dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie Zapotrzebowanie na ciepło - czy dobrze liczę

    Mam prośbę o potwierdzenie czy prawidłowo liczę zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania domu.
    Nie biorę pod uwagę CWU

    Dom kostka, powierzchnia ok 90m2

    Powierzchnia ścian 180 m2 - U = 0,35
    Powierzchnia okien i drzwi 26m2 - U = 0,7
    powierzchnia podłóg i dachu 100 m2 - U=0,15

    180*,35 + 26*0,7 + 100*,15 = 96,2W

    zapotrzebowanie dla różnicy temperatur 47 (-25/22)
    96,2 * 47 = 4,5kW

    kubatura 250m3, WM z rekuperacją o sprawności 80%, wymiana 0,5/h

    wentylacja (przyjęte ,32Wh na podgrzanie 1m3 powietrza o 1 stopień)
    250 * ,2 * ,5 * 47 * ,32 = 376 W

    Czyli pompa ciepła 5kW powinna wystarczyć?

    OZC finalnie dam do policzenia, natomiast na tą chwilę chciałbym potwierdzić czy nie robię jakiś błędów w obliczeniach.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    www.cieplowlasciwie.pl i sobie policz jak Bozia przykazała
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    policzyłem - wychodzi podobnie (4,8kW ale dla różnicy -18/22)
    Bardziej mi chodziło czy poprawnie liczę na piechotę

    pozdrawiam,
    Łukasz

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz zadziwiająca niespójny dom. Okna jak w domu pasywnym, dach i PnG jako tako, mury tragedia.

    Co do doboru PC to skomplikowany temat, bo moc znamionowa niczego nie mówi o mocy w mrozy.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7987124

    Chcesz policzyć - użyj build deska czy audytora OZC.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Pytaniem jest jaka pompa - powietrzna czy gruntowa, bo to robi różnicę.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz zadziwiająca niespójny dom. Okna jak w domu pasywnym, dach i PnG jako tako, mury tragedia.OZC.
    To prawda, gratuluje spostrzegawczości
    Inna sprawa że wynika to z dwóch aspektów - jeden to konstrukcyjny - tak być musi, lepsze parametry podłogi i dachu wynikają też z faktu że docieplanie podłogi/dachu nie powoduje zmniejszenia powierzchni użytkowej, w przeciwieństwie do ścian.

    Druga sprawa to dopasowanie do domu PC (na marginesie przebrnąłem też ten wątek który podałeś, jak i ten o nagrzewaniu nadmuchowym). Sam dom jest szkieletowy więc akumulacja zerowa.

    Planuje ogrzewanie nadmuchowe kanałowe - przy relatywnie dużym udziale przeszkleń dom będzie się dość solidnie nagrzewać - czyli moc chłodząca relatywnie duża. Przy mocno docieplonym domu klimatyzator w trybie grzania będzie się "męczył" przechodząc na tryb on/off. Z tego co zaobserwowałem to różnica pomiędzy mocą maksymalną a minimalną klimatyzatorów często zawiera się w przedziale 50-100%. Czyli w przypadku temperatury zewnętrznej w okolicach 0-10 stopni i mocno zaizolowanym domu zapotrzebowanie na ciepło będzie w okolicach 20% co spowoduje przechodzenie w tryb on/off.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do doboru PC to skomplikowany temat, bo moc znamionowa niczego nie mówi o mocy w mrozy.
    wiem , przebrnąłem ten wątek

    pozdrawiam,
    Łukasz

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Pytaniem jest jaka pompa - powietrzna czy gruntowa, bo to robi różnicę.
    PC powietrze/powietrze, jeśli masz na myśli to że przy PC P/P, COP przy -20 "trochę" się różni od tego przy +7 to już to wiem

    pozdrawiam,
    Łukasz

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post

    180*,35 + 26*0,7 + 100*,15 = 96,2W

    zapotrzebowanie dla różnicy temperatur 47 (-25/22)
    96,2 * 47 = 4,5kW

    A możesz podać skąd wziąłeś ten wzór? Totalnie go nie rozumiem.Liczysz że pod chudziakiem w zimę będzie -25 stopni?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A możesz podać skąd wziąłeś ten wzór? Totalnie go nie rozumiem.Liczysz że pod chudziakiem w zimę będzie -25 stopni?
    Racja ... pod podłogą będzie jakieś 4 stopnie czyli podłoga będzie liczona 50m2 * 0,15 W/m2 * (4- -25) = 7.5*29 = 217W
    czyli o te 217W będzie mniejsze zapotrzebowanie
    4,3kW = 96,2*47 - 217,5
    a sam wzór to iloczyn przenikalności cieplnej przegrody, powierzchni przegrody, i różnica temperatur po obu stronach przegrody

    pozdrawiam,
    Łukasz

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Z tego co zaobserwowałem to różnica pomiędzy mocą maksymalną a minimalną klimatyzatorów często zawiera się w przedziale 50-100%.
    Jak piszesz dla określonych warunków - to:



    Czyli mamy przy A2/W35 min.5,76kW max. 12,11kW. Ale przy A-20/W35 już 5,98/7,47, czyli różnica dużo mniejsza.
    Ale to w praktyce tak nie działa ani w PP, ani PW. Bo jak potrzebujesz więcej ciepła, to trzeba podnieść temperaturę - czyli przeskoczyć do innej kolumny.
    Czy to PP czy PW zasada jest ta sama, ale różnice pomiędzy różnymi modelami nawet tego samego producenta mogą być duże, o czym pisałem na przykładzie Gree Lomo Econo i Luxury.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak piszesz dla określonych warunków - to:



    Czyli mamy przy A2/W35 min.5,76kW max. 12,11kW. Ale przy A-20/W35 już 5,98/7,47, czyli różnica dużo mniejsza.
    Ale to w praktyce tak nie działa ani w PP, ani PW. Bo jak potrzebujesz więcej ciepła, to trzeba podnieść temperaturę - czyli przeskoczyć do innej kolumny.
    Czy to PP czy PW zasada jest ta sama, ale różnice pomiędzy różnymi modelami nawet tego samego producenta mogą być duże, o czym pisałem na przykładzie Gree Lomo Econo i Luxury.
    Lepiej nie dało się tego pokazać - ewidentnie wynika że nie można zakresu pracy 50-100% przełożyć 1 do 1. I pompa raczej pracuje w zakresie 80-100% więc inverter i tak pracuje w trybie on/off.
    Tak jak napisałeś przy A-20/W35 max to 7,47kW zakładając że to 100% wymaganego obciążenia to przy A2/W35 będę potrzebował ok 3,7kW a pompa może zejść tylko do 5,76kW czyli będzie pracowała w trybie on/off.
    Co prowadzi do konkluzji że w przypadku powietrznej PC lepiej dobrać pompę która w najniższej temperaturze będzie wspomagana przez dodatkowe źródło ciepła, ale nie dlatego żeby nie przepłacać na wyższą moc, ale dlatego żeby PC pracowała dłużej bezawaryjnie w trybie ciągłym, szczególnie w budynkach z niewielką akumulacją.
    [edit] i to mówimy o Zubadanie który chyba jest chwalony za szeroki zakres pracy ciągłej

    Chyba prawidłowo to wywnioskowałem?

    pozdrawiam,
    Łukasz
    Ostatnio edytowane przez LukaszMC ; 29-10-2020 o 18:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony