dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Hybryda ściany jednowarstwowej z dwuwarstwową.

    Cześć! Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad ścianą jednowarstwową jak pewnie wielu z użytkowników tego forum. Wszystkie moje koncepcje rozbijają się na współczynniku przenikania ciepła. Wiele osób piszę o oddychaniu ścian czyli swobodnej dyfuzji pary wodnej przez przegrodę. Nie chcę tu wchodzić w dyskusję pomiędzy zwolenników jak i przeciwników tego zagadnienia jednak może porozmawiajmy jak zatrzymać to oddychanie ściany przy ociepleniu styropianem. Kiedy tak kombinowałem i analizowałem ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe naszła mnie taka myśl. A co gdyby do ściany jednowarstwowej dołożyć styropian od zewnątrz ale nie przyklejając go do ściany a montując na stelażu do elewacji budynku tak by zostawić przerwę wentylacyjną powiedzmy 3 cm między ścianą, a styropianem. Na dole oczywiście puszki wentylacyjne jak i u góry. Powstała by wówczas taka hybryda ściany 1W I 2W a w sumie to i 3W. Przegroda jednowarstwowa zyskałaby solidne wsparcie izolacyjne w postaci styropianu jak również zachowałaby by właściwość dyfuzji pary wodnej przez ścianę. Myślę, ze ciekawy temat do przeanalizowania. Co o tym myślicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A czemu ma niby służyć ta dyfuzja pary przez mur? Wysuszaniu zimą domu zazwyczaj i tak suchego jak pieprz czy nawilżaniu i tak wilgotnego latem? I czemu tu się przejmować jakimiś minimalnymi ilościami pary wodnej, gdy dziesiątki litrów na dobę przelatują przez wentylację?

  3. #3

    Domyślnie

    Przy sprawnie działającej wentylacji to i owszem wszystko niech idzie w kosmos. Przy słabej wentylacji para migruje gdzie się da. Później słychać czemu te drzwi się nie zamykają, zobacz jakie słaby meble dzisiaj robią wszystko się rozkleja i puchnie. Dyfuzją przez ściany to temat dyskusyjny, a może i marketingowy. Tak czy inaczej przy dyskusji stajemy się mądrzejsi, a czasami to nawet wręcz przeciwnie, ale w sumie warto dyskutować. Pozdrawiam kolegę i dziękuję za trafną opinię.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Przy słabej wentylacji para migruje gdzie się da.
    Zimą to wentylacja musi całkiem nie działać, żeby było zbyt wilgotno. A to oznacza i za duże stężenie CO2 i smród.

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Później słychać czemu te drzwi się nie zamykają, zobacz jakie słaby meble dzisiaj robią wszystko się rozkleja i puchnie.
    Patrzę i nie widzę. A wilgotność zimą, dzięki ERV, mam na poziomie zdecydowanie wyższym zimą, niż ma przytłaczająca większość.
    A latem, to wilgoć chce migrować w drugą stronę - więc niski opór dyfuzyjny jest wadą, a nie zaletą.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Co ty chcesz sobie w takim razie wybudować?
    Współczesny dom czy jakąś zalatującą stęchlizną szopę?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie rozumiem. Dlaczego dom ze ścianami jednowarstwowymi czy trójwarstwowymi to zalatująca stęchlizną szopa. Opisałem pewne rozwiązanie i ciekaw jestem opinii. Stwierdzenie, że będzie stęchlizna jakoś do mnie nie trafia. Skoro nie ma jej przy styropianie przyklejonym do ściany to jakim cudem ma się pojawić przy wentylowanej przegrodzie. Przecież to rozwiązanie to ściana trójwarstwowa. Rozumiem krytykę ale niech to będzie krytyka konstruktywna.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie chodzi o ściany
    Ty zakładasz jakąś wilgoć i nie działającą wentylację. Ja sobie zbudowałam dom bez wilgoci i z prawidłowo działającą wentylacją.

    czym chcesz grzać? Bo teraz to trudno bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem nawet uzyskać odpowiednie parametry cieplne.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Nie rozumiem. Dlaczego dom ze ścianami jednowarstwowymi czy trójwarstwowymi to zalatująca stęchlizną szopa. Opisałem pewne rozwiązanie i ciekaw jestem opinii. Stwierdzenie, że będzie stęchlizna jakoś do mnie nie trafia. Skoro nie ma jej przy styropianie przyklejonym do ściany to jakim cudem ma się pojawić przy wentylowanej przegrodzie. Przecież to rozwiązanie to ściana trójwarstwowa. Rozumiem krytykę ale niech to będzie krytyka konstruktywna.
    Ściana którą wymyśliłeś to jakbyś kurtkę zimą nosił na patyku metr za sobą. Tyle samo da to ocieplenie.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie metr tylko 2 cm tyle ile wynosi szczelina wentylacyjna w 3W. W sumie powstałby taki ekran płaszcz czy kurtka jak to nazwałeś. Teraz jak szczelnie tą kurtkę zapniesz to zaczniesz się pocić bo organizm produkuje ciepło. Jak lekko ją odepniesz to przestaniesz się pocić ale będzie dalej ci ciepło. Gdzieś na forum widziałem podobny przykład tylko tam facet obłożył ściany płytami pir więc już ktoś na to wpadł.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Cześć! Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad ścianą jednowarstwową jak pewnie wielu z użytkowników tego forum. Wszystkie moje koncepcje rozbijają się na współczynniku przenikania ciepła. Wiele osób piszę o oddychaniu ścian czyli swobodnej dyfuzji pary wodnej przez przegrodę. Nie chcę tu wchodzić w dyskusję pomiędzy zwolenników jak i przeciwników tego zagadnienia jednak może porozmawiajmy jak zatrzymać to oddychanie ściany przy ociepleniu styropianem. Kiedy tak kombinowałem i analizowałem ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe naszła mnie taka myśl. A co gdyby do ściany jednowarstwowej dołożyć styropian od zewnątrz ale nie przyklejając go do ściany a montując na stelażu do elewacji budynku tak by zostawić przerwę wentylacyjną powiedzmy 3 cm między ścianą, a styropianem. Na dole oczywiście puszki wentylacyjne jak i u góry. Powstała by wówczas taka hybryda ściany 1W I 2W a w sumie to i 3W. Przegroda jednowarstwowa zyskałaby solidne wsparcie izolacyjne w postaci styropianu jak również zachowałaby by właściwość dyfuzji pary wodnej przez ścianę. Myślę, ze ciekawy temat do przeanalizowania. Co o tym myślicie?
    Zastosowanie szczeliny wentylowanej między scianą a izolacją nie jest dobrym rozwiązaniem . Pomyśl sobie że zakładasz kurtę zimową na ciało . Wychodzisz zimą na spacej i odsuwasz kurtkę na 3cm tak by wpuscić powietrze między kurtkę a ciało.
    Innymi słowy Wpuszczając zimne powietrze między scianę z izolację powodujesz że izoacja traci sens. W dużym stopniu traci ona na swojej efektywności bo jest owiewana zimnym powietrzem wpuszczonym od wewnąrz.
    Jeżeli chcesz zachować paroprzepuszczalność ściany to zastosuj po prostu wełnę mineralną np. Frontrock Super
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  11. #11

    Domyślnie

    Słuszna uwaga. To rozwiązanie faktycznie nie jest doskonałe. Samo powietrze jest świetnym izolatorem ale musi być szczelnie zamknięte. Przyznaję, że nie był to strzał w 10. Niech jednak temat zostanie na forum gdyby komuś kiedyś cos takiego chodziło po głowie.

  12. #12

    Domyślnie

    Też przechodziłem takie rozterki jak Ty i dlatego ocieplam dom wełną skalną 20cm. Tobie też polecam (po analizie CW).
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki. Jeżeli będę ocieplał to faktycznie tylko wełną. Pozdrawiam!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Przy sprawnie działającej wentylacji to i owszem wszystko niech idzie w kosmos. Przy słabej wentylacji para migruje gdzie się da.
    Jak jest słaba wentylacja to po prostu musi zostać poprawiona. I tyle.

    "Oddychanie/nieoddychanie ścian" to nie kwestia poglądów. To fizyka.
    Każdy materiał ma zbadane parametry oporu dyfuzji pary wodnej. Projekt oblicza się analizami cieplno-wilgotnościowymi.

    Ściana, którą proponujesz, jeśli zostanie poprawnie zaprojektowana i wykonana - m.in. właściwie obliczona szczelina wentylacyjna nie doprowadzi do zbyt szybkiego ruchu powietrza (to musi być odpowiednio wypośrodkowane między szybkim usuwaniem pary wodnej a jak najwolniejszym usuwaniem ciepła) - polepszy parametry termoizolacyjne. Jednak ten zysk będzie niewspółmierny do poniesionych kosztów. Jeśli zależy na lepszej migracji pary wodnej przy jednoczesnej termoizolacji to dużo lepszy efekt daje po prostu bardziej tradycyjne ocieplenie wełną bezpośrednio muru.
    Ostatnio edytowane przez maaszak ; 27-11-2020 o 10:43
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Jak jest słaba wentylacja to po prostu musi zostać poprawiona. I tyle.

    "Oddychanie/nieoddychanie ścian" to nie kwestia poglądów. To fizyka.
    Każdy materiał ma zbadane parametry oporu dyfuzji pary wodnej. Projekt oblicza się analizami cieplno-wilgotnościowymi.

    Ściana, którą proponujesz, jeśli zostanie poprawnie zaprojektowana i wykonana - m.in. właściwie obliczona szczelina wentylacyjna nie doprowadzi do zbyt szybkiego ruchu powietrza (to musi być odpowiednio wypośrodkowane między szybkim usuwaniem pary wodnej a jak najwolniejszym usuwaniem ciepła) - polepszy parametry termoizolacyjne. Jednak ten zysk będzie niewspółmierny do poniesionych kosztów. Jeśli zależy na lepszej migracji pary wodnej przy jednoczesnej termoizolacji to dużo lepszy efekt daje po prostu bardziej tradycyjne ocieplenie wełną bezpośrednio muru.
    Dziękuję za odpowiedź. Wezmę ja do serca.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    to co chcesz zrobić jest niebezpieczne. Chodzi o bezpieczeństwo pożarowe. Dlatego m.in zabronione jest klejenie styropianu tylko na same placki. Pustka między ściana a styropianem zaczyna pełnić funkcje komina. Styropian jest łatwo palny. Cug+ogień+ materiał łatwopalny = tragedia ( i ubezpieczenia w razie w nici ). Zawsze jakaś nieszczelność na łączeniu dachu ze ściana się znajdzie. Jak już chcesz tak robić to docieplaj wełną

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony