dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Jeden łącznik kilka źrodeł światła - rozszerzenie instalacji

    Witam. Chcę podzielić pokój na dwa mniejsze. Obecnie w pokoju posiadam jedną lampę doprowadzoną kablem 3x1,5. Moje pytanie brzmi czy jest jakaś możliwość rozszerzenia instalacji z obecnego łącznika i rozdzielenie go na dwa żeby działały osobno. Nie chciał bym prowadzić nowego kabla od skrzynki elektrycznej ponieważ reszta mieszkania jest wyremontowana. Bardzo proszę o konkretne podpowiedzi. Jeśli coś nie zrozumiale napisałem chętnie odpowiem na pytania.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki91 Zobacz post
    Witam. Chcę podzielić pokój na dwa mniejsze. Obecnie w pokoju posiadam jedną lampę doprowadzoną kablem 3x1,5. Moje pytanie brzmi czy jest jakaś możliwość rozszerzenia instalacji z obecnego łącznika i rozdzielenie go na dwa żeby działały osobno. Nie chciał bym prowadzić nowego kabla od skrzynki elektrycznej ponieważ reszta mieszkania jest wyremontowana. Bardzo proszę o konkretne podpowiedzi. Jeśli coś nie zrozumiale napisałem chętnie odpowiem na pytania.
    Pozdrawiam.
    Oczywiście że jest zwłaszcza jak instalacja bez puszek pod sufitem, zresztą z tej ostatniej też się da.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    1) Jeśli w puszce obecnego łącznika poza fazową są żyły neutralna i ochronna od lampy.
    W takim przypadku należy ułożyć przewód 3x1,5 od tej puszki do kolejnej, gdzie chcesz mieć drugi, nowy łącznik. W nowej puszce podłączyć nowy łącznik, od niego taki sam przewód do drugiej, nowej lampy. Schemat poniżej. Na czerwono zaznaczyłem miejsca nowych połączeń.

    2) Jeśli w puszce obecnego łącznika jest tylko żyła fazowa.
    Znaleźć puszkę rozgałęźną, od której prowadzone są przewody do łącznika i lampy. [Nową żyłę fazową podłączyć od strony zasilania, by było w niej napięcie niezależnie od pierwszego łącznika.] Ułożyć przewód 3x1,5 od tej puszki rozgałęźnej do puszki nowego łącznika, dalej jak w pkt 1.

    3) Jeśli chcesz zastąpić obecny łącznik świecznikowym przy sytuacji z pkt 1., przewód należy dodać tak samo i żyłę fazową podłączyć pod styk drugiego klawisza.
    Przy sytuacji z punktu 2. potrzebna byłaby jeszcze jedna żyła fazowa od łącznika do puszki rozgałęźnej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	27,4 KB
ID:	449861  
    Ostatnio edytowane przez lukasz_298 ; 03-11-2020 o 17:22 Powód: dopisek o świecznikowym

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuje lukasz_298 za szybką i konkretną odpowiedź. Wszystko bardzo jasno przedstawione. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony