dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Jeżeli w projekcie masz poniżej 1 l/min to musiał być nierozgarnięty "projektant", a projekt nadaje się do kosza. Spójrz w jakiekolwiek wytyczne projektowe dla podłogówki, np. na stronie kantherma masz poradnik, minimalna prędkość wody w rurkach to 0,15m/s (zapowietrzanie) - czyli dla pex 16x2mm jest minimum 1 l/min. Maksymalny opór pętli 20 kPa - co odpowiada przepływowi ok 2-2,5 l/min (w zależności od długości pętli). Ale są jeszcze uwarunkowania np. co do delty. Krótko mówiąc w dobrych projektach przepływy wychodzą około 2 l/min na pętle (mniej tylko w krótkich pętlach, ale nie mniej niż 1 l/min), szczególnie jeśli zależy nam na niskiej temperaturze zasilania. Wrzuć ten projekt do kosza i wyreguluj to tak, jak napisałem w innym miejscu (link kilka postów wyżej).

    Masz uzyskać maksymalne przepływy, 2-2,5l/min jest OK, to gwarantuje niska temperaturę zasilania, przeczytaj wspomniany tekst a wszystko będzie jasne.
    Zrobiłem podlogowke według wytycznych działu technicznego od których będę brał pompę wszędzie co 10cm rury fi18 długości od80do100m 20sekcji według producenta pompy optymalna delta to z tego co pamiętam 7stopni a przepływ ok.20l.min czyli wychodzi ok.1lmin większy przepływ chyba nic nie da bo zmniejszy się Delta.

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Zrobiłem podlogowke według wytycznych działu technicznego od których będę brał pompę wszędzie co 10cm rury fi18 długości od80do100m 20sekcji według producenta pompy optymalna delta to z tego co pamiętam 7stopni a przepływ ok.20l.min czyli wychodzi ok.1lmin większy przepływ chyba nic nie da bo zmniejszy się Delta.
    Powinni się zdecydować czy chcą optymalną deltę, czy optymalny przepływ, bo żeby utrzymać deltę trzeba zmieniać przepływ, chyba że ta pompa cały czas pracuje z mocą 9,8 kW i nie potrafi z inną. Jak przy -20*C chcesz mieć tylko 1l/min to zapłacisz za to podniesieniem temperatury zasilania. PC żeby utrzymać deltę modulują przepływem w dość dużym zakresie i należy z tego korzystać (przy dużym obciążeniu cieplnym wykorzystać maksymalnie możliwości pompy obiegowej). Jeśli zmniejszasz rozstaw rur (i zwiększasz ilość pętli) kosztem zmniejszenia przepływu to niewiele robisz w kwestii obniżenia temperatury zasilania, bo efekty jednego i drugiego wzajemnie się znoszą.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Powinni się zdecydować czy chcą optymalną deltę, czy optymalny przepływ, bo żeby utrzymać deltę trzeba zmieniać przepływ, chyba że ta pompa cały czas pracuje z mocą 9,8 kW i nie potrafi z inną. Jak przy -20*C chcesz mieć tylko 1l/min to zapłacisz za to podniesieniem temperatury zasilania. PC żeby utrzymać deltę modulują przepływem w dość dużym zakresie i należy z tego korzystać (przy dużym obciążeniu cieplnym wykorzystać maksymalnie możliwości pompy obiegowej). Jeśli zmniejszasz rozstaw rur (i zwiększasz ilość pętli) kosztem zmniejszenia przepływu to niewiele robisz w kwestii obniżenia temperatury zasilania, bo efekty jednego i drugiego wzajemnie się znoszą.
    Zmniejszając rozstaw nie zmniejszam przepływu tylko montuje trochę większa pompke ponieważ oprócz tej w jednostce wewnętrznej ma być zamontowana dodatkowa.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Zmniejszając rozstaw nie zmniejszam przepływu tylko montuje trochę większa pompke ponieważ oprócz tej w jednostce wewnętrznej ma być zamontowana dodatkowa.
    Zmniejszasz, napisałeś że wyszło 20 pętli, a pompa lubi 20l/min więc wypada po 1l/min. Gdybyś dał większy rozstaw i wyszłoby 10 pętli, napisałbyś pewnie, że wychodzi po 2l/min na pętle (bo pompa tak lubi). Źródło ciepła i pompę obiegową dobiera się pod wymagania instalacji, a nie odwrotnie. Z drugiej strony instalacje projektuje się często z myślą o rodzaju źródła ciepła, ale nie w ten sposób, że dajemy przepływy 1l/min (minimalne z wytycznych projektowych), bo pompa tak lubi.
    A jak pompa tak lubi, to trzeba było zwiększyć rozstaw i zrobić mniej pętli.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Bać nie, może żałować, a może masz tylko źle wyregulowane, bo przepływ mało zróżnicowany więc jest nadzieja że da się to pogonić na większy przepływ.
    Po co?
    Odpowiem przykładem.
    Pętla 15m2 o rozstawie 15cm i długości 100m, przykryta parkietem może dawać moc:
    - 50w/m2 przy temperaturze zasilania 43*C, delcie 14K i przepływie 0,9l/min
    - 50w/m2 przy temperaturze zasilania 38*C, delcie 6K i przepływie 2,0 l/min.

    Mała delta to równomiernie ogrzana cała powierzchnia podłogi i wyższy komfort, mała delta=duży przepływ, mała delta= niższa temperatura zasilania, przy pompie ciepła jest o co walczyć.

    Sprawdź czy nie masz nadmiernie zdławionych przepływów i czy nie da się tego pogonić na wyższy przepływ, poniższy tekst może być pomocny
    https://www.facebook.com/permalink.p...08825740947081
    Ja mam rozdzielacz 12 sekcyjny i przepływ 3-3,5L na każdej pętli. Wszystko rozkręcone na max , pompa elektorniczna Grunfossa wbudowana w pompie ustawiona na II bieg (domyślnie była na III biegu w pompie).

    Czy duże przepływy w instalacji maja jakiś minus ? Warto ograniczyć przepływ ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ja mam rozdzielacz 12 sekcyjny i przepływ 3-3,5L na każdej pętli. Wszystko rozkręcone na max , pompa elektorniczna Grunfossa wbudowana w pompie ustawiona na II bieg (domyślnie była na III biegu w pompie).

    Czy duże przepływy w instalacji maja jakiś minus ? Warto ograniczyć przepływ ?
    To rzeczywiście duże. Duży przepływ to mała delta, zmniejszenie delty o 2*C pozwala zmniejszyć temperaturę zasilania o 1*C. Schodząc z delty 10 na 5 zyskujemy ze 2*C na temperaturze zasilania, Ale schodząc z delty 5 na 3 zyskujemy już tylko 1*C na zasilaniu, a wchodząc w tak małą deltę możemy doprowadzić do taktowania źródła ciepła.
    Więc wszystko z rozsądkiem i umiarem, uwzględniając jak pracuje źródło ciepła, poniżej jakiej delty się wyłączy.

    Poza tym przy wzrostach przepływów opory rosną w kwadracie, coraz więcej energii zużywa pompa, a efekt coraz mniejszy i może być słychać szum na rozdzielaczach. Przy małym obciążeniu cieplnym (jak przy obecnej pogodzie) delta i tak nie jest duża więc trzeba obserwować czy źródło nie taktuje i w razie czego nawet zmniejszyć przepływy, przy dużych mrozach można zwiększyć przepływ, chociaż pompy ciepła raczej same powinny sterować przepływem dla utrzymania optymalnej delty.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Powinni się zdecydować czy chcą optymalną deltę, czy optymalny przepływ, bo żeby utrzymać deltę trzeba zmieniać przepływ, chyba że ta pompa cały czas pracuje z mocą 9,8 kW i nie potrafi z inną. Jak przy -20*C chcesz mieć tylko 1l/min to zapłacisz za to podniesieniem temperatury zasilania. PC żeby utrzymać deltę modulują przepływem w dość dużym zakresie i należy z tego korzystać (przy dużym obciążeniu cieplnym wykorzystać maksymalnie możliwości pompy obiegowej). Jeśli zmniejszasz rozstaw rur (i zwiększasz ilość pętli) kosztem zmniejszenia przepływu to niewiele robisz w kwestii obniżenia temperatury zasilania, bo efekty jednego i drugiego wzajemnie się znoszą.
    Właśnie uruchomiłem ogrzewanie z pompa ciepła Boscha monoblok rozstaw co 10 cm 23pętle w sumie 1800mb rury jednostka wewnętrzna ma swoją pompę obiegową którą steruje i modulujie a instalacjia swoją jest zrobiony baypas który działa jak sprzęgło hydrauliczne pompa wilo daje mi 2,5l na każdym rotametrze przy30w.

  8. #28

    Domyślnie

    Romano,
    Jak możesz, to napisz proszę, jaka pompa, jaka instalacja, co w kotłowni, ile to kosztowało, jakie zabezpieczenie antyzamrozeniowe, dlaczego Bosch?

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Romano,
    Jak możesz, to napisz proszę, jaka pompa, jaka instalacja, co w kotłowni, ile to kosztowało, jakie zabezpieczenie antyzamrozeniowe, dlaczego Bosch?
    Compress 7000 9,8kw, koncentrat glikol 1do 10z wodą
    Dlaczego Bosch bo ładny produkowany w Szwecji
    Teraz Cop ok 5 o ile sterownik dobrze to przelicza przez 24 h sprężarka wzięła 40kWh a wyprodukowała prawie 200kWh.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danillo

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Myślenice
    Kod pocztowy
    32-400
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Compress 7000 9,8kw, koncentrat glikol 1do 10z wodą
    Dlaczego Bosch bo ładny produkowany w Szwecji
    Teraz Cop ok 5 o ile sterownik dobrze to przelicza przez 24 h sprężarka wzięła 40kWh a wyprodukowała prawie 200kWh.
    Jaki koszt w przybliżeniu takiej kotłowni wraz z PC?
    Masz bufor?
    Ja się waham pomiędzy PC a piecem na pellet ponieważ na działce nie ma dostępu do gazu i nie wiadomo czy kiedyś będzie.

  11. #31

    Domyślnie

    Pytanie do SzymonKc czy zamieszczony powyzej opis regulacji rotametrow mozna zastosowac bez zadnych zmian przy grzaniu strefowym tzn w tanich godzinach ? Mam kociol elektryczny z wbudowana pompa rozdzielacz na 7 sekcji petle z pert 16 dl ok 80m. Pompa na pierwszym biegu bez problemu utrzymuje przeplywy na wszystkich petlach powyzej 2,4l/min. Jak sugerowalbys zrobic sterowanie takim ukladem i dla grzania w taryfach? Niestety przespalem moment i nie zalalem w podlodze czujnika temperatury zeby moc sterowac temperatura podlogi. Dodam ze chcialbym w nocy ladowac podloge a w ciagu dnia wykorzystac to cieplo. Jak okreslic do jakiej temperatury ladowac podloge zeby wystarczylo w dzien? W tej chwili mam ustawiona temperature wody na kotle na 25 stopni i kaganiec na godziny 22 do 6 i 13 do15. Jednak mam wrazenie ze nie dziala to tak jak powinno.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Pytanie do SzymonKc czy zamieszczony powyzej opis regulacji rotametrow mozna zastosowac bez zadnych zmian przy grzaniu strefowym tzn w tanich godzinach ? Mam kociol elektryczny z wbudowana pompa rozdzielacz na 7 sekcji petle z pert 16 dl ok 80m. Pompa na pierwszym biegu bez problemu utrzymuje przeplywy na wszystkich petlach powyzej 2,4l/min. Jak sugerowalbys zrobic sterowanie takim ukladem i dla grzania w taryfach? Niestety przespalem moment i nie zalalem w podlodze czujnika temperatury zeby moc sterowac temperatura podlogi. Dodam ze chcialbym w nocy ladowac podloge a w ciagu dnia wykorzystac to cieplo. Jak okreslic do jakiej temperatury ladowac podloge zeby wystarczylo w dzien? W tej chwili mam ustawiona temperature wody na kotle na 25 stopni i kaganiec na godziny 22 do 6 i 13 do15. Jednak mam wrazenie ze nie dziala to tak jak powinno.
    Nie wiem po co czujnik w podłodze max temp.podlogi jakiej nie powinno się przekraczać to 28stopni z doświadczenia wiem że aby podloga miała taką temp to przez dłuższy czas musi w niej krążyć woda o temp.ok 40 stopni więc lepiej nie przekraczać tej granicy a sterować termostatem na ścianie bo chodzi nam chyba o temp.w pomieszczeniu a nie o to temp.podlogi
    I dodam jeszcze że zwykle temp podłogi jest o ok 1stopień wyższa od temp w pomieszczeniu przy ciągłym grzaniu.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 23-11-2020 o 21:47

  13. #33

    Domyślnie

    Przy grzaniu taryfami wazne jest odpowiednie naladowanie akumulatora czyli podlogi. Co mi po termostacie w pokoju mierzacym temp powietrza skoro zmiany przy podlogowce sa na tyle wolne ze zanim termostat to wylapie to albo juz jest koniec taniej taryfy albo juz mamy przegrzana podloge ktora bedzie oddawala cieplo jeszcze dlugi czas pomimo tego ze termostat juz wylaczyl ogrzewanie.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Przy grzaniu taryfami wazne jest odpowiednie naladowanie akumulatora czyli podlogi. Co mi po termostacie w pokoju mierzacym temp powietrza skoro zmiany przy podlogowce sa na tyle wolne ze zanim termostat to wylapie to albo juz jest koniec taniej taryfy albo juz mamy przegrzana podloge ktora bedzie oddawala cieplo jeszcze dlugi czas pomimo tego ze termostat juz wylaczyl ogrzewanie.
    Gdy zaczyna się taryfa nocna grzejesz z pełną mocą a czujnik czy termostat jak wychwyci że powrót zbliża się do temp.zasilania zmniejsza moc dodatkowo możesz na termostacie ustawić o 1stopień więcej niż chcesz mieć w ciagu dnia jeśli zwykle np
    Komfortowa temp.jest 22 to ustawiam aby rano było 23 u mnie jeśli wylacze ogrzewanie na jeden dzień to temp
    Spada tylko o 1 stopień jest przecież dzienne okienko więc nawet nie trzeba przegrzewac o ten jeden stopień.

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Pytanie do SzymonKc czy zamieszczony powyzej opis regulacji rotametrow mozna zastosowac bez zadnych zmian przy grzaniu strefowym tzn w tanich godzinach ? Mam kociol elektryczny z wbudowana pompa rozdzielacz na 7 sekcji petle z pert 16 dl ok 80m. Pompa na pierwszym biegu bez problemu utrzymuje przeplywy na wszystkich petlach powyzej 2,4l/min. Jak sugerowalbys zrobic sterowanie takim ukladem i dla grzania w taryfach? Niestety przespalem moment i nie zalalem w podlodze czujnika temperatury zeby moc sterowac temperatura podlogi. Dodam ze chcialbym w nocy ladowac podloge a w ciagu dnia wykorzystac to cieplo. Jak okreslic do jakiej temperatury ladowac podloge zeby wystarczylo w dzien? W tej chwili mam ustawiona temperature wody na kotle na 25 stopni i kaganiec na godziny 22 do 6 i 13 do15. Jednak mam wrazenie ze nie dziala to tak jak powinno.
    Regulacje pętli wykonujesz tak samo, tu chodzi wyłącznie o to, żeby do pomieszczeń ciepło było dostarczane proporcjonalnie do zapotrzebowania (albo więcej od zapotrzebowania ale nadal uwzględniając różnice między pomieszczeniami, np. wszędzie o 20% więcej - w tym celu podnosi się temperaturę zasilania nie zmieniając przepływów). Natomiast sterowanie względem taryf to odrębna kwestia i można to rozwiązać na kilka sposobów, zależnie jaką automatyką się dysponuje, ale generalnie jest to sterowanie temperaturą zasilania a nie przepływami. Więc albo się ją podnosi w porze nocnej, albo przy wyższej temperaturze zasilania sterowanie on/off kotłem, sterowanie strefowe nie jest do tego potrzebne, bo chcesz naładować wylewki w całym domu, a nie tylko w niektórych pomieszczeniach.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 24-11-2020 o 00:31

  16. #36

    Domyślnie

    Czyli wychodzi na to ze to co mam teraz zrobione wystarczy i bedzie to dzialalo. Temp na kotle 25 stopni i grzanie od 22do 6 daje rano temperature 21stopni w domu. Najwyzej przyczepie na belki rozdzielaczy jakies termometry zeby widziec temp powrotu.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony