dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 23
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 445
  1. #401

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Nie jestem zwolennikiem takiego pakowania bufora przy 100% grzejnikach . Tylko i wyłącznie równolegle. Grzejniki mają zupełnie inne przepływy niż pompa ciepła (mniejsze). Więc pompa nastawiona na delte 5k, może nie działać dobrze przy grzejnikach, które mają niższy przepływ ale deltę 10-15 K.
    Grzejniki - wymuszają wyższą temperaturę zasilania;
    - w przeciwnym razie muszą być ; znacznie, znacznie przewymiarowane,
    Bufor równoległy ;
    - dodatkowo podnosi temperaturę zasilania o 1,5 C - 3,0 stopnie
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 12-09-2022 o 10:06
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  2. #402
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał buldog1111 Zobacz post
    Jeszcze nie mam. Składam instalację
    To napisz co wybrałeś . Robiłeś jakieś rozeznanie tego filtra ?
    Też kiedyś się nad tym zastanawiałem ale jakoś tak wyszło, że to raczej produkt z gatunku różdżkarsko-wróżbiarskich może coś się zmieniło ?

  3. #403
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    buldog1111

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Ozorków
    Kod pocztowy
    95-035
    Posty
    78

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o 1cal to jest kilku producentów. Z 5/4 robi się problem . Ogólnie chcę dać filtr bez siatki w środku. Siatkowy dam oddzielnie przed magnetycznym odmulnikiem. Na razie nie mam faworyta.

  4. #404
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał buldog1111 Zobacz post
    Jeżeli chodzi o 1cal to jest kilku producentów. Z 5/4 robi się problem . Ogólnie chcę dać filtr bez siatki w środku. Siatkowy dam oddzielnie przed magnetycznym odmulnikiem. Na razie nie mam faworyta.
    Jeśli nie znajdziesz 11/4" to wstaw 1". Z siatkowym nie powinno być problemu, nawet można przewymiarować. Za to warto nie oszczędzać na rurociągach.

  5. #405
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    buldog1111

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Ozorków
    Kod pocztowy
    95-035
    Posty
    78

    Domyślnie

    Zapytam tutaj , bo nie wiem gdzie. Kończę montaż kotłowni pod pompę ciepła. Pompa ciepła split jest już zamontowana.(agregat zewnętrzny i wewnętrzny). Panowie połączyli rury gazowe , nabili azot i niby sprawdzili szczelność. Jak skończę hydraulikę przyjadą , zrobią próżnię i puszczą gaz. Zastanawiam się tylko czy zrobią to prawidłowo gdy na zewnątrz będzie np.+5°C. Latem z próżnią nie ma problemu ale problem jest jak jest zimno. Są jakieś patenty , żeby zrobić to dobrze? Nie wiem podgrzewć rurki w agregacie zewnętrznym czy coś? Może głupie to pytanie ale sami wiecie jak jest. Instalator wpada jak po ogień, trochę odessa , wmówi , że tak jest ok, bierze kasę i tyle - a my potem mamy problem za spory pieniądz.

  6. #406

    Domyślnie

    Podbijam temat.

    Trafiłem na taki artykuł, prasa niemiecka, ale w temacie pomp ciepła:
    Kryzys energetyczny. Pompy ciepła i opłacalność
    https://www.dw.com/pl/kryzys-energet...%87/a-63916475

    Wyłapałem ciekawą informację w artykule:
    Pompy ciepła są bardzo wydajne, gdy mają zagrzać wodę do kaloryferów tylko do niezbyt wysokiej temperatury. – Każdy stopień mniej (na temp. wody CO) poprawia wydajność pompy ciepła o 3,5 procent – wyjaśnia DW profesor Werner Schenk, ekspert zajmujący się pompami ciepła na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Monachium.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 29-11-2022 o 07:40
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #407
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pompy ciepła są bardzo wydajne, gdy mają zagrzać wodę do kaloryferów tylko do niezbyt wysokiej temperatury. – Każdy stopień mniej (na temp. wody CO) poprawia wydajność pompy ciepła o 3,5 procent – wyjaśnia DW profesor Werner Schenk, ekspert zajmujący się pompami ciepła na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Monachium.
    Jeżeli "wydajność" to moc maksymalna to jest to spore przekłamanie.

    Weźmy taki przykład:


    Jak widać @-20* moc maksymalna jest taka sama dla każdej tz.
    W innych temperaturach moc maksymalna spada z każdym stopniem wzrostu tz o różne wielkości - maksymalnie 1,02% (przy wzroście TZ z 40 do 45* przy temperaturze zewnętrznej +15*.

    Więc zarówno uogólnienie, że każdy stopień to taki sam % jest nieprawdziwe, jak i te 3,5% jest wielokrotnie zawyżone.

  8. #408

    Domyślnie

    @Kaizen - jak tam Twoje doświadczenia z pompą ciepła?
    Zaniża? Zawyża? OK?

  9. #409

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli "wydajność" to moc maksymalna to jest to spore przekłamanie.

    ....
    Nie powiedziałbym, że wydajność to = moc maksymalna.

    Moim zdaniem wydajność to jest skuteczność grzania z uwzględnieniem osiąganego COP.

    Może i te 3,5% jest jakimś uproszczeniem, ale skoro się wypowiedział w ten sposób profesor z uniwersytetu Monachium - to nie mnie to negować.
    Może jest to jakaś skróto-myśl oparta o przeprowadzone badania laboratoryjne
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #410
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Moim zdaniem wydajność to jest skuteczność grzania z uwzględnieniem osiąganego COP.
    W jakich jednostkach jest wyrażana?

    Wydajność grzałki elektrycznej w jakich jednostkach byś wyraził? Ja w watach.

  11. #411

    Domyślnie

    Mam takie pytanie.
    Mam dwukondygnacyjny dom. 2 obiegi grzewcze góra/dół. Same grzejniki. W łazienkach drabinkowe. Ogólnie oprócz łazienek jest do grzania ok 160m2.
    Chciałem zapytać czy ilość żeberek nie jest u mnie zbyt mała. W sumie tak wychodzi mi ok 120sztuk. Po ok 60 na piętro.
    Czy dołożenie jeszcze 20-30 sztuk da jakiś efekt? Mam bufor 100l

  12. #412
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Jeśli masz wystarczająco ciepło w pomieszczeniach i wszędzie równo i git to jedynie możesz zyskać że może będziesz mógł obniżyć temp wyjścia z PC . A niższa temp na wyjściu to niższe zużycie prądu i lżejsza praca pompy w większe mrozy.

  13. #413

    Domyślnie

    Na tą chwilę tak. Pompa dogrzewa co prawda trochę czasu pomieszczenia i przy obecnych temperaturach pobiera ok 40kwh. No właśnie chciałbym trochę obniżyć temperaturę wyjścia żeby trochę zejść z poboru mocy bo obawiam się że może mi coś zabraknąć kWh z produkcji fotowoltaicznej

  14. #414

    Domyślnie

    Cytat Napisał xavery84 Zobacz post
    chciałbym trochę obniżyć temperaturę wyjścia żeby trochę zejść z poboru mocy bo obawiam się że może mi coś zabraknąć kWh z produkcji fotowoltaicznej
    Widać, że nie przestudiowałeś tematu w którym piszesz
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #415

    Domyślnie

    Temat o taktowaniu, obecnie temp. powietrza są niższe, ale wpisuje się we wiedzę o działaniu PC.

    Czy to już taktowanie? Ile razy na godzinę powinna się włączać pompa ciepła?
    https://globenergia.pl/czy-to-juz-ta...-pompa-ciepla/

    najważniejsze informacje z artykułu:

    "Dobry stosunek liczby startów pompy ciepła w stosunku do jej godzin pracy to 1:1, czyli jeden start na godzinę pracy urządzenia."

    "Jeśli pompa ciepła włącza się dwa razy na godzinę, to jest to jeszcze akceptowalna wartość przez większość producentów pomp ciepła, natomiast już jest sygnałem, że coś można poprawić w instalacji. Dosyć niepokojącą informacją jest już stosunek 1:3, czyli trzy starty sprężarki na godzinę. Taka liczba już powoduje, że sprężarka będzie się szybciej zużywać i znacznie spadnie jej żywotność - komentuje Adam Minikowski z NIBE Biawar."

    "Duża liczba startów sprężarki, poza błędami instalacyjnymi, najczęściej wynika z nieprawidłowego zładu wody w instalacji grzewczej - jest jej za mało w stosunku do mocy pompy ciepła. W takim wypadku najczęściej ratunkiem jest zastosowanie zbiornika buforowego. Jak go prawidłowo dobrać do instalacji?

    Dobierając wielkość zbiornika buforowego do mocy pompy ciepła, nadrzędna zawsze będzie instrukcja danego producenta. Producent pompy ciepła powinien w instrukcji dokładnie podać jaki zład wody powinien być w instalacji i jakie przepływy powinny zostać zachowane. Przy pompach inwerterowych jest to najczęściej pojemność w okolicach 10 - 15 litrów wody na 1 kilowat mocy grzewczej, a przy pompach typu ON/OFF jest to nawet powyżej 20 litrów wody na każdy kilowat mocy grzewczej - komentuje Adam Minikowski. "


    - moja uwaga, taka, że przy grzejnikach niskotemperaturowych jednak lepiej dobierać większy zład wody. Już nie pod kątem taktowania (aczkolwiek ma to wpływ) - a pod kątem większego zapasu energii na potrzeby defrostów.
    U siebie niby mam ok. 180 L "czynnego" zładu wody w instalacji 30L/1 kW mocy, ale nie wszystkie termostaty w pełni otwarte i wydaje się to na granicy potrzeb defrostu przy niskiej temp. wody poniżej <+37*C w okolicy temperatur 0*C.

    Tyle powyżej od NIBE.
    Z kolei Galmet zaleca pojemność bufora wpinanego równolegle jako sprzęgło do PC On/Off na poziomie 30L/1 kw, a gdy bufor ma pełnić rolę magazynu przy dwu-taryfowym prądzie to nawet 60L/1 kW.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 21-12-2022 o 11:45
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #416

    Domyślnie

    kolejna dawka informacji na temat działania Pomp Ciepła powietrze-woda.
    Częściowo tematy były już poruszane na forum, a poniżej zebrane w artykule GlobEnergia.

    7 grzechów eksploatacji pompy ciepła w duże mrozy – czego nie robić? (Link)
    https://globenergia.pl/7-grzechow-ek...ego-nie-robic/
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #417
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Bardziej tu pasuje. Marco .Przestudiowałem twoje opcje podłączeń bufora i znalazłem jeszcze jedno które jeśli dobrze myślę łączy zalety tego na zasilaniu i powrocie. Znalazłem na stronie CNC pompy ciepła polecony przez innego usera. Tam jest trójnik na zasilaniu ale przed drugą pompką obiegową tak że ciepło z PC idzie bez podmieszania na obieg i mimo to jest połączenie z buforem a powrót standardowo dołem przez bufor. Miałeś taką opcję na próbę i jak się sprawowało.
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  18. #418
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    kolejna dawka informacji na temat działania Pomp Ciepła powietrze-woda.
    Częściowo tematy były już poruszane na forum, a poniżej zebrane w artykule GlobEnergia.

    7 grzechów eksploatacji pompy ciepła w duże mrozy – czego nie robić? (Link)
    https://globenergia.pl/7-grzechow-ek...ego-nie-robic/
    O mamo, same bezeceństwa wypisują! Grzałki nie wyłączać? Temperatury na noc nie obniżać? Nie grzebać w ustawieniach na własną rękę w menu instalatora ? Pompę minimum 30cm nad ziemią?

    A myślałem ,że tylko ja tak mam
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #419

    Domyślnie

    Może i pasuje bardziej do tego tematu, ale trzeba by skopiować wcześniejszy wpis by uzyskać obraz tego o czym mowa.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    rrrrrrr

    Twój Bufor 200L powinien starczyć.

    U siebie mam dwa bypasy, ale używam jednego tego na powrocie. No i bufor mam tylko 100L.
    schemat => Załącznik 462918

    Każde kolanko 90* generuje takie opory przepływu jak dodatkowe 3 mb rury o takim samym przekroju.
    Początkowo miałem powrót przez bufor, a zasilanie bypasem.
    Potem doszedłem do wniosku, że puszczając zasilanie przez bufor, będę miał zmagazynowane więcej energii (ciepłej wody) na defrosty. Dodatkowo powrót mam bezpośrednio po prostej, więc przy takim przepływie na drodze wody jest aż o 6 dodatkowych kolanek 90* mniej.

    Więc od poprzedniej zimy zawory 1 i 2 otwarte, 5 - zamknięty; zawory 3 i 4 zamknięte, a zawór 6 otwarty. Kółko z krzyżem to pompka dużego obiegu.

    Przy takim ustawieniu rezygnuję z pracy drugiej pompki, na drugim biegu pobiera 45 Watt (starszy typ pompki), to w skali miesiąca oszczędzam na tym 32 kWh. Gdyby pracowała 24/24 h i 7 dni/tygodniowo.

    Od poprzedniej zimy grzeję stale 24/24 h, co zmusiło mnie do obniżenia krzywej, by nie grzać domu powyżej +22*C.
    Obecnie woda zasilająca osiąga temp. między +35*C do +37*C przy 0*C na dworze. I defrosty są robione częściej, jakby niepełne.
    (W pierwszą zimę gdy grzałem głównie w dzień woda osiągała +38*C przy 0*C.)
    Przy takim ustawieniu przypuszczam, że wykorzystane mam ok. 30% pojemności bufora. Chętnie przerobiłbym bypas by na czas zimowy rozdzielić dodatkowo zasilanie i puścić wodę przed zaworem nr 1 do zaworu nr 4, a 1 zamknąć. Z dołożeniem dodatkowego zaworu między zaworem 1 a 4. Natomiast bypas z zaworem 5 bym usunął (już go nie używam). Taka zmiana z przepływem wody od zaworu nr 4 do nr 2 powinna pozwolić wykorzystać 80-90% pojemności bufora.

    W piątek puściłem bufor równolegle jako sprzęgło i niestety woda wychodząca z bufora po wymieszaniu jest ok. 2 - 2.5*C niższa niż to co podaje PC. Temp. w domu powolutku zaczęła opadać.
    W sobotę wróciłem do wcześniejszych ustawień. A w niedzielę wieczorem gdy temp. spadła do -16,7*C, a temp. w domu wzrastała obniżyłem krzywą po stronie mrozu z +49*C/-25*C do +48*C/-26*C - temp. w domu wyrównała się w okolicy +21,5*C (dla nas najbardziej optymalna).
    Obecnie od niedzieli testuję zawór nr 4 otwarty na 5-10%, a nr 3 zamknięty, to daje dodatkową cyrkulację w buforze i zwiększa ilość ciepłej wody do wykorzystania podczas defrostu. Wydaje się, że zdaje to egzamin, oby zawór nie zarósł kamieniem (woda miękka z dolanym inhibitorem korozji, to może nie zarośnie).

    Jednocześnie muszę zachować możliwość puszczenia bufora jako sprzęgło pod wodę lodową, na czas chłodzenia w lecie. Uprzedzając pytania, mam 2 klimakonwektory na wydzielonym pionie. Grzejniki się nie nadają bo może podłoga pływać od skroplonej pary wodnej.

    rrrrrrr
    Szczerze powiedziawszy nie rozumiem Twojego opisu. Ale chyba nie, nie testowałem.
    Nie widzę schematu o jakim piszesz, masz na myśli drugą pompkę na zasilaniu?
    Bo u mnie druga pompka jest na powrocie i jakoś nie pasuje mi łączenie zasilania z powrotem.
    Wytworzyłoby to krótki obieg, który obniżyłby przepływ na dużym obiegu, no ale schematu nie widzę i trudno mi go sobie wyobrazić z samego opisu.


    Patrzę w temat CNC https://forum.muratordom.pl/showthre...PY-CIEP%C5%81A
    i nie widzę tam linku czy schematu wstawionego przez kogoś innego niż CNC.

    A ze wstawionych schematów http://www.pliki.cncpompyciepla.pl/S...mpy_Ciepla.pdf
    - niezrozumiałe dla mnie są schematy z trzema przyłączeniami do bufora 1 i 4.
    Patrząc na schemat 1 - miałby on sens gdyby doszedł tam zawór różnicowo-ciśnieniowy (czy różnicowo-przepływowy - nie znam fachowej nomenklatury).
    Zawór taki puszczałby wodę na bufor w momencie gdyby zamknęły się zawory termostatyczne przy grzejnikach i wtedy zawór różnicowy uruchamiałby przepływ przez bufor, by zapewnić PC minimalny wymagany przepływ.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 27-12-2022 o 10:49
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #420
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Chodzi mi o schemat na str nr 2 Gdzie jest trójnik na zasilaniu przed buforem i potem on się rozdziela na dwa obiegi i każdy ma pompkę ,tylko że u mnie jest pompka z jednym obiegiem , mój błąd że nie zauważyłem u ciebie że ona na powrocie. Zastanawiam się jak by się sprawdził taki układ u mnie by mieć ciastko i zjeść ciastko - chodzi by nie mieć straty temp na buforze . Patrzę na twój rysunek i masz chyba żle narysowaną pompke bo jest od trójnika w górę i gdybyś jak piszesz zamknął zawór 3 to by nie mogła pchać wody. tam gdzie piszesz o połączeniu zasilania w gniazdo 4 jako zasilanie i wywalenie bypassu 5 by zadziałało jako wykorzystanie większej powierzchni bufora ale mogło by spowodować że na wyjściu 2 by była większa strata temper.atury
    Ostatnio edytowane przez rrrrrrr ; 27-12-2022 o 16:00
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

Strona 21 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony