania.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję olekolek. Każde zdanie się liczy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Do oceny.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	58,4 KB
ID:	449871Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	na działeczce.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	449872
    Problem z przegrzewaniem się salonu rozwiązuje zadaszenie tarasu od strony zachodniej. Analiza zacienienia pokazała, że można również liczyć albo będzie można liczyć na drzewa. Muszę się im dokładnie przyjrzeć ile mają Wysokości i jaki dokładnie będzie cień. Mniejsze okno od południa w salonie, które wydziela strefę TV i tworzy efekt przestrzeni ala okno narożne. Oba okna FIX.

    Co mnie zastanawia?
    Przejście do łazienki przez garderobę. Czy przy wentylacji mechanicznej istnieje ryzyko wilgoci w garderobie? Chciałbym mieć szczelne drzwi wejściowe i obieg powietrza od sypialni przez garderobę do łazienki.

    Zastanawiam się również czy mieć za ścianą salony sypialnię to dobry pomysł głównie ze względu na akustykę. Myślę o zastosowaniu w tej przegrodzie bloczków silikatowych po podwyższonej akustyce - czy ma to sens? Dodatkowo za przemawia:
    - jak dorośli imprezują to z reguły razem
    - krótsza komunikacja pomiędzy wyjściem z domu-kuchnią-sypialnią-tarasem
    - garderoba z łazienką oddzielają od pokoi dzieci
    - gdybym zdecydował się zrobić gabinet w pokoju obok łazienki i garderoby (pokoje dziecka przenieść całkiem na wschód -[w planach dwójka] to problem sąsiadowania łazienki z jednym z pokoi odpada. Ale za to jedno dziecko będzie miało pokój od wschodu, a drugie od południa. Ten od wschodu będzie sąsiadował z kotłownią/pralnią

    Minusy to
    sąsiadująca toaleta z pokojem
    jednak w salonie może lecieć głośno muzyka/film szczególnie jak pracuje na zmiany i fajnie się nie krępować

    Rozwiązanie:
    przenieść masterbedroom na wschodni kraniec domu. Tam gdzie pokoje dzieci

    minusy:
    dłuższa komunikacja
    sąsiedztwo jednego z pokoi dzieci z łazienką
    sąsiedztwo sypialni z kotłownią/pralnią


    Nie wiem na ile głośna jest pompa ciepła i reku
    Jak to widzicie? Przyjmę uwagi Za jakiś czas dokonam dekoracji jednak na razie zbieram opinie Liczę na Waszą krytykę.
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 04-11-2020 o 03:04

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    No to sposób na słońce masz

    Jak będziesz miał wyciąg powietrza w łazience to nie uświadczysz wilgoci w garderobie. Poza tym i tak jej dużo w łazience nie ma bo tylko jak weźmiesz gorący prysznic to wtedy dużo wody paruje. Jedynie musisz zagwarantować dopływ powietrza od nawiewu w sypialni (czy to z nawiewnika okna przy WM czy nawiewu z reku).

    Bloczek aku wytłumi ale jak jesteś cięty na hałas to i tak usłyszysz hałasy za ścianą od głośnego TV czy rozmów

    Pompę i reku daj do garażu. Wtedy kotłownia zniknie z domu.
    Master bedroom daj sobie od wschodu. W zamian do salonu doklej wąską pralnię (hałas będzie krótko wtedy co pierze pralka). Od pralni dwa pokoje dzieci. A na rogu 3 pokój gościnny/gabinet.
    We wnęce możesz dać łazienkę do sypialni (WC+ prysznic + umywalka). A garderobę tam gdzie kotłownia była.
    Za garderobą będzie łazienka. Komunikacją się nie przejmuj bo i tak tylko raz wychodzisz z sypialni a potem wracasz spać

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	52,0 KB
ID:	449955

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony