dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie drewniana wiata garażowa przyścienna 3,5 x 6 m - izolacja dachu

    Witajcie!
    Jestem na etapie składania wiaty przyściennej garażowej. Takiej jak ta:

    Na te krokwie planuje dać łaty a na to płyty bitumiczne Onduline. Chciałem się poradzić co ile cm dawać łaty dachowe pod płyty bitumiczne?

    Druga sprawa to czy pod płyty dawać folię paraizolacyjną czy coś w tym rodzaju - membranę? Może w ogóle nic nie dawać, tylko płyt przykręcić bezpośrednio do łat? Wiatę nie zamierzam zabudowywać z żadnej strony. Wiem że przy blachach trapezowych, pod nim skrapla się woda. A jak to wygląda z płytami bitumicznymi?
    Jeśli już dawać folie to gdzie? Bezpośrednio na łaty czy pomiędzy łaty a krokwie?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Gdzie zakupiłeś taką wiatę? W jakimś lokalnym tartaku, czy może sklepie internetowym - rozglądam się za czyms takim jako zadaszenie tarasu.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotkorew Zobacz post
    Na te krokwie planuje dać łaty a na to płyty bitumiczne Onduline. Chciałem się poradzić co ile cm dawać łaty dachowe pod płyty bitumiczne?

    Druga sprawa to czy pod płyty dawać folię paraizolacyjną czy coś w tym rodzaju - membranę?
    A co masz w projekcie i co na to kierbud?
    Bo to przecież rozbudowa domu - i wymaga pełnej procedury. Bez zgłoszenia to możesz postawić wiatę WOLNOSTOJĄCĄ - nie związaną z budynkiem.

  4. #4

    Domyślnie

    Nigdzie nie napisałem że stawiam ją do ściany domu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Sąsiad ma zadaszenie z płyt bitumicznych - rozstaw łat około 65 cm, nie ma folii wstępnego krycia.

  6. #6

    Domyślnie

    65 cm wydaje się dosyć sporą odległością.
    Nie kapie mu woda ze skroplin?

  7. #7

    Domyślnie

    Waszym zdaniem, dawać pod płytę bitumiczną, folię paroizolacyjną bądź membranę?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotkorew Zobacz post
    Nigdzie nie napisałem że stawiam ją do ściany domu.
    Pokazałeś wiatę która nie ma słupów z jednej strony więc do czegoś ja doklejasz. To rozbudowa.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie będę odnosił się do tego po raz kolejny, bo to nie jest tematem tego wątku.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Jak dasz folie, to na krokwy, potem kontrłaty, łaty i dopiero płyty. Mi się zdarzyło kłaść te płyty na jakiejś szopie. Łaty były dane co 45cm, ale spokojnie można szerzej do 60-70 cm.

    Jednak folia nie ma żadnego sensu. UV zrobi z niej strzępy po dość krótkim czasie. Musiałbyś przybić deski, folie, kontrłaty, łaty, płyty. Chyba zbędny koszt i szkoda pracy, jeśli to jakieś tam zadaszenie
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 29-11-2020 o 21:57

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli tak jak gdzieś czytałem, że membrana musi być czymś od dołu zakryta. Nie można zostawić jej bez podbitki od spodu.

    A miałem taki pomysł na dach:
    -brak podbitki czy też foli budowlanej
    -krokwie
    -folia paroizolacyjna bądź membrana
    - łaty
    -płyty bitumiczne

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Są dwa warianty:

    1. (od dołu):
    - Krokwy
    - Płyta OSB / Deska calówka /
    - Membrana
    - Kontrłaty
    - Łaty
    - Płyty bitumy

    2. (od dołu):
    - Krokwy
    - Łaty
    - Płyty bitumy

    Wariant 2.5 (od dołu)
    -Podbitka
    - Ruszt
    - Krokwy
    - membrana
    - Kontrłaty
    - Łaty
    - Płyty bitumy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotkorew Zobacz post
    Wiem że przy blachach trapezowych, pod nim skrapla się woda. A jak to wygląda z płytami bitumicznymi?
    Chciałem ją dać w takim celu jak powyżej, czyli "ochrona" auta przed kapiącymi skroplinami.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co masz w projekcie i co na to kierbud?
    Bo to przecież rozbudowa domu - i wymaga pełnej procedury. Bez zgłoszenia to możesz postawić wiatę WOLNOSTOJĄCĄ - nie związaną z budynkiem.
    Sorry że nie w temacie, ale korzystając z okazji zapytam odnośnie budowy obiektów do 35m2 - taka wiata (jeśli by była dostawiona do domu) się nie łapie? Cały przemysł dostawiania 35-tek do siebie jest wbrew przepisom? Czy ten przepis nie miał sie w założeniu tyczyc własnie takich wiat, werand itp, a łączenie takich domków to juz wynikło z pomysłowości ludzi?

  15. #15

    Domyślnie

    W pb nic nie pisze o pidporach wiaty,
    Na ondulinie tak jak i na eternicie skropliny nie powstaną, niema potrzeby dawania membran. To nie jest łazienka z ciepłą wodą.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Na ondulinie tak jak i na eternicie skropliny nie powstaną, niema potrzeby dawania membran. .
    Dzięki za odpowiedź. Bałem się, że na Onduline będzie się skraplać woda tak jak na blachach trapezowych.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał rotkorew Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź. Bałem się, że na Onduline będzie się skraplać woda tak jak na blachach trapezowych.
    Jeśli to otwarta wiata to skropliny nie powstaną, nie będzie przecież znacznej różnicy temperatur. Pomijam fakt że jakakolwiek blacha jest bez porównania trwalsza, a każda blachodachówka dużo bardziej estetyczna niż ten bitumiczny shit...

    Ale jeśli już postanowiłeś i za późno na zmianę to chociaż daj łaty co 50cm , zależy jakie płyty - chodzi o to by każda płyta leżała na 3 łatach.

    kemot, pytaj w firmach robiących dachy, chociaż oni mniej dbają o estetykę. Warto poszukać lokalnego wykonawcy na tartaku, aby drewno było ostrugane i ładne, a nie jak typowa więźba.

    Po wtóre na taras polecam poliwęglan, a nie coś co zaciemni wnętrze.
    Ostatnio edytowane przez StolarzS ; 06-12-2020 o 20:43
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

  18. #18

    Domyślnie

    Blacha trwalsza, droższa w zakupie ale głośniejsza przy opadach deszczu. Materiału na pokrycie jeszcze nie zakupiłem. Łaty zamierzam dać gęsto.

    Co do drewna. Akurat elementy tej wiaty jak i łaty, są strugane jak i fazowane.

  19. #19

    Domyślnie Podłączam sie

    Witam przykleje się do tematu. Mam zamiar stawiać wiatę 11x10m jednospadowy dach z dwóch stron będzie doczepiona do murów budynków obok jeden przy ścianie 10m drugi przy ścianie 11m . Wiata wysoka w najniższym punkcie to 5m . Konstrukcja z drewna gdyż mam swój las i pozyskanie materiału nie problem plus tartak przewoźny. Chciałbym zrobić wjazd aż 10m i żeby w środku słupów nie było pytanie jakiej wielkości muszą być słupy i jakiej wielkości plotew by na niej utrzymały się krokwie i cały dach?

  20. #20

    Domyślnie Podłączam sie

    Ktoś tu zagląda?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony