dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 23
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 445
  1. #181

    Domyślnie

    Fanek
    Przeoczyłem albo czytałem dalej i zapomniałem.
    Tak przypuszczałem, że możesz mieć Panasonica.
    Nie jestem pewien jak jest w Panasonicu.
    W Daikinie są dwie krzywe do wyboru, fabrycznie miałem kąt nachylenia i przesunięcie krzywej w pionie.
    Druga krzywa, to jest krzywa dwupunktowa - i taka chyba jest w Panasonicu.

    O wyregulowaniu przepływów przy grzejnikach już pisał -voymar- to nie będę tego powielał.

    Kupiłeś dodatkową drogą pompę obiegową. Przy grzejnikach żeliwnych masz większy zład wody - ten bufor i dwa osobne obiegi (przed i za buforem) wydają się niezasadne. Dodatkowy koszt na pompę obiegową, a większy zład wody zapewniają same grzejniki.

    U siebie w instalacji mam około 160L wody. I gdybym tylko grzał - to bym bufora nie zakładał.
    Bufor 100L i starą pompkę obiegową mam dla chłodzenia w lato. Po to mam osobny pion z dwoma klimakonwektorami gdzie resztę C.O. odcinam na zaworze i leci tylko ten pion.

    U ciebie przy żeliwnych grzejnikach być może masz większy zład wody. To bufor i dodatkowa pompa to zbyteczny koszt. Mogłaby to ogarnąć pompa zintegrowana w Panasonicu.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-10-2021 o 21:38
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  2. #182

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Właśnie o piętro i parter mi chodziło-- Pisałem przecież---- Trzeba KRYZOWAĆ a kryzowanie to góra domu i dół jak również jeden poziom ( jak dom parterowy ) lecz liczymy odległość od źródła ciepła np. od ,pieca , PC itd.
    Ale w tamtym roku miałem śmieciucha na drewno i węgiel, zapodawało się wyższą temp bo czasem ciężko był ten piec okiełznać (był za duży) i nie było tego problemu, grzejniki na obu poziomach dość szybko się nagrzewały. Więc chyba nie chodzi o kryzowanie jednak?

    A powiedzcie jeszcze, mam zład wody (wliczając razem z buforem 100L) 370L, instalator to zmierzył gdy czyścił cały układ wodą pod ciśnieniem i napuścił później inhibitor; i w układzie mam zdaje się że są to jednostki astmosfery 0.7 , czy nie powinienem podpompować do 1 atmosfery? jak macie u siebie?
    Czy może o to chodzić z tym wolniejszym grzaniem grzejników na Pietrze?

  3. #183

    Domyślnie

    Przy starych instalacjach, które wcześniej były grawitacyjne - otwarte, często hydraulicy boją się podnosić wyżej ciśnienie, by w razie W nie zaczęło coś przeciekać.

    U mnie nabili 1,1bara i kazali trzymać między 1,1 a 1,2 bara wg manometru. Na czujniku Daikina wychodziło 1,0 a czasem 0,9 bara i przy defrostach takie ciśnienie okazało się zbyt niskie. Dochodziłlo do kawitacji na pompie obiegowej i wyraźnie po instalacji leciały bąble powietrza (było słychać jak dudniły lecąc z wodą na piętro).
    Gdy podniosłem ciśnienie do 1,35 bara - to dopiero powietrze ucichło (zanikło). Zostało jeszcze syczenie pod koniec trwania defrostu.

    Daikin zaleca by nie było mniej niż 1,0 bara. Fabrycznie zabezpieczenia Daikina są obliczone na 1.0 bara i 200L wody w instalacji. Przy większych odchyleniach zaleca wyregulowanie zbiornika ciśnieniowego w hydroboksie.
    W przypadku Panasonica często ludzie piszą, że jest zalecane 1,5 bara.

    Przy ciśnieniu poniżej 1 bara wzrasta ryzyko powstawania zjawiska kawitacji.
    Poszukaj w google hasło kawitacja. Te malutkie pęcherze powietrza potrafią "zjeść" wirnik w pompie obiegowej.
    U mnie przy defroście pompa w Daikinie rozpędza obieg wody do 30Litrów/minutę.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-01-2022 o 13:23
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #184

    Domyślnie

    Marco czy może chodzić o te ciśnienie poniżej 1 bar z wolniejszym rozgrzewaniem grzejników na Pietrze?
    Instalator mówił aby tak do 1 bara pompować jak dobrze pamiętam

    Tak miałem wcześniej obieg otwarty i naczynie przelewowe na poddaszu, na poczatku tego roku przy montażu pompy zostało wycięte, a cały obieg został przerobiony na obieg zamknięty i dołożone zostały odpowietrzniki na Pietrze. Rurki wcześniej wychodziły na poddasze jeszcze i tam się łączyły w naczynku, teraz to wszystko zostało wyciete
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 14-10-2021 o 21:59

  5. #185

    Domyślnie

    Nie wiem. Ale raczej nie.
    Bardziej wydaje się to kwestią przepływów w instalacji.

    Jak grzejnik blisko pionu (bufora) ma dobry przepływ - to więcej wody będzie cisnęło przez ten grzejnik i do grzejników, które są bardziej oddalone dotrze mniej wody. A jak woda płynie do tego ostatniego wolniej, to i więcej ciepła "wytraci" po drodze.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-10-2021 o 22:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Nie wiem. Ale raczej nie.
    Bardziej wydaje się to kwestią przepływów w instalacji.

    Jak grzejnik blisko pionu (bufora) ma dobry przepływ - to więcej wody będzie cisnęło przez ten grzejnik i do grzejników, które są bardziej oddalone dotrze mniej wody. A jak woda płynie do tego ostatniego wolniej, to i więcej ciepła "wytraci" po drodze.
    Tak to ma sens, ok dzięki za wszelkie rady, gdybyś wpadł na coś jeszcze pisz śmiało!
    Zobacze jeszcze odkręce wszystkie grzejniki na FULL, ciśnienie podniose do 1 bara i ewentualnie krzywą podniosę jak ktoś zasugerował i zobacze.
    Chciałem was zapytać przed kontaktem z instalatorem, dzięki

  7. #187

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Tak to ma sens, ok dzięki za wszelkie rady, gdybyś wpadł na coś jeszcze pisz śmiało!
    Zobacze jeszcze odkręce wszystkie grzejniki na FULL, ciśnienie podniose do 1 bara i ewentualnie krzywą podniosę jak ktoś zasugerował i zobacze.
    Chciałem was zapytać przed kontaktem z instalatorem, dzięki
    ciśnienie na którym powinien pracować Panas to 1,5 bar tak samo jak w daikinie. Nawet niektórzy trzymają 2 bar ( przesada ) optymalne to 1,5 i ni żej nie powinno być.To powinien instalator wiedzieć.
    Ja bym układ jak jest zimny ( CO nie pracuje ) podbił do 2 bar i od ostatniego najdalej oddalonego grzejnika od PC zaczął odpowietrzać wszystko po kolei. Na gotowo do pracy ustawił 1,5bar. wszystkie grzejniki na max odkręcone. Zaraz zaraz masz zeliwne a odpowietrzniki są sprawne przy grzejnikach?
    Do dzieła i ma grać . Nie wiem jaki jeszcze przeplyw w PC ustawil monter .powinien być nominalny dla 9kW panasa coś kolo 25,4L lecz skoro w domu na parterze jest ciepło i PC błędów nie pokazuje to wina grzejników.
    Działaj i melduj.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #188
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Serwisówka nic nie wspomina o 1,5bara...Natomiast pisze ,że dla normalnej pracy odczyt ze wskaźnika powinien być pomiędzy 0,05MPa a 0,3MPa. Pisze też ,że przy procedurze napełniania nalać wody powyżej 0,1MPa.
    Więc nie twórz nowych teorii , co powinno być.( a szczególnie ,że nie powinno być poniżej Twojego 1,5bara , bo tak Ty masz).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #189

    Domyślnie

    Fanek
    Jak już -voymar- nadmienił, sprawdź poprawność odpowietrzenia instalacji C.O.
    Jak w grzejnikach na piętrze zostało coś powietrza, to ono może utrudniać (ograniczać) cyrkulację wody w grzejniku.
    To też spowoduje, że grzejnik na piętrze będzie chłodniejszy.
    P.S. Na czas odpowietrzania, powinno się zatrzymać pompę obiegową.


    -voymar-
    2 bary to już przesada, jak zalecane jest 1,5 bara - to też na takie ciśnienie jest dobrany baniak membranowy, zintegrowany w P.C.
    Nie znam zakresu pracy takiego baniaka, ale 0,5 bara różnicy wydaje się na tyle duże, że może wypełnić membranę wodą. A to likwiduje możliwość dalszego rozszerzania wody wraz ze wzrostem temp. w C.O. i może rozdąć baniak lub wywali nadmiar wody przez zawór bezpieczeństwa.
    Akurat w Daikinie baniak membranowy jest prostokątny, to rozdęcie ścian baniaka jest możliwe.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 15-10-2021 o 13:38
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #190

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Serwisówka nic nie wspomina o 1,5bara...Natomiast pisze ,że dla normalnej pracy odczyt ze wskaźnika powinien być pomiędzy 0,05MPa a 0,3MPa. Pisze też ,że przy procedurze napełniania nalać wody powyżej 0,1MPa.
    Więc nie twórz nowych teorii , co powinno być.( a szczególnie ,że nie powinno być poniżej Twojego 1,5bara , bo tak Ty masz).
    Chce człowiek pomocy to staram się pomóc
    firma która zakładała mi PC -to lider na PL w montażu gdzie tygodniowo zakładają ok.15szt.Skoro tak mi kazali trzymać to słucham ICH a nie ciebie. PC przepracowała rok bez awarii i jakiś tam wyłączeń ( taktowania ) Dlatego tak doradzałem
    podajesz sam ciśnienie 0,5 bar do 3 bar. To jaka wychodzi średnia ciśnienia ?
    Odpuszczam niech będzie i 0,5bar. Co mi tam.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #191

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Chce człowiek pomocy to staram się pomóc
    - podajesz sam ciśnienie 0,5 bar do 3 bar. To jaka wychodzi średnia ciśnienia ?
    Odpuszczam niech będzie i 0,5bar. Co mi tam.
    U mnie Serwisant w 9kW/TCap założył 1,8 bar/grzejniki
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #192

    Domyślnie

    Rozmawiałem dziś z serwisantem i tak:

    - powiedział aby podnieść na 1 bara (było 0.7), podniosłem na 1.1, może tak Marco pisał stara instalacja grzejnikowa więc troche się obawiał aby coś nie poszło przy większym ciśnieniu. Done
    - pompke Wilo powiedział, że jak na 3 domku nic nie zmieniło, to aby zostawić na 2 jak wcześniej. Na razie jeszcze testuje chodzi na 3.
    - powiedział aby kryzować grzejniki na PARTERZE, skoro na Parterze szybciej są ciepłe, a na Pietrze wolniej. Jak mi to powiedział to dopiero skumałem o co mu chodzi, tak jak Voymar pisałeś, nie że krezować na tych zaworach grzejników góra dół, tylko przykrecić na głowicach termostatycznych tak?
    PARTER cały dałem na głowicy na 3 (oprócz jednego grzejnika który nie ma głowicy, najbliżej termostatu, zostawiłem go na max), PIETRO całe na 5

    To na razie tyle, pompe włączyłem dziś pozno bo o 18.00 chodzi zobaczymy za kilka godzin.
    Co do odpowietrzenia to chwile się wstrzymam, mam zaworki odpowietrzające założone w tym roku.

    Voymar - odpowietrzniki mam sprawne, wszystkie założone na początku tego roku przy przeróbce instalacji. Powiem wam że zaletą żeliwnych jest to, że wolniej się wychładzają, na schodach mam też małe aluminiowe dołożone z 8 lat temu, no a minus żeliwnych ze wolniej się napędzają.
    -----------------
    Panowie jeszcze taka luźna dyskusja, jaką Delte ustawiacie na grzejniki?
    Instalator powiedział aby spróbować 6 i tyle w tej chwili mam, czytałem opinie i Budtom chyba też mówił na jakimś filmiku, że a grzejniki najlepiej 8.
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 15-10-2021 o 17:49

  13. #193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    U mnie Serwisant w 9kW/TCap założył 1,8 bar/grzejniki
    No wlaśnie też -OK
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #194

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Rozmawiałem dziś z serwisantem i tak:

    - powiedział aby podnieść na 1 bara (było 0.7), podniosłem na 1.1, może tak Marco pisał stara instalacja grzejnikowa więc troche się obawiał aby coś nie poszło przy większym ciśnieniu. Done
    - pompke Wilo powiedział, że jak na 3 domku nic nie zmieniło, to aby zostawić na 2 jak wcześniej. Na razie jeszcze testuje chodzi na 3.
    - powiedział aby kryzować grzejniki na PARTERZE, skoro na Parterze szybciej są ciepłe, a na Pietrze wolniej. Jak mi to powiedział to dopiero skumałem o co mu chodzi, tak jak Voymar pisałeś, nie że krezować na tych zaworach grzejników góra dół, tylko przykrecić na głowicach termostatycznych tak?
    PARTER cały dałem na głowicy na 3 (oprócz jednego grzejnika który nie ma głowicy, najbliżej termostatu, zostawiłem go na max), PIETRO całe na 5

    To na razie tyle, pompe włączyłem dziś pozno bo o 18.00 chodzi zobaczymy za kilka godzin.
    Co do odpowietrzenia to chwile się wstrzymam, mam zaworki odpowietrzające założone w tym roku.

    Voymar - odpowietrzniki mam sprawne, wszystkie założone na początku tego roku przy przeróbce instalacji. Powiem wam że zaletą żeliwnych jest to, że wolniej się wychładzają, na schodach mam też małe aluminiowe dołożone z 8 lat temu, no a minus żeliwnych ze wolniej się napędzają.
    -----------------
    Panowie jeszcze taka luźna dyskusja, jaką Delte ustawiacie na grzejniki?
    Instalator powiedział aby spróbować 6 i tyle w tej chwili mam, czytałem opinie i Budtom chyba też mówił na jakimś filmiku, że a grzejniki najlepiej 8.
    @Franek mam jeszcze pewne obawy co do tych ustawień. Nie widzę twego grzejnika i nie mogę go zdiagnozować Ciężko jest to przedstawić na MF to zrób jeszcze tak
    nie wiem co tam masz na grzejnikach- bo głowica termostatyczna to PIKUŚ tą głowicą jest regulacja lecz to nie wszystko.
    Wpisz w goog ...le zawór grzejnikowy Danfoss ( taki powinien być na grzejniku ) w zależności od modelu są nastawy np. 1--3+ N lub 1 ---7 + N neutral
    I tak naparterze np. na 4 a piętro 7 lub N i to właśnie jest KRYZOWANIE a nie głowica termostatyczna. Przy tym zaworku odciągasz ten biały ( nierdzewny pierścień i przekręcasz na odpowiednie wartośći Tam gdzie jest zielony pierścień tylko się przekręca i tam regulacja chyba 1---3 Jak to zrobić jest na YT --regulacja grzejników na zaworach danfoss lub coś podobnie na glowicach . Ważne byś zobaczyl jak gość te zawory odciąga i przekręca. Jak ustawisz na 4 parter np. i N czy tam siedem na piętrze to niech tak pracuje dzień potem dokręć dopiero glowicę termostatyczną i na niej masz dodatkową regulację o ktorej pisałeś.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #195

    Domyślnie

    Nie no tego nie bede sam robił bo kompletnie się na tym nie znam.
    Zrobie zdjęcia któregoś dnia pokaże jak to wygląda, to Danfossy tak.

    edit: No i nie sprawdze dziś czy coś się zmieniło bo na dworzu jest za ciepło, w tej chwili 10*C godz 22.00 , pompa podaje do 36* max na grzejniki przy mojej krzywej, przez 3h pracy raz się wyłączyła bo poniżej niż 1kw już nie dała rady niżej zmodulować. Przy temp w okolicach 2* potrafi chodzić i 7h bez wyłaczenia.

    Włączyłem teraz Tryb Cichy 3 zobaczyć czy zejdzie niżej i na starcie pobiera od razu 1kw i tak cały czas, schodzi wam niżej niż 1kw ?

    Btw w jednym grzejniku żeliwnym na Pietrze słysze lekki szum jak woda płynie (głowica na 5, jak dam 3 kompletna cisza), zauważyłem to któregoś dnia jak dałem pompke obiegową na 3 domek, wcześniej chyba tego nie było jak chodził na 2 domku. Macie jakieś patenty jak to wyeliminować? tylko na 1 grzejniku tak mam, dałem domek spowrotem na 2 ale jest ten szum.

    Odkrecałem dziś na chwile te zaworki od odpowietrzenia wszędzie, ale nic to chyba nie dało - znaczy że układ nie jest zapowietrzony?
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 15-10-2021 o 21:07

  16. #196

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Nie no tego nie bede sam robił bo kompletnie się na tym nie znam.
    Zrobie zdjęcia któregoś dnia pokaże jak to wygląda, to Danfossy tak.
    Tam nic nie spartolisz to banalnie proste--- obejż filmik na YT i dasz radę to może być na 99% powód bo jak na Kopciuchu miałeś 60*C to grzejnik i tak złapał temp.
    A jeszcze jedno ---To też może o tym świadczyć -- Jak się rozgrzeje ten układ to na parterze grzejniki są jak położysz rękę na górze i przesuwasz w dół to dokąd jest ciepły? Cały ,,,1/2 2/3 wysokości? A jak jest na piętrze.?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #197

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Nie no tego nie bede sam robił bo kompletnie się na tym nie znam.
    Zrobie zdjęcia któregoś dnia pokaże jak to wygląda, to Danfossy tak.

    edit: No i nie sprawdze dziś czy coś się zmieniło bo na dworzu jest za ciepło, w tej chwili 10*C godz 22.00 , pompa podaje do 36* max na grzejniki przy mojej krzywej, przez 3h pracy raz się wyłączyła bo poniżej niż 1kw już nie dała rady niżej zmodulować. Przy temp w okolicach 2* potrafi chodzić i 7h bez wyłaczenia.

    Włączyłem teraz Tryb Cichy 3 zobaczyć czy zejdzie niżej i na starcie pobiera od razu 1kw i tak cały czas, schodzi wam niżej niż 1kw ?

    Btw w jednym grzejniku żeliwnym na Pietrze słysze lekki szum jak woda płynie (głowica na 5, jak dam 3 kompletna cisza), zauważyłem to któregoś dnia jak dałem pompke obiegową na 3 domek, wcześniej chyba tego nie było jak chodził na 2 domku. Macie jakieś patenty jak to wyeliminować? tylko na 1 grzejniku tak mam, dałem domek spowrotem na 2 ale jest ten szum.

    Odkrecałem dziś na chwile te zaworki od odpowietrzenia wszędzie, ale nic to chyba nie dało - znaczy że układ nie jest zapowietrzony?
    PC na krzywej powinna chodzić cały czas bez wyłączen--sama modulacja wtedy wiemy że wszystko jest -OK
    Co do szumów to przepływy jak pompka ma duży bieg to tak jest z głowicą to samo. To podobnie jak w kranie .-normalna sprawa.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #198

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    PC na krzywej powinna chodzić cały czas bez wyłączen--sama modulacja wtedy wiemy że wszystko jest -OK
    Co do szumów to przepływy jak pompka ma duży bieg to tak jest z głowicą to samo. To podobnie jak w kranie .-normalna sprawa.
    Okej z tymi szumami, wczoraj wieczorem już nie szumiał hmm, troche żyje swoim życiem ten jeden grzejnik

    Ale jak pompa nie może już zejść poniżej 1kw, krzywa jest max wygrzana wzg temp na dworzu to się sama wyłącza sprężarka, to chyba normalne? Jak chodzi cały czas to znaczy że nie dobija do zadanych ustawień i próbuje cały czas dogrzewać aż osiagnie punkt wyłączenia, tak na chłopski rozum.

    T-CAp 9kw split 3fazy poniżej 1kw chyba nie zejdzie?
    czasem widze 0.8kw ale to chyba raczej bardzo chwilowe
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 16-10-2021 o 11:23

  19. #199

    Domyślnie

    Dziś przeczytałem takie pytanie, że komuś pompa na samej krzywej chodzi 12h bez wyłączenia i ta osoba pyta czy tak powinno być.
    Z kolei z krzywą w tle i sterownik z pompy przeniesiony do salonu i ustawiony jako termostat częściej ma start-stop, czyli konfiguracja jak u mnie.
    Czyli Voymar u Ciebie poprzedni sezon była tylko sama krzywa.

    Jakie macie spostrzeżenia i opinie na ten temat?
    Jak lepiej?

    No i czytałem dziś, że delta ustawiona na 8 komuś wydłużała prace sprężarki, wcześniej miał ustawioną na 5. Sam mam na razie 6 ale nie ruszam jeszcze potestuje. Czy zwiększając delte dławi się w jakiś sposób przepływ wody?
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 16-10-2021 o 13:48

  20. #200

    Domyślnie

    Fanek

    Takie pytanie : czy wiesz co to jest ta delta ?
    Delta nie dławi przepływu w taki dosłowny sposób. Chociaż pośrednio może mieć wpływ na generowany przepływ.
    Delta to jest różnica temperatury wody wychodzącej z P.C. do instalacji, a temperatury wody wracającej z instalacji do P.C.

    Przykład:
    delta 6 jak u ciebie, puszczasz wodę z P.C. do instalacji np. +40*C, a na powrocie jest +34*C i to jest delta 6*C.

    Przy delcie 8 całość wody w C.O. (średnia temp) będzie niższa - średnio przykładowo +40/+32 wyjdzie +36*C.
    Przy delcie 6 średnia temp. wody w instalacji wyjdzie +40/+34 = +37*C.

    Na logikę przy wyższej delcie (8 ) woda w instalacji płynie wolniej, co daje jej czas na wytracenie temp. na grzejnikach.
    Przy delcie niższej (6) woda płynie szybciej, ma mniej czasu na wytracenie temp. na grzejnikach.

    Przy twojej instalacji z buforem i dwoma obiegami (1 przed buforem i 2-gi za buforem), przejmowanie się deltą ma średni sens.
    Bo twoja P.C. pilnuje delty tylko na obiegu P.C. - bufor. A tego co się dzieje za buforem P.C. już nie widzi.

    U mnie woda wypływa z P.C., przepływa przez bufor, leci do grzejników, a powrót leci prosto do P.C omijając bufor. W tym układzie całość jest w jednym obiegu, którym steruje Pompa Ciepła i w takim układzie pilnowanie delty ma większy sens.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-10-2021 o 16:34
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 10 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony