dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 23
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 444
  1. #341

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Czasami strata 1*C i dodatkowych ( kWh ) zużytych na COP na rok rzędu 100zeta jest idealnym rozwiązaniem .
    Osobiście wolał bym dopłacić 100zeta i nie mieć w ciągu 1h dwóch wyłączeń PC lub kosmicznych 30wył/doba Bo 30 wył. to mam na harmonogramie przez 2 tyg.
    Czy mógłbyś zdradzić jak osiągnąłeś taki wynik (30 wył na 2 tygodnie). Ja mam pompę od tygodnia i wczoraj to było 40!. Jestem na etapie "dostrajania" więc zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie podobnych wyników będzie trwało, ale może masz jakieś podstawowe rady dla laika?
    Z góry dzięki

  2. #342
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    Wyłączenie raz na 48 minut (30razy na 24h) to taki problem?
    Nie ma to chyba az tak wielkiego wpływu na sprężarkę...

  3. #343

    Domyślnie

    Cytat Napisał Strange78 Zobacz post
    ale może masz jakieś podstawowe rady dla laika?
    Ze zrozumieniem przestudiować obecny temat;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...y-uwagi/page18
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #344
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    No i jestem po wycenie speców od Panasonica.
    Wg ich opinii należy zamontować Panasonic SERIA T-CAP GENERACJA H 9kw, pod zastanowienie pozostaje wybór - 1 faza vs 3 fazy.
    Oznajmiono mi, iż z racji termostatów, należy zamontować bufor 100 l. Teraz jest pytanie co do zasadności samych termostatów, zostawić czy zdemontować?
    Dobór pompy oparty na kalkulacji: https://cieplo.app/wynik/u5dj
    Proszę o podpowiedź odnośnie ww. kwestii.

  5. #345

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Z racji termostatów, należy zamontować bufor 100 l. Teraz jest pytanie co do zasadności samych termostatów, zostawić czy zdemontować?
    Dobór pompy oparty na kalkulacji: https://cieplo.app/wynik/u5dj Proszę o podpowiedź odnośnie ww. kwestii.
    Jeżeli moce cieplne danych grzejników dla tz = 45/35C będą > od mocy cieplej odnośnych pomieszczeń - to ;
    - obejdzie się bez termostatów,
    - instalacja będzie prawidłowo pracować wg; krzywej grzewczej,
    - bufor w szeregu można zastosować aby spełnić warunek = > 9 kW x 20 l/kW = 180 l
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 10-04-2022 o 17:42
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Strange78 Zobacz post
    Czy mógłbyś zdradzić jak osiągnąłeś taki wynik (30 wył na 2 tygodnie). Ja mam pompę od tygodnia i wczoraj to było 40!. Jestem na etapie "dostrajania" więc zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie podobnych wyników będzie trwało, ale może masz jakieś podstawowe rady dla laika?
    Z góry dzięki
    Rady podstawowej -NIE BYŁO I NIE MA.
    Jest jedna jedyna zasada - trzeba mieć instalację ( CO ) szytą pod daną PC. To jedna i jedyna zasada.
    -A dostrajać to można i przez całe życie PC i to nic nie da. Jak PC ci taktuje od pierwszego uruchomienia to tak będzie non-stop taktować.
    Jedynie co, to te taktowania możesz jedynie ograniczyć, np. będzie zaliczać wył-co 40min a nie co 30min.Co i tak przełoży się na ogromną ilość Startów/doba
    -Czyli jak PC będzie pracować 12--14h/doba i co 40min bedzie robić STOP to przez te 12h pracy będzie: 12x60=720min /40= 18 Start-stop/doba
    Jest to ogrom jak dla mnie bo tyle to mam na 14 dni a nie w 1 dzień.
    Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 10-04-2022 o 19:29
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #347

    Domyślnie

    Ciekawe i aktualne artykuły nt. Pomp Ciepła:

    Takie cechy będzie mieć nowa generacja pomp ciepła
    https://www.gramwzielone.pl/dom-ener...ja-pomp-ciepla


    Przewymiarowanie pompy ciepła to ślepa uliczka! Jaki jest limit?
    https://globenergia.pl/przewymiarowa...ki-jest-limit/

    - hmm.. tu na forum doradzamy by dobierać punkt biwalentny P.C. w okolicę -15*C w III strefie. A w IV strefie nawet do -18*C lub do -20*C. Oczywiście z odpowiednio mocną grzałką, która zapewni uzupełnienie niedoborów mocy przy maksymalnym mrozie.
    A specjaliści zalecają -7*C do -10*C.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-podloga_4,6_kW.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	459224

    Prawdą jest natomiast fakt, że P.C. inwerterowe modulują zazwyczaj do 30% nominalnej mocy kompresora (nie mylić z numeracją mocy modelu; a nowsze modele na czynniku R32 potrafią modulować do 20%) - to przy P.C. z temp. biwalentną na -15*C, taktowanie może się pojawić już powyżej +4*C za oknem. Większy zład wody może taktowanie zredukować, a przynajmniej wydłużyć czas pracy między wyłączeniami.
    Przy dobraniu mocy P.C. na temp. biwalentną -10*C, to P.C. będzie mogła pracować bez taktowania przypuszczalnie do +10*C.

    Tyle teorii.
    Bo mój Daikin 6 kW teoretycznie łapiący temp. biwalentną na -14*C (przy moim OZC 7,2 kW), przy temperaturach za oknem rzędu +10*C do +15*C pracuje po 40 minut i robi 20 minut przerwy. To trudno tu mówić o taktowaniu przy 1 uruchomieniu na 1 godzinę. Możliwe, że wpływ na to ma zład wody około 150 L w instalacji plus 100L bufor. To zład jest 2x wyższy niż zalecany 120L dla P.C. 6 kW. Przy tym moc grzejna grzejników jest policzona na 7,15 kW przy wodzie +45*C i delcie 10*C (przy delcie 5*C moc grzejników zbliża się do 7,4 kW).
    Ale też podobno Daikin moduluje do 20% mocy.
    Ustawiłem w sterowaniu klimakonwektory (i deltę na 7*C) jako źródło ciepła co pozwala na modulację delty w zakresie od 3 do 7*C wg uznania automatyki Daikina. Najczęściej widuję na czujnikach Daikina deltę 4 lub 5. Wyższa delta pojawiła się w czasie mrozów.

    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-02-2023 o 20:18
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #348

    Domyślnie

    Witam
    Czy pompa on off będzie prawidłowo pracowała bez bufora i wymiennika. Dół i dwie łazienki podłogówka. Góra przewymiarowane grzejniki.
    Pozdrawiam

  9. #349

    Domyślnie

    W tym temacie fachowcem nie jestem - swoją wiedzę opieram o lekturę internetu (w tym forum Muratora) i własne doświadczenia z P.C. inwerterową.

    Do P.C. On-Off zalecają zład wody 25 L na każdy kW mocy P.C.
    Na chłopski rozum taki On-Off będzie zachowywał się jak kocioł na węgiel, czyli od uruchomienia leci pełną mocą.
    Popatrz na wyżej pokazany wykres - P.C. inwerterowa będzie zmieniała swoją moc dostosowując ją do temp. za oknem i potrzeb aktualnych budynku.
    Płynnie będzie przechodziła w zakresie zielonego wypełnienia wykresu. Natomiast On-Off zawsze poda moc nominalną jaką uzyska z temp. powietrza i COP.
    Dla uproszczenia jak będzie to P.C. 10 kW - to da swoje 10 kW
    - zawsze będzie mieć potencjał do taktowania, gdy potrzeby domu będą niższe niż 10 kW. Czyli poniżej temp. biwalentnej.

    To tym bardziej zalecałbym bufor i to większy - do tego pracujący jako sprzęgło.
    Przy temp. dodatnich i tak P.C. będzie taktować, a im większa pojemność bufora to interwał czasu pracy do czasu postoju będzie korzystniejszy.
    Tak sobie myślę, że może dobrze byłoby sam bufor przeliczać na 25 do 30L na każdy 1 kW mocy P.C. A pobór energii z wody na obieg C.O. dodatkowo wydłuży czas pracy kompresora.

    Technologia na tyle idzie do przodu, że jednak zalecałbym wystrzeganie się P.C. On-Off.
    A zainwestowanie w P.C. inwerterowe. Szczególnie gdy P.C. ma być głównym źródłem ogrzewania domu.
    Przerwy w pracy w temperaturach ujemnych mogą szybciej skracać żywotność kompresora, do tego dobra automatyka P.C. rozgrzewa kompresor przed startem co może zwiększać zużycie energii.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-04-2022 o 12:56
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #350

    Domyślnie

    Niestety ale pompa już jest. Dotacja i przetarg z miasta. Dobre dofinansowanie ale pompa niestety on off. Jest wymiennik i bufor 200 l. Na każdym z tych elementów jest strata. Jeśli bufor musi zostać to może pozbyć się wymiennika. Tylko koszt glikolu będzie wysoki.

  11. #351
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Ja myślę, że do on/off jest dobrze sterować termostatem pokojowym, co prawda będą niewielkie wachania temperatury w pomieszczeniach ale PC będzie mieć mniej załączeń.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  12. #352

    Domyślnie

    Czyli dodatkowo jest to Monoblok ?

    Bo przy Splicie nie ma sensu dodatkowy wymiennik,
    przy Monobloku ma o tyle sens, że jest mały obieg na zewnątrz i można mniej glikolu zastosować.
    Lub gdy są zawory przeciw-zamrożeniowe to spuszczą tylko wodę z małego obiegu.

    Niestety taki układ ma straty na kolejnych wymianach temp. - wymiennik - bufor jako sprzęgło.
    Do tego trzeba by dobrze wyregulować przepływy - by nie tworzyć zatorów na wymianie lub kilkoma pompkami obiegowymi musiałaby sterować P.C.
    Zwiększając przepływy na każdej pompce proporcjonalnie do zapotrzebowania na ciepło.

    Na logikę w tym układzie powinieneś mieć aż trzy pompki obiegowe - a to też jest dodatkowy prąd na zasilenie każdej z nich.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #353

    Domyślnie

    Pompka na wymiennik, pompka na bufor, pompka na sprzęgło, pompka na grzejniki, pompka na podłogę. Razem 5. Może macie jakieś pomysły jak to dopracować.

  14. #354

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    No i jestem po wycenie speców od Panasonica.
    Wg ich opinii należy zamontować Panasonic SERIA T-CAP GENERACJA H 9kw, pod zastanowienie pozostaje wybór - 1 faza vs 3 fazy.
    Oznajmiono mi, iż z racji termostatów, należy zamontować bufor 100 l. Teraz jest pytanie co do zasadności samych termostatów, zostawić czy zdemontować?
    Dobór pompy oparty na kalkulacji: https://cieplo.app/wynik/u5dj
    Proszę o podpowiedź odnośnie ww. kwestii.
    Czy dobrze podałeś parametry domu? W pozycji całkowita grubość ścian podaje się wg. mnie tak jak jest napisane "razem z ewentualnym ociepleniem" a podałeś 24 cm. Podając dalej ocieplenie 16 cm wychodzi, że ściana zbudowana jest z 8 cm pustaka. Czy ja coś źle interpretuję?

  15. #355

    Domyślnie

    Podbijam temat i przy okazji uzupełniam o wiedzę o kopertach pracy kompresora.

    Trafiłem na taki artykuł powiązany z kopertami mocy:
    https://www.rynekinstalacyjny.pl/art...fale-renowacji

    Na podstawie tabel mocy LG uzupełniłem kopertę mocy Kołtona (Kołton to inna P.C. pracująca na Propanie (R290)), z których wychodzi takie porównanie :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC Kołton koperta mocy.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	459225

    Mitsubishi i Daikin wychodzą +3*C do +5*C nad pochyłą czerwoną kreską więc niewielka różnica.
    Zastanawia mnie Tosiba, wychodzi na to że jednak bardziej pasuje do grzejników średniotemperaturowych. Uzyskuje niższą moc, a jednak wygląda na to że wyżej podnosi temp. wody przy mrozie.

    Moc LG 9 kW / Daikin 8 kW
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabelka Daikin LG.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	101,6 KB
ID:	459226

    Moc Toshiba 8 kW / Daikin 8 kW
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tosiba_Daikin_8_kW.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	459227
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-05-2022 o 22:07
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #356

    Domyślnie

    Dobór wielkości bojlera CWU

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CWU pojemnosc.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	459444

    i powierzchni wężownicy, na podstawie instrukcji Galmeta.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CWU dobor Galmet.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	54,0 KB
ID:	459443

    Podaję też link do instrukcji Galmeta "abc projektanta ...", dobór bojlera CWU od strony 78 :
    https://galmet.com.pl/uploads/catego...l-19022020.pdf

    Przy P.C. o mocy 9 kW zalecana powierzchnia wymiany to 3,2 m2, a minimalna 2,4 m2.
    Przy bojlerach z podwójnym płaszczem raczej ciężko będzie się zmieścić w tym zakresie.
    A bojlery z wężownicami też trzeba szukać takich pod Pompy Ciepła, bo te standardowe mają wężownice poniżej połowy wymaganej powierzchni. Bliżej są bojlery pod solary, ale nadal mogą mieć mniejszą powierzchnię i z biedą sprostać wymaganiom minimalnym pod P.C.

    Podlinkowana instrukcja jest napisana jeszcze pod Airmax typu On-Off.
    Ale w przypadku bojlera CWU powinna być optymalna.
    Różnica taka że P.C. Inverterowa może modulować, to łatwiej się dostosuje do bojlera o mniejszej powierzchni wymiany.
    Przy mniejszej powierzchni grzanie będzie trwało dłużej i może dać słabszy SCOP.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-06-2022 o 11:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #357

    Domyślnie

    Moc nominalna pompy ciepła – jakie ma znaczenie?

    link do artykułu : https://globenergia.pl/moc-nominalna...-ma-znaczenie/

    A zakres pracy, o którym mowa w artykule - to koperta pracy, przykładowa koperta jest dwa wpisy wyżej.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 30-05-2022 o 11:28
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #358

    Domyślnie

    Podsumowanie zimy 2021/2022

    OZC budynku 7,2 kW; grzejniki przeliczone na grzanie temp. wody do +45*C przy mrozie -20*C;
    zmiana metody grzania na grzanie 24h/doba, ustawione stałe +22*C, a od grudnia do kwietnia sterowanie temp. wody.
    Tzn. zaprogramowane w harmonogramie odchyłki od nastaw wg krzywej pogodowej.
    Celem sterowania temp. wody było przesunięcie większego poboru prądu do tańszej taryfy G12W, ale bez wyłączania pracy kompresora. Połączone z uśrednianiem temp. zewnętrznej obliczanej z ostatnich 12 godzin.
    Taryfa G12W jest, bo instalacja PV produkuje rocznie mniej prądu niż wynosi całkowite zużycie w ciągu roku.

    początek grzania 7 października 2021;
    koniec liczę z 31 maja 2022
    (jeśli dojdą jakieś dogrzewania w czerwcu to już niewiele zmienią w ogólnym rozrachunku);

    całość zimy samo CO = 3'746 kWh z prawdopodobnym SCOP 3,6
    (wg licznika Taurona po odliczeniu przeciętnego zużycia na dom i odliczeniu grzania CWU)
    Większość zimy utrzymany pobór 65% w taniej taryfie i 35% w droższej (dziennej) taryfie.
    W okresach przejściowych zbliżenie do 75% w taniej i 25% w dziennej. Dzienna odciążona jest przez produkcję prądu przez PV.


    podział grzania na miesiące:
    październik CO = 213,6 kWh z prawdopodobnym SCOP 3,91
    listopad CO = 414 kWh z SCOP 4,05
    grudzień CO = 758,2 kWh z SCOP 3,46
    styczeń CO = 744,1kWh z SCOP 3,47
    luty CO = 534,8 kWh z SCOP 3,66
    marzec CO = 615,3 kWh z SCOP 3,42 (po nałożeniu się zysków słonecznych na sterowanie temperaturą wody dom był przegrzewany na +22,5*C do +23*C)
    kwiecień CO = 375,2 kWh z SCOP 3,93 (powrót do sterowania termostatem z autoadaptacją i pierwsze przerwy w pracy kompresora, bo było dość ciepło)
    maj CO = 86,7 kWh z SCOP 2,97 (widać praca na minimalnej modulacji invertera nie służy osiągom COP, za to dłuższa praca na niższych obrotach zwiększa samokonsumcję z produkcji PV).

    Przez większość zimy utrzymana temp. w zakresie +21,5*C do +22,3*C

    W poprzednią zimę grzaniem sterował termostat pokojowy (dedykowany z autoadaptacją) i grzane w dzień było do +22*C a na noc podtrzymanie +21*C.
    Dawało to mało komfortową sytuację, gdyż PC wyłączała się o 21 godzinie i uruchamiała ponownie w zależności od temp. za oknem po dwóch, trzech lub siedmiu godzinach niepracowania. Ponowne uruchomienie odbywało się z użyciem grzałki do szybszego zagrzania wody w CO.
    Z kolei takie uruchomienie PC po przerwie powodowało skok temp. w sypialni i właśnie te skoki były niekomfortowe. Człowiek się odkrywał bo robiło się zbyt ciepło a godzinę później budził się zmarznięty. Termostaty przy niskiej temp. wody mają małą skuteczność tłumienia.

    Podsumowanie produkcji PV.
    Mam podział wschód-zachód z kątem nachylenia dachu 43° i odchyłką o 17° od osi południe-północ.
    Produkcja wychodzi około 12-18% słabsza niż pokazywały symulacje. Bo też od zachodu dzień jest skrócony po około 1 godziny przez cień z drzew sąsiada.
    Podobna sytuacja jest po wschodniej stronie, ale w okresie zimowym gdy słońce jest nisko.

    PV 8,3 kWp produkcja roczna liczona od kwietnia 2021r. do marca 2022r. = 7'441,83 kWh
    (w marcu 2021r. były dołożone panele na zachodnią stronę - drugi string).

    kwiecień 2021 = 740,1 kWh (kwiecień 2022 = 732,3 kWh)
    maj 2021 = 918,83 kWh (maj 2022 = 1'111,4 kWh)
    czerwiec 2021 = 1'250 kWh
    lipiec 2021 = 1'085 kWh
    sierpień 2021 = 795,9 kWh
    wrzesień 2021 = 675,4 kWh
    październik 2021 = 513,7 kWh
    listopad 2021 = 177,1 kWh
    grudzień 2021 = 80,2 kWh
    styczeń 2022 = 143,1 kWh
    luty 2022 = 327 kWh
    marzec 2022 = 734,7 kWh

    Podsumowanie grzania CO poprzedniej zimy 2020/2021:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8054144

    Zmiany w izolacjach:
    - w lutym 2021r. przed najcięższymi mrozami doszło dodatkowe 10 cm wełny na stropie (strychu = 50 m2 powierzchni). Przypuszczam, że z pozostałymi warstwami można izolację stropu liczyć na 35 cm.
    Stary budynek: jest 3 cm styropianu na suficie, sufit na trzcinie, 2 cm deski, 10 cm pustki, 2 cm deski, glina i na tym 3 warstwy po 10 cm wełny.
    - w marcu 2022r. doszło 3 cm styropianu XPS i płyta OSB 18 mm na podłogi na gruncie (na razie w największym pokoju 22,5 m2).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-06-2022 o 11:53
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #359

    Domyślnie

    Bufor mam na zasilaniu c. o. Czy przerzucenie na powrót będzie miało jakieś znaczenie na plus.

  20. #360

    Domyślnie

    Gdy taki bufor jest podpięty przepływowo, tylko do zwiększenia zładu wody - to na mój chłopski rozum lepiej gdy będzie na zasilaniu.
    Z tego względu, że ten bufor jest takim małym magazynem energii.
    Znajdując się na zasilaniu zgromadzi zapas ciepłej wody, posiadającej więcej energii cieplnej.
    Na powrocie (gdy czytam forum to przeważnie tak montują) woda przepływająca przez bufor jest chłodniejsza, to i energii cieplnej mniej zawiera.

    Fakt, że woda w czasie defrostu przepłynie przez grzejniki i wytraci na nich część energii, ale cały układ będzie posiadał więcej energii na początku defrostu.
    W czasie defrostu woda płynie z dużym przepływem, to w zasadzie wytraci na grzejnikach mniej ciepła niż przy standardowym grzaniu.

    Pytanie pozostaje, jaki duży to bufor i jak jest podpięty?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bufor.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	33,2 KB
ID:	459845

    U siebie mam bufor 100 L, podpięty realnie jako sprzęgło z myślą o chłodzeniu w lecie.
    Na zimę, na czas grzania, zamykam dolny przepływ puszczając wodę przez bypas.
    Biorąc pod uwagę rozwarstwienie temperatur wody w pionowym zbiorniku - przypuszczam że realnie przy przepływie na prosto przez górną część bufora wykorzystuję może około 30% jego pojemności.

    Poprawnie bufor powinien być podpięty po przekątnej (po prawej na obrazku), wtedy wykorzysta 80-100% objętości wody.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-06-2022 o 11:55
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 18 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony