dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Grzanie basenu pompą ciepła

    Takie pytanie, trochę teoretyczne.
    Czy "zwykłą" pompą ciepła, która jest używana do CO i CWU da radę podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

    Pomijam w tym momencie kwestie finansowe, jaki basen, jaka pompa itp. Chodzi mi o sterowanie i układ hydrauliczny.
    Pomijam też pompy ciepła dedykowane do basenów oraz takie, które mają albo wbudowane sterowanie basenem, albo można je wyposażyć w kartę rozszerzeń.

    Czyli jeśli ktoś grzeje dom i wodę użytkową pompą ciepła, to czy względnie prosto i tanio można rozbudować układ o podgrzewanie basenu?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Takie pytanie, trochę teoretyczne.
    Czy "zwykłą" pompą ciepła, która jest używana do CO i CWU da radę podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

    Pomijam w tym momencie kwestie finansowe, jaki basen, jaka pompa itp. Chodzi mi o sterowanie i układ hydrauliczny.
    Pomijam też pompy ciepła dedykowane do basenów oraz takie, które mają albo wbudowane sterowanie basenem, albo można je wyposażyć w kartę rozszerzeń.

    Czyli jeśli ktoś grzeje dom i wodę użytkową pompą ciepła, to czy względnie prosto i tanio można rozbudować układ o podgrzewanie basenu?
    Pewnie ze można tylko od wielkosci basenu bedzie zależało o jakiej mocy wymiennik bedziesz musial zastosowac i czy Twoja pompa dysponuje taka mocą
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Czy "zwykłą" pompą ciepła, która jest używana do CO i CWU da radę podgrzać wodę w basenie ogrodowym?
    Oczywiście. Pewnie najprościej to dwa trójniki i kilka zaworów i kilkadziesiąt metrów węża ogrodowego wrzuconego do basenu, i włączenie grzania CWU przy zaworkach ustawionych na puszczenie wody kotłowej przez ten wąż zamiast wężownicę w zasobniku. Bezpośrednio wody basenowej bym nie wpuścił do pompy ciepła w obawie, przed zasyfieniem nawet, przy dobrej filtracji, ale to też zadziałałoby. Sposobów bardziej zawansowanych sporo da się znaleźć.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad grzaniem niewielkiego basenu 4.5tys l.
    Wymiennik planuje zamontować w kotłowni - pompka nieduża wilo 25/1-4 podłączona do zbiornika multiinox 450l.
    Póki co użyje calowego węża do podłączenia basenu i myślałem o pomoce basenowej do obiegu wtórnego, ale zastanawiam się czy da mi wystarczające przepływy. W teorii zbiornik posłuży za bufor więc w najgorszym wypadku pompa przytaktuje, ewentualnie ograniczę jej temp max i inwerter trochę popracuje na niższych częstotliwościach.
    Ktoś ma takie rozwiązanie i może opisać jak w praktyce się sprawdza? Do jakiej temperatury grzana woda?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Ja grzeję basen 10m3 przez dodatkowy wymiennik ciepła. Na czas grzania basenu otwieram zawory obiegu basenowego i zamykam instalację CO. Rok temu był dedykowany wymiennik basenowy z nierdzewki, ale okazał się za słaby. W zimie za 300PLN kupiłem używany płytowy coś ok. 100kW z przyłączami 1" po stronie PC i 5/4" po stronie basenu z przepływem ok. 12m3. Jako pompa obiegowa po stronie basenu jest piaskowa pompa filtrująca, w sensie hydraulicznym działało mi to dobrze, ale maks. moc jaką z sensownymi parametrami mógł przenieść poprzedni wymiennik to było coś ok. 6kW, teraz liczę na 20kW . Basen z domem połączony jest rurą PE (niebieska) bo tak było najtaniej.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Właśnie mam dylemat, gdybym miał wydajną pompę do basenu to w sumie dobra opcja wpiąć bezpośrednio w układ CO. Tak właśnie patrzyłem i byłoby gdzie się dopiąć zamiast CO i jakoś to zautomatyzować.

    Jaką masz dokładnie pompę basenową? Mój basenik to malutki

    Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, to docelowo też chce poprowadzić rury PE pod kostką na stałe. Na ten moment mam otwory do agregatu więc nimi puszcze węże.
    Opcja jest taka, by pompa wyciągała ciepło z domu i grzała basen - załatwiam dwie pieczenie na 1 ogniu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Pompę mam INTEX 56672 (stary model), jej obecny odpowiednik to cos takiego:
    https://intex.pl/pompy-piaskowe/48-p...10-500-lh.html
    Teraz masz mały basenik, ale za jakiś czas kto wie
    Porządna pompa zostanie Ci na dłużej, a filtracja piaskiem czy kulkami to zupełnie inna liga niż wkłady.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Pierwsze grzanie basenu za mną. Wody ok. 10m3, temperatura początkowa 12 stopni, końcowa 28. W basen wpompowane 160kWh en. cieplnej z copem 4.5, koszt całej operacji 13 PLN. Całość pracuje stabilnie z mocą ok. 20kW, różnica temperatury na wymienniku PC-Basen ok. 7 stopni więc całkiem dobrze.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Różnica na wymienniku chyba dość spora?
    U siebie na wymienniku do chłodzenia pasywnego mam max 2-3 stopnie na wejściu Dz i wyjściu GZ.

    Ja wczoraj zalewalem basen ciepłą wodą. Pompa grzała CWU na bieżąco pracując z temperaturą wyjściową ok 35-36 stopni. Lana woda miała koło 32 stopni. SCOP ok 5.5 - w tym czasie chłodzony był dom.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Przy mocy 10kW różnica temp. na wymienniku nie przekracza 3 stopni. Grzałem z mocą maks. żeby jak najszybciej nagrzać.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W sumie masz rację. 20kW to już musiałyby być mega przepływy.

    Tak czy inaczej pomysł kopiuję do siebie. Zamówiony wymiennik secespol jak do chłodzenia pasywnego, pompa 3.5m3 piaskowa. Jak się sprawdzi to na stałe zakopiemy rury PE. Póki co pojadę na wężach 1 cal.

    A więc od słów do czynów. Wymiennik używany secespol 30 płytowy. Wąż cellfast Eco (2gi miałem bradasa po budowie). Śrubunki, zawór, kształtki pp i mamy to

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5172021212224.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	457198

    Pompa grzeje basen w trybie CO jednocześnie chłodząc dom.
    Przepływ po stronie basenu prawie 3m3/h. Po stronie pompy 1.2m3/h. Jak pompa dostaje na wejściu 17 stopni z Dz to i COP wygląda bardzo fajnie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    witam podepnę się i ja mam pytanie jaka róznica jest zastosowania wymiennika płytowego w porównianiu z wymiennikiem rurowym np secespol 600 ?. Wiem ze musze przewymiarować wymienik bo zródlo niskotemperaturowe . Basen bedzie grzany całorocznie . , Roznica temperatur na wymieniku bedzie mała myslę 40 stopni PC a 24 stopnie basen. Znalazlem jeszcze jedno rozwiązanie rura karbowana w basenie przelewowym i w czasie filtowania wymiana wody w basenie ,Moze ktoś ma ma doswiadczenia z tym tematem pozdrawiam z PC . Woda w basenie 45m3 w budynku wolnostjącym
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Różnica jest taka, że te wymienniki basenowe mają dużo mniejszą powierzchnię wymiany w porównaniu do płytowych o podobnych gabarytach i zbliżonej cenie. Po drugie używany wymiennik płytowy o mocy rzędu 100kW można kupić za kilkaset złotych.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  14. #14

    Domyślnie

    Typowy wymiennik basenowy wykonany jest w całości ze stali nierdzewnej min.316 i przystosowany jest do większych przepływów (mniejsze opory)
    Wymiennik płytowy to najczęściej płyty nierdzewne lutowane miedzią - nie jest to produkt dedykowany basenom, gdzie występują znaczne stężenia chlorków, w dodatku trzeba go dobrać z zapasem, by pompa basenowa osiągnęła jakiś przyzwoity przepływ.

    Nie mniej do domowych zastosowań, taki używany wymiennik płytowy lub typowy JAD w zupełności starcza.

  15. #15

    Domyślnie

    ja mam między pompą a podłogówką bufor 200 l, myślałem o tym by się w niego wpiąć, a rozdzielacz podłogówki zakręcić, zadziała to?
    Druga kwestia to odległość od kotłowni/bufora do basenu ok 40 metrów, jest sens w ogóle się w to bawić czy lepiej kupić pompę typowo basenową?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Musiałbyś dać wymiennik i druga pompę cyrkulacyjną. Lepiej wpiąć równolegle do układu OP wymiennik za pompą i dać zawory żeby przełączać obiegi.

    Jak dasz rurę PE 40mm i masz dobrą pompę w basenie to są radę.
    U mnie 25m na wężu 1 cal - śmiga spoko. Pompa 5.5tys/l tłoczy prawie 3tys.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Jak dasz taką rurę

    https://www.hurtimex24.pl/product/PE...10-200m--s9589

    to nawet nie zauważysz oporów przepływu a cena bardziej niż przystępna.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Musiałbyś dać wymiennik i druga pompę cyrkulacyjną. Lepiej wpiąć równolegle do układu OP wymiennik za pompą i dać zawory żeby przełączać obiegi.
    Czy dobrze zrozumiałem - wpinam drugi np. grunfos alpha z wymiennikiem, zawór na podłogówkę zakręcam?
    a jaki wymiennik, możesz coś podpowiedzieć?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja bym zrobił układ równoległy za pompą do podłogówki - chyba, że masz pompki przy rozdzielaczach, wtedy potrzebna dodatkow pompka.

    Wymiennik zalezy od mocy pompy - jeśli masz inverter to sobie zmoduluje. U siebie mam pompę 8kW - przy wyższej temperature DZ daje 10kW i wymiennik 30 płytopwy secespol daje radę. Im większy tym lepszy. Min średnica przyłącza 1 cal.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20

    Domyślnie

    mam zrobione jak widać na foto, czyli stoi buforek i od razu z niego idzie rura z pompką obiegową do ściany, gdzie są rozdzielacze
    Za pompą obiegową nie ma miejsca, to może da się wykorzystać te inne widoczne na zbiorniku śrubunki żeby tam się wpiąć (tylko wtedy z kolejną pompką) albo po prostu wyczarować miejsce?



    p.s. jak już widzę cenę wymiennika, pompki (chyba, że ta da radę?), rur oraz 40 metrów rozcinania murawy i puszczania rury to chyba lepiej pomyśleć o dedykowanej PCWB za 3000 zł, którą się ustawia bezpośrednio przy basenie.
    Nie wpadłem na to kiedy nie było trawnika - jak układałem instalację nawodnienia mogłem puścić obok rurę - dobrze, że na przewód elektryczny chociaż wpadłem.
    Mam jeszcze czas to pomyślę sobie co i jak i chętnie poznam opinię
    Ostatnio edytowane przez eko_zgonus ; 28-06-2021 o 12:43

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony