dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 47
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    60m3 okazało się u mnie idealnym kompromisem, od tego momentu świat wilgotności jest lepszy.
    Dla mnie taki "kompromis" jest nieakceptowalny, bo CO2 znacząco mi wtedy przekracza 1000ppm. Nie po to robi się WM, żeby nie mieć świeżego powietrza. W nocy potrzebuję jakieś 180m3/h.

    Mi nawilżacz Eldom NU5 nie wyrabiał w największe mrozy w pokoju 12m2. Znaczy nie był w stanie utrzymać wilgotności przy wydajności w okolicach 120m3/h - więc i tak za małej.

    Akwarium bez ERV nie nawilży sypialni, w której nie stoi a gdzie w mrozy nawiewasz powietrze suche jak pieprz. A suche powietrze to nie tylko szpary w drewnie, ale przede wszystkim raj dla wirusów i podrażnione błony.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-06-2021 o 08:50

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dla mnie taki "kompromis" jest nieakceptowalny, bo CO2 znacząco mi wtedy przekracza 1000ppm. Nie po to robi się WM, żeby nie mieć świeżego powietrza. W nocy potrzebuję jakieś 180m3/h.

    Mi nawilżacz Eldom NU5 nie wyrabiał w największe mrozy w pokoju 12m2. Znaczy nie był w stanie utrzymać wilgotności przy wydajności w okolicach 120m3/h - więc i tak za małej.

    Akwarium bez ERV nie nawilży sypialni, w której nie stoi a gdzie w mrozy nawiewasz powietrze suche jak pieprz. A suche powietrze to nie tylko szpary w drewnie, ale przede wszystkim raj dla wirusów i podrażnione błony.
    Kaizen, nie ma miernika CO2, moim miernikiem jest samopoczucie, a to jest bardzo dobre. W porównaniu do kamienicy, to... nie ma co porównywać.
    Nie próbuje Ci czy tam komukolwiek udowodnić, że moja opcja jest mojsza niż twoja.
    Po prostu stwierdzam, że wymienniki zwykłe bez odzysku też są ok.
    Chociaż teraz też wybrał bym z odzyskiem wilgoci
    a mój nawilżacz to inna bajka, venta lw45 . Mimo ułożenia w salonie, wilgotność wzrasta w całym domu, fakt nie tak samo. Ale nikt, nigdy nie odczuł dyskomfortu z powodu suchego powietrza.

  3. #23

    Domyślnie

    Ja też miałem dylemat - albo "normalna" wymiana 120m3 i sucho przy mrozach, albo wilgotność w normie i minimalna wydajność 80m3 co niestety było już "czuć".Tzn. już nie było wtedy czuć tego wrażenia świeżego powietrza.
    Też chciałem zmienić wymiennik na celulozowy ale niestety do mojego reku nie ma
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Kaizen, nie ma miernika CO2,

    Kaizen ma miernik.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    moim miernikiem jest samopoczucie, a to jest bardzo dobre.
    Samopoczucie jest subiektywne. Ile osób z WG czuje się dobrze? I to bez nawilżacza? Kto ma porównanie?

    Ja mam i porównanie (bo miałem WG w kilku mieszkaniach, i WM bez ERV i mi nie odpowiadało) i mierniki. Dla przykładu od czasu zamontowania ERV nie byłem u lekarza z przeziębieniem - wcześniej co sezon regularnie. Fakt, nawilżacze miałem dwa - w pokojach dzieci. W mojej sypialni było przesuszone zawsze.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Po prostu stwierdzam, że wymienniki zwykłe bez odzysku też są ok.
    Nie są. Chyba, że chcesz sobie coś wmawiać.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    a mój nawilżacz to inna bajka, venta lw45 . Mimo ułożenia w salonie, wilgotność wzrasta w całym domu
    Jeden na cały dom? Wrzucisz wykresy z pomieszczenia, w którym nie ma nawilżacza? U mnie w styczniu br tak wyglądała (sypialnia bez nawilżacza):


    Jak widać ERV nie rozwiązuje problemu w 100% (są sytuacje, gdzie wilgotność spada poniżej 40% - w pokojach dzieci odpalają się wtedy nawilżacze) ale drastycznie problem ogranicza. ERV też ma znacząco lepszą sprawność w praktyce. Co potwierdza kolega Owczar tutaj
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WilgotnośćSypialnia202101.jpg
Wyświetleń:	472
Rozmiar:	49,0 KB
ID:	457140  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-06-2021 o 22:00

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To gdzie jest ten techniczny Święty Graal co nam da np. 22*C i 50% RH w każdym pomieszczeniu 24/7/365?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał ifi Zobacz post
    Rekuperator jaki nam zaproponowano to Thessla Green 800v. Bardzo duża, ogromna wręcz wydajność. Właściwie nie wiem co o tym myśleć, bo inne firmy proponują reku wydajnością bliżej 400m3, argumentując wybór tym, że "taka moc i tak spokojnie wystarczy".

    Do tego wszystkiego w projekcie uwzględniono także chłodnicę freonową o mocy 5kW. Chłodnica ma być zamontowana za reku.
    Ponieważ koszt całości mały nie jest zaczęło mnie gnębić - czy to dobry kierunek?

    Liczę na Wasze zdanie.
    5kW chłodnica freonowa do domowej centrali 800 m3/h.
    Trzeba mieć fantazję.

    Ciekaw jestem argumentów, jakich używa ten pseudo instalator oferując taki zestaw.

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To gdzie jest ten techniczny Święty Graal co nam da np. 22*C i 50% RH w każdym pomieszczeniu 24/7/365?
    Ale jak to w każdym pomieszczeniu jedna temperatura?
    Przecież dzisiaj każdy chce mieć w pokojach indywidulanie sterowaną temperaturę.
    Multisplit po 2 kW do sypialni każą sobie instalować.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 14-06-2021 o 22:49

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ale jak to w każdym pomieszczeniu jedna temperatura?
    Przecież dzisiaj każdy chce mieć w pokojach indywidulanie sterowaną temperaturę.
    Multisplit po 2 kW do sypialni każą sobie instalować.
    Najpierw budujemy z klocków prostą kostkę. Potem doczepiamy coś z boku i wychodzi fajne takie
    Jakbyś chciał takie fajne od razu to się klocki rozsypią
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #28
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kaizen ma miernik.
    A Arturo nie ma miernika żadnego, mieszka od 8 lat w domu z WM z reku.
    Zwykłym rekuperatorem, bo jeszcze nie pojebało go, żeby płacić za odzyskiwanie wilgoci


    Za to Arturo ma GWC,fajny jako bajer ale dla domu GWC,ma zerowe znacznie.

    Klima to ist it
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 15-06-2021 o 00:47

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kaizen ma miernik.



    Samopoczucie jest subiektywne. Ile osób z WG czuje się dobrze? I to bez nawilżacza? Kto ma porównanie?

    Ja mam i porównanie (bo miałem WG w kilku mieszkaniach, i WM bez ERV i mi nie odpowiadało) i mierniki. Dla przykładu od czasu zamontowania ERV nie byłem u lekarza z przeziębieniem - wcześniej co sezon regularnie. Fakt, nawilżacze miałem dwa - w pokojach dzieci. W mojej sypialni było przesuszone zawsze.



    Nie są. Chyba, że chcesz sobie coś wmawiać.


    Jeden na cały dom? Wrzucisz wykresy z pomieszczenia, w którym nie ma nawilżacza? U mnie w styczniu br tak wyglądała (sypialnia bez nawilżacza):


    Jak widać ERV nie rozwiązuje problemu w 100% (są sytuacje, gdzie wilgotność spada poniżej 40% - w pokojach dzieci odpalają się wtedy nawilżacze) ale drastycznie problem ogranicza. ERV też ma znacząco lepszą sprawność w praktyce. Co potwierdza kolega Owczar tutaj
    Ja natomiast nie mam miernika i nie czuje potrzeby, żeby go kupić.
    I też nie byłem przeziębiony odkąd tutaj mieszkam. Ani wilgotnośc ani covid tego nie zmienił. To nie jest argument ani dowód czegokolwiek.

    Arturo się zgadza ze mną, tak jak i znaczna większość osób która ma wymienniki zwykłe, bo ERV to rzadkość jak by nie patrzeć.
    Za pewne do czasu kiedy by nie kupili mierników, wtedy włosy by się im zelektryzowały od suchego powietrza.

    Mijamy się z celem wątku.

    - Rekuperaca w ogóle? Tak, bez porównania do WG bo, tam nie masz kontroli nad wilgotnością i temperaturą wcale.

    - Rekuperator z funkcją chłodzenia - zbytek luksusu. Dużo kosztuje, a efekty mizerne. Wszyscy potwierdzają?

    - Odzysk wilgoci w reku. Ja też jak i Ty Kaizen, potwierdzam, że wilgotność a raczej jej braki stanowią problem przy WM. Wymienik ERV stanowi częściowe rozwiązanie. Nawilżacze są konieczne przy ujemnych temperaturach długo się utrzymujących.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    wilgotność a raczej jej braki stanowią problem przy WM.
    To problem każdej wentylacji.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Wymienik ERV stanowi częściowe rozwiązanie. Nawilżacze są konieczne przy ujemnych temperaturach długo się utrzymujących.
    Co oznacza długo się utrzymujących? Ta zima była mroźna zero problemów i potrzeby nawilżacza u mnie. Nie widzę scenariusza, żeby nawilżacz był potrzebny przy WM z odzyskiem wilgoci.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W sytuacjach gdy wilgotność bezwzględna na zewnątrz jest bardzo niska. Zyski bytowe nie są generowane cały czas. U mnie mimo wysokiej sprawności odzysku, nawilżacz działał - nawet w kweitniu czy marcu by wilgotność nie spadała poniżej 45%.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Sprawdzę w najbliższą zimę
    Może faktycznie bywało u mnie poniżej 45% (ale nigdy poniżej 40%), nie pamiętam. Ale np. 42-43 to dla mnie nadal komfort i do "suchot" daleko.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Sprawdzę w najbliższą zimę
    Może faktycznie bywało u mnie poniżej 45% (ale nigdy poniżej 40%), nie pamiętam. Ale np. 42-43 to dla mnie nadal komfort i do "suchot" daleko.
    Fizyki nie oszukasz.
    76% wilgotności względnej przy -5* oznacza wilgotność bezwzględną 2.462 g/m3.
    Po ogrzaniu do +22* taka ilość wody w m3 oznacza to wilgotność względną poniżej 13%.
    Za to higrometry często kłamią. Tym bardziej, im dalej od środka skali.

    https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/...alib_many.html

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Fizyki nie oszukasz.
    Nie planuje.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    76% wilgotności względnej przy -5* oznacza wilgotność bezwzględną 2.462 g/m3.
    Po ogrzaniu do +22* taka ilość wody w m3 oznacza to wilgotność względną poniżej 13%.
    Za to higrometry często kłamią. Tym bardziej, im dalej od środka skali.

    https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/...alib_many.html
    Powyższe obliczenia to oczywistość, ale dyskusja nie o tym tylko o wentylacji z odzyskiem. Jasne produkcja wilgoci to indywidualna kwestia, ale po odcięciu ogonów to dość zbliżone wartości dla wszystkich.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Powyższe obliczenia to oczywistość, ale dyskusja nie o tym tylko o wentylacji z odzyskiem. Jasne produkcja wilgoci to indywidualna kwestia, ale po odcięciu ogonów to dość zbliżone wartości dla wszystkich.
    Wilgoć produkujesz głównie w łazienkach i kuchni skąd jest w lwiej części wyciągana wentylacją. A w sypialniach, jak nie masz odzysku, jest nawiewane w sezonie grzewczym masakrycznie suche powietrze. Owczar wrzucał faktyczne ilości odparowanej wody które pasowały do teorii.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wilgoć produkujesz głównie w łazienkach i kuchni skąd jest w lwiej części wyciągana wentylacją. A w sypialniach, jak nie masz odzysku, jest nawiewane w sezonie grzewczym masakrycznie suche powietrze. Owczar wrzucał faktyczne ilości odparowanej wody które pasowały do teorii.
    Ja rozumiem, że nie zgadzasz się z moją opinią, która brzmi przy WM z odzyskiem wilgoci nie potrzeba zewnętrznego nawilżacza, co jest tematem kilku ostatnich wpisów i dyskusji do której dołączyłeś. Ale dlaczego drugi raz odpisujesz poza tematem z listą oczywistości to już nie rozumiem.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ja rozumiem, że nie zgadzasz się z moją opinią, która brzmi przy WM z odzyskiem wilgoci nie potrzeba zewnętrznego nawilżacza, co jest tematem kilku ostatnich wpisów i dyskusji do której dołączyłeś. Ale dlaczego drugi raz odpisujesz poza tematem z listą oczywistości to już nie rozumiem.
    Nie zgadzam się ze stwierdzeniem "Może faktycznie bywało u mnie poniżej 45% (ale nigdy poniżej 40%),". Podobnie twierdzi Owczar. Obaj, pomimo ERV bez nawilżacza miewamy <40% wilgotności.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Teraz konkretnie i na temat.
    Jako, że mierników mam wiele, ale żaden nie zapisuje swych wartości w jakiejkolwiek pamięci (poza pokazywaniem min/max za ost 24h) to historii nie posiadam. W okresie zimowym zerkam na nie wiele razy na dobę co w połaczeniu z pamięcią za ost. 24h mi wystarcza.
    Ale faktycznie temat nie do zweryfikowania teraz (brak zapisanej historii za miesiące/lata) i sprawdzę to sobie następnej zimy.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Zimą nie ma takiego problemu (czy czasem zejdzie poniżej 40% czy nie). Problem jest latem jak nie ma się klimy.
    No właśnie jak najtaniej wykonać osuszanie powietrza nawiewanego w WM?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Najtaniej przerobić przenośny klimatyzator. Poza sezonem kupiłem kiedyś fajne chigo bez pilota za 400zl. Dorobić sterowanie do przycisków, kanały... Wtedy można też i grzać zimą. Ale wymaga to trochę zabawy ze sterowaniem, przepływami itp.

    Inna opcja to klimatyzator w dobrym punkcie w domu.

    Chłodnica glikolowa schodząc do 13-14 stopni pozwala utrzymać <60% przy temperaturze w okolicach 23. Ale zdarzają się piki, bo jej bezwładność jest spora, a nie ma sensu by chodziła 24h.
    Czekam na prawdziwe upały żeby sprawdzić w warunkach opomiarpwania samej wentylacji. W zeszłym roku miałem czujniki tylko w pokojach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony