dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Energa ROZLICZENIE

    Witam mam Fotovoltaike 9kw , moje pytanie jak wyglada rozliczenie z Energa? czy faktura bedzie przychodziła co 2m ,6m czy co rok? Dodam ze 1.09.2020r wymieniono mi licznk na inteligietny dwukierunkowy... po zainttalowaniu Aplikacji w telefonie (Moj Licznik Energa) widze ile pobrałem a ile oddałem z instalacji FV. W jaki sposob Energa bedzie sie zemna rozliczała czy za Pełen rok od stycznia do grudnia ? czy od 1.09.2020 i od tego momentu bedzie liczony rok czyli do 09.2021? czy moze jeszcze w inny sposob?

  2. #2

    Domyślnie

    A zadałeś sobie trudu przeczytać ten wątek czy jak zwykle na lenia?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-energetycznym
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  3. #3

    Domyślnie

    To z niego zwykle taki leń patentowany jest?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    To z niego zwykle taki leń patentowany jest?
    Nabijamy posty?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5

    Domyślnie

    zgadzam się że ważne wątki trzeba czytać i szukać odpowiedzi (to do areczekk83) ale z Energą jest bardzo różnie.
    Na moim przykładzie . Instalacja założona na początku października 2019 odebrana na końcu października 2019 (na szczęście jak to w enerdze licznik już dwukierunkowy od kilku lat) . Z powodu awarii przesyłania danych licznik odczytuje pracownik energii co miesiąc (tzn. odczytywał bo przestał ale o tym później) . Pierwsza faktura wystawiona pod koniec listopada nieuwzględniająca w ogóle prosumenta. Po zgłoszeniu korekta i faktura wystawiona do dnia odbioru instalacji. Druga faktura wystawiona od końca października do początku grudnia . Trzecia faktura od początku grudnia do końca lutego (na fakturze błąd - data odczytu tylko do początku lutego a powinno być do końca) Po zgłoszeniu reklamacji i ponad miesięcznym oczekiwaniu prośba pracowników o pozostawienie faktury z błędem gdyż w innym wypadku trzebaby tworzyć nową umowę nowe ppe nowy system rozliczeń ( ustałem na te warunki) czwarta faktura od początku lutego (ze względu na poprzedni błąd tu również pozostało błędne datowanie) do początku maja i na tym koniec .Od maja nikt nie odczytuje licznika i nie wystawiają faktur. Ostatnia faktura składała się tylko z opłat stałych ( w moim przypadku 10.90zł na miesiąc) . Magazyn zgromadzonych nadwyżek liczony jest od końca maja przez rok. Warto wspomnieć że energa dolicza akcyzę za pobrany prąd ( a właściewie wyprodukowany i zbilansowany z pobranym), ale magazyn liczy prawidłowo bez specjalnych przeliczeń (najpierw przelicznik energii oddanej, później bilansowanie energii pobranej z oddaną (po przeliczniku) i utworzenie magazynu z ewentualnych nadwyżek

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mackoofpl Zobacz post
    zgadzam się że ważne wątki trzeba czytać i szukać odpowiedzi (to do areczekk83) ale z Energą jest bardzo różnie.
    Na moim przykładzie . Instalacja założona na początku października 2019 odebrana na końcu października 2019 (na szczęście jak to w enerdze licznik już dwukierunkowy od kilku lat) . Z powodu awarii przesyłania danych licznik odczytuje pracownik energii co miesiąc (tzn. odczytywał bo przestał ale o tym później) . Pierwsza faktura wystawiona pod koniec listopada nieuwzględniająca w ogóle prosumenta. Po zgłoszeniu korekta i faktura wystawiona do dnia odbioru instalacji. Druga faktura wystawiona od końca października do początku grudnia . Trzecia faktura od początku grudnia do końca lutego (na fakturze błąd - data odczytu tylko do początku lutego a powinno być do końca) Po zgłoszeniu reklamacji i ponad miesięcznym oczekiwaniu prośba pracowników o pozostawienie faktury z błędem gdyż w innym wypadku trzebaby tworzyć nową umowę nowe ppe nowy system rozliczeń ( ustałem na te warunki) czwarta faktura od początku lutego (ze względu na poprzedni błąd tu również pozostało błędne datowanie) do początku maja i na tym koniec .Od maja nikt nie odczytuje licznika i nie wystawiają faktur. Ostatnia faktura składała się tylko z opłat stałych ( w moim przypadku 10.90zł na miesiąc) . Magazyn zgromadzonych nadwyżek liczony jest od końca maja przez rok. Warto wspomnieć że energa dolicza akcyzę za pobrany prąd ( a właściewie wyprodukowany i zbilansowany z pobranym), ale magazyn liczy prawidłowo bez specjalnych przeliczeń (najpierw przelicznik energii oddanej, później bilansowanie energii pobranej z oddaną (po przeliczniku) i utworzenie magazynu z ewentualnych nadwyżek
    Napisałes ,,Magazyn zgromadzonych nadwyżek liczony jest od końca maja przez rok" a ja teraz pisałem z Live Chat Energa i dostałem taka odp. Do 31.12.2020 od 1.01.2021 nowy magazyn. z tego co oni napisali to wynika ze styczen i luty beda liczone praktycznie normalnie nieuwzgledniajac energii oddanej do sieci bo w te miesiace jest mało słonca ..

  7. #7

    Domyślnie

    nie ma takiej możliwości z magazynem. Magazyn liczy się od miesiąca oddania a właściwie miesiąca rozliczenia przez 12 miesięcy a nie do końca roku

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał areczekk83 Zobacz post
    Napisałes ,,Magazyn zgromadzonych nadwyżek liczony jest od końca maja przez rok" a ja teraz pisałem z Live Chat Energa i dostałem taka odp. Do 31.12.2020 od 1.01.2021 nowy magazyn. z tego co oni napisali to wynika ze styczen i luty beda liczone praktycznie normalnie nieuwzgledniajac energii oddanej do sieci bo w te miesiace jest mało słonca ..
    Cytat Napisał mackoofpl Zobacz post
    nie ma takiej możliwości z magazynem. Magazyn liczy się od miesiąca oddania a właściwie miesiąca rozliczenia przez 12 miesięcy a nie do końca roku
    Nie do końca rozumiem, co napisała Energa do @areczekk83, ale domyślam się, że chodzi o to, że w styczniu i lutym faktycznie nie pojawi się na fakturze pozycja "Magazyn energii Data wprowadzenia 31/01/2021 oraz data wprowadzenia 28/02/2021", ponieważ jest niska produkcja w stosunku do poboru energii. Jeśli zużycie energii przekracza produkcję (trzeba oczywiście uwzględnić współczynnik 0,7 lub 0,, to tak będzie. W kolejnych miesiącach produkcja już może wzrosnąć na tyle, że po rozliczeniu danego miesiąca zostanie porcja energii do wrzucenia na magazyn.

    Natomiast wracając do pytania, prawidłowo Energa powinna wystawiać faktury co 2 miesiące (chyba, że zdecydowałeś się na wariant 1 miesięczny) począwszy od 1 września. I faktem jest, że:
    1) pierwsza faktura może przyjść ze sporym opóźnieniem (np. 2 miesiące) i zawierać 4 miesiące
    2) pierwsza faktura po 1 września może nie uwzględniać statusu prosumenta i może być wymagana reklamacja i korekta FV
    3) pierwsza FV może też nie przyjść w ogóle, bo nie Energa pod tym względem robi różne cuda, co wynika z tego, że system Energii po kilku latach funkcjonowania prosumentów chyba nadal nie dorobił się jeszcze automatyzacji, bo to jest dla nich zbyt trudne do oprogramowania (nie mówiąc już o braku możliwości podglądu elektronicznego FV - dokument występuje dla Prosumenta wyłącznie w formie papierowej).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mackoofpl Zobacz post
    nie ma takiej możliwości z magazynem. Magazyn liczy się od miesiąca oddania a właściwie miesiąca rozliczenia przez 12 miesięcy a nie do końca roku
    Oby tak było jak napisałeś..., tylko dlaczego Live Chat Energa tak odpisał. .może ktoś się nieznal do końca i napisał tak na odczepke. . .

  10. #10

    Domyślnie

    Energa pod tym względem robi różne cuda, co wynika z tego, że system Energii po kilku latach funkcjonowania prosumentów chyba nadal nie dorobił się jeszcze automatyzacji, bo to jest dla nich zbyt trudne do oprogramowania (nie mówiąc już o braku możliwości podglądu elektronicznego FV - dokument występuje dla Prosumenta wyłącznie w formie papierowej).[/QUOTE

    Nowe inteligetne liczniki od energa T213 to już inna bajka ...i do tego aplikacja Mój Licznik Energa która się odświeża co 24h o godz 0:00 wyraźnie widać ile pobralismy ile oddaliśmy itp..i zgadza to się wsystko ze stanem faktycznym licznika.No ale pożyjemy zobaczymy jak dostaniemy pierwszą fv Oby ten magazyn energii był liczony tak jak kolega wyżej napisał od otrzymania faktury i od tego czasu mamy rok na wykorzystanie nadwyżki to będzie fajnie ale jak magazyn zgromadzonej energii będzie liczony do końca każdego roku to już nie będzie tak kolorowo ..bo styczeń i luty nigdy nie zmagazynuja energii i jak ktoś ma pompę ciepła to w te dwa miesiące zawsze będzie na minusie i zapłaci za pobór prądu. Co innego by było jak by w Energa rozliczenie było nie co miesiąc /dwa tylko co rok ..

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał areczekk83 Zobacz post
    Nowe inteligetne liczniki od energa T213 to już inna bajka ...i do tego aplikacja Mój Licznik Energa która się odświeża co 24h o godz 0:00 wyraźnie widać ile pobralismy ile oddaliśmy itp..i zgadza to się wsystko ze stanem faktycznym licznika.No ale pożyjemy zobaczymy jak dostaniemy pierwszą fv Oby ten magazyn energii był liczony tak jak kolega wyżej napisał od otrzymania faktury i od tego czasu mamy rok na wykorzystanie nadwyżki to będzie fajnie ale jak magazyn zgromadzonej energii będzie liczony do końca każdego roku to już nie będzie tak kolorowo ..bo styczeń i luty nigdy nie zmagazynuja energii i jak ktoś ma pompę ciepła to w te dwa miesiące zawsze będzie na minusie i zapłaci za pobór prądu. Co innego by było jak by w Energa rozliczenie było nie co miesiąc /dwa tylko co rok ..
    Mylisz różne rzeczy.

    Po pierwsze faktura nie ma nic wspólnego z licznikiem, a tym bardziej apką Mój Licznik. To, że masz dostęp do aplikacji, nie znaczy, że masz dostęp do faktur (bo nie masz). Faktura to zupełnie odzielny byt w Enerdze i rządzi się swoimi prawami. W aplikacji naliczają się kWh energii pobranej i oddanej, tymczasem może to nie mieć kompletnie nic wspólnego z danymi, które zobaczysz (bądź nie, jeśli nie przyślą w ogóle) na fakturze. Ty myślisz, że faktura jest wystawiana na podstawie danych z aplikacji? Nie bądź naiwny To są dwa różne systemy i potrafią wskazywać różne dane, w dodatku tak jak wspomniałem, próżno szukać w Moim Liczniku faktur.

    Po drugie mylisz fakturę z rozliczeniem. Fakturę otrzymujesz (lub przynajmniej powinieneś otrzymywać) co 2 miesiące, natomiast rozliczenie energii następuje - zgodnie z Ustawą - co miesiąc (ale tak nie do końca, bo zużycie aktualnego miesiąca jest kompensowane z danym miesiącem, dopiero jak zabraknie kWh, rozliczany jest najstarszy zapis). Tj. Twój magazyn na fakturze zawiera dane agregowane nie z 2 miesięcy, a z jednego (w sensie na fakturze masz zaewidencjonowany oddzielnie jeden i oddzielnie drugi miesiąc) i od końca danego miesiąca masz rok na wykorzystanie tego zapisu (a nie od daty wystawienia faktury). Faktura to tylko odzwierciedlenie Twojego zadłużenia finansowego względem Energi przekazywane do Ciebie co 2 miesiące, natomiast stan kWh jest ewidencjonowany co miesiąc.

    Po trzecie nie wiem o co Ci chodzi z tym:
    jak magazyn zgromadzonej energii będzie liczony do końca każdego roku to już nie będzie tak kolorowo ..bo styczeń i luty nigdy nie zmagazynuja energii i jak ktoś ma pompę ciepła to w te dwa miesiące zawsze będzie na minusie i zapłaci za pobór prądu
    Może być nawet do końca roku i co z tego? Masz 12 m-cy na odebranie, więc to by było nawet lepsze rozwiązanie dla nas, bo energia ze stycznia byłaby datowana na grudzień, czyli miałbyś 11 miesięcy więcej na odebranie jej - jakim cudem twierdzisz, że to złe? Tyle, że Energa nigdy nam takiego prezentu nie zrobi, bo finansowo by sobie strzelili w kolano. Po drugie, zakładając, że masz dobrze dobraną (w punkt, albo lekko przewymiarowaną) instalację PV, w pierwszych 12 m-cach funkcjonowania i tak prawdopodobnie zapłacisz do Energii za energię, w zależności od miesiąca powstania instalacji. Dopiero w drugim roku będziesz płacił wyłącznie abonament.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #12

    Domyślnie

    Twój magazyn na fakturze zawiera dane agregowane nie z 2 miesięcy, a z jednego (w sensie na fakturze masz zaewidencjonowany oddzielnie jeden i oddzielnie drugi miesiąc) i od końca danego miesiąca masz rok na wykorzystanie tego zapisu (a nie od daty wystawienia faktury)
    Tu mogę się mylić ponieważ otrzymałem dopiero 1 fakturę z magazynem (i tylko opłatami stałymi) ale datę wprowadzenia do magazynu mam na koniec ostatniego dnia miesiąca wystawienia faktury (w moim przypadku faktura była od końca lutego poprzez marzec kwiecień i początek maja) a datę wprowadzenia do magazynu mam na 31.05.2020 (od marca miałem nadwyżki produkcji i według moich wyliczeń które prowadzę co miesiąc, energia zmagazynowana była sumą wszystkich miesięcy od ostatniego rozliczenia) a dzień wprowadzenia tak jak wspomniałem był ostatnim dniem miesiąca rozliczenia. Ponadto energa nie rozdziela energii pobranej z oddaną w każdym miesiącu a w miesiącach rozliczeń (tak jak wystawione są faktury)
    Ostatnio edytowane przez mackoofpl ; 09-11-2020 o 21:43 Powód: poprawki gramatyczne

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mackoofpl Zobacz post
    Tu mogę się mylić ponieważ otrzymałem dopiero 1 fakturę z magazynem (i tylko opłatami stałymi) ale datę wprowadzenia do magazynu mam na koniec ostatniego dnia miesiąca wystawienia faktury (w moim przypadku faktura była od końca lutego poprzez marzec kwiecień i początek maja) a datę wprowadzenia do magazynu mam na 31.05.2020 (od marca miałem nadwyżki produkcji i według moich wyliczeń które prowadzę co miesiąc, energia zmagazynowana była sumą wszystkich miesięcy od ostatniego rozliczenia) a dzień wprowadzenia tak jak wspomniałem był ostatnim dniem miesiąca rozliczenia. Ponadto energa nie rozdziela energii pobranej z oddaną w każdym miesiącu a w miesiącach rozliczeń (tak jak wystawione są faktury)
    No i co ja Ci mogę napisać? To tylko potwierdza, że jak zwykle mają burdel na kółkach i jeśli rozliczają tylko w końcowym miesiącu, to robią to źle i w dodatku inaczej niż u innych. A jeśli nie dostajesz od maja faktur, to proponuję, żebyś zadzwonił i spytał, czy czasem nie masz zadłużenia, bo idioci wpadną jeszcze na pomysł, żeby Ci odłączyć prąd za niezapłacone FV - nie zdziwiłoby mnie to, ale może też być taka sytuacja, że "wypadłeś" z systemu i jak się przypomnisz, to wystawią Ci zbiorczo FV za pół roku
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #14

    Domyślnie

    no i przyszło rozliczenie. Jest tak jak pisałem wcześniej. Dzień wprowadzenia do magazynu to ostatni dzień miesiąca odczytu(jak i faktury) - w moim przypadku 31.12.2020. Tu cieszę że w enerdze liczą to prawidłowo(patrząc na odczyty innych) najpierw energia pobrana później energia oddana i z tego powstaje ewentualny magazyn (nie ma żadnych proporcji czy podziału na miesiące - jest czas od odczytu do odczytu)

  15. #15

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę podam, że Energa wystawiła fakturę tylko za jeden miesiąc (grudzień), mimo że powinni wystawić FV dopiero w styczniu i przysłać rozliczenie za dwa miesiące (grudzień 2020 i styczeń 2021). Może ktoś stwierdził, że ich genialny system sobie nie poradzi przy zmianie stawek na 2021 rok i na wszelki wypadek rozliczyli ostatni miesiąc wg starych stawek? I tyle było z tego dwumiesięcznego rozliczania. Acha, mimo zgłoszenia rozbudowy instalacji w w lipcu, na fakturze grudniowej (to już trzecia od zgłoszenia) twardo piszą starą moc źródła. Burdel panujący w Energa i ich papierach/systemach dalej ma się dobrze
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony