dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 56

Temat: Vitodens 100 W - CO grzeje chwilę osiąga temperaturę i się wyłącza

  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie Vitodens 111-w

    Chyba znalazłem sposób. Mianowicie mam w kuchni dosyć duży grzejnik, który jest w ogóle nieużywany więc zimny a do tego blisko kotła , a nie używany dlatego że w kuchni jest raczej zawsze ciepło a przynajmniej powinno być, a do tego jest ta kuchnia połączona z zawsze ciepłym salonem, pomyślałem żeby wykorzystać ten grzejnik jako mini bufor energii przy starcie palnika. Na chwilę przed przewidywanym startem palnika otwierałem ten grzejnik na maksa A kiedy palnik ograniczył już moc i zaczął pracować w trybie roboczym grzejnik natychmiast zamykałem żeby był zawsze zimny. W ten sposób przetestowałem kilkanaście cykli roboczych w różnych zakresach temperatur. Sposób działa dokładnie w 100% ani jednego jałowego taktu. robiłem to manualnie żeby sprawdzić czy zadziała A skoro zadziałało to teraz muszę wymyślić Jak zsynchronizować automatycznie otwieranie i zamykanie grzejnika ze startem palnika bo sposób manualny przecież nie wchodzi w grę.
    I teraz prośba nie tylko do pana konsultanta ale do innych forumowiczów o pomysły i sugestie w tym temacie każdy pomysł jest dobry i warty rozważenia

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    na grzejniku musiałby być zamontowany elektrozawór, ale w kocioł niema wyjścia na którym pojawiałaby się zmiana stanu przy starcie palnika....
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    na grzejniku musiałby być zamontowany elektrozawór, ale w kocioł niema wyjścia na którym pojawiałaby się zmiana stanu przy starcie palnika....
    Termostat przylgowy założyć zaraz na wyjściu z pieca i do niego pociągnąć zasilanie do elektrozaworu.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie Vitodens 111-w

    Cytat Napisał senatorr Zobacz post
    Termostat przylgowy założyć zaraz na wyjściu z pieca i do niego pociągnąć zasilanie do elektrozaworu.
    elektrozawor z siłownikiem na grzejniku to świetny pomysł, wcześniej myślałem o rozwiązaniu mechanicznym, rozważałem różne opcje sterowania tym siłownikiem, głównie o zamontowaniu przepływomierza lub cisnieniomierza na wyjściu z kotła który byłby czujnikiem do sterownika otwierającego i zamykającego zawór, bo mam wrażenie że przy starcie palnika zwiększa się też ciśnienie w układzie spowodowane zwiększonymi obrotami pompy obiegowej, ale pewności nie mam czy mam rację. Ale myślę że bardzo dobry i co ważne bezinwazyjnym jest pomysł kolegi senatorra z termostatem przylgowym.... Dzięki za zainteresowanie tematem

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Aha,myslalem też o tym że przy starcie palnika jest chwilowo większy pobór energii elektrycznej (muszę zmierzyc) co też mogłoby posłużyć do sterowania ale termostat przylgowy jest lepszy

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Też poczytałem o termostatach przylgowych, są to urządzenia które zbyt wolno reagują na przyrost temperatury, A już miałem nadzieję, jeśli chodzi o elektrozawór to może by się znalazł jakiś działający skokowo na impuls bo taki który się otwiera w 10-15 sekund nie wchodzi w grę.
    .

  7. #27
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JackZ

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat gdyż mam podobny problem z piecem.
    Ostatnio zauważyłem, że piec dziwnie grzeje. Jest to vitodens 100 wb1b, z zasobnikiem cwu. Instalacja na 6 grzejników + podłogówka.
    Piec ma podłączony sterownik przewodowy auratron 2005, na nim ustawiona cna cały czas temp 22.5st. Aktualnie kocioł jest ustawiony na pokrętle na 2 co odpowiada ok 46st temp.
    Do rzeczy. Piec włącza grzanie, palnik na 1 kreskę, dochodzi do temp zadanej czyli ok 46 st, grzeje tak kilkadziesiąt sekund po czym się wyłącza. Temperatura spada powoli do ok 33st i znów to samo. I grzeje tak w kółko. 10 min trwa ok cykl grzania i podobnie cykl studzenia.
    Wszystkie kaloryfery maja głowice odkręcone na full, sitka w instalacji c.o, byłby czyszczone kilka mies temu, pompa do podłogówki została wymieniona na nowa (DIAMOND 620N) - pracuje w trybie auto. Odpinałem tez sterownik auratron, dałem zworkę i piec pracuje identycznie. Wcześniej pracował normalnie aż do osiągniecia temp w pomieszczeniu zadanej przez sterownik. Jakieś pomysły?

  8. #28
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JackZ

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Chyba tu już nie ma co liczyć na pomoc.

    Czekam na wizytę serwisanta, miał być wczoraj lub dziś a okazało się, że jednak może w poniedziałek. Mam tylko nadzieje, ze nic się więcej nie spie.li za ten czas
    Podczas rozmowy telefonicznej pan serwisant ocenił, że zepsuta jest sonda. Jakoś w instr znalazłem tylko czujniki, potem zmierzę ich rezystancję.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał JackZ Zobacz post
    Podepnę się pod temat gdyż mam podobny problem z piecem.
    Ostatnio zauważyłem, że piec dziwnie grzeje. Jest to vitodens 100 wb1b, z zasobnikiem cwu. Instalacja na 6 grzejników + podłogówka.
    Piec ma podłączony sterownik przewodowy auratron 2005, na nim ustawiona cna cały czas temp 22.5st. Aktualnie kocioł jest ustawiony na pokrętle na 2 co odpowiada ok 46st temp.
    Do rzeczy. Piec włącza grzanie, palnik na 1 kreskę, dochodzi do temp zadanej czyli ok 46 st, grzeje tak kilkadziesiąt sekund po czym się wyłącza. Temperatura spada powoli do ok 33st i znów to samo. I grzeje tak w kółko. 10 min trwa ok cykl grzania i podobnie cykl studzenia.
    Wszystkie kaloryfery maja głowice odkręcone na full, sitka w instalacji c.o, byłby czyszczone kilka mies temu, pompa do podłogówki została wymieniona na nowa (DIAMOND 620N) - pracuje w trybie auto. Odpinałem tez sterownik auratron, dałem zworkę i piec pracuje identycznie. Wcześniej pracował normalnie aż do osiągniecia temp w pomieszczeniu zadanej przez sterownik. Jakieś pomysły?
    opisany tryb pracy kotła jest jak najbardziej prawidłowy. Skoro kocioł pracując moca minimalną (jedna kreska na wyswietlaczu) powoduje przyrost temepratury wody instalacjynej to po przekroczeniu zadanej temperatury wyłączy palnik. Poczeka aż minie czas zabezpieczajacy i jeżeli w tym czasie temperatura wody instalacjyjnej spadnie poniżej temepratury rządanej-histereza planika to ponownie wystartuje.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JackZ

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wcześniej piec zachowywał się inaczej tzn. grzal stale temp max ustawiona na kotle, dopóki w domu została osiągnieta temp zadana przez sterownik pokojowy. On daje sygnal do pieca, zwiera styk pradowy i piec ma grzać. Czy da się w tym kotle zmienić ustawienie delty? Wydaje mi się, że temp startu jest za niska, chciałbym zawezyc widełki max min. Mam porównanie 1:1 bo siostra ma identyczny kocioł kupiony w tym samym czasie i jej pracuje normalnie czyli jak mój kiedyś.

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JackZ

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Sprecyzuje może dokładniej. Kiedyś piec grzal godzinę i np dwie stal i w domu było ciepło - szybko osiagal zadana temp przez auraton.
    Teraz grzeje jak pisałem po te 10min i ma biede dobić do temp zadanej przez sterownik. Zajmuje mu to znacznie więcej czasu lub idzie non stop w sensie 10min pracy 10min studzenia i tak w kółko. Wczoraj nawet cwu nie zagrzal jak należy. A jak mu ustawie poniżej 2 pokrętło czyli np max temp 40st to juz w ogóle mogę zapomnieć o tym, że dobije w domu do 23st.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Histereza pracy palnika jest zapisana w automatyce kotła i jest niezmienna. Proponuję zrobić doświadczenie i podnieść minimalnie wymaganą temperature rządaną.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JackZ

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dawałem wyższą temp i niższą, bez jakichkolwiek zmian, kocioł grzeje w dziwny sposób, inny niż do tej pory. Chyba nie na tym polega kondensat żeby grzać z wysoką temp... ciut powyżej "2" na pokrętle piec już osiąga temp 50stopni.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że kocioł pracuje w sposób bardzo prawidłowy, te kilkanaście minut pracy i kilkanaście minut postoju pomnożone przez kilka cykli da temperaturę zadaną na sterowniku pokojowym, Który kocioł wyłączy. I teraz co Moim zdaniem ważne jest to żeby zadać maksymalną temperaturę na kotle tak żeby nie dochodziło do wyłączania kotła przez sterownik pokojowy a w pomieszczeniu Gdzie jest sterownik temperatura była bliska temperaturze zadanej na sterowniku pokojowym, wtedy grzejniki są cały czas ciepłe, natomiast gdy kocioł stoi, grzejniki robią się zimne i powodują dyskomfort. Jak zrozumiałem to wcześniej temperatura zadana na kotle była zadana na wysokim poziomie tak że pomieszczenie było dlugo nagrzewane do temperatury zadanej na sterowniku pokojowym w jednym cyklu a później długo wychładzało się przy zimnych grzejnikach.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Nie jestem w stanie tego dokładnie policzyć ale z doświadczenia na własnym kotle, wydaje mi się że ten sposób grzania, który nie dopuszcza do wyłączania kotła a utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu na granicy wyłączenia przez sterownik pokojowy, jest bardziej Ekonomiczny a na pewno bardziej komfortowy dla użytkownika. No i kocioł pracuje w możliwie niskiej temperaturze

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    I jeszcze jedno, mój sterownik pokojowy ma ustawioną histerezę na 0,50 stopnia co jest wartością minimalną na tym sterowniku i te pół stopnia różnicy w salonie pomiędzy wyłączeniem i załączeniem kotła są jednak odczuwalne

  17. #37
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JackZ

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Optymalnie i ekonomicznie byłoby gdyby kocioł grał niska mocą cały czas, bez wygaszania co 10min.
    Aktualnie ustawienie mocy grzewczej poniżej 44st na kotle powoduje niedogrzanie budynku. Taka praca do ekonomicznych z pewnością nie należy.
    Kombinuję co mogło zmienić tryb pracy kotła i jedyne co mi przychodzi na myśl to wymiana pompy, która była przed sezonem grzewczym.

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Optymalnie i ekonomicznie byłoby gdyby kocioł grał niska mocą cały czas, bez wygaszania co 10min

    Zgadzam się z tym, ale musiał by to być kocioł o wyjątkowo szerokim zakresem modulacji, chociaż mamy dobre kotły niemniej jednak ze średniej półki z taką sobie modulacją to optymalne jest moim zdaniem grzanie jak to opisałem wczesniej.Przy temperaturze na dworze jakie obecnie panują czyli okolice zera lub delikatny plus Mam ustawioną temperaturę na kotle 40 stopni a w pokojach dzięki temu stale się utrzymuje 21 st. Być może jest to zasługą dobrze dobranych wielkości większości grzejników
    Dom jest ocieplony, wielkości ok 150 m kwadratowych, aktualne zużycie gazu przez ostatni tydzień kiedy temperatura zewnętrzna jest w miarą podobna to ok 7m3/dobę a w tym jest Ogrzewanie wody do kąpieli i gotowania.

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Na kotle ustawia się temeprature zasilania nie moc. Moc kociol wylicza sobie na podstawie roznicy między wymaganą a rzeczywistą temperatura zasilania.
    JackZ skoro 44*C nie wystarcza do podgrzania budynku tzn że nalezy podnieść temepraturę zasilania.
    To że termostat w pomieszczeniu mówi do kotła, że potrzeba ciepła nie jest to równoznaczne z tym, że kocioł będzie pracował non stop caly czas. Jeżeli odbiór mocy przez instalację jest mnijeszy niż moc minimalna kotła to będzie on taktował.
    Co do opisanej sytuacji jeżeli wczesniej kociol pracował przy niższych temperaturach zasilani ai osiągal wymaganą temperaturę pomieszczeń do tego mniej taktując to objawy mogą wskazywać zakamienienie wymiennika głownego.

    A co co ekonomiki: temperatura punktu rosy dla spalin z gazu ziemnego to 57-58*C czyli jesli kocioł na pracuje z temperatura nazasileniu poniżej 55*C to będziepracowal z najwyższą sprawnością. Temperatura 55*C na zasilaniu oznacza, że do kotła wraca woda o dużo niższej temperaturze zatem średnia temperatura wymienika bedzie dużo niższa. Kociol utraci na sprawności ok 10% dopiero jak temperatura powrotu będzie wyższa od temperatury punktu rosy.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 04-01-2021 o 08:46
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phu-impex

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Ogólnie się z tym zgadzam Niemniej jednak arbitralne podchodzenie do temperatury punktu rosy w tym wypadku jest trochę na wyrost bo jak wiadomo punkt rosy to i temperatura i ciśnienie i wiele innych czynników

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony