dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Maksymalny komfort z rekuperacji - oczyszczania powietrza i wilgotność

    Mam strasznie zadymioną okolicę - u niektórych sąsiadów na rozpałkę do kopciucha idą śmieci itp. Poza tym domownicy bardzo źle reagują na zbyt suche powietrze. Z tego co wyczytałem:
    - w przypadku zanieczyszczeń są filtry "mechaniczne" z różnymi klasami, filtry węglowe i elektrofiltry
    - w przypadku wilgotności są wymienniki ERV i nawilżacze kanałowe (HIGROPLUS+ - koszt ok. 20 tys. zł?)

    Teoretycznie gdybym chciał mieć pewność, że zimą nie zaciągnie mi smrodu z zewnątrz to czy uzasadnione/konieczne jest ustawienie jakiejś kaskady elektrofiltr -> filtr z węglem -> filtr w rekuperatorze? I czy w tej kolejności? Co do wilgotności czy wymienniki ERV latem nie zrobią kuku i nie spowodują zbyt dużej wilgotności?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tuż obok jest podobny temat.

    Opisywałem na forum swój system wentylacji nei tak dawno.

    W kolejności wygląda to tak:
    CleanBox 250 z G4
    Rekuperator z M5
    Chłodnica glikolowa do osuszania coolbox 250 6R
    Cleanbox 250 z F8
    Nawilżacz higroplus 500

    Rozważam dodatkowo filtr węglowy do benzoapirenu. Zapachów nie czuję w domu żadnych, nawet jak na zewnątrz śmierdzi. Ale węglowy warto byłoby na okres zimowy mieć.


    Plusy i minusy też opisywałem.
    Kaizen twierdzi, że ERV nie sprawia latem problemów - ja podchodzę do tego sceptycznie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    Co do wilgotności czy wymienniki ERV latem nie zrobią kuku i nie spowodują zbyt dużej wilgotności?
    A zrobi za gorąco?

    A co do filtracji - filtrów sporo. Najlepsze to prawdopodobnie elektrostatyczne - wrzuć w szukajkę "e-mocarz".

  4. #4

    Domyślnie

    A taki układ:
    Czerpnia -> filtr G4 -> E-mocarz -> smogbox (węgiel + F9) -> rekuperator
    jest poprawny?

  5. #5

    Domyślnie

    Owczar, nie wydaje Ci się, że ten cleanbox na wejściu jest nadmiarowy?

  6. #6

    Domyślnie

    Jak największy filtr kieszeniowy na wejściu (czerpni) - filtry w rekuperatorze są za małe by skutecznie filtrować powietrze.
    Znam tylko jeden rekuperator na rynku, który na czerpni ma duży filtr kieszeniowy.

    Jak masz miejsce to dajesz 592x592x600, poniżej 592x287x600 się nie schodzi.
    Dzięki temu kupujesz raz w roku filtr z górnej półki o klasie F9 i z pyłami masz spokój.
    Mniej pyłów w powietrzu = mniej zapachów.
    Jak jesteś mocno wrażliwy na zapachy to w zależności od dostępnych środków używa się filtrów węglowych lub uzdatnia powietrze na matrycach za pomocą UV.
    Elektrofiltrów i innych urządzeń elektrycznych wykorzystujących wysokie napięcie i elektrostatykę nie polecam.
    PS. Nie mam naukowych dowodów na szkodliwość dla zdrowia takich filtrów.
    Miąłem oczyszczacz pokojowy z takim systemem, przy dłuższym użytkowaniu było czuć ozon - częściej mnie w pokoju "kopało" wyposażenie.

  7. #7

    Domyślnie

    Ale tutaj za M5 w rekuperatorze jest jeszcze F8. U mnie M5 zapycha się długo. Dlatego nie nie wiem czy jest sens dawania jeszcze G4 przed.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ja mam przed rekuperatorem skrzynię z filtrami: G4 plisowany 600x300x100, łapie muchy, komary i inne gadostwo, potem szeregowo dwa F9 600x600x600 po 8 kieszeni. Wymiary przybliżone, aby określić ich wielkość. Węglowy mam za rekuperatorem. Spokój cały rok, "0" pyłów na nawiewie i zapachów mimo znacznych przekroczeń zapylenia na zewnątrz.
    Walczyłem ze smrodem z kopciuchów dłuższy czas i dopiero to rozwiązanie daje komfort. Nawet przekroczenia 1000% nie są straszne. Wymiana filtrów przewidziałem raz na rok i wymieniłem je w czerwcu. Myślę, że pewnie wytrzymają i 2 lata, ale jeszcze tego nie sprawdzałem.

  9. #9

    Domyślnie

    Skrzynie sami robiliście czy jest jakieś gotowce? Te dostępne typy cleanbox, smogbox itp. mają wymiary zbliżone do 60x60 przy króćcu 400 mm (więc zakładam że to już prawie jakaś centrala wentylacyjna).

  10. #10

    Domyślnie

    Takich 100% gotowców nie ma.
    Najczęściej konstruuje się je samemu.
    Są też produkty, do których dokupując kilka elementów idzie zbudować coś sensownego.
    http://www.ampar-silesia.pl/wp-conte...acyjna-fds.pdf

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    Skrzynie sami robiliście czy jest jakieś gotowce? Te dostępne typy cleanbox, smogbox itp. mają wymiary zbliżone do 60x60 przy króćcu 400 mm (więc zakładam że to już prawie jakaś centrala wentylacyjna).
    Poczytaj ten wątek https://forum.muratordom.pl/showthre...o-rekuperatora
    Między innymi tam opisałem jak ja mam zrobione, są wymiary skrzyni i jak pociąć płyty OSB aby to złożyć do "kupy".

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Owczar, nie wydaje Ci się, że ten cleanbox na wejściu jest nadmiarowy?
    Z perspektywy czasu może nie potrzebnie dałem tam aż tak duży G4, ale patrząc na stopień zużywania filtrów, wygląda, że są dobrane dobrze. Na tym G4 jest dośc spory syf.
    Można było się może nawet pokusić o filtr plisowany w klasie G4. Przy kieszeniowym opory są tak małe, że kieszenie nawet się dobrze nie układają.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Można było się może nawet pokusić o filtr plisowany w klasie G4. Przy kieszeniowym opory są tak małe, że kieszenie nawet się dobrze nie układają.
    U mnie nawet kieszeniowe F9 nie chcą się rozkładać. Dlatego są zamontowane pionowo kieszeniami w dół. Po założeniu odpowiednio ich rozkładam specjalnym drążkiem tak by kieszenie nie były "posklejane".
    Dodam, że efekt dobrej filtracji zależy od szybkości przepływu powietrza. Im większa powierzchnia tym przepływ mniejszy na jednostkę powierzchni i to według mnie jest kluczowe aby mieć skuteczną filtrację. Mówię to na podstawie własnego doświadczenia.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie F8 przy 180m3/h rozkładają się bardzo ładnie. Tylko G4 mają problem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony