dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie Łączenie rur spalinowych kominka/kozy

    Potrzebuję porady jak to dobrze połączyć.

    Kominek DOVRE ASTRO który ma być podłączony tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04b74ab2dcf8668e9890a5280b92dc87.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	33,7 KB
ID:	449901

    Dom parterowy.
    Komin blaszany 2ścienny MK ŻARY zaczyna się od stropu na strychu.
    Między strychem a pomieszczeniem mieszkalnym jest zastosowana oryginalna przelotka przez strop
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b03cdfa8e9ed20f6e01939fb08f7ae10.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	7,8 KB
ID:	449902
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201105_072653_resized_20201105_082501602.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	449905

    Problem polega na tym, że ta przelotka od dołu jest węższa (ma 147mm) i nie można tego podłączyć zgodnie ze sztuka ze dolna rura zawsze wchodzi w górną. To połączenie wychodzi odwrotnie...że na rurę przelotki muszę nasunąć rurę z kominka..

    Może tak być?
    Ostatnio edytowane przez uciu ; 05-11-2020 o 08:27
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cześć,

    zgodnie ze sztuką górna rura powinna wchodzić w niższą. Tak i tylko tak.
    Dokładnie tak samo, jak to się robi pionach kanalizacyjnych.
    Chodzi o spływ skroplin w kanale dymowym.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Do tego co Wojtek dodam, że na piecyku tez musisz coś wykombinować, a nie kielichem na króciec. Co z odległościami od drewna? "Oryginalna" przelotka wymaga zastosowania odległości od drewna, jeśli takie tam masz....http://blog.kominki-batura.pl/montaz...domu-z-drewna/

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Dzięki za porady. Z drewnem w okolicy nie ma problemu bo dom murowany i na podlodze plytki.
    Troche mnie zaskoczyliscie tymi połączeniami...
    Po prostu na króciec z kozy nasadzilem rure kielichem na dół... czemu z kozy wystaje króciec a nie kielich? Nawet w instrukcji pisza by nasadzic rure 150;-/
    Z tymi skroplinami ma to sens ale u mnie ew skropliny/zacinajacy deszcz leci gdzie indziej co widac na fotce.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01974.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	450013

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02461.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	450014

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180520_104238.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	450015
    Ostatnio edytowane przez uciu ; 07-11-2020 o 20:10

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sztuka (Small).jpg
Wyświetleń:	383
Rozmiar:	38,3 KB
ID:	450017
    Zdjęcie dzięki Google.

    Ta czarna kałuża to nie deszczówka.
    Strasznie śmierdzi, powoduje dyskomfort i jest przyczyną tworzenia na forum muratora wątków pt. "nie róbcie kominków w domu".

    Pamiętaj, że ze spalenia kilograma drewna powstaje około 0,6 - 0,8 litra wody.
    Spaliny z drewna to (prócz azotu) brudna para wodna. Chłodzona blacha rury dymowej to świetne miejsce na kondensację przesyconych parą wodną gazów.

    Jest o tym dużo w internecie.

    A że "męskie" wyjścia z wszelkiego rodzaju wkładów i piecyków to nagminny błąd i przykład jakiegoś niezrozumiałego uporu, to smutny fakt.
    Także kształtki renomowanych firm wymuszają odmienny, niż prawidłowy, bieg rur. Chodzi mi o przejścia przez ściany, adaptery itp.

    Tak Panie i Panowie - strzelajmy sobie w kolano dalej.

    Twoja kształtka jest dobra.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 07-11-2020 o 22:33

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Do tego co Wojtek dodam, że na piecyku tez musisz coś wykombinować, a nie kielichem na króciec. Co z odległościami od drewna? "Oryginalna" przelotka wymaga zastosowania odległości od drewna, jeśli takie tam masz....http://blog.kominki-batura.pl/montaz...domu-z-drewna/
    Adam przepraszam, że się wcinam ale korzystajac z okazji wizyty w wątku pana Piotra chciałam zapytać jak przejść rurą przez dach deskowany, ocieplony nakrokwiowo płytami Thermano. U mnie komina murowanego niet i zamierzam wyprowadzić rurę od pieca prosto przez dach.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Adam przepraszam, że się wcinam ale korzystajac z okazji wizyty w wątku pana Piotra chciałam zapytać jak przejść rurą przez dach deskowany, ocieplony nakrokwiowo płytami Thermano. U mnie komina murowanego niet i zamierzam wyprowadzić rurę od pieca prosto przez dach.


    Takie cÓś: https://www.google.com/search?source...4QjJkEegQICRAB Należy zachować odległość rury dymowej izolowanej od drewna. Ta podwójna ścianka nie jest zabezpieczeniem p.poż. Zabezpieczeniem jest podwójny płaszcz + stosowna odległość od mat palnego. Tą odległość podają producenci systemów. Jest to zwykle ok 10 cm . Co ważne, nie wolno tam pakować nic, co zrobi mostek termiczny. Obojętnie czy to wełna, krzemian itp. Jeśli chcemy czy musimy tam coś wkładać, odległość powinno się zwiększyć moim zdaniem co najmniej 3 krotnie. Ale to zależy od wysokości przegrody przez którą przechodzimy. Kolega uciu na swoich fotkach pokazał błąd w sztuce przechodzenia przez polać drewnianą (strop). http://blog.kominki-batura.pl/montaz...kozy-z-koniem/

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Dzięki za porady. Z drewnem w okolicy nie ma problemu bo dom murowany i na podlodze plytki.
    Troche mnie zaskoczyliscie tymi połączeniami...
    Po prostu na króciec z kozy nasadzilem rure kielichem na dół... czemu z kozy wystaje króciec a nie kielich? Nawet w instrukcji pisza by nasadzic rure 150;-/
    Z tymi skroplinami ma to sens ale u mnie ew skropliny/zacinajacy deszcz leci gdzie indziej co widac na fotce.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01974.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	450013

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02461.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	450014

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180520_104238.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	450015
    Poczytaj....
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7991712

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Dzięki bardzo za radę. Oczywiście sama nie będę majstrowała przy montażu ale lepiej mieć chociaż minimalne pojecie co i jak w dobie wszechobecnej bylejakości i dyletanctwie samozwańczych fachowców. Żeby potem sobie nie pluć w brodę.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    . Kolega uciu na swoich fotkach pokazał błąd w sztuce przechodzenia przez polać drewnianą (strop). /
    Tylko u mnie strop to monolit betonowy
    To co widać na strychu to osb ma warstwach styropianu.
    Komin przy OSB jest dodatkowo 2x opatulony wełną kominkową.

    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Koza stoi 30cm od ścian. Mimo to nagrzewają się one do około 70stopni.
    Czy trzeba zastosować jakieś ekrany blaszane?
    Ściany są murowane + tynk wapienny (oraz cegła na kleju do płytek)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC06091.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	450172  
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Adam przepraszam, że się wcinam ale korzystajac z okazji wizyty w wątku pana Piotra chciałam zapytać jak przejść rurą przez dach deskowany, ocieplony nakrokwiowo płytami Thermano. U mnie komina murowanego niet i zamierzam wyprowadzić rurę od pieca prosto przez dach.
    Możesz dopytać kaszpira - on ma rurę z pieca pionowo przez dach puszczoną:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7682191
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Tylko u mnie strop to monolit betonowy
    To co widać na strychu to osb ma warstwach styropianu.
    Komin przy OSB jest dodatkowo 2x opatulony wełną kominkową.

    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Koza stoi 30cm od ścian. Mimo to nagrzewają się one do około 70stopni.
    Czy trzeba zastosować jakieś ekrany blaszane?
    Ściany są murowane + tynk wapienny (oraz cegła na kleju do płytek)
    Ekrany maja zastosowanie przy ścianach drewnianych.

    Kwestia przejścia przez strop. OSB masz zmostkowaną z kominem wełną. Powinna być pustka powietrzna. Niby bzdura, wygląda że masz super zrobione....ale ktoś to kiedyś wymyślił, bo komuś innemu się kiedyś spaliło.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ekrany maja zastosowanie przy ścianach drewnianych.
    To czy ścianach murowanych nic sie nie stosuje? Temperatura nic nie zrobi z tynkiem czy farbą? Po dwóch godzinach palenia ściany mialy po okolo 70stopni... Dłużej raczej palić nie będę bo za duży upał w domu się robi.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    To czy ścianach murowanych nic sie nie stosuje? Temperatura nic nie zrobi z tynkiem czy farbą? Po dwóch godzinach palenia ściany mialy po okolo 70stopni... Dłużej raczej palić nie będę bo za duży upał w domu się robi.
    A co byś tam chciał dawać? Ściana z cegły się nie spali...Tynk cementowo wapienny też nie. Płytka ceramiczna też da radę.... Unikać płyt GK, lichych płytek gipsowych, plastików....

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Nie wiem, wiec szukam porady od kogos kto ma doświadczenie.
    Z cegla wiem ze sie nic nie stanie, Jedynie co moze wystąpiec to odpadniecia tej cegły bo byla klejona na zwykły klej do plytek.
    Na drugiej scianie obawiam sie spalenia farby, tego ze zmieni kolor. Na razie zostawie jak jest, jedynie bede obserwował.
    Tylko cos musze wymyslic by rame okna zaslaniac na czas palenia... nie wszystko da sie przewidziec na etapie budowy, teraz kominek postawilbym bardziej centralnie.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    LasekD

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wawa i okolice
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sztuka (Small).jpg
Wyświetleń:	383
Rozmiar:	38,3 KB
ID:	450017
    Zdjęcie dzięki Google.

    Ta czarna kałuża to nie deszczówka.
    Strasznie śmierdzi, powoduje dyskomfort i jest przyczyną tworzenia na forum muratora wątków pt. "nie róbcie kominków w domu".

    Pamiętaj, że ze spalenia kilograma drewna powstaje około 0,6 - 0,8 litra wody.
    Spaliny z drewna to (prócz azotu) brudna para wodna. Chłodzona blacha rury dymowej to świetne miejsce na kondensację przesyconych parą wodną gazów.

    Jest o tym dużo w internecie.

    A że "męskie" wyjścia z wszelkiego rodzaju wkładów i piecyków to nagminny błąd i przykład jakiegoś niezrozumiałego uporu, to smutny fakt.
    Także kształtki renomowanych firm wymuszają odmienny, niż prawidłowy, bieg rur. Chodzi mi o przejścia przez ściany, adaptery itp.

    Tak Panie i Panowie - strzelajmy sobie w kolano dalej.

    Twoja kształtka jest dobra.
    Przepraszam za odgrzanie starego kotleta,ale czeka mnie montaż kozy i mam dylemat z podłączeniem rur spalinowych
    Powiadacie że kielichem do góry,bo odwrotnie będzie spływał kondensat?
    Owszem logiczne,tyle że jak połączę jak radzicie,to ten kondensat nie będzie wypływał na zewnątrz rur,a do kominka
    Może to i bardziej estetyczne,ale problemu z kondensatem nie rozwiązuje.Dalej będzie smród
    Część przy paleniu odparuje,ale pewnie jakaś część pozostanie,powodując korozję kozy.
    Na dodatek montowanie na odwrót rur spalinowych,kłuci się ze sztuką kominiarską
    Teraz to już jestem głupi
    Minęło już 3 lata od tego wątku,a wszyscy producenci piecyków dalej robią czopuchy z nyplem,a nie kielichem
    Robią nam na złość?
    Nie sądzę.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał LasekD Zobacz post
    Przepraszam za odgrzanie starego kotleta,ale czeka mnie montaż kozy i mam dylemat z podłączeniem rur spalinowych
    Powiadacie że kielichem do góry,bo odwrotnie będzie spływał kondensat?
    Owszem logiczne,tyle że jak połączę jak radzicie,to ten kondensat nie będzie wypływał na zewnątrz rur,a do kominka
    Może to i bardziej estetyczne,ale problemu z kondensatem nie rozwiązuje.Dalej będzie smród
    Część przy paleniu odparuje,ale pewnie jakaś część pozostanie,powodując korozję kozy.
    Na dodatek montowanie na odwrót rur spalinowych,kłuci się ze sztuką kominiarską
    Teraz to już jestem głupi
    Minęło już 3 lata od tego wątku,a wszyscy producenci piecyków dalej robią czopuchy z nyplem,a nie kielichem
    Robią nam na złość?
    Nie sądzę.

    A widziałeś komin systemowy? Jak jest klejony? Na złość? To mieli Ci dziurę zostawić? Przecież są przejściówki. Co ma śmierdzieć z szczelnego paleniska zwłaszcza że odparowywane na bierząco, wolisz że z rur pod obudową?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał LasekD Zobacz post
    Przepraszam za odgrzanie starego kotleta,ale czeka mnie montaż kozy i mam dylemat z podłączeniem rur spalinowych
    Powiadacie że kielichem do góry,bo odwrotnie będzie spływał kondensat?
    Owszem logiczne,tyle że jak połączę jak radzicie,to ten kondensat nie będzie wypływał na zewnątrz rur,a do kominka
    Może to i bardziej estetyczne,ale problemu z kondensatem nie rozwiązuje.Dalej będzie smród
    Część przy paleniu odparuje,ale pewnie jakaś część pozostanie,powodując korozję kozy.
    Na dodatek montowanie na odwrót rur spalinowych,kłuci się ze sztuką kominiarską
    Teraz to już jestem głupi
    Minęło już 3 lata od tego wątku,a wszyscy producenci piecyków dalej robią czopuchy z nyplem,a nie kielichem
    Robią nam na złość?
    Nie sądzę.
    Kominiarze którzy uprawiali "sztukę" kielichami w dół w większości powymierali...Nowe przyszło - i słusznie. Niestety ciągle żyją producenci - ignoranci, którzy robią Ci na złość. Palisz suchym drewnem? Palisz, nie wędzisz? Weź to sobie do serca, a problem kondensatu nie istnieje! No i daszek na komin...Bo deszczu potrafi nalecieć....

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał LasekD Zobacz post
    [...]
    Część przy paleniu odparuje,ale pewnie jakaś część pozostanie,powodując korozję kozy.
    Na dodatek montowanie na odwrót rur spalinowych,kłuci się ze sztuką kominiarską
    Teraz to już jestem głupi
    Minęło już 3 lata od tego wątku,a wszyscy producenci piecyków dalej robią czopuchy z nyplem,a nie kielichem
    Robią nam na złość?
    Nie sądzę.
    Cześć,

    nie zostanie, bo kondensat pojawia się na początku palenia, przy zimnych blachach. Potem woda odparowuje, smoła się zwęgla i utlenia. Układ ma potem za wysoką temperaturę, żeby coś zostało.
    Ale to, co wypłynie na zewnątrz, może zostać, a zapach dziegciu w domu z kominkiem to w prawie 100 procentach wina źle zmontowanych rur.
    Dlaczego tak robią? - te nyplowe wyjścia z wkładów?
    - w przypadkach, które znam to skutek właśnie ciągłego narzekania montażystów, że to nie zgodne ze "sztuką". Bo przecież kształtki są tak robione - te przejścia do kominów ceramicznych - że wymuszają taki bieg rur. I kółko się zamyka.
    Inny argument to to, że "dym" będzie wylatywał, bo trafia na szczelinę skierowaną do góry. Otóż - on (dym), jak z jakiegoś powodu ma wylecieć, to wyleci bez względu na kierunek połączeń. Ma być tak zrobione i palone, żeby nie wylatywał. Chodzi tylko o kondensat, który wyleci tylko przy rurach kielichem w dół.
    O korozji stali w tych mokrych połączniach nie wspominając.

    P.S.
    Można robić, tworzyć, sztukę i robić na sztukę. To nie to samo.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 07-11-2023 o 15:20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony